Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt - využití natáčení videa +- 13k

Skywalker_oldd (34)|25.6.2015 19:18
Ahoj,

Rád bych si pořídil kompakt, pro primární využívání a to je natáčení videa.
Byl bych rád, abych mohl natáčet jak ve dne, tak večír a kvalita by byla pořád kvalitní. Natáčení by se týkalo všeho druhu, nemám nic specifického.
Pro kompakt jsem se rozhodl z důvodu menších rozměrů, než jsou klasické videokamery. Pro denní využívání a aby mi v ničem nepřekážel, myslím, že je to dobrá volba.
Cenu jsem stanovil +- 13k, ale jsem za kvalitu ochoten připlatit.

Všem moc za rady a pomoc děkuji!

P.S. Mám doma 6let starej kompakt Lumix DMC-T27 a rád bych už něco kvalitnějšího a novějšího. Hlavně na to video.
kolyy (1542)|26.6.2015 23:11
Panasonic GF7? Veľký senzor, kvalitný objektív, dobrá kvalita videa, kvalitný kontinuálny autofokus, plné ovládanie vo videu (clona, čas, ISO, autofokus), vyklopný dotykový displej. Akurát objektív 12-32 nemá ostriaci krúžok pre manuálne ostrenie.
Skywalker_oldd (34)|27.6.2015 00:05
S tím manuálním ostřením je to škoda. Ale děkuju za tip, zatím je jediný a rád bych slyšel názor ostatních, zda se shoduje nebo jsou tu jiný kompakty.
Psal jsem také před nedávnou dobou do megapixelu, co by mi doporučili a napsali Olympus PEN E-PL7. Na první pohle mě zarazilo, že pokud chci primárně s kompaktem natáčet, proč to má při natáčení "jen" 30 sn./s. A jejich odůvodnění, proč zrovna tento: Z důvodu rychlosti, obrazové kvalitě a možnostem, jako např ovládat přes chytrý telefon i s náhledem.
Objektiv je sice základní ale díky kvalitě snímače bude výstup perfektní.
kolyy (1542)|27.6.2015 00:32
Aj keď osobné skúsenosti nemám, tak video je pri Olympuse často v recenziách kritizované. Že by to bola práve silná stránka sa mi nezdá. U Panasonicu je to naopak (a tu osobné skúsenosti mám, preto to doporučujem). Inak za skvelú cenu je teraz Panasonic GX7, senzor+procesor+spracovanie obrazu rovnaké ako pri GF7, ale je to dospelý foťák aj s hľadáčikom. Ak by boli prijateľné rozmery, tak je to výborná voľba. A objektív už má aj ostriaci krúžok.

Ďalšia veľmi dobrá možnosť za trochu viac peňazí je Sony A5100. APS-C senzor, špičkový kontinuálny autofokus, špičková kvalita videa, výklopný dotykový displej, stále veľmi príjemné rozmery a váha. Setový objektív je trochu slabší (neostré rohy na širokom konci), ale pre video si myslím, že to až tak nevadí. Dospelá verzia je A6000, ale nemá ten výklopný dotykový displej, takže na video by som uprednostnil A5100.
kolyy (1542)|27.6.2015 00:39
Ešte pridám, že objektív 16-50 na A5100 je powerzoom, čiže zoomuje sa elektronicky, čo je pre video veľká výhoda.
Skywalker_oldd (34)|27.6.2015 07:13
S tím Olympusem souhlasím, proto jsem sem ho dal a hlava mi moc nebere, proč doporučení padlo právě na něho.

Tak tu máme teda nyní 3 kompakty:

Panasonic GF7
Panasonic GX7
Sony A5100

je mezi němi při natáčení nějaký markantní rozdíl? Díval jsem se na YT a já osobně jsem nic nezaznamenal.
Kdybych si měl vybírat mezi těmito, jaký by to měl být? Na Sony jsem se díval ještě předtím, než jsem sem šel a video si myslím, že má velmi kvalitní.

Jinak k tomu objektivu 16-50 mm pro Sony, teď se zeptám asi na úplnou blbost, ale měl bych tento objektiv používat jen při natáčení nebo lze ho využívat "pořád"?
Komo (840)|27.6.2015 09:01
Lze, inak by ho snáď nepredávali. Ale osobný pohľad si musíš vytvoriť sám, v tom ti nikto neporadí.
kolyy (1542)|28.6.2015 00:00
Medzi A5100 a GF7/GX7 vidím pár rozdielov:
- A5100 má väčší senzor - vyššie rozlíšenie, menej šumu, výraznejšie mazanie pozadia (oba sú však oproti bežným kompaktom mnohonásobne väčšie)
- ostrenie: A5100 má fázové pixely pre autofokus, takže za dobrého svetla ostrí jednoznačnejšie, bez prekmytov a pulzovania. Za horších svetelných podmienok, kde fázové pixely nemajú dosť svetla, sa to otáča. Tam má Panasonic výrazne navrch, pretože má lepšie dotiahnuté klasické kontrastné ostrenie.
- A5100 má nižšiu kompresiu videa (max.50Mbps) oproti Panasonicu (max.28Mbps). To môže byť výhoda pre výraznejšie úpravy, ako zmeny gradácie.

Ďalší veľký rozdiel je v ovládaní - A5100 je veľmi jednoduché telo s minimom ovládacích prvkov, pre video to však nemusí až tak vadiť. Doporučujem si to vyskúšať, ak máš možnosť si zájsť do niektorého obchodu, kde ho majú. GF7 je na tom o niečo lepšie, GX7 je už vyspelý foťák s pokročilým ovládaním.

