Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kvalitní kompakt pro rodinnu - 10tis

Rajce (9)|5.8.2015 13:01
Ahoj, uvažuji o upgrade ze stařičkého Canon A520 a nějaký vhodnější kompakt. Probírám se různými příspěvky na fóru a stejně si nějak nesvedu v té záplavě vybrat. Narazil jsem na příspěvek uživatele rousini s výčtem bodů pro výběr, takže zkusím definovat podle něj své požadavky a jsem zvědav, s jakými přijdete doporučeními.

1. Jaké máte zkušenosti s focením, jak sami sebe hodnotíte (začátečník až pokročilý amatér). Ohodnoťte se 1 - 5 (více znamená vyšší dovednosti). Přitom 5 je pokročilý amatér. Profíky neřešte ti si dovedou poradit sami....
2. Popište techniku se kterou už jste fotily.
3. Uveďte fotografický záměr, žánr, situace které budete převážně fotit.
4. Napište, co od nového aparátu očekáváte, v čem by měl být jiný než ten dosavadní.
5. Jakým způsobem budete snímky prezentovat (web, TV, monitor, velikost tisku).
6. Jaký máte eventuálně vlastní výběr a odůvodněte ho.
7. Uveďte částku, kterou jste připraveni utratit a možné navýšení pro případ zajímavějšího řešení.
8. Uvědomte si, že čím více informací poskytnete, čím kvalitněji položíte otázku, tím přesnější odpověď dostanete.


1. amatér - foťák mám v ruce tak 1 do měsíce, ale když už je třeba dostatek času, tak si rád hraju s nastavením
2. zmíněný můj Canon A520, pracovně jsem párkrát měl v ruce Canon EOS 600d
3. rodina, děti, oslavy (Vánoce, Silvestr,....), dovolená, krajinky
4. kvalitní čip, dobrou světelnost (pevného) objektivu, hledáček, ergonomie - vyhovují mu těla s pravým "výstupkem" pro prsty, ne ploché krabičky, možnost natáčení videa (postačí HD), stačí jeden pevný objektiv, žádný ultra zoom, vystačím si s běžným 4-6x
5. monitor, TV (full HD), občas tisk přes fotosběrnu, běžný formát fotografií
6. kdysi jsem měl vybraný Canon G15 - vyhovující tělo, zaujala mne světelnost objektivu, nyní tedy asi jeho nástupce G16
7. 10.000,- ..... max 13.000,-

Díky za návrhy
rousini (738)|5.8.2015 16:04
No popsal jsi to hezky... Přestože je z pohledu amatéra investovaná slušná částka je potřeba si uvědomit, že furt to bude s kompromisy.
Mezi kompakty mě napadá
- Sony RX100: větší snímač, velice slušné snímky, horší ergonomie, mizerné makro
- Canon G16: jediné výraznější mínus je z mého pohledu lamelová krytka objektivu náchylná k poškození a následnému poškrábání objektivu
- Fuji X30: dobrá ergonomie a EVF
- Panasonic LX7: široký začátek 24mm eq. (vhodné do malých interiérů (panelákový byt) a na focení architektury)
- Olympus Stylus1: dobrá ergonomie, EVF, konstatntní světelnost v celém rozsahu zoomu

Mirrorles:
Bazarový aparát se zbytkovou zárukou. Díky násobně většímu čipu bude kresba, DR, možnost vyššího ISO a práce s HO jinde. Absenci rozsahu objektivu doženeš výřezem scény a furt to bude lepší. Jen je třeba vybrat slušné objektivy, protože ty setové až na vyjímky nestojí za moc... Časem si uděláš radost a přikoupíš další objektiv(y).

