Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 1 z 8 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 113

Téma: jaký typ foťáku zvolit....

Nováček
    Registrace
    Sep 2011

Zdravím,

Potřebuji poradit s výběrem nového foťáku. Doteď jsem měl trošku lepší kompakt za pár tisíc, který ale rozšířením kvalitních foťáků v mobilu začal být zbytečný ( vlastním Lumia 1020 ). Ale jak s přítelkyní čím dál více cestujeme, tak kvalita fotek přestává stačit a nastalo dilema, jaký nový foťák.
    Nevím, jestli potřebuji přímo poradit, ale řekněme spíše usměrnit, jakým směrem se vydat.

Je otázka, jestli zrcadlovku, kompakt s výměnným objektivem, nebo klasický kompakt.

Co bych chtěl fotit. Z větší části to budou klasické výletní fotky, budovy, krajiny, příroda, poté zvířata, příležitostně nějaké akce, hodilo by se i focení modelů ( né lidí ale plastikových modelů ) a asi určitě si budu i s foťákem trošku hrát a snažit se o nějakou tu zajímavou fotku... Video spíše velmi příležitostně...

Něco jsem na netu načmuchal, ale nebyl jsem z toho moc moudrej. Zajel jsem do Megapixelu a tam mi přišlo, že vůbec nechápou, že kupuji poprvé "něco lepšího" Prodavač začal házet hantýrku, vývoj čipů apod. a po 10sec jsem nevěděl o čem mluví.

Řekl jsem mu, že nás zaujal Nikon 5200 nebo Canon EOS 700D ( v nějakém setu ze základním univerzálním objektivem ), nebo popřípadě nějaký kompakt a cenový limit že máme kolem 15 - 16 tis bez DPH.

No, z krámu jsem odešel bez foťáku a ještě víc zmatenej než dřív.

Abych to zkratil.

Když už bych šel do zrcadlovky, tak Nikon 5200 - jeho cena je opravdu zajímavá...
    s objektivem v sadě 18-105 mm VR nebo 18-55 mm VR II ( to ještě nevím )

když do kompaktu s výměnným objektivem, tak asi:
    Sony Alpha A6000 + 16-50 mm (
    a nebo
    Fujifilm X-A2 + 16-50 mm II - tady je jasný že kvalitou je Soňák lepší, ale je otázka, jestli to poznám, potřebuju... to nedokážu posoudit, tady mě zaujal retro design a celkem dobré ohlasy

když do kompaktu tak:
    Canon PowerShot G7 X
    Sony CyberShot DSC-RX100 II nebo III

tak a teď babo raď, sám nevím,

láká mě zrcadlovka a to, že když mě to chytne, tak se dá lehce dokupovat věci okolo, proti hrajou pouze rozměry, který si myslím mě ale nebudou tolik štvát. Krom pití a trochu jídla na tůry nic netaháme
    Také u zrcadlovky mě láká bokeh, který u kompaktů jde obtížné dosáhnout. Líbí se mi funkce hledáčku, což v mé cenové relaci nemá každý kompakt a když už, tak elektronický. Líbí se mi i plně výklopný display. Odrazuje mě složitější ovládání a že člověk tam může lehce zahučet co se dokupování objektivů apod.

Kompakty s vým. objektivem jednoznačně lákají velikostí a asi i zpracováním - přece jenom vypadají lépe jak levnější zrcadlovky. Kvalitou fotek se vyrovnají zrcadlovkám s +/- stejnou cenou. Jako nevýhodu vidím ten bokeh + objektivy jsou celkem drahý a asi né tolik rozšířené z druhé ruky...

Klasický kompakty - pořizovací náklady - nominální částka se zdá být nízká, ale vzhledem k tomu co nabídne, tak to zas nízká částka není, člověk už pak nic neřeší, snadný na ovládání, v dnešní době i kvalita fotek na vysoké úrovni, už to moc není pro hračičky, žádná možnost rozvoje...
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Ja len par postrehov.
    S predavacmi sa radsej nerad. Oni musia predat a casto veci ani nerozumeju.

Citace Původně odesláno od Rypicong Zobrazit příspěvek
    Fujifilm X-A2 + 16-50 mm II - tady je jasný že kvalitou je Soňák lepší,
    To by som netvrdil.Kvalitou coho je lepsi podla teba?

Jako nevýhodu vidím ten bokeh + objektivy jsou celkem drahý a asi né tolik rozšířené z druhé ruky
    Bokeh s tym nema co robit. Ten zavisi od velkosti cipu a pouziteho objektivu a je jedno ci sa jedna o zrkadlovku,alebo CSC. Ani s tou drazobou objektivov CSC som si nie isty,treba porovnat konkretne veci.

