Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Neoriginální akumulátory - důvěryhodné značky??

kaktusX (1)|17.6.2009 13:26
Zdravím, zajímalo by mě, co si myslíte o neoriginálních akumulátorech a jaké značky považujete za důvěryhodné. Nechce se mi kupovat originální akumulátor za litr, ale taky nevěřím noname akumulátoru za dvě stovky. Existuje nějaký kompromis - např. Hähnel nebo Avacom??
Díky.
Filcka (300)|17.6.2009 18:47
[QUOTE=kaktusX;2686]Zdravím, zajímalo by mě, co si myslíte o neoriginálních akumulátorech a jaké značky považujete za důvěryhodné. Nechce se mi kupovat originální akumulátor za litr, ale taky nevěřím noname akumulátoru za dvě stovky. Existuje nějaký kompromis - např. Hähnel nebo Avacom??
Díky.[/QUOTE]

Bral jsem baterky odsud http://www.aku-shop.cz/ absolutní no name, stála mě 1/3 ceny originálu a zatím se drží - tzn. nabíjím ob týden originálku a no name náhražku, udělám na ně přibližně stejný počet fotek... Uvidím, kolik cyklů vydrží... :D :D :D Za cca 2 roky se ozvu a dám vědět... :D :D :D (možná i dřív... :p )
busy (782)|18.6.2009 06:31
Hahnel je myslim dobra znacka, mam od nich dobijaciu Li-ion CRV3 (priama nahrada za dve tuzkove AA baterky), a funguje vyborne. Dokonca mozem smelo napisat, ze este lepsie ako vyborne, pretoze A) nema temer ziadne samovybijanie B) aj ked ma len 1200 mAh, na jedno nabitie urobim cca tolko fotiek, ako na dve prave plne nabite AA NiMH 2400 mAh.
Karlos5573 (269)|18.6.2009 11:13
Mám v Canonu Aku. made in China a drží v pohodě už půl roku. Udělá více fotek než originál, má totiž větší kapacitu :)
dkas (154)|19.6.2009 16:01
Já mám Hahnel a skopojenost. Teď jsem bral jednu aku no name skoro zadarmo do mobilu a ona drží asi dva dny a pak během chvíletotálně zkolabuje. Holt Čína je dobrá jak kdy. U foťáku bych asi šáhnul po osvědčený...
raudek (4)|12.10.2009 18:20
[quote=dkas;2719]Já mám Hahnel a skopojenost. Teď jsem bral jednu aku no name skoro zadarmo do mobilu a ona drží asi dva dny a pak během chvíletotálně zkolabuje. Holt Čína je dobrá jak kdy. U foťáku bych asi šáhnul po osvědčený...[/quote]

Já si zakoupil Náhradní akumulátor Canon BP-512 do své kamerky Canon EOS Kiss Digital viz:
http://www.amilo.cz/baterie-canon-bp-512-1300mah/
a funguji uplně v pohodě. Vzhledem k faktu, že je 3x levnější, než originální jede suprově, používám ji zatím 7 měsíců a žádný problém, snad to tak půjde dál !
Horry (7)|14.12.2011 20:26
[quote=dkas;2719]Já mám Hahnel a skopojenost. Teď jsem bral jednu aku no name skoro zadarmo do mobilu a ona drží asi dva dny a pak během chvíletotálně zkolabuje. Holt Čína je dobrá jak kdy. U foťáku bych asi šáhnul po osvědčený...[/quote]

