Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix P340 vs Canon PowerShot S120

blade113 (2)|23.7.2015 23:00
Zdravim,
prosim o porovnanie tychto dvoch fotoaparatov Nikon Coolpix P340 vs Canon PowerShot S120. Zaujem je o prilezitostne fotenie rodiny , vyletov a oslav. Podmienkou je , aby fotografie urobene tymto fotakom nesklamali,resp. po zhliadnuti fotografii nechcem opat zazit sklamanie z rozmazanych a pri miernom sere zasumenych fotografii, ktore nemozem pouzit ani len na rozmer 9x13.
Prosim o Vase porovnanie parametricke alebo realne skusenosti. Dakujem
kultus (1295)|24.7.2015 08:09
Jsou to dost podobne pristroje, oba maji 5x zoom s dobrou svetelnosti na zacatku a spatnou na konci, t.j. kdyz to prezenu do sera nebude na delsim konci stacit ani jeden. To je ale tezke posoudit kdyz neni jasne co se bude fotit, porad ale maji relativne maly snimac. Najdi si ty fotky co mas rozmazane/zasumene a klidne si spocitej sam jaky cas/ISO ti u nich vyjde s temito novymi kompakty, prubeh svetelnosti mas u vsech recenzi. Velice rychle tak zjistis, jestli si pro tve typicke sceny s takovym kompaktem vubec pomuzes...Tady neni o cem, precist recenze tady na digimanii a jit si je zkusit do obchodu.
Komo (840)|25.7.2015 06:53
Zrejme fotis na plnu automatiku. Ta nemusi dosiahnut ten najlepsi vysledok. Lepsie je,ked to ma clovek plne pod kontrolou,ale chapem,ze nie kazdeho fotografovanie do takej miery bavi. Potom sa niekedy stretame s takymi bizarnostami, ze clovek v noci foti objekt vzdialeny 50 m s pouzitim blesku,ktory ma dosah 5m.
Mierne sero, ako pises,to uz su narocnejsie svetelne podmienky a prave tie kladu doraz na "kvalitu" fotaka a schopnost vediet ho nadstavit.
Osobne by som si radsej priplatil za Sony RX 100. Tam je okrem ineho aj sanca , ze si plna automatika poradi s tym "sumom a rozmazanim" lepsie nez u zmienovanych dvoch fotakov. A to vdaka vacsiemu cipu.
ka.mik1 (71)|25.7.2015 11:39
Musím reagovat na RX100... Vím, že 90 a víc procent je s tímto fotoaparátem maximálně spokojených, ale mne totálně zklamala, a ikdyž jsem ji měl za krásnou cenu, vrátil jsem ji. Sám jsem na tom teď jako tazatel, znovu na začátku, a přemýšlím, po tom zklamání, jestli si prostě nenechat stařičkou TZ5, nesmířít se s tím, že prostě uvnitř místností a za šera hodně šumí, ale ty venkovní fotky a podání barev je prostě i po letech úplně někde jinde. Dokonce i v pozdější řadě po TZ10, jsem zkoumáním narazil ještě na TZ25, která už se taky neprodává, a dává jako jediná v TZ řadě ještě krásný obraz. Vím, že je na výběr ještě LX7, G7X, XZ řada od Olympusu, ale ta RX100 mne fakt zklamala. Popravdě nechápu, co na ní lidi vidí. Vadil mi na ní malý zoom, ale to je vlastnost, to ještě beru, ale pro laika zvyklého na Panasonik, naprosto chaotické zaostřování, naprosto na nic filtry, automatický režim byla pro mne katastrofa... . Vím, že prostě hodně lidí je z ní nadšených a vídí to úplně opačně, ale já si nemůžu pomoct... . Četl jsem o dotazu někde, že se paní ptala, proč musí neustále zvyšovat jas "kompenzovat expozici", a že se jí k tomu prodejce nijak nevyjádřil, spíš ji odbyl, a fakt... , světelý objektiv s větším čipem je super, ale pokud to necháte na tu katastrofální automatiku, tak obraz v místnosti byl sice jakoby hezký, ale za cenu totálně hrozných barev, kdy RX100 absolutně nerozlišovala černou a šedou, třeba rámeček na plazmě splýval s obrazovkou a podobně, tohle žádný jiný z tří fotoaparátů co tu mám neudělal. Dalo se tomu vyhnout (protože kreativními režimami to nešlo) jedině tak, že jsem si fotil na svůj vlastní nastavitelný režim MR, kde jsem musel v šeru pokaždé zvýšit EV o 0,7-1.., ale pak už začal zase fotoaparát zvyšovat ISO a třepit okraje věcí a šumět. Pokud to bylo na delší zoom, s tou horší světelností, tak už to obraz úplně degradovalo, jako by tam byl menší čip. Prostě to neumí fotit na automatiku, a navíc ten můj nastavený režim zapomínal, a musel jsem ho nastavovat otravně znovu. Pokud jsem s foťákem fotil venku, tak nejenže všechno co bylo béžové fotil bílé, a na opak ztmavoval všechny ostatní barvy, růžové květy ztmavoval na fialovou, prostě nastavení barev úplně mimo. Už to nebyl foťák pro radost, protože se tomuhle dalo předejít pouze neustálým přenastavováním. Na tohle jsem neměl nervy. Ale abych jen nehanil, zase dost krásně fotil prosti slunci, prostisvětlo vyloženě uměl..., to jsem musel smeknout. Jenže na automatiku ho vůbec nedoporučuju, pokud se ručně nezvýší jas fotky vypadají tmavě.
