Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

NX3000 nebo profikompakt?

Aloha21 (6)|15.6.2015 18:01
Dobrý den. Zvažuji koupi nového fotoaparátu a po přečtení různých recenzí si nejsem stále jist co koupit. Byl už sem rozhodlý pro Samsung NX3000, ale po pročítání různých názorů, že bez dokupování objektivů (ano, dokupovat objektivy nechci) je lepší volba nějaký profikompakt (Canon G16), se nemůžu rozhodnout. Chci se s tím naučit trochu více. Fotografovat budu víceméně vše, ale také hlavně za špatného světla. Když tak procházím fotky z obou přístrojů na flickru, tak ty noční fotky má jasně lepší ten Samsung. V čem je tedy ten profikompakt lepší? G16 bude mít asi lepší ergonomii, má hledáček, lepší video a světelnost, ale nebude výsledná fotka přeci jenom lepší na tom Samsungu, kvůli většímu senzoru? Pokud bych nefotil rád za špatněho světla, asi vezmu G16ku, ale takhle nevím nevím. A taky je tam ta cena, protože Samsung se dá sehnat o nějaký 2 tisíce levněji. Co byste volili vy? Má cenu si připlácet za ten Canon? Bude se s ním lépe fotit (po ergonomické stránce)? Chci to mít zase na pár let, tak abych nevybrak špatně. Díky za rady
Petr Be. (211)|15.6.2015 20:21
Ahoj. No, záleží co a jak opravdu potřebuješ fotit, a jak to může být velké a těžké. Profi kompakt není rozhodně vždy lepší. Jen bývá menší, a má k dispozici v pevném objektivu relativně širokou škálu ohniskových vzdáleností. Kompakt s vyměnitelnými objektivy mívá obrazovou kvalitu znatelně delší, ale také to v podobném "setupu" stojí víc, je to větší a těžší, popřípadě jeden objektiv neobsáhne takový rozsah ohnisek (zoom). Takové objektivy, které by se vyrovnaly tomu kompaktu buď nejsou, a nebo jsou horší a ještě drahé.
Já věřím, že ten Samsung většinu věcí zvládne stejně dobře jako Powershot G15/G16, a plno dalších věcí lépe, ale bez dalších nástrojů například zcela jistě přijdeš o makro schopnosti. Tyhle stroje nevyfotí nic tak zblízka, jako kompakty, bez toho, aniž bys do toho vrazil další peníze. Ani z dálky, protože jejich ohnisková vzdálenost končí na cca 75-80mm.

Zajímavý kompromis pak může být třeba Canon Powershot G7X. Je to stále malé, ale má to násobně větší snímač než G16 (ale také menší než ten Samsung), a má to slušnou světelnou optiku. Pokud bys opravdu NIKDY nechtěl na kompaktu s výměnnými objektivy nic měnit, tak stojí za zváženou, jestli se tím nechat omezovat, nebo radši pořídit opravdu univerzální nástroj.
Aloha21 (6)|17.6.2015 18:35
Díky za odpověď. G7X by byla dobrá volba, ale ta už je nad můj rozpočet. Hledám něco max do 10 tisíc. Na makru mi nějak nezáleží, to víceméně nefotím. Má vůbec cenu to nějak víc řešit (typ procesoru, ergonomie,...), pokud nejsem profesionál a nikdy sem nevlastnil dobrý stroj? Je něco na tom Samsungu vyloženě špatného? Je mi divný, že když je to parametrově tak dobrej stroj za tak málo peněž, že nejde na odyt tak, jak bych si představoval.
Petr Be. (211)|17.6.2015 19:26
Ano, vyplatí se to řešit, ale jen na osobní bázi. Tedy, jít si ho vyzkoušet, no a budeš mít alespoň trošku jasno.
Samsung nejde na odbyt, protože je to "malý" a "nový" systém. Nikdo normální, kdo se zajímá o rozvoj svého "nádobíčka" do toho tedy neinvestuje. Pokud bys to bral jako jednorázovku, a nic víc k tomu nekupoval, může to být volba velmi dobrá. Na kompaktu s velkým snímačem a jedním objektivem není nic špatného. Dá se s tím odfotit zcela jistě 99% běžných situací. Jenže člověku to nedá. Rád si s elektronikou hraje, a pak žačne tu a tam něco chybět.
Bob008 (53)|18.6.2015 00:08
Možností je docela dost. Dost lidí doporučovalo kompakt Sony RX100, stojí cca taky těch 10 tisíc - má už slušně velký 1" snímač a kvalitní světelný objektiv od f/1.8, bude to ve srovnání s bezzrcadlovkou malší a lehčí a objektiv je světelnější než setové zoomy tak by to mohlo fotit slušně i v šeru.
Taky je možnost třeba Olympus E-PM2 za 8 tisíc nebo E-PL6 za 10 tisíc.
Do bezzrcadlovky s výměnnýma objektivama bych ale šel spíše když bys alespoň někdy do budoucna uvažoval že si koupíš nějaký další objektiv, třeba světelný objektiv na focení v místnosti/v šeru, telezoom na focení sportu/zvířat, portrétový objektiv na portréty, širokoúhlý na krajiny atd.
rousini (738)|18.6.2015 08:12
Do bezzrcadlovky můžeš jít hned. Koupit si v bazaru slušné tělo a objektivy. Nic tě nenutí pořídit dvojset a řešit seťáky s mizernou světelností...
castielo (5)|18.6.2015 15:30
Som majitel NX3000 takze budem vyzerat zaujato, ale ... z toho co som si precital si typ (ako ja) ktory chce za co najmenej penazi najviac muziky. Sice nezalezi vsetko od senzora, ale APS-C vseobecne ma navrch oproti hociakemu 1" . Vyssia liga je uz len Full frame, ale to je uz cenovo kdesi uplne inde, takze to nas vracia spet k APS-C. Ak si bezny fotograf resp. tak sa prezentujes, tak ergonomiu riesit nemusis, ja som neriesil ani svetelnost objektivu a dokonca ani moznost jeho vymeny ... chcel som system bez dalsich investicii s (papierovo) co najlepsimi fotkami a najnizsiou cenou, to cele ma doviedlo az k NX3000. Musim len konstatovat, ze s technickou kvalitou fotiek som nadmieru spokojny, kompakty s ktorymi som porovnaval sa nechytaju (hlavne za sera a nocne sceny). Chyba mi hladacik, ale za tu cenu nemoze mat clovek vsetko :) 3x zoom je mi postacujuci, sviznost systemu je ok, aj ked viem si predstavit vecsiu rychlost. Svetelnost objektivu ma nijako neobmedzuje, za dna je to uplne jedno, za sera sa clovek pohraje s ISO ci inymi parametrami a za noci tam to uz inac ani nejde ako sa hrat s nastaveniami, ale v nocnom rezime robi z ruky uzasne ostre fotky. Mozno su tie profi kompakty univerzalnejsie, ale otazka je ci taku univerzalnost (ultra zoom, makro a ine) clovek vyuzije. Pre mna bolo podstatne fotenie krajinek, mesta atd. a tu pochybujem zeby som za rovnaky peniaz nasiel nieco lepsie ako samsung NX 3000.
Bob008 (53)|18.6.2015 16:20
Já jsem si po přechodu z kompaktu na Olympus bezzrcadlovku liboval jak dobře fotí v šeru a že fotky jsou koukatelné i na ISO 3200, ale když jsem vyměnil seťák za 20mm/f1,7 tak se to ještě podstatně zlepšilo, dá se fotit s cca čtvrtinovým časem oproti setovému objektivu a ISO se už nemusí hnát tak vysoko.
Např. při f/1,8 jde do objektivu 4x tolik světla než při f/3,5 kde začínají seťáky, takže místo 1/10s můžeš mít čas 1/40s nebo 4x nižší ISO při stejném času. Troufl bych si tedy říct že večerní fotka na RX100 s f/1,8 bude s ISO 800 na 1" snímači hezčí než na NX3000 s APS-C, kde při stejném čase budeš potřebovat ISO 3200, což už je zašuměné docela dost.