Já mám 3 LP-E6 originály a pak jsem pořídil 8 ks (2 typy) z Číny. Nejprve otestoval vybitím pod zátěží, změřil kapacitu (obvykle cca +/- 60% deklarované tj. 1100-1400 mAh z 1800-2000 mAh) a poté je začal používat - nevýhoda - SoC na fotáku je ignoruje =>dojdou nečekaně. Vyrobil jsem si z patice pro baterii diodový tester do terénu. Pak jsem pořídil 2 ks 2-cell 6Ah lionek do vid-kamery, včetně patic a ty používám jako externí zdroj pro Canon 5DmkII pro dlouhé expoziční akce a do mrazů, kde by i originální LP-E6 zdochla. Pak mám externí 4-cell 5,3 Ah lionky jako zdroje své mobilní elektrárny zvané "Fukušima", díky které mohu v terénu napájet bat do foťáku i mobilu, napájet vyhřívání objektivu proti zamlžení atp... součástí je DC měnič, dig. bezzdrojový V-metr, kabeláž v silikonu, multifunkční iCharger do 10A/16V.. , patice pro AA¨. Vše se vejde do střední ledviny. Do terénu beru vždy jen část, kterou budu potřebovat nebo nic (dle typu focení). Poskytuje to dlouhodobou nezávislost na 220V/autě(12V) pokud bych měl být konfrontován se situací kdy nebude možnost napájení.
j4ku8 (44)|17.12.2011 12:52
Mám jednu origo a dvě nejlevnější z ebaye, které již mají čip, aby je foťák rozpoznal. Rozdíl cen je desetinásobný (200,- vs. 2000,-) a i když je možné, že vydrží o něco méně, při běžném používání jsem to nepoznal - přímo jsem výdrž netestoval.

[quote=Horry;12771]... napájet vyhřívání objektivu proti zamlžení ... [/quote]
Jaké objektivy mají vyhřívání? Nebo je to nějaký obal?
Gamilena (85)|10.1.2012 19:12
Neorigo bývá někdy problém.
Stává se, že baterie nekomunikuje s foťákem nebo nabíječkou.
j4ku8 (44)|11.1.2012 19:09
[quote=Gamilena;12962]Neorigo bývá někdy problém.
Stává se, že baterie nekomunikuje s foťákem nebo nabíječkou.[/quote]

No právě proto kupuji ty s čipem, aby je foťák a nabíječka poznaly.
Horry (7)|16.1.2012 18:07
[quote=j4ku8;12792]
Jaké objektivy mají vyhřívání? Nebo je to nějaký obal?[/quote]

pro j4ku8: Je to takový vyhřívací límec, viz odkaz níže (modrý, vpravo, pátá řada v přílsušenství ...)
Připravuji i podrobnější článek o napájení a souvisejícím, co zde zatím řeším jen stručným výčtem...

http://www.karelhoracek.cz/index.php?subdir=technika&subpag=vybava_z#prislusenstvi
Horry (7)|16.1.2012 18:20
[quote=Gamilena;12962]Neorigo bývá někdy problém.
Stává se, že baterie nekomunikuje s foťákem nebo nabíječkou.[/quote]

To je tím, že neorig. nejsou čiplé a orig. nabíječka a kamera pak nekomunikují, pač čipa nět. V praxi to nevadí, jen si zvyknout, že nefunguje SoC. Např. u CanD5mkII lze batterii vyměnit "za provozu" na stativu. Na našem trhu existují kvalitní lion nabíječky za několik set, které neorg. ťamanské accu nabijí, stejně jako čínské nabíječky (vše v praxi ověřeno). Jediný problém s čínskými nabíječkami, leč ZÁSADNÍ, je ten, že ne všechny mají na výstupu konstantní napětí. Ale z několika kusů za babku je vždy aspoň jedna cajk (u mě 2 z 5). Naopak originální accu zas neradno "nesystémovými" nabíječkami nabíjet. V případě externího napájení na dlouhé expozice a do zimy se bez řešení bez-čipu neobejdete. Ale odpadá u něj nutnost konfirmace neorig. baterie v kameře.
joeh (3352)|25.6.2017 21:21
Prosím Vás chlapci, máte niekto skúsenosti s aku od firmy Fotoenergia ? Originál stojí 70 EUR, alternatíva v odkaze za 11 EUR : https://www.easy-print.sk/sk/zbozi/bateria-dmw-blf1e-dmw-blf19pp-pre-panasonic-1860mah-7-4v?gclid=CODYsYC419QCFYkp0wodVycMkg
jonashredblocks (129)|2.1.2018 18:50
Máte někdo zkušenost s výrobcem Phottix? http://www.fotoextra.cz/bateriovy-zdroj-nikon-en-el15.html Sháním náhradní pro D7200 (přišlo mi, že moc dlouho nevydržela), prý by to mělo být ok, že je plně dekodovaná (já dřív měl nějakou neorigo u D3100, která sice stále 1/3 ceny, ale samovolně se vybíjela a vydržela méně a po 3 letech mi najednou u ní házel foták chybu). Má i kapacitu o 600 mAh větší než originál. Originál stojí nejméně s poštovným cca 1370 Kč, tahle neorigo 700 Kč. Může se s foťákem něco stát? A brát, či ne? Díky.
Begy_cz (537)|2.1.2018 21:18
tak hlavně bacha, s baterkama dnes foťák komunikuje.
Neorigo tuhle funkci obvykle nemají - foťák jí nerozpozná - a pak ho ani nezapneš.