Komo (840)|25.7.2015 13:35
No, ja som RX 100 v rukach sice mal, ale iba v obchode,takze treba brat moje slova s rezervou. Faktom ale asi je, ze ludia, ktori jeho schopnosti vyuzivzju naplno, fotia do RAW a bez plnej automatiky,teda na A,S,M.
Milan Šurkala (3381)|25.7.2015 14:46
[QUOTE=ka.mik1;38769]Musím reagovat na RX100... Vím, že 90 a víc procent je s tímto fotoaparátem maximálně spokojených, ale mne totálně zklamala, a ikdyž jsem ji měl za krásnou cenu, vrátil jsem ji. Sám jsem na tom teď jako tazatel, znovu na začátku, a přemýšlím, po tom zklamání, jestli si prostě nenechat stařičkou TZ5, nesmířít se s tím, že prostě uvnitř místností a za šera hodně šumí, ale ty venkovní fotky a podání barev je prostě i po letech úplně někde jinde. Dokonce i v pozdější řadě po TZ10, jsem zkoumáním narazil ještě na TZ25, která už se taky neprodává, a dává jako jediná v TZ řadě ještě krásný obraz. Vím, že je na výběr ještě LX7, G7X, XZ řada od Olympusu, ale ta RX100 mne fakt zklamala. Popravdě nechápu, co na ní lidi vidí. Vadil mi na ní malý zoom, ale to je vlastnost, to ještě beru, ale pro laika zvyklého na Panasonik, naprosto chaotické zaostřování, naprosto na nic filtry, automatický režim byla pro mne katastrofa... . Vím, že prostě hodně lidí je z ní nadšených a vídí to úplně opačně, ale já si nemůžu pomoct... . Četl jsem o dotazu někde, že se paní ptala, proč musí neustále zvyšovat jas "kompenzovat expozici", a že se jí k tomu prodejce nijak nevyjádřil, spíš ji odbyl, a fakt... , světelý objektiv s větším čipem je super, ale pokud to necháte na tu katastrofální automatiku, tak obraz v místnosti byl sice jakoby hezký, ale za cenu totálně hrozných barev, kdy RX100 absolutně nerozlišovala černou a šedou, třeba rámeček na plazmě splýval s obrazovkou a podobně, tohle žádný jiný z tří fotoaparátů co tu mám neudělal. Dalo se tomu vyhnout (protože kreativními režimami to nešlo) jedině tak, že jsem si fotil na svůj vlastní nastavitelný režim MR, kde jsem musel v šeru pokaždé zvýšit EV o 0,7-1.., ale pak už začal zase fotoaparát zvyšovat ISO a třepit okraje věcí a šumět. Pokud to bylo na delší zoom, s tou horší světelností, tak už to obraz úplně degradovalo, jako by tam byl menší čip. Prostě to neumí fotit na automatiku, a navíc ten můj nastavený režim zapomínal, a musel jsem ho nastavovat otravně znovu. Pokud jsem s foťákem fotil venku, tak nejenže všechno co bylo béžové fotil bílé, a na opak ztmavoval všechny ostatní barvy, růžové květy ztmavoval na fialovou, prostě nastavení barev úplně mimo. Už to nebyl foťák pro radost, protože se tomuhle dalo předejít pouze neustálým přenastavováním. Na tohle jsem neměl nervy. Ale abych jen nehanil, zase dost krásně fotil prosti slunci, prostisvětlo vyloženě uměl..., to jsem musel smeknout. Jenže na automatiku ho vůbec nedoporučuju, pokud se ručně nezvýší jas fotky vypadají tmavě.[/QUOTE]