Určitě jsem na něco zapomněl, kompakty už sleduju jen okrajově a co jsem se zabezpečil vyhovující technikou, tak už ani ty ostatní kategorie nehltám...
Komo (840)|5.8.2015 16:22
Potrebou hladacika v kombinacii s cenou sa vyber dost zuzuje. To ,co ma G 15,16 nie je hladacik. Fuji X 30 ho ma vyborny. Prednedavnom som riesil podobny problem. Prechadzal som z A 510.
Rajce (9)|6.8.2015 09:05
Ahoj,
@rousini: Díky za vyčerpávající odpověď. Z toho výčtu bych tedy se stále přikláněl ke G16 a pak, i když už je to vyšší cenová hladina k tomu Fuji X30. Ale co mne na něm proti Canonu zaujalo je ten EVF hledáček a mechanická stabilizace.
@Komo: Také díky. Chápu to tak, že máš tedy X30? Mohl by jsi popsat nějaké zkušenosti, klady, zápory?

Jinak, jeden kolega mi ještě doporučil Olympus PEN E-PL6 nebo PL7. Je to sice trochu jiná kategorie (výměnný objektiv), ale jaké jsou na něj vaše názory?
rousini (738)|6.8.2015 15:22
Odpověď nebyla zdaleka vyčerpávající jen pár nahodilých vlastností, které se mi vybavily. Fuji X30 bude obrazově srovnatelný s G16 a Stylus 1. G16 pak má nejlepší video. Hledáčky u Fuji a Olympusu jsou fajn bonus, bez kterého bych lepší aparát nechtěl. pro mě aparát není jen výstup, ale i pocit v ruce a spousta subjektivních vjemů.

E-PL6 je mirorrless, o kterých jsem se zmínil obecně. Zde platí, že setový objektiv 12-42 to tělo degraduje a to výrazně! Navíc jsi bez hledáčku. OM-D M10 je mnohem lepší volba. K tomu sada Sigma 19, 30, 60mm all f/2,8 a seš vysmátý za slušný peníz. Pokud bys trval na zoomu, tak hodně dobrý je Panasonic 12-32 jářku za osmičku...
Mechanická stabilizace se mi jeví jako lepší u aparátu s výměnnými objektivy, kdy můžeš stabilizovat libovolný objektiv, třeba i dědečka z kinofilmové praktiky. U kompaktu by optická stabilizace v objektivu měla být teoreticky účinnější, ale nemusí to být pravidlo. Ani jsem o tom v př. X30 nevěděl...
Rajce (9)|6.8.2015 16:11
@rousini: No kolega který mi doporučil E-PL5, tak jej má s objektivem ze setu a fotografie které mi ukazoval mi přišli, na můj amaterský pohled, velice dobré. Co mne trochu děsí třeba u Canon G16 a ukázkových fotografií (DPreview) je taková "zašumnělost" až skoro máznuté při 100% zobrazení. Nic takového jsem u E-PL5 nepostřehl, snímky i na 100% byly pěkně ostré. Ale je to možná jen subjektivní dojem.
rousini (738)|6.8.2015 17:30
Já ti tu domněnku s G16 nepotvrdím, protože se o to už moc nezajímám, ale je to možné. OLYMPUS má mirrorless systém m43 s cca 4x větší plochou snímače, asi o 1/3 menší než běžný zrcadlovkový formát APS-C.
Ten seťák není vyložený propadák, ale když máš možnost nasadit lepší sklo, tak vynikne ten rozdíl. Delší polovina ohnisek má slabou kresbu a mazat pozadí ten objektiv nedovede. Ten objektiv je dobrý asi tak na první týden seznamování s aparátem...
Ale když už takové fotky se ti líbí, tak aspoň vidíš rozdíl oproti kompaktu. Tady vím o čem mluvím, protože m43 vlastním a seťák jsem poslal do světa.
Komo (840)|6.8.2015 22:17
X 30 nemam, iba som sa s nou pohral na jednej predvadzacke. A ten hladacik ma oslovil,z kompaktov sa mu vyrovna snad len ten stylus. Hladacik G16 je oproti tomu len trapna parodia. S tym obrazom na 100% to tak proste je. Vacsi snimac da cistejsie snimky . Ale na monitore a beznych foto to asi nezbadas.
Rajce (9)|7.8.2015 15:36
Jen tak pro vás zkušenejší. Narazil jsem na tento graf - http://www.dpreview.com/previews/fujifilm-x30/images/Apertures_X30.png
Může mi někdo osvětlit, co je tam řečeno ? Co je lepší .... P7800 nebo G1 X Mark II ?
rousini (738)|7.8.2015 16:25
Ten graf ukazuje vztah přepočítané ohniskové vzdálenosti vůči přepočtené světelnosti a to na FF formát, aby se eliminovaly velikosti snímačů. V tomto případě jsou na tom nejlépe nízko položené křivky, protože na daném ohnisku mají nejlepší světelnost. To je předpoklad k možnosti udržení akceptovatelného ISO v horších světelných podmínkách nebo možnosti rozostřit (většinou) pozadí. V reálu to stejně nemusí stačit, ale jistý ukazatel to je.
Na druhou stranu to nic neříká o optických vlastnostech objektivu.
Rajce (9)|10.8.2015 08:53
@rousini: Díky za vysvětlení ... doufal jsem, že by mi to třeba mohlo pomoci při rozhodování, nu což nepomůže ... ale podle ukázkový fotek na DPreview se alespoň snažím udělat si nějakou představu :)

