Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: sony hx50 x olympus xz10

Neregistrovaný (0)|19.7.2015 00:06
Tazatel: eda

Znění dotazu: Dobrý den, prosím zkušenější o radu, objevil jsem obchod, kde mají OBA tyto kompakty za podobnou cenu. Jaký mám koupit? Přečetl jsem tady hodně příspěvků, takže recenze znám. Radíte ale vždy "na míru", takže podobné dotazy beru orientačně, už kvůli jiným cenám dříve. Moje požadavky: kvalitní fotografie z dovolené, oslav. Video provozovat nechci. Žádné zkušenosti s nastavením, pouze když bude nálada, zkusím. Vyšší zoom je lepší. Nejvíce fotek ale na nejširší ohnisko. V PC neupravuji. Tisknu zřídka, pokud, tak by to mohlo i v rozumné velikosti skončit na zdi. Bohužel do ruky mi to půjčit nehodlají. Vychází mi lépe olympus obrazově, zoom a focení na nejširší ohnisko má možná lepší sony. Co mám vybrat?
Petr Be. (211)|19.7.2015 06:43
Jsou to tak moc rozdílné stroje, že pokud máš néjaké jasné požadavky, musí se to rozseknout. Za mě když už za to utrácíš tisíce, tak ani jeden. HX60 je znatelně lepší než HX50 opticky, a připlatil bych, z těch profi kompaktů za malou cenu asi nic. Není s nimi taková sranda, nestojej tak málo, a kvalitou daleko neutečou. Nejblíž je Sony RX100.
kultus (1295)|19.7.2015 11:17
Jestli ti to nejsou ochotni ani dat odzkouset, z takoveho obchodu bych hned utikal. Za dalsi, HX60 muze byt opticky lepsi jak chce, sony jpeg engine to stejne zmrvi a vse rozpatla. Navic ta svetelnost objektivu je, jak to rict, typicka pro tyhle UZ. Na dlouhem konci uz si prakticky v pasmu difrakce, podle mne jeste pred koncem. Kdyz uz to musi byt tyhle levne kompakty, tak za mne urcite radeji XZ10, i uvnitr se s tim bude lepe fotit, 5x zoom je na bezne veci dostatecny. A kolik tedy stoji v tom obchode?
Neregistrovaný (0)|19.7.2015 11:40
Dobrý den, taky myslím, že hx60 nic nového mimo procesoru bionz x v kvalitě nepřinesla. Nevím, jestli je schopen vylepšit fotky, viděl jsem recenzi wx220, která ho má taky. Cena olympusu po slevě za vystavený poslední kus je 5500. Za to seženu hx50 na internetu. U nich je dražší. Jinak ho mají ještě v Datartu, černý, vystavený na prodejně, o pětistovku dráž. Na olympusu je špatně mimo bílé barvy dle recenzí kvalita na mnou nejvíc používaném ohnisku a malý zoom, sony trpí horší světelností a šumem. Půjčit mi to nechtějí. Max. potěžkat v ruce, asi se bojí, že s tím švihnu:-). Pokud mi ho neprodají a nevyberu ho, dám vědět, kde je k mání. Limit mám jinak cca 6000, 9000 je fakt moc. Cokoliv s výměnným objektivem navíc bude spíš na úkor kvality, nikdo se s tím nenaučí u nás fotit. Dík za pochopení.
Petr Be. (211)|19.7.2015 13:33
Záleží podle potřeb. Ultrazoom a malý kompakt s lepším sklem a malým zoomem dělají dost rozdílné věci.
kultusi, u těchhle strojů už jsme hodně za difrakcí. To je vesměs účel. Využít sklo na 100%. Snížené rozlišení nevadí, ale snímače jsou levné a tak se tam dávají lepší. Na konci zoom rozsahu se tu bavíme o 2-3Mpx, ne víc.