Osobne mám Panasonic GM5, ktorý má rovnaký základ ako GF7/GX7. Video je pre mňa skôr doplnkové pri fotení, takže tie možnosti a kvalita pri Panasonicu mi bohato stačia. Každopádne môžem hodnotiť, že Panasonic má veľmi dotiahnutú aj video stránku foťákov. Človek si môže nastaviť špecifické nastavenia pre video, je tam video mód a dotykový displej je veľmi pekne integrovaný pre ovládanie autofokusu, ale aj ostatných nastavení (clona atď.), kde je to jemnejšie ako cez otočné kolečko.

So Sony som tiež niečo nafotil/natočil, ale najmä s predchodcom NEX-3N (koncepciou veľmi podobný A5100). Mal som možnosť si dlhšie vyskúšať aj A6000. Neviem teda presne ako funguje dotykový displej pri A5100, to by si to chcelo vyskúšať. Možnosti a ovládanie videa mi neprišli tak dotiahnuté ako pri Panasonicu, ale určite veľmi dobre použiteľné. Autofokus a jeho ovládanie pri NEX-3N bolo ešte omnoho slabšie, teraz je to inde.

Čo sa týka objektívu Sony 16-50PZ, pre video mi to príde ako výborná voľba, ale samozrejme je to univerzálny objektív pre všestranné použitie. Jeho slabinou je fotenie krajiniek na širokom konci, kde tie rohy majú k ostrosti pomerne ďaleko, takže náročnejším fotografom tá nie príliš ostrí tráva v rohoch vadí. V porovnaní s objektívmi v bežných kompaktoch to nie je nič výnimočné, ale je pravda, že Panasonic má tie setové objektívy opticky lepšie (a tiež ďalší výrobcovia, napríklad Fuji).
Skywalker_oldd (34)|28.6.2015 05:41
Určitě hodně vyčerpávající odpověď, ale plná užitečných rad. Z tvých informací plyne, že každej má něco do sebe a předpokládám, že dokud si je všechny tři nevyzkouším naživo, tak se z domova stejně nedokážu rozhodnout. Nevím, jaká je šance, si je např na týden někde půjčit, zkusím zapátrat na netu. Jinak tedy, žádné jiné kompakty sem už tahat nebudem? Co se týká natáčení?
A ještě jednou díky za obsáhlou odpověď.

EDIT: Nakonec bych vyřadil Panasonic GX7, podle rozměrů a váhy je to už dost velký.
kolyy (1542)|28.6.2015 10:46
Určite je dobré si to vyskúšať, minimálne si foťáky ohmatať. Závisí od toho odkiaľ si, vo veľkých fotopredajniach Ti dovolia si doniesť vlastnú kartu a niečo odfotiť/natočiť.

Ďalšie možnosti? Pokiaľ by si chcel klasický kompakt do vrecka, tak je tu ešte Sony RX100, pre Teba by asi prichádzala do úvahy druhá generácia s výklopným displejom. Veľmi slušná kvalita, stále veľký senzor (polovičný oproti GF7). Ale kontinuálny autofokus je už menej spoľahlivý a nejde ho nijako ovplyvniť, nemá to dotykový displej. Takže keď sa stratí alebo ostrí inam ako chceš, tak sa s tým nedá nič robiť. To bol aj jeden z dôvodov prečo som si ja RX100 nekúpil. Asi je lepšie ostriť čisto manuálne, má to krúžok okolo objektívu, ale prišlo mi, že vzhľadom k malému telu môže byť problém udržať foťák rovno.

Podobná možnosť od Canonu je G7X, má aj dotykový displej. Neviem ako na ňom funguje video, na papieri to nevyzerá vôbec zle. Ale autofokusu by som sa už naozaj bál, lebo aj pri fotení je značne pomalý.

Ešte by som pridal, že pri kompaktoch s vymeniteľnými objektívmi (GF7, A5100) môžeš dodatočne posunúť schopnosti foťáku ďalej. Pre Sony a pre formát M4/3 (Panasonic, Olympus) vyrába napríklad Sigma radu lacných, ale kvalitných F2.8 objektívov s pevným ohniskom (cca 4500Kč). To by Ti jednak umožnilo výrazne zlepšiť kvalitu za slabého svetla, ale najmä podstatne znížiť hĺbku ostrosti a rozmazať pozadie. Video tak získa odlišný, veľkoformátový charakter. Samozrejme sa potom ostrenie stáva veľmi podstatným, a to je pravda pri týchto foťákoch s veľkým senzorom už aj so setovým objektívom.
Skywalker_oldd (34)|28.6.2015 11:01
40km od Prahy, takže by problém v Praze s něčím asi určitě nebyl.
A tu RX100 zmiňovat teda vůbec nemusíme, pokud se jedná o horší kompakt než je GF7 a A5100. Spíš jsem myslel, zda tu není třeba další kolem této ceny +- abych s jedním z nich neudělal případně chybu a po čase nelitoval, že jsem si mohl koupit za podobnou cenu něco lepšího. Rád bych, aby mi nějakej čas vydržel.
kolyy (1542)|28.6.2015 14:06
To je ťažké, nie je to len o tom, že je niečo lepšie/horšie, ale závisí to na tom, čo presne potrebuješ a aký kompromis zvoliť. Možno Ti po čase príde ten foťák veľký alebo naopak malý, možno si povieš že si investoval zbytočne veľa, alebo naopak Ti bude niečo chýbať a budeš ľutovať, že si rovno neinvestoval viac alebo nezvolil iný kompromis. Preto mi príde veľmi dôležité si ujasniť, aké máš požiadavky, čo presne potrebuješ a čo nie. GX7 si vylúčil kvôli rozmerom, ale tie rozmery sú také aj kvôli výklopnému hľadáčiku, ktorý je možno na video super, neviem.