Vlastní režim. No, tady je ten problém, že ten vlastní režim si také musíš uložit, od toho je jeho funkce. Takže sis měl navolit tu korekci a s tou to pak uložit, pak by si to pamatoval. Vlastní režim je ve fotoaparátech právě od toho, aby měl při startu vždy to nastavení, které sis uložil a nebylo to ovlivněno dalšími jinými nastavení. Prostě vždycky víš, co bude fotoaparát dělat. Pokud jde o automatiku, jakou automatiku jsi používal? Protože mně osobně automatika fotoaparátů Sony přijde jako jedna z těch lepších (u RX100 je nicméně pravda, že má tendenci podexponovávat). Měl jsi zapnutý DRO režim?
ka.mik1 (71)|25.7.2015 16:01
Uložen byl, a přesto se mi v nějakých situacích ztrácel, což nechápu. Někdy tam ta úprava expozice ale vydržela, jenže bych si musel dělat režimy na focení ve vnitř i venku, nedal se použít jen jeden (ikdyž RX100 tuším měla dokonce tři možnosti vlastních profilů). Měl jsem ten fotoaparát tři dny na zkoušení a pokud DRO nebylo z výroby zaplé, tak já s ním nic nedělal, pak by to dokázalo možná hodně vylepšit, to už nezjistím. Ze začátku jsem používal oba automatické režimy, ale ty se mi také nelíbily. Prostě doma jsem si vyfotil stěnu a co mělo být do žluta, béžova, teplých barev bylo nepřirozeně do bíla. Neříkám, že je to pro jiné špatný fotoaparát, ale já vybírám ten, který z výroby je nejpřívětivější pro laika, tak jak je, se vším všudy jako kompromis. Navíc ikdyby si ty režimy pamatoval, tak zase rostl po úpravách šum, a neviděl jsem výhodu většího snímače. Je ale fakt, že mi nesedl ten fotoaparát jako takový, jak rozsahem zoomu, tak celkově mi přišel přetechnizovaný, a je mojí chybou, že tohle jsem od kompaktu nečekal. Popravdě, kdybych si měl vybírat po obrazové stránce z těhle na trhu, po obrazové stránce na klasický JPEG a po prohlížení galerií snad vezmu ten Nikon P340. Líbí se mi u Nikonu modrá a barevné podání stejně jako u Panasonicu. Taky ale nevím co vybrat, ale nechci nic navíc v různých situacích nastavovat (mohu to nechat u TZ řady Panasonicu spolehlivě na automatiku z výroby) a RX100 mi osobně připadala s barvami moc do chladna. Fotil jsem kocoura v trávě, RX100 mu neustále zaostřovala na zadek, a světlá tráva byla ani ne tyrkysová, prostě tmavá bež života:) Zase se mi líbila v jiném režimu naprosto jednoduchá možnost zaostřit jedním tlačítkem a nechat sledovat. Celkově se to těžko popisuje, prostě toho člověka musí fotografování s tím foťákem bavit, a tady mne to nebavilo:( Bohužel nepatřím do těch 93% lidí, které tento fotoaparát nadchl v recenzích.., ale přesto je to vyjímečný fotoaparát, on totiž každý z těch novějších má u mne nějaký problém, tápu nad nástupcem TZ5 už tak rok:) Také jsem si s RX100 ujasnil, že ikdyž má digitální zoom, 3x je málo.
