Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty s EVF: kompakt s pevným / výměnným obj. za 20-30t

Neregistrovaný (0)|15.6.2015 03:52
Tazatel: Michal

Znění dotazu: Dobrý den,

rád bych se vás zeptal, jaký kompaktní fotoaparát ze současných, nebo v brzké době očekávaných modelů by jste mně mohli doporučit.

Chtěl bych vybírat mezi kompaktem s pevným objektivem, nebo případně i s výměnnými objektivy. Cenově bych měl představu v rozmezí 20 - 30t (možnost posunu dolů i nahoru v případě získání výjimečných kvalit :-)).

Při probíráním se velkým množstvím modelů a ohlasů na ně mě zaujal:

Canon G1 X MkII - byl jsem z něj nejdříve lehce nadšený, ale po přečtení nějakých recenzí mé nadšení lehce opadlo, hlavně z hlediska některých nedostatků při praktickém používání. Líbí se mně rozsah a svět. objekt., velikost obrazového snímače, ...

Sony CyberShot DSC-RX100 III ... menší zoom rozsah, ale zase lepší světelnost, ... ohlasy celkem dobré.

Sony CyberShot DSC-RX10 ... velký rozsah zoomu s pěknou pevnou světelností, menší čip, ...

Nevím, jestli se již nechystá u Canonu MkIII, u Sony jsem již zaregistroval verzi IV, ale u té mně přijde, že je v inovacích orientovaná spíše na „videáře“ (cena je také někde jinde).

Z kompaktních těl mě asi nejvíce zaujal Olympus OM-D E-M10 (nebo, že by OM-D E-M5 Mark II?? ... nevím, jestli bych ho oproti M10 vůbec využil - nejsem zase tak náročný fotograf), potom už abych pravdu řekl nevím, ... Sony Alpha A6000 (velký, ale šumící čip), případně nějak Lumix, Canon, Olympus PEN řada, ...

Zde bych uvítal možnost možnost volby koupě „univerzálních“ objektivů zavedených značek Sigma, Tamron, ... s dobrým poměrem cena výkon a nejen pouze originál objektivů za někdy astronomické ceny.

Předem děkuji za inspirující rady.
Petr Be. (211)|15.6.2015 17:14
Ahoj.

Hezký výčet, ale mám pocit, že do toho zmatku máš ještě přimícháno pár mejlek, omylů a klepů. Ty stroje jsou lepší než se zdá, a nedostatků mají méně než píšeš (něco z toho je čistá nepravda)

Začnu popořadě.
Kompakt s pevným objektivem nebo s výměnným. Otázka použití. Pokud to má být malé, tak na kompakty s výměnnými objektivy zapomeň jako na univerzálně malé řešení. Není to malé. Jde s tím udělat malý setup, třeba Panasonic GM1 nebo nějaký malý Olympus, a k tomu pevné sklo, nebo nějaký výjímečně malý, ohniskově kratší zoom. Takové jsou, ale je to omezení. Pokud Ti takové omezení pro moment potřeby malé velikosti stroje nevadí, a jindy si můžeš dovolit na to nasadit pořádnější objektiv, a dělat s tím jako s "velkým", tak proč ne. Takhle používám EOS M, a je to vcelku ideální soužití.

Kompakt narozdíl od malého kompaktu s výměnnými objektivy nabídne obvykle ještě menší velikost a větší rozsah zoomu. Strčíš do kapsy, a udělá to docela slušně veškerou běžnou práci. Skla jsou dost světelná, takže menší snímač nepřináší tak moc omezení. Vpodstatě jen menší možnost práce s hloubkou ostrosti.

Problém je, že nevíš co bys, a já si nemyslím, že to jde dokonale vyřešit nějakou diskusí na foru. Budeš muset utratit prachy na nějaký rozumný stroj co Ti tu poradíme, a pak teprve s ním opravdu zjistíš, co potřebuješ. A pak to začne být těžké. Buď to překousneš, nebo se na focení vykašleš, protože stroj za nemalé peníze nedělá co má, nebo to s nějakou ztrátou prodáš, a pořídíš to, co už budeš vědět, že potřebuješ.
Také podotknu, že ne vždy všechno vyřeší jeden stroj. Někdy se vyplatí koupit dva. Cenově to vyjde podobně. Jestli koupíš potřebný objektiv na danou práci, nebo místo objektivu celý kompakt, vyjde to cenově nastejno, ale kompakt pro Tebe může udělat víc...