Ďalšia príklad - v tejto cenovej hladine nemá Sony ani Panasonic pokiaľ viem v žiadnom modely vstup na externý mikrofón, ktorý je pre pokročilejšie video veľmi užitočný. Nemyslím, že by chceli ušetriť, ale zrejme si tým chránia predaje drahších modelov a videokamier. Takže ak zvolíš niečo v tejto kategórii, tak si odkázaný buď na vstavaný mikrofón alebo rovno na plne externé nahrávanie zvuku a zmiešanie v postprocese.

Za podobnú cenu prichádza na trh ďalší podobný systémový kompakt, Samsung NX500. Ten podporuje 4K video, ale nič bližšie o ňom neviem.
Skywalker_oldd (34)|28.6.2015 16:55
Dobře. Ono ale těžko teď zjistím, když žádnej kompakt jsem ještě nekoupil, co mi bude poté chybět a nebo budu mít věci co nevyužiju. Proto bych si chtěl nechat poradit, psal jsem, že za kvalitu jsem schopnej si připlatit, právě kvůli tomu, abych za pár měsíců toho nelitoval, že jsem na něčem šetřil.
Kdyby ses vžil do mé kůže a vybíral si kompakt hlavně kvůli videu, kde by jsi ho využíval na natáčení opravdu čehokoliv, jak za dne, tak za večera, jakej by sis vybral?
Hodně se mi líbí, jak máš u videa hodně rozostřené pozadí, moc se mi pak nelíbí, pomalé přeostřování, působí to zvláštním dojmem.
Skywalker_oldd (34)|29.6.2015 19:02
Jelikož přemýšlím o koupi už někdy např. příští týden, tak to tady trochu popoženu.

Napíšu zde nějaké už konkrétní varianty a od vás budu potřebovat pouze poradit, co bych měl upřednosti, za účelem hlavně natáčení videa.

1. varianta:
[code]http://www.megapixel.cz/sony-alpha-a5100-16-50-mm[/code]

2. varianta:
[code]http://www.megapixel.cz/sony-alpha-a5100-telo + http://www.megapixel.cz/sigma-19mm-f-2-8-dn-art-pro-sony-nex-cerny[/code]

3. varianta
[code]http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-gx7-14-42-mm[/code]

4. varianta
[code]http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-gf7-12-32-mm-cerny[/code]

Nebo jsem ještě ochotný si připlatit a zvolit nějakou cenovou hranici cca 16-17k. Pač, když to vidím, že když přikoupím ještě nějaký objektiv k tomu, tak jsem na stejné ceně.
kultus (1295)|29.6.2015 19:30
Nejak to tady sleduji z povzdali, ale byl sis je uz vubec osahat, vyzkouset prave na to video? Jak se to drzi, ovlada, jake to ma moznosti nastaveni i pri samotnem toceni, ergonomii, klidne potrapit prodavace at ti predvedou co to umi (ikdyz v hodne omezene forme ale aspon neco)? Nebo se chystas do kramu hned koupit? Divil by ses kolik ti toho prvni vyzkouseni napovi a klidne i zuzi vyber a ulehci od utrpeni :D Chces neco na delsi dobu, at to vydrzi, nechces koupit kravinu, ale otocit se klidne i dvakrat za par stovek za benzin se ti nechce. Kdyz jsem kupoval FZ1000 premyslel jsem jeste nad RX10, nakonec dost zavazila celkova ergonomie a to se na foru nedozvis, to ti nikdo neporadi. Foceni je docela narocne kdyz to s nim myslis vazne, ale teprve toceni videa pokud to ma nejak vypadat je dost mazec...ale to uz asi vis ;) Kdyz jsem predtim kupoval Sony NEX zameril jsem se spis na pomer velikosti senzoru a velikosti zarizeni. Nevim ale jestli to bylo uplne 100% spravne, po nakem case clovek prehodnocuje. Sensor spickovy, telo male, ale setak nic extra, system dost drahy a omezeny (hlavne na kvalitni zoomy) pokud clovek nechce zustat jen s pevnakama, omezena ergonomie-malo ovladacich prvku...koupi FZ1000 ikdyz s mnohem mensim sensorem jsem si hodne polepsil. To jen neco na zamysleni, neupinat se na jeden parametr.