Tie kompakty by som tiez nezatracoval. S G7X sa trocha pohras aj s hlbkou ostrosti. Viac ako s tymi Sonkami. Na nejaky APSC + portretne sklo to samozrejme nema.

Nováček
    Registrace
    Sep 2011

- no furt mi tam cpal profikompakty za 25 tis apod.

- Sony má rozhodně lepší tělo i co se týče materiálu, rychlos sériového snímání, má hledáček - i když elektronický, 2x větší max. ISO
    http://cameradecision.com/compare/So...-Fujifilm-X-A2

- co se týče Bokeh, tady je to trošku divný, protože 95% lidí mi tvrdí, že to je výsada zrcadlovek a pak se najde pár lidí, co tvrdí, že to je jedno.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Tie parametre v praxi nemusia nic znamenat. Hladacik je,samozrejme,plus. Bezpochyby Sony rychlejsie ostri. Ale co sa kvality vystupu tyka,tam bude Fuji mozno aj lepsi. Material neviem,ale nepocul,necital som,ye by Fuji malo problem s materialmi. Navyse ten setovy objektiv Sony je medzi setakmi vseobecne asi to najhorsie.Mam ho aj ja. Teoreticke hodnoty max.ISO su na dve veci.......
    Asi sa stretavas s tymi nespravnymi ludmi. Tu by ti mozno aj 100 percent tvrdilo,ze je to jedno.

Nováček
    Registrace
    Sep 2011

tím tělem jsen nemyslel, že by Fuji mělo špatný, ale že přece jenom tělo z hořčíku je odolnější a lepší - né nadarmo se dávalo do IBM notebooků

co říkáš na set s těmito 2 objektivama ?

http://www.megapixel.cz/fujifilm-x-a...30-mm-stribrny

bude mi ten druhý k něčemu ? nestačí jenom ten základní 16-50-mm a je kvalitní ?

díky

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Ze je odolnejsie a lepsie je asi pravda,ale prejavi sa to aj v praxi? Neviem. Moj fotak je len z plastu,uz mi aj spadol na zem,sice len z metra a na plavajucu podlahu ,nic sa nestalo. Mozno keby to bolo na beton.....ten horcik by dopadol lepsie. Otazne je,ci by vo vnutri nenastali ine skody. Tuto temu snad mozeme vypustit.
    Co sa toho setu tyka,mal by sa k tomu vyjadrit niekto povolanejsi. Uz tu o tychto Fujinach nejaky majitel podrobne referoval. Tusim" kolvy".
    Ci ti ten druhy objektiv na volaco bude? Na to si musis odpovedat sam. V prepocte ti to da maximalnu ohniskovu vzdialenost asi 350 mm.Potrebujes to? Na druhej strane mozem za seba povedat, ze tych 50mm/v prepocte 75mm/ je trocha malo aj na bezne fotenie. O kvalite tych objektivov snad napise niekto povolanejsi,ja som sa o ne nikdy nezaujimal ani teoreticky. Este jedna vec,co sa zoomov tyka. Cim vacsia ohniskova vzdialenost,tym kratsi expozicny cas budes potrebovat na fotenie z ruky. Preto napriklad z kompaktom G7X ,ktory ma na dlhom konci svetelnost 2,8 mozes za urcitych okolnosti urobit kvalitnejsiu foto ako s tymto 50-230. Je to len zhruba teoreticky,ani som to nepocital,takze ma netreba chytat za slovicka.
    A na taky Panasonic FZ 1000 si nepozeral? Aj ten tu ludia maju a celkom si pochvaluju.

Nováček
    Registrace
    Sep 2011

na "velké" kompakty jsem nekoukal vůbec - mít už takovouhle "krávu" sáhnu rovnou po zrcadlovce...