Tady porovnání rozlišení HX50V:
Jasně rozeznatelné přechody mezi čárami na 14 (1400lpm?)
http://cdn0.mos.techradar.futurecdn.net//art/cameras/ResolutionCharts/Sony/Sony%20HX50V%20Resolution/Sony_HX50V_i80_Crop-650-80.jpg
A tady HX60V:
http://cdn3.mos.techradar.futurecdn.net//art/cameras/ResolutionCharts/Sony/Sony%20HX60V%20Resolution/Sony_HX60V_i100_Crop-650-80.jpg
18(1800lpm?)

Jinak to samozřejmě nikomu přímo necpu, ale když už vyhazuju tisíce z okna, tak ať to není úplně do kanálu za nic.

Cokoli s výměnným objektivem rozhodně na úkor kvality nebude, a nikdo se s tím nemusí učit víc než s kompaktem. Takže levnější modely Nikon1 bych považoval také za alternativu. A ne špatnou.
kultus (1295)|19.7.2015 14:11
Nevim jestli se rozumime, ale ja se radeji drzim jeste pred tim nez difrakce nastoupi a pokud mam dobre kraje/rohy, jsem spokojeny. Nevidim duvod nicit si kresbu uprostred fotky difrakci. Co se tyce tech fotaku, za HX50/60 bych je urcite nevyhazoval. Dva roky zpatky jsem pro sebe vybiral kompakt, pred sony HX20 jsem na rady tady na foru uprednostnil XZ-10 a rozhodne to byl dobry vstup do sveta (nemobilni) fotografie. Nerikam ze je dokonaly, ale po nejakem zakladnim nastaveni z nej lezly pekne fotky. Nemluve o slusnem rychlem a prehlednem ovladani. No a co se tyce nikon 1, jestli mu je malo 5x zoom u XZ-10 tak 3x zoom prakticky vsech zakladnich setaku stacit nebude urcite. Doporucuji ujasnit jestli je ten zoom tak potreba...v tehle cenove kategorii uz sme s kvalitou vs.zoom trochu mimo.
Neregistrovaný (0)|19.7.2015 15:19
Děkuju za zhodnocení. Po doplnění Petra Be. beru hx60 jako možnou alternativu, ačkoliv bych myslel, že nový bionz nic nového nepřinese. Nevíte, jak je na tom s odšumováním? Pro Kultuse, ano, olympus by mi stačil včetně zoomu, navíc je levnější a má velmi dobré parametry, jenže v recenzi má uvedeno, že trpí na nejmenším ohnisku, tedy mnou nejvíc využívaném. Proto koukám po něčem jiném, bohužel další doporučený trpí na šum a patlání. Fotky v šeru fotím méně, jsem zvyklý použít blesk. Difrakce jsem si vědom, v porovnání s olympusem na stejném ohnisku by kvalita třeba stačila, vyšší zoom bych pak bral jako bonus na nejlepší podmínky. Prostě se snažím vybrat to nejmenší zlo, za ty peníze. Bohužel jsem navštívil několik obchodů, ve kterých mi jako nejlepší nabídli to aktuálně na skladě, v jednom mi tvrdili, že cokoliv nad 3000 nemá význam, v dalším, že zařízení bez hledáčku nemá pro ně úroveň, tedy ho neprodávají. Našel jsem tedy na základě recenzí výše uvedené, které jsem schopen zaplatit, protože původně jsem měl rozpočet nižší, vybírám ten lepší. Proto jsem zavrhl csc, které naplno nevyužiju, navíc s dalšími náklady pro třeba větší zoom. Jsem rád, že jste si našli čas.
Petr Be. (211)|19.7.2015 16:14
kultus: sranda je to, že to tak musí být - ten snímač je třeba na hraně viditelnosti následků difrakcí na nejširším ohnisku, a na delším už je za. Že je ale tak levný, tak proč by se to sklo na nejširším ohnisku nevyužilo na plno, že....
Ale to jen tak k technice. Sony HX nemůžu vysloveně doporučit, to ne...

Neregistrovaný: V šumu žádný zajímavý rozdíl nebude. To spíš ten Olympus nabídne něco lepšího, hlavně na širším ohnisku díky světelnosti.
Zoom to má velmi hrubě prakticky řečeno stejný jako levné CSC (a kde nestačí, tam stačí vyříznout se stejnou kvalitou).