edit: divam se jeste jednou na ten vyber a mel bych otazku, co presne chces tocit kdyz tam mas telo 5100 a 19mm sigmu coz je dost siroke? Jinak A5100 s minimem ovladacich prvku mi prijde trochu jako vysmech...to uz NEX-5R co jsem mel se 2 rolerama a aspon jednym Fn tlacitkem byl na tom lepe. Nebyla by na to video lepsi GX7 s gripem a otocnym hledackem nez GF7? Na prodejne (a klidne rovnou v nejake kvalitni recenzi) rozhodne zjistit moznosti zmeny parametru a ovladni pri toceni videa o vybranych modelu. Po prvnich nadsenych pokusech a klipech si uz budes chtit hrat a tam muzes docela narazit...tipnul bych si, ze tady na tom budou panaky dal.
Skywalker_oldd (34)|29.6.2015 20:02
No takhle, rád bych zužil výběr třeba na dva kompakty. Ty bych si poté jel osahat a ještě ten den, bych si jeden z nich vybral. Alespoň taková je má představa.
K tomu natáčení, začal bych s něčím, jako jsou výlety, takže např. natáčet města, natáčet koncerty, zvířata, děti, sporty. Dá se říct, že od všeho něco. Až později bych se chtěl zaměřit na určitý druh natáčení. Rád bych dosáhl filmové kvality, zda je to vůbec možné.
kultus (1295)|29.6.2015 20:20
Filmove kvality, hmm :) to si docela troufas, je dobre mit nejaky cil, ale nevim jestli se da neceho takoveho dosahnout fotakem za par supu ;) moc netocim, asi proto ze mne to zatim nechytlo a taky je to narocnejsi a chce to hodne trenovat a zkouset techniku a pak si utvaret nejaky styl...Nejsem si jist jestli je to spis zarizenim jako stylem, ale ani ceske a slovenske serialy mi neprijdou moc "filmove" a to se toci urcite drazsimi pristroji jako kompakt za 14K. Kazdopadne to pak neni jen o tom tele, ale hlavne o objektivech a dalsim prislusenstvim jako kvalitni stativ, filtry, na krajinky nejaky povoz/posun (nevim jak presne se to jmenuje). Tohle jednim setovym objektivem urcite nesfouknes. Dobrou technikou nataceni a stylem se nicmene daji po nejakych zkusenostech udelat pekne videa ikdyz ne zrovna "filmove" takze na tvem miste bych uz zacal vybirat minimalne kvalitni stativ s nejakou video hlavou...to taky nebude za tri stovky ;) vybral sis dost narocnou disciplinu.
Skywalker_oldd (34)|29.6.2015 20:35
Zapomněl jsem to dát do uvozovek. Je mi jasný, že to filmová kvalita nebude, ale rád bych měl po ruce kompakt, který se alespoň trochu tomu přiblíží. Ono stejně, první úložiště a asi i dlouhodobé úložiště na videa bude YouTube.
Natáčel jsem doteď stejně jen mým starým kompaktem Lumix TZ7. Takzě vím, že první co bude, si budu s kompaktem hrát, učit se líp natáčet a až pak to bude za něco stát. Asi takhle, rád bych měl kompakt vždy po ruce, aby mi nějak extrémně nepřekážel a dokázal bych s ním natočit kvalitní video, jak za světla, tak za šera/menší tmy. Když to řeknu jako lajk, hodně se mi líbí rozostřené pozadí. Jsem hračička, takže si rád budu experimentovat.
kolyy (1542)|29.6.2015 23:25
Ja myslím, že na to ideš dobre. Kategória kompaktov s vymeniteľnými objektívmi za rozumné peniaze mi príde veľmi vhodná pre takýto hobby účel. Veľký senzor Ti s vhodným objektívom dovolí ten filmový "look", ktorý chceš, to s bežnými kompakt nedosiahneš. Čoho sa zriekaš sú veci potrebné pre profesionálnejšie točenie - vstup na externý mikrofón, sánky, hľadáčik, plne nastaviteľný displej. Ak by si to chcel, tak najprístupnejšia možnosť je asi nový Panasonic G7, ale ten bude určite pre Teba rozmerovo neprijateľný.

Na Tvojom mieste by som kúpil model so setovým zoomovým objektívom a buď rovno prikúpil svetelnejšie pevné sklo, alebo s tým počítal do budúcna. Druhá možnosť je asi ešte lepšia, lebo možno až skúsenosťami uvidíš, aké ohnisko zvoliť a či náhodou neinvestovať aj viac do výrazne svetelnejšieho skla. Tie zoomy majú svoje výhody najmä v kompaktnosti a univerzálnosti.

Medzi GF7/GX7/A5100 by som sa rozhodol na mieste. Súhlasím s tým, čo píše kultus - treba si to poriadne vyskúšať. Na papieri má A5100 niekoľko výhod (väčší senzor, fázové ostrenie, nižšia kompresia videa), ale to môžu prevážiť osobné dojmy. Mnohé rozdiely sú v implementácii, funkciách, každý výrobca má nejaké svoje vychytávky, ktoré iní nemajú. Určite by som si pozrel nejaké recenzie zamerané na video.

Inak vidím, že A5100 máš vybraný v sade s 16GB SD kartou - na plnú 50Mbps kvalitu však u Sony potrebuješ aspoň 64GB SDXC kartu, inak to nepôjde. Celkovo by som upozornil, že Sony nahráva do MP4 v dosť biednej kvalite a vyššia je k dispozícii iba v XAVC S alebo AVCHD formátoch, kde to video už nie je jeden súbor a je to skôr určené pre ďalšie spracovanie.
Skywalker_oldd (34)|29.6.2015 23:49
S těmi objektivy bych potřeboval poradit, abych dosáhl toho jak říkáš filmového "looku".
Já se nebráním tomu, vyzkoušet si je na prodejně. Jenže, jak dlouho si tam budu moc hrát se třemi kompakty? Všechny tři uvidím poprvé a než si je osahám, bude chvilku trvat.
U té A5100 sem SD kartu nevybíral, jinak s 64GB počítám, 16GB je málo.
A ten Panasonic G7 je opravdu už moc velkej, navíc samostatnej stojí cca 20k + objektiv a jsem na 30k.