PS: jak nevydržela? Mám D7000 a kamarád D7100 a oba nacvakáme na jednu baterku stovky fotek. Baterku osobně nabíjím asi 2x - 3x do roka.
jonashredblocks (129)|3.1.2018 08:26
Vydržela jen 300 fotek + 5x na pár minut zapnutí wifi + zkouška videa asi 2 minuty. To mi přijde nic moc. A i dřív jsem u D3100 měl baterie dvě a osvědčilo se mi to, když jsem to náhodou zapomněl nabít atd.

Tady u té baterky píšou:
EN-EL15 je PLNĚ dekódovaná výkonná dobíjecí lithium-iontová baterie s vysokou kapacitou, která nahrazuje model Nikon EN-EL15. Li-ion baterie dovoluje průběžné nabíjení bez rizika paměťového efektu, a navíc je oproti jiným typům baterií velmi lehká.

Na rozdíl od nedekódovaných nebo ČÁSTEČNĚ dekódovaných baterií, tato PLNĚ dekódovaná baterie:
- umožňuje nabíjení v originální nabíječce baterií Nikon MH-25
- dokáže zobrazovat informace o stavu baterie na displeji fotoaparátu
- má zabudovaný mikročip, který poskytuje ochranu proti přebití, přehřátí a zkratu
- funguje s bateriovými gripy

+ je kompatibilní s Nikon D7200. Z obchodu mě ujistili, že se foťáku noc stát nemůže (to se případně bojím nejvíc) a že se prodaly stovky kusů a problém nikdy nebyl. A že ani netrpí výrazným samovybíjením...

Ta firma Phottix jinak vyrábí už déle příslušenství pro foťáky a má dokonce spoustu patentů. Dříve jsem měl akumulátor náhradní z Číny, takže předpokládám, že tohle je jiná liga. Ale radši se ptám.
Begy_cz (537)|3.1.2018 09:27
tak to budeš asi furt prohlížet fotky na displeji :) - což je největší žrout energie.

Ono to rozpoznávání baterek (Nikon tím zamezil používání neorigo) je záležitostí novějších firmwarů. Třeba moje D7000 to tohle omezení původně neměla, přibylo až po upgradu firmwaru.
D7100 na tom byla tuším podobně, D7200 má tohle "kurvítko" už z továrny.
Proto to třeba tvá původní D3100 neměla.

Když jedu třeba na motodovču, tak jí nabiju - nacvakám v průběhu týdne cca 300-400 fotek a při příjezdu domů mám stále půl baterky. Kolega s D7100 podobně.
Nabíječku sice preventivně vozím, ale ještě nikdy jsem jí nepotřeboval.
jonashredblocks (129)|3.1.2018 09:59
Tak fotky na displeji prohlíčím tak nějak normálně, a přidje mi to logický, chci vidět, co jsem vyfotil. Jestli testují těch 1100 fotek výkon jen tak, že cvakají přes hledáček a nic nemění a displej nezapnou, tak se není čemu divit no :D To je měření úplně na prd, páč je do reality nepoužitelný...

Tám kurvítkem myslíš co u D7200? Poslední e-mail z fotoextra.cz byl "ano, baterie je kompatibilní s orig. nabíječkou i foťákem."