Neregistrovaný (0)|19.7.2015 16:57
Pokud to shrnu, Kultus jednoznačně upřednostňuje tento olympus před sony, Petr Be. sony 60 před oběma, které jsem vybral, oba s výhradou, že jde o nejmenší možný kompromis. Pokud se nikdo s názorem nepřidá, beru to jako fakt, že je to jedno. Kupovat budu asi v úterý. Pokud mohu poprosit Kultuse, je focení bez zoomu obrazově v pořádku? Děkuji.
sblasko (133)|19.7.2015 22:07
Ja sa taky priklanam k XZ-10. Mal som ho na vikend doma pozicany. Inak som ho doporucoval nedavno v Téme: Fotoaparát do 6000. K cemu mi je zoom kdyz je foto upatlane.
Neregistrovaný (0)|19.7.2015 23:27
Ano, četl jsem to. Ale zároveň jste nabídl i sony jako alternativu. Měl jste ji taky? Přiznám se, sony hx60 je zatím trošičku lákavější, přestože před položením dotazu to bylo spíš naopak, ne pro zoom, ale pro celkovou důvěru ve značku. Paradoxně i tím, že je dražší a novější. Pro olympus hraje obrovsky světelnost, nižší cena, recenze už ale vycházejí napůl. Problém je, že obrazový výstup nezáleží jen na světelnosti, jenže to nejsem schopný porovnat. Kdyby byly recenze zde napsány v obráceném časovém pořadí, neváhám a beru olympus, ale i to, že recenzent obou přístrojů MS sám doporučoval pokaždé jeden nebo druhý dle konkrétních požadavků, mi moc nepomohlo:-). Snad jen tím, že ani s jedním chybu neudělám. Díky za názor.
kultus (1295)|20.7.2015 06:50
Kdyz bych chtel byt trochu sprostej rekl bych "na znacku se vyprdni". ;) Divej se na to co ta ktera znacka nabizi v danem modelu. Na to se moc nehraje. Mas sve priority tak se rid podle nich. Bez vyzkouseni stejne kupujes zajice v pytli. Rekl bych, ze vse podstatne co te zajima ma v recenzi M.Surkala. Siroke ohnisko neni nejlepsi, je treba lehce pritahnout a priclonit. I tak pokud ti nejde o ten zoom, je IMHO XZ10 univerzalnejsi uz jen kvuli svetelnejsimu objektivu co se hodi hlavne do sera pripadne i na nejake ty hradky s HO. S HX60 se da taky hrat s HO, ale az na dlouhych ohniskovych vzdalenostech na co nemusi byt vzdy podminky.
Neregistrovaný (0)|20.7.2015 18:52
Dobrý den, vypadá to, že Petr Be. mi důvod, proč ne olympus nenapíše a nikdo jiný se nepřidá, beru tedy jako vítěze tento a zítra tam naklušu s kartou, snad mi dovolí něco cvaknout. Pak bych si nechal den na rozmyšlenou a definitivně se rozhodl. Děkuju všem zúčastněným za rady. Eda
Petr Be. (211)|20.7.2015 19:55
To není důvod proč ne. Spíš vidím nedostatek důvodů, proč jo, ale můžu se mýlit. Je to jen pohled na věc, který můžeš mít i ty jiný. Na tom Olympusu není vyloženě nic špatného, a je tam plno dobrého.
Neregistrovaný (0)|20.7.2015 20:23
Napsal jste v první odpovědi, že koupě hx50 oproti hx60 se nevyplatí. Vyplynulo mi z toho, že ani xz10 byste oproti hx60 nedoporučil. Mohl bych tedy požádat o doplnění proč? Abych věděl, co vlastně porovnávám. Srovnání s 50tkou mi je už jasné. Nebo jsem to špatně pochopil?
kultus (1295)|20.7.2015 20:23
12Mpx snimac se slusnym vykonem (na pomery velikosti cipu) DR/nizkeho sumu + moznost zmeny-vypnuti odsumovani, f1,8-2,7 26-130mm (po prep.) objektiv, vestaveny ND8 filtr, RAW, dotyk.displej, vyborne makro/telemakro. Kdyz pominu kiks s porad vyskakovacim bleskem v rezimu Auto (da se nahradit rezimem P s autom.nastavenim ostatnich parametru) tak i rychle a prehledne ovladani. Ja spis nevidim dost duvodu proc volit takovyhle UZ. Mozna tak sirsi ohnisko a lepsi video, ale to je zase na uzivateli at se rozhodne co a jak vyuzije. Recenze tady jsou vic nez vystizne.
