Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Univerzální kompakt do 10k

still_wolf (5)|26.6.2015 00:53
Pěkný den,
po několika letech přestávky s focením (canon G3) jsme si pořídili Olympus XZ-2. Používáme ho v rámci celé velké rodiny a přišel čas koupit další, jelikož mezi 4 lidi se jeden fotoaparát špatně rozděluje. Jelikož je v celé rodině a je k dispozici i pro švagrovou, tak je plně využit ve všech směrech.
V rámci rozměrů bych menší ani nechtěl, už by se mi špatně držel. Nepotřebujeme něco, co strčíme do kapsy. Stačí když to lze schovat pod přiléhavou bundu.
Od nové fotoaparátu by jsme očekávali pochopitelně vyšší kvalitu ve všech směrech a obdobné rozhraní nastavení. Aktuálně fotíme na výletech a dovolených, tedy focení do dálky, ale i makra. Focení západů slunce, noční památky, panorama a já bych i rád zkusil noční oblohu, time-lapse a možná i sférické fotky. Využíváme jak manuální ostření, tak nastavení expozice a clony. Já mám i nastavené funkci pro pořízení 3 snímku s rozdílným jasem (pro HDR). Často využíváme i dotykový display pro rychlou změnu zaostřeného objektu. Ženy ale fotí především na automatiku či s nějakým scénářem. Opravdu dost jsem i zvažoval digitální fotoaparát s vyměnitelným objektivem. Rád bych jsem se tomu nadále věnoval a postupně získával více zkušeností a dovedností. Ale zde by jsme tratili na dotyčné univerzálnosti. Především rozsahu ohnisek v rámci dané ceny. Taky využíváme režimy pro sport, západů slunce, ohňostroj atd. Výklopný display je rozhodně velký přínos, ale dokážu si fotoaparát bez něj představit. Rozhodně využíváme nabíjení přes PowerBank.
Cenu bych optimálně viděl do 10k. Ale možná by jsme byly ochotni si připlatit. Co jsem procházel, tak jsem narazil na:
Canon G16-zde si dost lidí stěžuje na přepalování barev
Nikon P7800-slabý výkon a hlavně absence prstence mě odrazuje
Sony RX100-mám trochu obavy z držení, chatrného blesku. Taky někdo poukazoval na nekvalitně zabarvené okraje.

Chápu, že jsem velice náročný. Mít univerzální a dokonalý fotoaparát za rozumnou cenu. Ale ruku na srdce, to chceme všichni :-) Rád bych Vás tedy požádal o rady, co vybrat. Budu velice rád, pokud se diskuse smysluplně rozjede a já při nejmenším získám nový pohled. Klidně navrhněte další fotoaparáty.

Mockrát děkuji za Váš čas a ochotu.

PS: Vím, že podobné téma je o pár řádků níže. Ale i tak mi přijde, že mé požadavky mě můžou nasměrovat jinam...
arkij (95)|26.6.2015 08:07
[QUOTE=still_wolf;38482]Sony RX100-mám trochu obavy z držení, chatrného blesku[/QUOTE]

Já jsem za rok na RX100 III vzhledem k světelnosti objektivu, velikosti čipu a případně využití u Sony výborné funkce "Ručně držený soumrak" blesk ještě nepoužil.
Komo (840)|26.6.2015 14:06
Faktom je,že ten blesk ozaj nevydrží. Stačí jedna rana kladivom a odletí ako nič.
still_wolf (5)|26.6.2015 14:41
Koukám, že u RX100 jsem zapomněl poukázat na špatné makro, alespoň dle tohoto fora.
arkij: Děkuji, ale s ohledem na rozdílnost ceny bych si typoval, že bude o dost lepší než RX100 za 11.000Kč ;-)
Komo: Chápu, že ten blesk nedrží na papíru. Rozhodně z fotek vypadá poměrně chatrně.
Komo (840)|26.6.2015 16:33
Zajdi si ho niekde osahat. To je to najlepšie, čo môžeš v tejto fáze rozhodovania urobiť. Sám si dáš odpovede ohľadom ovládania,blesku,makra.A z tých 20mpx sa dá snáď urobiť slušný výrez. Ja som ho v rukách mal, ovládanie a blesk sa mi zdali v pohode. Okrem toho blesk je naklapaci, čo sa mne zdá ako veľké plus.
Komo (840)|26.6.2015 16:57
Ak môžem, pridám ešte jeden svoj postreh, ktorý nám laikom snáď pomôže v rozhodovaní: načo vymýšľať už vymyslené. Respektíve, najlepšie je riadiť sa radami a názormi skúsených amatérov a profíkov. A tí prijali Rx 100 ako "konečne prvý kompakt,ktorý slušne fotí. " Takže niečo na ňom asi bude. Jediná vážnejšia výtka podľa mňa je premenlivá kvalita optiky u jednotlivých kusov. Aspoň som o tom čítal. Keď tak, foťák sa dá vrátiť.
still_wolf (5)|16.7.2015 22:18
Mockrát všem děkuji,
obešel jsem si pár obchodů, ze zvědavosti si zkusil jak I variantu, tak i II i III. Ta II má asi nejhorší zpracování. Fotoaparát mi nepřišel tak přívětivý jako XZ-2 v rámci prostředí, spoušť není až tak kvalitní, ale s ohledem na jednodenní akci MALL (sleva 1000Kč na RX100) a kvalitu fotek jsem opět oželel time-lapse a šel do tohoto broučka. Teď mě čeká seznamování a učení :-) Ale věřím, že mi to vše kvalita obrazu vynahradí.
Komo (840)|17.7.2015 13:41
Nedá sa time laps stiahnuť zo Sony play memories?
still_wolf (5)|10.8.2015 22:50
Přiznám se, že foták teď nemám u sebe. Ale hned jak se mi vrátí, tak vyzkouším. Bohužel prozatím to nevypadá moc nadějně. V podpoře RX100 I není a navíc stojí dotyčná aplikace stojí 300Kč a způsob platby si musím projít...