Ještě jeden amatérský dotaz. Dá předpokládat ve fotoaparátech pokles cen řekněme do listopadu? Jelikož v prosinci očekáváme přírůstek, tak bych rád do té doby pořídil tedy nějaký novější stroj :)
Komo (840)|10.8.2015 12:22
[QUOTE=Rajce;38846]doufal jsem, že by mi to třeba mohlo pomoci při rozhodování, nu což nepomůže[/QUOTE]
A preco ti to nepomoze? Z toho grafu vyplyva, ze Canon je v tomto najlepsi.
Rajce (9)|10.8.2015 15:16
[QUOTE=Komo;38847]A preco ti to nepomoze? Z toho grafu vyplyva, ze Canon je v tomto najlepsi.[/QUOTE]

Eh ... to jsem si naběh, tímhle vyjádřením :-)
rousini (738)|10.8.2015 17:11
Odhad cenového vývoje je těžko předvídatelný. Existují různé cashback akce, ale především na vyšší kategorie přístrojů. Já bych se v hledání kvality upnul na bazarové nabídky se zbytkovou zárukou a osobním převzetím.
Třeba u Olympusu (kde mám jakštakš přehled) se občas na Paladixu vyskytne E-M5 (10) za cca 8000 a nedávno tam byl Panasonic 12-32 za 5000. Dostaneš rozsah pro běžné použití s kvalitou kresby jinde než u kompaktu. Celé to navíc není ani větší. Časem si vyčíhneš Sigmu 19mm a 60mm (bazar á3000) a máš vystaráno.
Rajce (9)|19.8.2015 11:03
A ještě jeden dotaz
Nevíte kde by se daly některé ze zmiňovaných fotoaparátu ošahat naživo? Jde mi hlavne o FujiFilm Finepix X30 a Olympus Stylus 1. Nejlépe okolí Hradec Králové, Pardubice.
Ghork (13)|7.9.2015 09:19
Zdravím, vzhledem k cenám kompaktů, na které se chcete mrknout, bych ještě zvážil nějaký mirrorless. Ať už ten OM-D M10 (je ale výrazně dražší), který zmínil rousini, nebo třeba E-PL7, který vyjde cenově podobně jako Stylus (viz http://www.aaron.cz/produkty/olympus-pen-e-pl-7-14-42-stribrny). Když navíc vezmete jenom tělo, dostanete se ještě o několik tisíc níž (zase příklad: http://www.aaron.cz/produkty/olympus-pen-e-pl-7-stribrny) a můžete mrknout na bazaru po nějakém slušném objektivu.
Osobně bych šel přece jenom raději do některého z těchhle bezzrcátek. Přece jenom ta kvalita kresby je lepší a navíc ho můžete kdykoliv vylepšit kvalitnějším objektivem, takže ho pak lehko přizpůsobíte různým záměrům a situacím.