Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vyber fotoaparatu Nikon d3300 vs Sony Alpha 5000 vs pouzity Nikon d7100

antarian (1)|28.7.2015 13:44
Zdravím lidi,

chci se vas zeptat na radu pri vyberu fotoaparatu...

Chtel bych vymenit moji dosluhujici nikon d70 (mam k ni 50mm 1,4 objektiv - na to jsem fotil vetsinu veci prevazne portrety, plus 2 setove objektivy:-) ted bohuzel nereknu jake :-) )

Kazdopadne mam na vyber moznost koupit: (ten 50mm mit musim a neobejdu se bez nej)

Sony Alpha 5000 + 16-50mm objektiv + 50mm 1,8 objektiv (cena cca 15500)
Nikon d3300 + 18-55mm objektiv + 50mm 1,8 objektiv (puvodni nezvladne autofocus) - nyni davaji cashback 1300 zpet (cena cca 15500)
Nikon d3200 + 18-55mm objektiv + 50mm 1,8 objektiv (puvodni nezvladne aufofocus) (cena cca13500 - to se ty dva tisice navrch uz asi vyplati za d3300)
pouzita nikon D7000 nebo D7100 (kdyz na nejakou narazim) s tim ze pouziju puvodni objektivy

Pro sony mi mluvi hodne jedna vec a to je flexibilita a vyuzitelnost. Vim, ze tahat sebou a vytahovat tu d70 nebyl kolikrat med a ta skladnost sony, vyklopny displej atd. tomu pridavaji docela hodne na vyuzitelnosti. (je to tedy bezzrcadlovka ale objektivy se daji menit, takze jsem ji taktez zahrnul)

Mizernej objektiv bych snad nejakym raw profilem take narovnal. Kazdopadne dost podpstatne je, zdali z nikon d3300 eventualne d7100 nelezou vyrazne kvalitnejsi fotografie.

samozrejme je zde i varianta pokusit se prodat puvodni 50mm 1,4 objektiv (mozna by se na nej kupec nasel), ty setove objektivy co byli k d70 asi velkou cenu mit nebudou.
kolyy (1542)|3.8.2015 12:50
So zrkadlovkami Ti neporadím, ale profil pre 16-50 má snáď každý solídnejší raw editor, jpegy sú samozrejme korigované. Objektív je to podľa mojich skúseností rozhodne použiteľný, aj keď na 16mm tie rohy nie sú práve najostrejšie. Osobne by som volil bezrkadlovku presne s tých dôvodoch aké píšeš - skladnosť a použiteľnosť. Rozdiel v kvalite výstupu možno nejaký bude, keďže A5000 má o trochu starší 20MPx senzor, ale nečakal by som nič extra zásadné, formát je rovnaký.
kultus (1295)|3.8.2015 13:35
Nevim jak mas velke ruce, ale abys nenarazil na problem s ergonomii jako ja. Pokud ses zvyklej na hledacek, vic tlacitek pro primy pristup k funkcim a poradny grip, tak na vsechno z toho muzes u A5000 zapomenout. Ja mel NEX-5R, prakticky to same jako A5000 s tim, ze jsem mel jeden roler nahore a jedno Fn navic. Ze zacatku to byla pohoda a uzivani si noveho stroje nebyvale sily ;) ale po case uz mi nejak nestacil grip a porad jsem musel lezt do menu. Ted mam FZ1000 a nemuzu si ji vynachvalit: poradny grip (mam stredne velke ruce), plne polohovatelny displej, paradni EVF (nikdy jsem ho nepotreboval, ted si bez nej neumim predstavit fotit), spousta nastavitelnych funkcnich tlacitek a dalsi otocny volic navic. Proste ta ergonomie je uplne nekde jinde a ikdyz je velky a tezky pouzitelnost toho pristroje je neskutecna. Tim chci rict, ze neni od veci se soustredit i na jine veci nez snimac a objektivy. Nejsou to male penize a mohlo by pak chybet neco, co ted beres jako samozrejmost. Jestli na to nespechas, urcite bych koukal treba po tech D7000/7100 i kvuli objektivum. Vykon D7000/D7100 neni treba komentovat ikdyz nejsou nejnovejsi. 16Mpx snimac D7000/5100 muze vypadat v dnesni premegapixlovane dobe archaicky, ale je vyborny i dnes (znam ho prave z NEXe). 16-50mm neni zadny zazrak, mel jsem o chlup lepsi 18-55mm a...no zit se s tim da, ale je to casto dost kompromisni. Zvazoval si D5100? Ma stejny snimac jako D7000 a polohovatelny displej...
kolyy (1542)|3.8.2015 15:30
Dobrá poznámka, ale nemyslím že je to v rukách, ale skôr vo zvyku a očakávaní. Mám teóriu - časť užívateľov chápe fotoaparát ako mechanický nástroj, často tí, ktorí vyrástli na zrkadlovkách. Zrejme očakávajú, že aparát bude za čo poriadne chytiť, aby s ním mohli narábať. Niečo ako kladivo alebo sekera. Iná časť užívateľov vidí foťák ako jemný elektronický prístroj, možno typicky tí, čo začali na kompaktoch. Fotoaparát je pre nich niečo ako mikroskop či skalpel. Nečakajú, že fotoaparát bude mať poriadny grip o nič viac ako počítačová myš. Ja patrím do druhej skupiny, a to si nemyslím, že mám nejako malé ruky. Zrkadlovka mi osobne príde neohrabane veľká, niečo ako keby som mal jesť steak sekerou. Chápem však aj opačný pohľad, nehovorím že je na ňom čokoľvek zlé alebo že je niekde pravda.