EDIT: Jelikož jsem měl dneska na noční trochu času, koukl jsem se ještě podrobněji na videorecenze. A z toho plyne, že Panasonic GX7 je na tom lépe, než Sony A6000. (Troufnu si tvrdit, že A6000 je srovnatelný s A5100, proto jsem bral srovnání za platný)
[code]http://www.eoshd.com/2014/05/best-small-camera-108060p-panasonic-gx7-a6000-review/[/code] a není to jen např. na této stránce, je jich více.
Takže, na to, jak jsem byl nakloněný spíše k Sony, jsem teď zase spíše pro GX7, i přes trochu větší rozměry. Pokud padne na ní, budu muset vymyslet, jak jí pohodlně budu tahat všude s sebou, aby nijak nepřekážela.
kultus (1295)|30.6.2015 06:54
Hrat se tam s nima muzes kolik chces, hlavne v klidu. Procti v recenzich jake maji funkce a nastaveni na video, promysli jak bys tocil a tak to vyzkousej, ti prodavaci jsou tam pro tebe, jestli nebudou mit cas urcite te aspon v megapixlu nechaji zkouset i v jejich nepritomnosti. Az skoncis vyzkousis ten druhy. Nezapominej ze kupujes system a ne jen telo tak si udelej pruzkum cen pro tebe zajimavych objektivu, dost to pak prekcapi a muze zavazit...
kolyy (1542)|30.6.2015 08:52
Skywalker_oldd: pekná recenzia, mnoho vecí súhlasí s mojimi skúsenosťami (nepríjemnosť AVCHD formátu, roztrieštené menu u Sony, atď.)

Ale je tu podstatná vec - to porovnanie kvality neplatí pre A5100. A6000 v tej recenzii totiž nemá najkvalitnejší XAVC S 50Mbps mód! V tom bude kvalita minimálne porovnateľná s GX7, ale pravdepodobne aj lepšia. To bola dlho výhoda A5100 oproti A6000, až veľmi nedávno dostala A6000 túto možnosť pomocou update firmwaru. V recenziách to ale ešte nebude.

Ešte jedna vec , ktorá Ti možno unikla - GX7 a GF7 majú absolútne identické video, tie dva foťáky majú rovnaký senzor aj procesor. Je to iba odlišné prevedenie, GX7 má hľadáčik a viac ovládacích prvkov, GF7 zase menšie rozmery. Všetko čo čítaš o GX7, čo sa týka videa, platí aj pre GF7. Medzi týmito modelmi si vyber podľa preferencií na veľkosť a vonkajšiu výbavu, najlepšie keď si ich odskúšaš na mieste.

V Megapixely sa môžeš hrať s foťákmi naozaj koľko chceš, ak sú vyložené v showroome. Keď si chceš vložiť vlastnú kartu alebo odskúšať model ktorý nie je vyložený, tak musíš požiadať predavača a ten bude s Tebou čakať. Takže tam je to o slušnosti, ako dlho Ti to príde primerané. Podobne je to s odskúšaním objektívu. V neďalekej Alze máš tiež vyložené foťáky a môžeš sa s nimi hrať, ale kartu si tam asi nedáš, lebo kompetentný predavači tam nie sú.
kolyy (1542)|30.6.2015 09:14
Objektívy: všeobecne platí, že väčší senzor, nižšia clona, dlhšie ohnisko znamená viac rozmazané pozadie. Samozrejme, pozadie sa maže tým viac, čím bližšie si pri subjekte. Aj mobily dokážu rozmazať pozadie, ale len na vzdialenosť v rádu centimetrov. S 16-50 F3.5-5.6 seťákom na APS-C (Sony) sa už pozadie dá trochu rozmazať aj v praktických situáciách, najmä na dlhom konci. Pri 12-32 na M4/3 (Panasonic) je to o trochu menej, takže v praxi je to často tak na hrane, aby to bolo vôbec jasne vidieť.