Co se stalo s objektivama Samsung 30mm f/2.0? Když jsem uvažoval před časem o Samsungu tak byly docela populární, teď je nevidím už skoro nikde prodávat...Jen na AAron za 5000,- což je pěkná cena za takový pancake.
castielo (5)|18.6.2015 18:06
Je pravda, ze som fotky neporovnaval s takym profi kompaktom, ale na ilustraciu toto je fotene z ruky za tmy https://www.dropbox.com/s/h142ztwfr3568lj/SAM_0874.JPG?dl=0 a toto vlastne nastavenie za sera https://www.dropbox.com/s/wq3k4bm70szf0yi/SAM_1276.JPG?dl=0 . Neviem co viac by este clovek mohol chciet :D (teda bfu ako ja). Mozno az privelmi demonizujem velkost senzoru, ale taketo fotky som z kompaktu este ozaj nevidel.
Bob008 (53)|18.6.2015 18:29
Záleží kolik máš světla, na té první fotce ti to vyšlo ještě na ISO 1600, což se ještě dá, ale při zvětšení už je vidět mazání z odšumování. Kdyby bylo míň světla, při ISO 3200 už by to bylo horší. A kdybys fotil lidi kteří se hýbají, budou už dost rozmáznutí. Ve srovnání s obyč kompaktem je to určitě díky hodně většímu čipu o dost lepší, ale pořád si myslím že 1" kompakt s f/1,8 objektivem bude na tom líp než APS-C s f/3,5 objektivem.
castielo (5)|18.6.2015 19:40
Ta prva je uz nejaka kompresia z xnview, ale napohlad fotka vyzera podla mna velmi dobre. Ja to berem zo svojho bfu hladiska, vyslovene zavady v tych fotkach nevidim, obraz je ostry a kontrastny ... prislo mi ,ze tvorca temy hlada podobny fotoaparat :) Ten pancake co si spominal hore by asi jednoznacjesie zamiesal kartami, ale to je uz investicia navyse. Bez porovnavacej foto z profi kompaktu je mi tazko posudit ako to s tym samsungom vlastne je, ale to co vidim ja sa mi paci a nemenil by som lebo v takej cene (240€) ani nie je zaco.
Aloha21 (6)|18.6.2015 20:17
Díky za vaše rady. Budu o tom ještě přemýšlet :D Ale prostě si nemůžu pomoct, ale ten Samsung má nejlepší fotky s nejmenším šumem. Kdyby tak byli vnitřnosti z nx3000 a tělo třeba od panasonicu lx7 :D
castielo (5)|19.6.2015 13:54
Musim uznat, ze fotky su rovnako vyborne ... velkost cipu zda sa nie je vsetko, ale to sony je stale o 100€ drahsie ako samsung ... za 139€ sa da zohnat ten pancake 30 mm f/2 a to by zase zamiesalo kartami. Aj tak si stale myslim, ze samsung so setovym je na bezne fotenie postacujuce, ja osobne nevyhladavam scenerie vysvieteny balkon v tmavej ulicke, ale mozno aj to autor temy potrebuje :) V kazdom pripade drzim prsty nech si kupi fotak k svojej plnej spokojnosti