Takže áno, mne príde A5000 už ako stredne veľký prístroj, niekomu kto je zvyknutý na zrkadlovku však môže pripadať ako nepoužiteľne malý. Takže je asi dobrý nápad si to ujasniť a hlavne vyskúšať.
kultus (1295)|3.8.2015 15:46
Ja jsem vyrustal na mobilech a zrcadlovku jsem donedavna ani nedrzel v ruce, ale NEX ikdyz mel grip nebyl pro mne dostatecne vysoky. Proste jsem se po case pristihl jak se mi pod nim krci malicek, vubec to nebylo prirozene. Celkove ovladani bylo jako drzet hracku. Jeste ze jsem tenkrat nekoupil NEX3N. Grip RX10 mi zase prisel moc uzky. A nejde jen o grip, ale celkovou velikost a tvar, ohybat prsty do neprirozenych poloh pri mackani cudlu mi neprijde z dlouhodobeho hlediska stastne a pohodlne. Az chytnout vetsi zrcadlovku nebo prave FZ1000 mi prislo prirozene. Foceni mne musi bavit a ne jen kvuli vystupu, nemluve o rychlem ovladani poslepu. To je docela boj kdyz je ergonomie slaba...Ale mozna mas pravdu a muze to byt i o zvyku a zkusenostech...
kolyy (1542)|3.8.2015 15:52
No vidíš, ja zase nemám s NEX-3N nijaký problém, vôbec som si nevšimol, že by som potreboval ohýbať prsty do nejakých neprirodzených polôh. A5000 a A5100 je inak dizajnovo skoro presná kópia NEX-3N.
kultus (1295)|3.8.2015 17:15
Ano je, taky je jako nejnizsi tridu pekne osulili. 3N ma tak tretinovy grip 5R a novejsi A5000/5100 jsou sice v pase tlusci, ale grip o dost mene precuhuje. Asi mam vetsi ruce nez jsem myslel, kdyz mi to neprijde pohodlne. 3N se drzela pomalu hur nez RX100 a to uz je co rict, od nej se ale pri te vaze a rozlozeni hmoty nic vic neceka. Dej si na 3N 55-210mm jak to bude pohodlne :) Nic to uz jsme zabehli trochu dost jinde...at se vyjadri tazatel co mu vic vyhovuje.
kolyy (1542)|3.8.2015 23:26
No, 55-210 som v ruke nedržal, ale pravidelne fotím s GM5+14-140 II, a GM5 nemá vôbec nijaký grip. A nevidím v tom žiadny ergonomický problém. Skúsil som si teraz ako to vlastne držím a ľavou (za objektív) aj pravou (za "grip") je to palcom a dvoma-troma prstami. Malíček ani jednej ruky pri manipulácii s foťákom prakticky vôbec nepoužívam. Pri samotnom fotení používam pri pravej ruke len palec a dva prsty, pričom z toho je ukazovák prirodzene na spúšti, prostredník na tele. Váha je pri fotení samozrejme na ľavej, buď na dlani alebo na palci a 2-3 prstoch. Keď sa na tým zamýšľam, tak to držím v princípe podobne ako príbor, v zásade ľahký úchop palcom a protiľahlými prstami. A analogicky mi nepríde nijak neprirodzené, že mám prstenník a malíček zbalený za ostatnými prstami.

Dúfam, že tázateľ odpustí, že som to takto rozviedol.