F2.8 objektívy Ti v tomto podstatne pomôžu a určite sú dobrou prvou voľbou. Ak sa však staneš náročným na mazanie pozadia, tak skok niekam k F1.8 Ti prinesie ešte rovnako výrazný posun, kde sa už naozaj dá pracovať s nízkou hĺbkou ostrosti a často budeš mať dostatočnú rezervu aj pre priclonenie.
Skywalker_oldd (34)|1.7.2015 00:16
Jsem teď v takovém tom stádiu, že absolutně nevím, jaký vybrat. Jasně, domluví si, abych si všechny mohl osahat, jenže bojím se toho, že budu nerozhodnej i na prodejně. Nikdo asi nejste z Prahy, který by mi dělal odbornýho poradce? :-D
Teď to trochu zveličuju, ale je to opravdu těžký rozhodování. Proč tu není jeden kompakt, který by vybočoval nad všechny ostatní.
kolyy (1542)|1.7.2015 00:54
Ja to robím takto - choď na predajňu, vyskušaj si tie tri foťáky a prípadne aj Sigma objektívy . Nič nekupuj, choď domov a nechaj si dojmy prejsť hlavou. A potom sa v kľude rozhodni a objednaj cez internet. Získaš tým navyše možnosť foťák vrátiť ak by si predsa len urobil chybu.
Skywalker_oldd (34)|3.7.2015 04:41
Ještě jsem o tom přemýšlel a kdyby Sony CyberShot RX100 III uměl natáčet v 60 sn./s tak je mezi tímto a ostatními, co jsme tu zmiňovali nějaký markantní rozdíl? Kromě teda ceny a že nemá vyměnitelný objektivy.
Jen jsem o tom zauvažoval.
kultus (1295)|3.7.2015 06:54
nevim jaka je pouzitelnost na MTF, ale nejsou nejake sirokouhle predsadky? Budou levnejsi jen nez objektiv, nemam zkusenost s kvalitou, ale kvuli par mm by to mozna mohlo stacit. Na macro staci mezikrouzky jestli ho nefotis porad
Komo (840)|3.7.2015 08:58
Už sa v tom začínaš utápať. Súhlasím s radami kolvyho, akurát ho trocha doplním. Keď prídeš z toho osahavania domov a necháš si to všetko prechádzať hlavou,vypi pri tom asi tak zo dva litre vína (prípadne adekvátne množstvo piva,tvrdemu sa vyhni). A neni toho boha, aby si na druhý deň nebol 100% rozhodnutý. Pripájam ešte instruktazne video,čoho sa treba vyvarovať. http://www.hetrik.sk/genzer-a-suchanek-a-ich-genialna-parodia-na-hokejove-studio/1-1124
kolyy (1542)|3.7.2015 10:12
RX100 (I/II/III) samozrejme má 50p video. Ale ako som písal, kontinuálny autofokus mi už prišiel pomalší a menej spoľahlivý, pritom vo videu nejde absolútne nijako ovládať, nemá to ani dotykový displej. Toto je jedna z vecí, prečo som si nakoniec kúpil GM5. Nemusí to však byť zlé pre niekoho, kto hľadá vreckový video zapisník, kde nie je kritické ak sa to občas stratí alebo ostrí inam ako človek chce. Na tento účel mi ale príde cena RX100 III prehnaná a skôr by som uvažoval o II generácii. Pre video je rozdiel v kodeku (50Mbps XAVC S vs 28Mbps AVCHD), ale to mi nepríde pre takýto účel zásadne podstatné (a je otázka, či by nestačil aj mobil).
Skywalker_oldd (34)|3.7.2015 11:57
Dobře, zůstanu u těch třech už zmiňovaných a uvidím, zkusím se zeptat i na prodejně, zda mi dokáží poradit. Dneska se tam totiž chystám, tak jsem zvědav, jak pochodím. Třeba se mi něco zalíbí hned a vemu ho ještě dnes.
Skywalker_oldd (34)|3.7.2015 21:58
Taak. Dovezl jsem si domů Sony. Prodavači jsem řekl, co sháním a co jsem si našel a padlo to na Soňáka. Tlačítek je na něm fakt málo, ale zase že by to menu bylo nějak složité a dlouze bych se v něm procházel, to se říct nedá.
Od zítřka do konce příštího týdne mám dovolenou, takže ho pořádně otestuju a napíšu dojmy :-)
kolyy (1542)|4.7.2015 00:14
Super. Tak daj vedieť. ;)
Skywalker_oldd (34)|9.7.2015 12:59
Tak napíšu první dojmy, cca 4 dny používání.
Udělal jsem více fotek, než videa a fotky vypadají fakt pěkně (o víkendu jich pár dodám). Koupil jsem si k tomu ještě polarizační filtr Hoya HD CIR-PL 40.5mm. A teď hlavně k videu. Pro natáčení té nejvyšší kvality byla potřeba koupit 64 GB kartu, na menší se natáčet nedalo. O kvalitě teď psát nebudu, vypadá na první pohled víc než dobře, ale co nejvíc mi teda vadí je zoomování. Můžu teda zoomovat jak na prstenci, na objektivu nebo power zoomem. Ať zoomuju čímkoliv (nejvíc zoomuju power zoomem) tak je tu slyšet dost hlasitě zvuk zoomu - viz krátké video - https://www.youtube.com/watch?v=IG4kvnFdrlk&feature=youtu.be

Nějaké rady? S tímhle se moc pracovat nedá :-/
kolyy (1542)|9.7.2015 13:43
A sme doma! Nemal si predsa len vziať G7 s externým vstupom na mikrofón? Alebo GF7 s manuálnym zoomom? Ale tam by si možno kritizoval, že to nejde udržať rovno a lepší by bol powerzoom... ;)

Naivné rady v stúpajúcej tendencii od najjednoduchších:
- v takto tichých scénach nezoomovať alebo zoomovať jemnejšie, ak to ide
- točiť na externý mikrofón a zmixovať v pc
- vrátiť a zobrať niečo iné (a pravdepodobne riešiť iné kompromisy)
- kúpiť zoomový objektív špeciálne na video (napr. Sony 18-105mm f/4,0)
kultus (1295)|9.7.2015 15:20
18-105mm f4 Gckovy objektiv jsem zkousel na sony NEX 5R na prodejne a vzhledem k telu mi prisel dost velky. U tech novych levnych Acek to bude podobne, objektiv bude dost tahnout dopredu.
ka.mik1 (71)|9.7.2015 15:38
Ke GF7 jde přikoupit 14-42 Powerzoom na video i slušné fotky. Mám kombinaci GX7 s tímto objektivem, který mi dneska došel a jsem z něho docela nadšený. Zkoušel jsem to teď v tiché kuchyni a na NTB není po motorku ani stopy. Celkově bych řekl, že to video vypadá o malinko lépe.
Skywalker_oldd (34)|9.7.2015 16:45
S tím zvukem jsem nepočítal, že i s power zoomem to bude takhle hlasitý. To u toho starého panasonixu jsem neslyšel téměř nic.
Mám ho od soboty, pokud v sobotu bych se v megapixelu znovu stavil, řekl jim s čím jsem nespokojenej a vzal si místo toho tuhle kombinaci - http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-gx7-14-42-mm tak snad by nebyl problém mi to vyměnit.
Kdyby zvuk nebyl žádnej, tak si Sony nechám, i přes málo tlačítek ze předu, jsem s ním celkem spokojen.
ka.mik1 (71)|9.7.2015 18:11
To se musí vyzkoušet:) Já šel taky docela na slepo, když GX7 došel, tak jsem si chvíli říkal, jestli jsem kvůli rozměrům neměl vzít spíš GM5, přeci jen jsem byl zvyklý z kompaktu TZ5 na menší rozměry.. výklopný displej stejně nešel vyklopit na 180 stupňů, hledáček trčel a navíc mi připadal hrozně nepraktický na vyklápění do vrchu, prostě věci, které bych první týden oželel. No po druhém týdnu už se na to dívám úplně jinak a všechny tyhle věci jsem několikrát využil..., učím se s ním fotit. Základ pro mne je objektiv s minimem odlesků proti slunci a co možná nejmenší rozměry bez ztráty kvality. Tu kombinaci jsem si přesně koupil, a ten objektiv odlesky občas udělal, navíc (ikdyž jako manuální má taky své výhody) se mi s ním už trošku hůř manipulovalo. Ikdyž se objektivy zmenšují, a nejedou jsem se přistihnul, že se za něj GX7 dost dobře drží i bez popruhu, s tím dokoupeným powerzoomem jsem jak s rozměry, tak odlesky a na laika i kresbou maximálně spokojený. Objektiv jsem sehnal nový z výprodeje za nízkou cenu a jdou k němu připevnit předsádky. Prostě konečně to, co jsem dlouho chtěl a ten fotoaparát mne baví. I přes tyhle menší a kompaktní rozměry si ale udělám (když už tak už) radost a tu TZ řadu nahradím ještě něčím menším na kolo.. Canon G7x nebo RX100 tak, aby si nekonkurovaly oba fotoaparáty navzájem.
Skywalker_oldd (34)|9.7.2015 20:24
Postni nějaké video, co jsi natáčel i se zoomem, abych si udělal menší obrázek. Já zkusím teda do soboty ještě něco vymyslet a zajedu opět do megapixelu.
Dva kompakty už je podle mě moc velký luxus :-)
Skywalker_oldd (34)|10.7.2015 00:50
Tuhle sobotu dopoledne zajedu znovu do Prahy, takže mám jeden den na promyšlení, jaký nový kompakt zvolit.
Buď teda - http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-gx7-14-42-mm
a nebo jsem ochotný oželit rozměry a jít za kvalitou a pořídit si tohle - http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-g7-14-42-mm-cerny
v porovnání mám ještě další tři kompakty - http://www.megapixel.cz/porovnani?product=15589_20240_21093_25885_29485