Teď k faktům co jsi psal o jednotlivých strojích:

Canon G1 X MkII: Co Ti tam zkazili? Je to vpodstatě super stroj. Má své mušky, ale to každý stroj, a je potřeba s nimi pracovat. Přiznám se, že jeho standartní výstup z JPEG se mi moc nelíbí, a aby si zasloužil své místo, a ukázala se síla velkého snímače, je potřeba si se snímky trošku pohrát v RAWu.

Sony RX100 III - jo, super stroj za velký peníze. Pokud by vyřešil všechny Tvé touhy a problémy, proč ne. Já si ale nemyslím, že by to měl být jediný stroj pro někoho, kdo si chce s focením hrát. Neumí toho dost. Jmenovitě makro, externí blesk, rozsah ohnisek.

Sony RX10 - nemá menší čip. Stejný jak RX100.

Canon i Sony svoje produkty tají docela dobře. Žádné přesné info nikde není, a stránky kde se diskutuje budoucnost nejsou moc nápomocné. Začnou být přesné obvykle až 7-14 dní před uvedením produktu.
Za Canon doporučím Powershot G7X, EOS M, EOS M3. Každý z těch strojů má své hodně silné stránky, a také hodně slabé stránky. Stejně jako u konkurence.
Olympus OM-D řada. Jo, slušné stroječky. Rád doporučím. Ještě bych tam přidal Panasonic řadu GM. Také zajímavé počiny.
Sony A6000 - Už to není král všech strojů a nemá nejlepší snímač na světě, ale rozhodně je z těch lepší. Žádný zajímavý šum se nekoná. Je to jeden z těch lepších. Co je problém je velikost s objektivy, předražené objektivy. To nevidím na investici do 30 000, pokud z toho něco chceš dostat. Pokud bys vybíral kompakt s výměnnými objektivy, je potřeba nejdřív okouknout, co je pro tu značku dostupného, a přečíst recenze o těch objektivech.
Ale vždy tam bude něco, co se nebude líbit. Třeba Canon má super skla, ale buď jich je málo (nativní na EOS M) nebo se musí dávat přes adaptér, a pak to není malé. Sony má skla buď hrozná, a nebo skvělá, a velmi drahá. Mikro4/3 mají zase své.

S tou univerzálností souhlasím.
Asi jsem Ti ten problém nevyřešil, snad někdo přidá něco zajímavějšího, ale tak to prostě chodí, když to člověka chytne. Skoro nikdo nezůstane u svého prvního lepšího fotoaparátu moc dlouho.
Pokud to musí být kompakt (nejmenší) s pevným sklem, začal bych Canon Powershot G7X.
Pokud to musí mít trošku lepší výstupní kvalitu než je standardem, a stále to musí být malé, volil bych Panasonic GM1 nebo nejmenší Olympus PEN
Pokud to může být větší, volil bych Sony A6000(vymáklé tělo s rychlým ostřením a mnoha funkcemi), popřípadě EOS M3 díky úžasným a levným sklům.
To je mé poslední slovo :-)
Neregistrovaný (0)|20.6.2015 01:47
Ahoj,

díky moc za info. S těmi zmatky a nepřesnostmi máš pravdu, psal jsem to dost na rychlo. Zajímám se o to teprve pár dnů.
Je fakt, že zvažovaný rozsah výběrů přístrojů je dost obsáhlý, ale to je pro to, že zatím ještě nevím jakou cestou nakonec půjdu. Bude to chtít ještě něco přečíst a případně si je i „osahat“ na živo.
Vím ale jistě, že do DSLR jít nechci. Jsou to sice hezký technický hračičky s největším potenciálem z hlediska kvality a příslušenství, ale pro mě to už je moc finančně, ale hlavně časově náročný koníček.

Z výměnných kompaktů se mě líbí Olympus OM-D E-M5 Mark II. Cena už kapánek vyšší + ještě objektiv(y) a už to není malé.

Budu se muset rozhodnout, jestli zvolit kompaktnější řešení, ale asi za cenu nějakých kompromisů, nebo univerz. řešení (vým. objekt.), ale zase už to bude objemnější a ve finále cenově dále.