Milan Šurkala (3381)|25.7.2015 16:23
No, mně sice na RX100 některé věci štvou a ne málo, ale zrovna to, co ty popisuješ, nepozoruji. Je pravda, že nepoužívám ty žlutou nebo zelenou automatiku, ale minimálně režim P, což je taky automatika, ale s možnostmi nastavení. Pokud ti nevyhovovalo táhnutí barev do chladných, dá se automatice nastavit, že chceš celou automatiku poslat do teplejších odstínů. Nastavíš to jednou a nikdy už nic neřešíš. To, že by se někdy něco ztrácelo, jsem nikdy nepozoroval. MR režimy používám často (mám režim na panning a režim na HDR) a pořád je to nastavené přesně tak, jak to bylo v okamžiku uložení. DRO by v těch zelených a žlutých automatikách mělo být zapnuté, tak nechápu, proč ti to dělalo tak velký kontrast, když ta funkce v automatice dělá přesný opak, kontrast spíše snižuje a z bílé dělá spíše světle šedou a z černé tmavě šedou než naopak (leda, že bys měl nastavený zvýšený kontrast, což u té automatiky lze provést - nehrál si s tím fotoaparátem ještě někdo, protože přehnaný kontrast není zrovna věc, na kterou by RX100 s DRO trpěla?). Pokud ti rostl po úpravách šum, při stejných úpravách by ti u TZx rostl ještě více. To, že se ti více líbí barevné podání Panasoniců, moc nechápu, protože mě přijde ta jejich otravně vybiltá zelená dost nepříjemná, zatímco Sony mívají zelenou pěkně živou (přesný opak toho, cos pozoroval ty). Podle toho, co popisuješ, mi přijde, že píšeš přesně ta negativa, která mi obvykle vadí na fotoaparátech od Panasonicu a naopak dobře je má zmáknuté Sony :-D S výjimkou toho automatického ostření, které je u Panasonicu opravdu o něco lepší.
blade113 (2)|25.7.2015 19:53
Pani prosim neodbiehajte ku recenzii rx100,zaujimali ma tie dva fotoaparaty.
P.S. Na vsetkych forach,co som v zivote zazil,bola odpoved,radsej by som si priplatil a kupil xxxx, cize keby som do temy napisal rx100 a tz 25, niekto by urcite napisal,ja by som si radsej priplatil a kupil yyyy.Venujte sa prosim teme alebo nepiste.dakujem
kultus (1295)|25.7.2015 19:59
Tak tu posledni vetu sis teda mohl odpustit, pokud vim porad se ti snazi pomoct. Nevim co jeste cekas, zajimalo by mne jestli si udelal co jsem ti napsal? Jestli cekas, ze ti nekdo napise vem jeden a druhy nech byt tak na to zapomen, snad jen recenzent mel oba dva v ruce na nejake delsi testovani.
Milan Šurkala (3381)|25.7.2015 20:43
Otázkou taky je, jak chceš fotit. P340 dává líbivější fotografie pro laika, S120 zase dovolí více vytáhnout při zpracování RAWu a ta automatika tam není vždy ideální. Chceš fotit výhradně na automatiku, do JPEGu,...? Každý má své pro a proti a záleží na tom, co je pro tebe důležitější a co ne.
Bukovec (132)|3.10.2015 17:09
Mám nikon p330 - obrazový výstup je hodně slušný, při porovnání s kompakty střední až vyšší třídy, hlavně co se týče detailů, DR je na tu velikost čipu také více než uspokojivý, co je horší, je průběžný AF u videa, který mi připadá i celkem spolehlivý, ale pomalý, výhodou nového modelu je ovládání přes mobil. Co se týče Canonu, tak snímky z nikonu s mi zdají o trochu lepší(detaily, barvy, myslím JPEG) - Canoňácký fotky jsem z RAWu netahal, ale i ten nikon má ještě, o proti JPEGu rezervy, takže OK. BTW ještě je tu Olympus XZ10 - menší snímač, ale světelnější objektiv, DR vcelku srovnatelný s pojednávanými modely. Nabídne ale řešení jednoho velkého problému obou aparátů RYCHLOST - Canon i Nikon jsou fakt pomalé, Olympus je naopak velmi svižný, to ještě umocňuje dotykový display, který usnadňuje ovládání a volbu ostřícího bodu. - a věřte mi, teď si říkáte - pcha rychlost - ale zvláště pro focení rodiny a společenských akcí je možnost rychlého cvakání k nezaplacení(zvláště pokud máte dvojčata ;))

Dají se ještě sehnat výstavní modely se zárukou a to i pod 6 000 - při uvedení stál 14 000 Kč