Tak co to vzít za těch 700 něco a vyzkoušet, případně do 14 dní vrátit? Za to nic nedám, ne?
romana51 (311)|3.1.2018 10:39
Já jsem k Panasonicu FZ1000 a nyní k Lumixu 80 používal a používám neoriginální baterie od AVECOM a T6Power zcela bez problémů a dá se říci, že G80 je jedním
posledních modelů a žádné problémy nejsou ani s posledním firmware. Kapacita stejná, výdrž také prakticky stejná, ale cena nižší o více než polovinu. Nabíjení také
přes originální nabíječku bez problémů. :thumb
jonashredblocks (129)|3.1.2018 11:29
Jako pokud se konkrétně Phottix na to specializuje, na webu mají, že to je kompatibilní s mým modelem, je dekodovaná, že by mělo zaručit, že to bude ok, a ještě mě na v-emailu ujistí, tak snad to cajk bude. Ono rozdíl 700 vs 1500 je docela dost.
Begy_cz (537)|3.1.2018 12:09
kurvítkem jsem myslel, softwarové blokování neoriginálních baterií. Tedy asi těch nejlacinějších z Ebay atd...
Pokud píšou, že baterie obsahuje čip, snad by to mělo fungovat.
jonashredblocks (129)|3.1.2018 12:20
Ok, díky. Za 750 Kč objednáno, kdyby s tím byl problém, tak jim to pošlu do 14 dnů zpátky :)
nephilim (353)|3.1.2018 15:19
Od Fotoextra jsem před lety koupil několik akumulátorů do D300, později do P7700 a D7100, novodobě do D750 a D5500. Vše spolehlivě funguje. Rozdíl ve výdrži oproti originálu dodanému s tělem neznatelný.

Výdrž akumulátoru je skutečně velmi závislá na režimu focení. Pro představu. Už pár let jezdím pravidelně na ME v motokrosu do Nové Paky. Fotil jsem tam už s D300+70-200/2.8, později s D7100+70-200/2.8 a nyní s D750+200-500/5.6. U všech foťáků nacvakám více jak tisíc fotek a akumulátor spadne o cca 40%. To si ale fotky neprohlížím. Pokud jsem si je prohlížel, promazával, tak nafotím okolo 500-600 fotek a jsem na suchu. Taková je realita.
jonashredblocks (129)|3.1.2018 15:40
Díky, teď jsi mě potěšil, já aku už objednal u nich, jak píšu výše. Ta cena je tak rozdílná, že jsem to chtěl zkusit.

Ono to tak asi bude, i těžko říci, kolik bere ta wifi (posílám si z ní fotky na mobilu, páč pořádně "publikuju" jen na svým Instagramu), sice vždy jen na pár minut, ale brát to může, jasný. Fotky prohlížím taky jen krátce, ale vždy, jas jsem měl po celou dobu na -1. A je fakt, že jsem na začátku nastavoval spoustu věcí, tak možná to není nejlepší odhad po 1. nabití, ale stejně jsem nějak čekal jiný výsledek. U D3100 mi to 350-400 fotek i s prohlížením určitě dalo.

Ale pokud tento alternativní akumulátor bude ok, tak není co řešit. Ne že bych až tak fotil, ale spíš se znám, že někam vyrazím a pořádně nedobiju (většinou nabíjím, ač když má baterie předposlední stupínek), tak se mi varianta 2 baterií (jedna je jakože záložní) zamlouvá a už mi leckdy pomohla. :)
jonashredblocks (129)|8.1.2018 20:24
Tak mi dnes přišla baterky z FotoExtra a vypadá to na problém - když jsem ji dal do foťáku, ukazovaly se 2 čárky z 5, tak jsem to samozřejmě dal nabíjet, ale už po 45 minutách nabíječka hlásila, že je nabito (Nikon se mi nabíjí 120-150 minut - v samotným návodu píšou 2,5 hodiny), mno a hned po 13 udělaných fotkách ubyla jedna čárka... Tak jsem napsal e-mail a asi to budu muset obratem reklamovat.