Neregistrovaný (0)|20.7.2015 22:14
Kultus, to vím, porovnal jsem v recenzích fotku po fotce. Nejvíc se mi líbil portrét, zklamalo mě hdr, makro bylo slabší, a trochu odrazuje nutnost přitáhnutí na nejširším ohnisku. Líbí se mi, že porovnávané fotky má olympus na kratší časy, ale zároveň fotky v noci se mi líbí víc ze sony. Zajímavý je rozdíl v ostrosti domu na fotce s cestou, rozdíl fotek v lese, ale bohužel neumím posoudit, jak by vypadaly fotky stejný den, tady měl olympus výhodu, že bylo jasno. Určitě je olympus dobrý fotoaparát, navíc o 800 levnější. Jenže kolega mi doporučil raději jiný, tak se zajímám proč. Určitě má nějaký důvod. Chtěl bych vědět jaký. Doslova psal něco o penězích v kanálu, to nenapíše nikdo jen tak. Hloupě tu trolluju, jenže se nemůžu rozmýšlet dlouho, mohou mi ho prodat pod nosem, ale není to věc levná, tak až budu zkoušet, chci vědět všechno podstatné. Vážně nerad z dotazu dělám obsáhlé téma, ale asi neumím správně formulovat dotaz.
kultus (1295)|21.7.2015 11:10
Ty nocni fotky jsou ale na stativu, kdyz nebude stativ po ruce spocitej si o kolik budes mit u sony delsi casy nebo vyssi ISO. A pokud vim zpracovani ze sony patri k tem horsim, bez moznosti vypnuti odsumovani a ze sony patla je videt i na tech fotkach, s vyssi citlivosti se to razantne zhorsuje. HDR ma sony lepsi.
arkij (95)|21.7.2015 12:13
[QUOTE=kultus;38743]spocitej si o kolik budes mit u sony delsi casy nebo vyssi ISO[/QUOTE]

Jen doplním, že Sony má na večerní a noční scény dobrej preset "ručně držený soumrak", kterej složí obrázek až ze 6 expozic, takže pokud není scéna příliš dynamická, dá to dobrej výsledek, typicky použitelné například pro nasvícenou architekturu, osvětlené město z kopce ...
Neregistrovaný (0)|21.7.2015 19:35
Petr Be. už se nevyjádří?
Petr Be. (211)|22.7.2015 04:17
Peníze v kanálu jsem myslel spíš u hx50 a skoro I hx60, kde je to ale lepší, a celkově to nelze zavrhovat, protože je to zábavný stroj. XZ10 má světelnější objektiv, ale jen na krátké ohnisko. Pak je to vyrovnané, a mě takový rozdíl na stejně malém snímači nepřipadá jako rozhodující. Někomu jinému třeba ano...
kultus (1295)|22.7.2015 07:24
Jak jen na zacatku? Tam kde XZ10 konci na 130mm a f2.7, sony nezacina ani nasiroko natoz na stejnem prepoctenem ohnisku...samozrejme se bavime o pruchodu svetla. Co se tyce male HO na tom bude taky lepe olympus rozhodne do 130mm prep. a kousek dal. Na konci muze byt sony pro oddeleni objektu od pozadi lepsi, ale jak uz jsem psal ne vzdy na to bude dost mista fotit na takove brutalni ohnisko. Vidim to na sve FZ1000, prepoc. 400mm a f4 pri 1" snimaci slusne maze pozadi jen se to musi trochu umet, najit vhodny pomer vzdalenosti od objektu a pozadi a i tak na to neni vzdy prostor. Z meho pohledu je prave u tak maleho snimace svetelny objektiv dulezity jak na aspon nejake hratky s HO tak pro co nejnizsi ISO v kritickych situacich. Kazdopadne at si udela obrazek sam, ze je sony zabavny fotak urcite nerozporuju.