Vím, že konečný výběr bude jen na mně, zkuste mi jen znovu pomoc s výběrem. Kdyby se jednalo o foták kolem 5k, tak to neřeším a něco vemu, ale 20k už je docela dost.
kolyy (1542)|10.7.2015 01:19
Skywalker-oldd: Nejako mi v tých Tvojich alternatívach chýba GF7. Ale poradil by som Ti ešte jednu vec - skús sa nefixovať na jednu nepríjemnosť, ktorú si u Sony našiel. Vymeníš powerzoom za manuálny objektív a možno zistíš, že síce je to tiché, ale je problém zazoomovať plynule tak, aby si nepohol foťákom. Určite si to skús, lebo všetko má svoje pre a proti. A vôbec, naozaj chceš toľko zoomovať pri točení? Nebola diskusia o tom, že chceš prejsť na pevný objektív s lepšou svetelnosťou?
kultus (1295)|10.7.2015 06:53
Pro E bajonet je padesatka kolem 7K a 35mm pres 11K to si taky rozmysli...nebo planujes nestabilizovane levnejsi sigmy f2.8?
Skywalker_oldd (34)|10.7.2015 10:23
Dobře, tak tohle je definitivní výběr. http://www.megapixel.cz/porovnani?product=15589_20240_21093_25213_25885_27732_29485
Ale co z toho pořád nevím, na jednu stranu mi příjde, že vše natáčí tak nějak podobně, když vidím videa na YT.
S tím zoomování, neplánuju zase nějak extra zoomovat do dálky nebo tak, ale občasné zazoomování na objekt, který je trochu dál by se hodilo. A třeba u toho Sony by mi ten zoom i stačil. Ten powerzoom je super, ale i když zoomuju pomalu, tak zvuk je stejně slyšet :-/
A u těch ostatních se nedá na prstenci zoomovat? Tam by byl ten pohyb taky minimální. Myslel jsem, že ten novej Panasonix bude nad ostatními vyčnívat.
kolyy (1542)|10.7.2015 10:52
[QUOTE=kultus;38605]Pro E bajonet je padesatka kolem 7K a 35mm pres 11K to si taky rozmysli...nebo planujes nestabilizovane levnejsi sigmy f2.8?[/QUOTE]

Tak dostupnosť stabilizovaných pevných objektívov za rozumnú cenu hovorí práve pre Sony. Na M4/3 je akurát Panasonic 42.5 f/1.7 za 11000Kč, stredné ohnisko vôbec žiadne.
kultus (1295)|10.7.2015 11:15
Tady nejde o stabilizaci objektivu, ale o stabilizaci systemu jako celku. Takze pokud se budeme bavit o Sony Axxx nebo systemu s E-bajonetem vime, ze nema na rozdil od vetsiny tel pro MFT stabilizaci na cipu. Aspon to je pro mne posledni znamy stav :) Zatim co pro vetsinu panasonicu a olympusu nepotrebujes stabilizovany objektiv, pro urcite situace musis mit u sony E stabilizovany prave objektiv. No byl to jen dotaz k zamysleni. O tom, jestli je stabilizace potreba ci nikoliv nebudu diskutovat stejne tak o ucinnosti jednoho ci druheho typu stabilizace.
kolyy (1542)|10.7.2015 11:33
[QUOTE=Skywalker_oldd;38606]Dobře, tak tohle je definitivní výběr. http://www.megapixel.cz/porovnani?product=15589_20240_21093_25213_25885_27732_29485
Ale co z toho pořád nevím, na jednu stranu mi příjde, že vše natáčí tak nějak podobně, když vidím videa na YT.
S tím zoomování, neplánuju zase nějak extra zoomovat do dálky nebo tak, ale občasné zazoomování na objekt, který je trochu dál by se hodilo. A třeba u toho Sony by mi ten zoom i stačil. Ten powerzoom je super, ale i když zoomuju pomalu, tak zvuk je stejně slyšet :-/
A u těch ostatních se nedá na prstenci zoomovat? Tam by byl ten pohyb taky minimální. Myslel jsem, že ten novej Panasonix bude nad ostatními vyčnívat.[/QUOTE]