Přitom jsem tak procházel fóra a skoro každý fotí na neoriginální akumulátory a šlape jim to v pohodě. Tak jestli mám smůlu jen na kus, nebo fakt nevim. :-/
nephilim (353)|12.1.2018 14:28
Mrzuté, ale nejspíš to je kusová vada. Mě tedy zatím nepostihla a že jsem, jak jsem psal, těch akumulátorů koupil od Fotoextra docela dost. Dodnes s nimi fotím já, moje děti, kamarádi, popřípadě ti, jimž jsem prodal foťák.
romana51 (311)|16.1.2018 17:51
Tady mohu přijít s úplně čerstvým poznatkem. K nové kameře Lumix DC-G9 jsem si objednal neoriginální baterie T6Power (měl jsem s nimi dobré zkušenosti)
u firmy NTB CZ s.r.o.
Na první nabití vydržela 104 min. videa ve 4K 60p. To je doba, kterou mají vydržet originály. A to je za třetinovou cenu proti originálu.
Ještě se uvidí, jestli vydrží alespoň 2 roky.
jonashredblocks (129)|17.1.2018 14:32
Já pořídil holt originál z Fotoškoda (ten stojí ve všech shopech stejně, což asi není náhoda; někde nabízeli prej origo o 4 stovky levnější, ale v referencích někdo psal, že mu poslali neoriginální, tak jsem to neriskoval). Dnes mi z FotoExtra napsali, že vrátí peníze. Takže tak.
nephilim (353)|24.1.2018 22:00
Tak to je od Fotoextra solidní, že ti vrátili peníze.
Jen pro info, v neděli jsem fotil kamarádce taneční vystoupení. Během dvouhodinové akce bylo předvedeno 18 choreografií. Fotil jsem před vystoupením nácvik a všechny choreografie bez blesku. Celkem cca 800 fotek. O přestávce a po představení jsem si pár desítek fotek přisvítil interním bleskem na plný výkon. Dále jsem bez blesku fotil na poměrně dlouhé časy, ale udržitelné z ruky (1/10) nádherné historické prostory, kde se celá akce odehrávala.
Po celou dobu jsem tedy měl na objektivu aktivní stabilizaci, fotil jsem výhradně na AF-C a pochopitelně jsem ukládal do NEF+JPG. Celkem jsem udělal necelý tisíc fotek. Baterka koupená u Fotoextra (EN-EL15), na kterou fotím už tři roky, mi spadla o 40%.
romana51 (311)|25.1.2018 06:42
Ono podle mne nejde ani tolik o to, která firma baterie prodává, ale kdo ty baterie vyrábí! :thumb
I když jde samo sebou o to, jaký prodávající má zisk pokud prodává předražený šmejd.
jonashredblocks (129)|25.1.2018 14:39
nephilim: Tak peníze mi vrátit museli, bylo to během 14 dnů od e-nákupu. Prej se s tim nesetkaly, ale když zrovna náhodou já dostanu kus, co se po 10 fotkách o čárku vyije, tak věř tomu... Jinak ty asi vůbec nekoukáš na displej, co? Já docela dost, takže určitě to je to, co mi to vybíjí, plus jsem zatim fotil hodně venku (procházky v lese) a tam ty teploty max lehce nad nulou udělají své. Ono fakt to o tom, jak to člověk používá, ono to moje první nabití a jen 300 fotek bylo právě ovlivněné tím, že jsem hodně věcí nastavoval na velkým displeji, prohlížel fotky, fotil v zimě... Asi nemá to cenu dál rozpitvávat, mám teď 2 originály a jsem teď spokojen, nemusim už nic řešit.
nephilim (353)|25.1.2018 23:22
jonashredblocks: Fotky na displayi průběžně kontroluji, ale třeba u toho nedělního focení to šlo vždy těžko, většinou až po každé jedné choreografii. Tanečnice se nezastaví, abych si mohl zkontrolovat fotku, ani mi něco nezatančí znovu, abych si to mohl cvaknout jinak. ;)
Při tomto typu focení, kdy mám prakticky stále namáčknuto, švenkuju a sleduji tanečnice, tak v režimu AF-C foťák stále přeostřuje, já do toho měním ohniskovou vzdálenost, tak možná sosám baterku srovnatelně jako tím prohlížením fotek.
Jak píšeš, nakonec je to jedno, hlavně, že máš funkční akumulátor a jsi spokojený.
Přeji dobré světlo.