Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Olympus 17 mm f 1,8 nebo Panasonic Lumix G 20mm/F1.7 II ASPH.

Neregistrovaný (0)|9.7.2015 15:59
Tazatel: Tomáš Merlíček

Znění dotazu: Dobrý den,

rád bych si pořídil jeden univerzál pevné sklo. Váhám mezi Olympus 17 mm f 1,8 nebo Panasonic Lumix G 20mm/F1.7 II ASPH. O Olympusu psali někteří dost negativně. Že není ostrý a že nemá ostré rohy a aberuje. Také že na slunci háže jakési zelené fleky. Je to pravda? Panasonic je snad lepší, ale prý je zase pomalý a hlučný na ostření.

Máte někdo osobní zkušenosti? Který z výše uvedených je lepší po optické stránce?
Objektiv bych využíval na těle Olympus OMD EM10 také pro focení v interiéru a nevím, zda by ta 20 mm nebyla již dlouhá.
Zdravím a děkuji za informace.
rousini (738)|9.7.2015 18:10
Porovnat objektivy nedovedu, vlastním jen Oly 17/1,8. Jsem s ním zcela spokojen a nevšiml jsem si měkkých rohů. Je pravda, že v kresbě F/1,8 a 2,8 je rozdíl, ale tady jde o situaci, kdy jsem na limitním ISO a buď udělám krok 1EV horší kresbou (F/1,8) nebo totální šuměnku (ISO 6400). Aberace mě netrápí, nevyhledávám ji a nyní jsem zkouknul asi 100 fotek a jen těžko jsem ji hledal. Max. šířka 1px
O Panáku jsem jen slyšel a tady má recenzi. Mě moc nepřesvědčila, ale možná je to nastavením odšumu atd. na starším typu snímače...
Já bych si Olíka koupil znovu, ale podotýkám, že ne za plnou. Hodně muziky udělá Sigma 19/2,8 ale ta je oproti M.zuiku slabší, nicméně oproti seťáku a za ty prachy furt pecka.
Komo (840)|10.7.2015 16:53
Nemám skúsenosti ani s jednym,ale ohnisko 35 eq. Je určite celkovo univerzalnejsie a tak isto do interiéru lepšie. Aj keď ani s 40 eq. do interiéru to ešte nie je zlé,myslím. Vyskúšaj si na zoome.
kolyy (1542)|11.7.2015 13:18
Doporučujem Panasonic Leica 15mm F1.7, ak sa Ti vojde do rozpočtu.