Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

kompakt pro HDR, krajinky, cena do či mírně nad 20.000

pavluscha (4)|21.7.2015 22:06
Dobrý den,
v současné době vlastním kompakt Sony DSC-HX1 se kterým jsem spokojen, nicméně mám ho už 5 let a už mi jeho schopnosti přestávají stačit. Když uvažuji o novém kompaktu tak tak bych jej rád využíval pro práci s filtry (100% důležitost), měl by podporovat formát RAW (75%), velikost zoom není až tak důležitá (25%) , rád bych i nadále využíval možnosti mého současného kompaktu a to je funkce BRK (tři snímky s různým EV) (90%). Cenová hranice by měla být do 20.000 Kč. Zatím mě zaujaly modely :

Sony DSC RX10 ( cena nad 20.000)
Panasonic FZ 1000
Sony DSC HX 400 (absence RAW)
Panasonic FZ 200

Jaký je váš názor v poměru výkon:cena ? Případně budu rád i za jiný tip.
kultus (1295)|22.7.2015 14:39
Nepises na co ho budes vyuzivat, ani co ti na starem fotaku prestava stacit. Jak FZ200, FZ1000 tak i RX10 maji IMHO dobry pomer cena/vykon, ale ve sve kategorii. Takze zalezi co od toho cekas, jestli opravdu potrebujes takovy zoom (prepoct. 400mm resp. 600mm) a nestaci treba jen ta RX10, jestli ti bude vyhovovat ergonomie a pod. Ono se to nezda, ale rozdil v drzeni a celkovem pouzivani je mezi RX10 a FZ1000 uz pri prvnim zkouseni obrovsky. Panak ma lepsi grip, rychlejsi vyzoomovani, rychlejsi AF, plne polohovatelny displej...RX10 ma zase vodeodolne telo z hodnotnejsich materialu, o chlup lepsi kvalitu fotek, clonovy krouzek na objektivu, stavovy displej, ale pro mne osobne prilis maly grip a spatne drzeni. Pokud nejsou penize problem, po FZ200 nebo HX400 bych asi ani nekoukal, ale jak jsem psal zalezi na tobe...
pavluscha (4)|22.7.2015 21:42
Ahoj, moc děkuji za Tvou reakci.
Současný foťák mi přestává stačit v tom, že nemůžu používat filtry a pak bych rád začal využívat přednosti formátu RAW, chybí mi také možnost ručního ostření. Což DSC HX1 neumožňuje. Jinak většinou fotím krajinky a taky mě baví HDR. Ani Sony RX-10 ani Panasonic jsem v ruce neměl a tak nevím jak sedí v ruce. U Panasonicu mě zaujala možnost nahrávat video ve formátu 4K . Mám 1,5 letou dceru a tak video používám často. Velikost zoomu je pro mě nejméně důležitá. DSC HX1 má 20x zoom,ale z praxe vím, že využívám tak maximálně pětinásobné přiblížení.
kultus (1295)|23.7.2015 07:18
FZ1000 sice ma manualni ostreni, ale s el.vazbou a ne uplne nejlepsi, pomaleji reaguje, ale tak da se na to zvyknout. 4K je paradni, jen ne zvuk ktety kazi hluk z fotaku. Je to slyset hlavne v tichem prostredi, pro lepsi videa by to chtelo kvalitnejsi ext.mikrofon. Jdi si je nekam vyzkouset, osobni dojem z drzeni a par minut pouzivani hodne napovi, vic nez ja.
romana51 (311)|23.7.2015 08:09
FZ1000 má několik druhů ostření, dá se vybrat to, které vyhovuje nejlépe. Ten zvuk mi také dělal hlavu, ale externí mikrofon to úspěšně eliminuje. Osvědčil se mi RODE, má možnost nastavení několik úrovní. On zvuk ventilátorku je bolest i videokamer. Čipy se musí chladit. Některé e-shopy za mírný příplatek prodlužují zkušební dobu, já měl 2 měsíce. Ono jen odzkoušení v obchodě není dostatečné na to, aby se dalo všechno zjistit. Kultus má pravdu že video je parádní. I točení do FHD 50p je kvalitnější než 50p
u většiny videokamer v této cenové úrovni. Čip 1" dělá divy! :thumb
kultus (1295)|23.7.2015 09:55
Ano ma nekolik typu ostreni, ale manualni jen jeden a chce si na nej zvyknout. Je dost linej a pri mensi rychlosti otaceni uz nereaguje, takze je potrebna nejaka minimalni rychlost otaceni. Ale lepsi nez nic samozrejme. K tomu zvuku, mozna by stacila SW uprava ovladni mikrofonu Autogain, ktery by snizil citlivost mikraku pri tichych scenach.
pavluscha (4)|25.7.2015 13:41
Díky za reakce. Mám teď nový důvod k přemýšlení . Zaujal mne článek o chystaném Panasonicu FZ 300, který ,alespoň podle úvodního článku se velmi blíží mé představě a je i za sympatickou cenu. Takže s rozhodnutím počkám do září.
kultus (1295)|25.7.2015 14:15
Na to co si napsal ti pak staci FZ200, FZ300 bude zezacatku pekne predrazena jako obvykle a pro foceni krome mozna rychlejsiho AF neprinasi z hlediska kvality fotek nic noveho. "Stejny" cip i objektiv, tam uz zadna kouzla delat nejdou. Zlepsi se video (4K), mozna trochu ergonomie...to uz za ty prachy misto FZ300 radeji FZ1000. Kvalitou fotek a rozlisenim na delsim ohnisku predbehne i FZ200, takze vyhoda 600mm pada.
Pavel Matějka (394)|26.7.2015 21:36
IMHO je největším přínosem FZ300 použitelný hledáček - o tom se moc nepíše. 0,39" proti předchozímu 0,21" je hodně velký rozdíl, zvětšení po přepočtu na 35 mm 0,7x - obraz jak ve spoustě fullfrejmů.