"Ci ti ten druhy objektiv na volaco bude? Na to si musis odpovedat sam. V prepocte ti to da maximalnu ohniskovu vzdialenost asi 350 mm.Potrebujes to? Na druhej strane mozem za seba povedat, ze tych 50mm/v prepocte 75mm/ je trocha malo aj na bezne fotenie. O kvalite tych objektivov snad napise niekto povolanejsi,ja som sa o ne nikdy nezaujimal ani teoreticky. Este jedna vec,co sa zoomov tyka. Cim vacsia ohniskova vzdialenost,tym kratsi expozicny cas budes potrebovat na fotenie z ruky. Preto napriklad z kompaktom G7X ,ktory ma na dlhom konci svetelnost 2,8 mozes za urcitych okolnosti urobit kvalitnejsiu foto ako s tymto 50-230 "

to je právě ono, já jako laik, si nedokážu představit co který objektiv představuje, co znamená ohnisková vzdálenost apod.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

To ja viem,ale nechcel som ti len napisat,ze nastuduj si to, aj ked to by bola najrozumnejsia rada. Sam ale vidis,ze sme sa k tomu nakoniec dopracovali. Fakt sa treba ucit,ak to clovek s fotenim mysli trocha vaznejsie. Staci ti web a google. No ale k veci. Tych moznosti je dnes vela,ale aj tak budes musiet nakoniec urobit nejaky kompromis. Ak chces mazat pozadie,pracovat s hlbkou ostrosti/po tvojom bokeh/,tak kompakty mozes vylucit.
    Takze bud zrkadlovka,alebo CSC.Zaroven pocitaj s tym,ze ak budes chciet tieto systemy vyuzit naplno, budes musiet casom dokupovat nejake objektivy ,popripade inu vybavicku. Zaroven si odpovedz :
    -bude sa mi chciet s tym tahat po vyletoch?/nemusim so vsetkym,ale setak nemusi stacit./
    -bude sa mi chciet prehadzovat objektivy?
    -kolko chcem do toho investovat?

Zisti si dostupnost a kvalitu objektivov jednotlivych systemov,znaciek.

Napriklad to rozostrene pozadie,ktore sa ti tak paci,zo setovym objektivom velmi nedosiahnes. Budes musiet na to prikupit nejaky"mazaci" objektiv. Makro? Bud makroobjektiv,alebo predsadky,alebo reverzny kruzok, atd...

A co taky Olympus em-10? Ak nechces hladacik staci aj Epl5-6.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

Jestli nepotrebujes tak velky rozsah i RX10 s 1" snimacem a 24-200mm(35mm) f2.8 objektivem udela sluzbu...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Myslím, že k Fuji X-A2 vs Sony A6000 sa môžem kompetentne vyjadriť:

Sony A6000:
    + kvalita za dobrého svetla (vyššie rozlíšenie, nižšie základné ISO)
    + rýchlosť ostrenia, špičkové kontinuálne ostrenie
    + hľadáčik

Fuji X-A2
    + výrazne kvalitnejší setový objektív 16-50mm
    + lepšie výkony v slabom svetle (pri vysokom ISO)

Treba si však uvedomiť, že X-A2 je konkurencia ku A5000/A5100, cenovo aj koncepciou. Voči A6000 treba postaviť X-T10 a to je potom už iná pesnička, lebo X-T10 má podstatne kompetentnejší autofokus ako X-A2 a samozrejme má aj hľadáčik.

Čo sa týka setu s dlhým a krátkym zoomom, presne taký som si kúpil s X-A1. U mňa osobne je výsledok taký, že dlhý zoom som za skoro dva roky použil iba asi dvakrát na skúšku. Je to veľké, nechce sa mi to ťahať zo sebou a kvôli občasnej fotke sa mi to nechce prehadzovať, prípadne na to nie je ani čas. Dvojset má preto podľa mňa zmysel pre niekoho, kto chce systematicky fotiť tele, napríklad portréty alebo zvieratá. Pre mňa sa ako omnoho lepšia voľba ukázal byť univerzálny objektív, aj za cenu vysokej ceny a určitých optických kompromisov (mám Panasonic 14-140 II), lebo ho používam pravidelne.

Ešte k bokehu, teda presnejšie malej hĺbke ostrosti - tá závisí čisto na veľkosti čipu a svetelnosti objektívu. Keďže APS-C zrkadlovky aj CSC používajú rovnaké senzory, majú s porovnateľnými objektívmi aj rovnakú hĺbku ostrosti.

Nováček
    Registrace
    Sep 2011

to jsi klidně mohl, nejdřív studuju, jinak výběr nemá význam

no, asi to začnu pomalu škrtat...

Asi vyřadím zrcadlovku vzhledem k rozměrům a složitosti ovládání ( chození do menu apod. )

Takže zbejvá kompakt, nebo CSC.