Na youtube už sú tie videá skomprimované, ak sa nemýlim, takže rozdiel tam asi neuvidíš. Na to stačí naozaj ktorýkoľvek prístroj z výberu. 50Mbps XAVC S by Ti mal dovoliť razantejšie úpravy v pc bez pozorovateľnej straty kvality vo výslednom výstupe (teória, skúsenosti nemám).

Manuálny zoom znamená, že je naozaj manuálny, t.j. žiadna elektronika. Približovať sa dá iba na prstenci a nakoľko je to vhodné na video závisí od plynulosti chodu prstenca. Napríklad môj Panasonic 12-32 bol zo začiatku tuhý, ale postupne povolil a teraz už je to ok. Avšak môj kus 14-140 II je nielen dosť tuhý ale aj sa pomerne dosť zadrháva, takže na zoomovanie vo videu prakticky nepoužiteľné. Možno sa to ešte rozchodí, ale mne každopádne pride powerzoom na video lepší, zvuk-nezvuk.

---------- Doplněno v 11:33 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:29 ----------

[QUOTE=kultus;38608]Tady nejde o stabilizaci objektivu, ale o stabilizaci systemu jako celku. Takze pokud se budeme bavit o Sony Axxx nebo systemu s E-bajonetem vime, ze nema na rozdil od vetsiny tel pro MFT stabilizaci na cipu. Aspon to je pro mne posledni znamy stav :) Zatim co pro vetsinu panasonicu a olympusu nepotrebujes stabilizovany objektiv, pro urcite situace musis mit u sony E stabilizovany prave objektiv. No byl to jen dotaz k zamysleni. O tom, jestli je stabilizace potreba ci nikoliv nebudu diskutovat stejne tak o ucinnosti jednoho ci druheho typu stabilizace.[/QUOTE]

Ale jediný Panasonic, ktorý má stabilizáciu v tele je GX7, a aj ten to vo videu vypína. Pri E-M10 funguje stabilizácia aj vo videu?
Skywalker_oldd (34)|10.7.2015 12:17
Takže v tom výběru co mám, má powerzoom pouze ten Sony co mám doma? Dobře a když teda se nebudeme bavit jen o zoomu, ale i o jiných atributech, tak jaký z výběru vyčnívá? Líbí se mi na ostatních, třeba na té G7, že má timelapse a víc možností využití fotáku. 4k natáčení, do budoucna myslím že dobrá věc. Ovšem zda to není zase jen tahač pro lidi, aby si ho kvůli tomu koupili.
ka.mik1 (71)|10.7.2015 15:33
Odkaz na úplnou blbinu z kuchyně. Je to jen pro představu, jak je slyšet nebo neslyšet powerzoom 14-42mm u Panasoniku. Jinak tu je šero, a video má na Panasoniku samostatný režim a spoustu možných nastavení včetně stabilizace, ale s tím jsem si ještě nehrál a venku je video i jen na namáčknutí úplně v pořádku. Mám ho v kombinaci s druhým powerzoomem 45-175mm, který jsem zkoušel taky, a neslyším taky vůbec nic. Oba umožňují elektronicko ruční ostření, ten první páčkou pod páčkou zoomu, ten druhý otáčením s elektronickou vazbou a je fakt, že kdyby to byl jen manuál, bylo by to od powerzoomu na videu poznat. Zajímavé také je, že u toho většího 45-175mm powerzoomu při zoomování na focení v něm jakoby ze začátku rozjezdu a na konci slyšet zvuk zadrhnutí, jakoby nějaká brzda, jakoby potřeboval namazat:), ale když spustím video všechno přestane a zoomuje naprosto neslyšitelně, takže to bude nejspíš různou stabilizací. Já jsem s těmi objektivy maximálně spokojený, ten první byl součástí už GX1, a ke G, GF řadě se přidával dál. GX7 má 14-42mm II, ale zajímavé je, že na jiných trzích jsem našel od výrobce přímo kombinaci GX7 + 14-42, 45-175, oba powerzoomy, ale k nám se nedodávaly. Takže jsem 14-42mm manuál zatím odložil a nejspíš ho prodám. Sestava mne vyšla bez prodeje manuálního objektivu na 19 tisíc, ale dá se pořídit přes inzerce ještě levněji. Viděl jsem sestavu 2 týdny starý GX7 s manuálem v jednom případě za 10, v druhém za 13 tisíc a při prohození objektivů jsem při troše štěstí znovu na 13 tisících nebo do 15 tisíc a myslím není co řešit.

https://youtu.b e/aRcC9h5jzXI
P1050686.JPG P1050688.JPG
ka.mik1 (71)|10.7.2015 15:44
Skywalker_oldd (34)|10.7.2015 16:36
Jo, neslyším vůbec nic, oproti Sony. Nejjednodušší bude, udělat si zítra znovu výlet a všechny kompakty, co mám v porovnání, tak ať mi jednotlivý ukážou a poradí. Pač já už fakt nevím jakej zvolit. Teď už alespoň vím, co asi chci a na co si dát pozor, tak snad tam pojedu naposledy.