sblasko (133)|22.7.2015 09:28
[QUOTE=;38729]Ale zároveň jste nabídl i sony jako alternativu. Měl jste ji taky?[/QUOTE]
Sony HX5/60 a ani Nikon som nemal. Mal som Sony WX60, ten mal celkom pekne video ale o to vam nejde. Preco som jich tu nedoporucil / nepriklonil sa k nim? Odstupom casu (ako som pisal sem na tuto temu) som si ujasnil ze by som dal prednost kvalite XZ-10 ako mega zoomu, HDR a ovladaniu Sony. Jinak alternativy k XZ-10 som pridaval az v druhom slede, kdyz som s udivom nasel ze do 6000,- Kc je viac fotakov.
Petr Be. (211)|22.7.2015 15:06
Kultusi máš pravdu. Nevím proč, měl jsem v živé paměti, že je to něco jako Canon S - 1.8-5.6 nebo něco takového. Teď vidím, že ne. To už je zajímavý rozdíl. Těžko dál doporučovat a hrabat se v tom, když to nemám nakoukané... Asi bych nákup stroje nerozhodoval jen na základě světelnosti, ale pokud není potřeba nutně tolik zoomu, tak není o čem...
Milan Šurkala (3381)|22.7.2015 15:37
Pokud není potřeba zoom, tak bych určitě bral Olympus. Jeho výhody zde už byly zmíněny. Je ale divné, že se dá ještě sehnat... kamarádce jsem ho dopoučoval tak čtvrt roku zpátky a to byl sakra velký problém někde sehnat zapomenutý kus. Teď, když už XZ-10 není v podstatě k sehnání, obvykle v kategorii do 5-6 tisíc doporručuji právě HX50, protože je to asi to nejlepší, co se v kompaktech v této třídě dá dnes sehnat.
Neregistrovaný (0)|22.7.2015 20:31
Asi bych měl napsat, jak to dopadlo. V úterý jsem s rodinou zasedl k počítači a ukázal jim oba kompakty, zdejší recenze a i jiné anglické, co našel Google. Pak jsem jim ukázal znovu fotky, seznámil s negativními recenzemi a nakonec nechal hlasovat. Nebudu to natahovat, koupili jsme sony hx60 přes eshop, cena po odečtení slevového kuponu s 16 Gb kartou necelých 6100. Dnes už jej mají o 1400 dražší. Olympus bych měl bez karty za 5100. Mínusem u olympusu byla aberace, nutnost myslet na fotografování v režimu p a nutnost přitahování zoomu, celkově menší pocit ze zaostření celé plochy, hdr a mimo soutěž bílá barva a zoom. Plus byl světelný objektiv, neznatelně menší šum a portrét. Jsme, jak je vidět, zvyklí fotit s bleskem. Ještě jsme přemýšleli kvůli ceně a zabudovanému míň chráněnému blesku a váze o sony wx350, ale v tomhle mi ustoupili, prostě na možnosti manuálu jsem trval. Hodně asi ovlivnila skutečnost, že doteď jsme používali kompakt se stejnými hodnotami 3,5-5,9 pětinásobný zoom. Fotoaparát vyzkoušíme a přinejhorším vrátíme. Ale vzhledem k tomu, že patlání nám přijde vcelku normální a budem stejně fotit na cca 8 mpix., nepředpokládám vracení. Škoda, že jsem dotaz nedal dřív, ale olympus jsem objevil náhodou v den položení dotazu. Škoda, že si pan Petr světelnost popletl. Možná bych byl důraznější v přesvědčování. Ale přesto děkuju za všechny rady, i když jsem nakonec koupil obráceně, protože jsem měl argumenty pro a proti. Ještě bych chtěl uvést, že myslím, že i recenze těchto přístrojů mají smysl, protože zajímají lidi, jako jsem já, na jiných stránkách jsou povšechné opsané prodejní kecy.