Upřímně, zase dát 20tis a vejš za "blbý kompakt" se mi moc nechce, takže tady bych bral cenový strop cca 15tis

takže tam z čeho bych vybíral:
    Canon PowerShot G7 X
    Sony CyberShot DSC-RX100 II
    Fujifilm FinePix X30

co se týče CSC, viděl bych to jako kompromis mezi zrcadlem a kompaktem, s tím, že když mě to chytne, můžu dokupovat objektivy... Ale rozhodně bych ho koupil na začátek se setovým objektivem...
    Fujifilm X-A2 + 16-50 mm II ( mě se ten foťák líbí hlavně po retro designové stránce a to i v oblasti ovládání )
    Olympus OM-D E-M10 + 14-42 mm
    Sony Alpha A6000 + 16-50 mm ( tady ale už mi pár lidí psalo, že ten objektiv není žádná sláva )

akorát mě začínáte docela nahlodávat s většíma kompaktama jako je: Sony Cyber-shot RX10, Panasonic Lumix DMC-FZ1000, Nikon Coolpix P900

ještě k tomu X-T10, na ten jsem také koukal, je tento setový objektiv cajk ?
    http://www.megapixel.cz/fujifilm-x-t...o-cerny?v=3588

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Také u zrcadlovky mě láká bokeh, který u kompaktů jde obtížné dosáhnout.
    To není zase až tak pravda. Zrovna s těmi objektivy, které chceš na té zrcadlovce (18-55) nebo CSC (16-50) použít, bude mít třeba kompakt Canon G7 X bokeh výrazně hezčí (rozmazání bude sice jen o trochu větší, ale hlavně G7 X jej má jemnější, plynulejší, míň nervózní).

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    To není zase až tak pravda. Zrovna s těmi objektivy, které chceš na té zrcadlovce (18-55) nebo CSC (16-50) použít, bude mít třeba kompakt Canon G7 X bokeh výrazně hezčí (rozmazání bude sice jen o trochu větší, ale hlavně G7 X jej má jemnější, plynulejší, míň nervózní).
    Nie je to trochu odvážne tvrdenie pri tak subjektívnej veci? Napríklad Fuji bokeh vie a ani 16-50 nie je výnimkou. Pozerám sa na Tvoje testovacie fotky umývadla a nepríde mi, že by bol G7X "výrazně hezčí".

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Nie je to trochu odvážne tvrdenie pri tak subjektívnej veci? Napríklad Fuji bokeh vie a ani 16-50 nie je výnimkou. Pozerám sa na Tvoje testovacie fotky umývadla a nepríde mi, že by bol G7X "výrazně hezčí".
    Z fotek, které jsem s G7 X nafotil (a ne všechny jsou v recenzi, protože stovky fotek tam dát nemůžu), bych si dovolil tvrdit, že v jemnosti bokehu je ten Canon překonán jen velmi málo zoomovacími objektivy a dokonce i mnoho pevných objektivů nemá tak pěkný (jemný) bokeh. Což samozřejmě nevylučuje, že jeden z APS-C objektivů nemůže mít ještě lepší bokeh. Každopádně ať tak či onak, G7 X má menší hloubku ostrosti (víc maže pozadí) než tyto APS-C objektivy a přitom je to jen "blbý" kompakt.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Aug 2010

Než Fuji X-T10 + objektiv 16-50 za avizovaných 22900,- , tak si myslím, že výhodnější nabídka je ted' Fuji X-E2 + XF18-55 + XC50-230 za 27900,- v akci. Objektiv XC16-50 je sice opticky bezvadný, ale XF18-55 má ještě navíc vylepšenou světelnost, přepínač ostření a stabilizace na objektivu (není třeba lézt do menu), kovový bajonet a clonový kroužek. Celkově působí kvalitnějším dojmem. Fotky jsou velmi ostré, zřejmě i díky absenci AA-filtru. A k tomu je druhý objektiv XC50-230, který už sice výhody objektivů XF nemá, ale rozhodně se hodí, opticky je taky výborný. Tato kombinace už pokryje většinu situací, mít pouze objektiv s rozsahem 16-50 může být málo. Je potřeba vědět, že pokud se budou k fotoaparátu Fuji dokupovat v budoucnu nějaké objektivy, jsou velmi drahé, dražší než třeba k zrcadlovkám Nikonu, proto je ideální využít akce typu druhý objektiv zdarma. Koupě X-T10 + 16-50 se pak nákupem dalšího objektivu může značně prodražit. Takže to bych určitě zvážil, pro Fuji hovoří hlavně obrazová kvalita.
    K ostatním značkám se nevyjádřím, nemám s nimi zkušenost. Určitě i většina ostatních výše jmenovaných fot'áků má své výhody, vyhnul bych se jen Nikon Coolpix P900, ten je jen na hraní, ne na seriozni fotografování
    Jinak pozor, přechod z levného kompaktu má určitá úskalí ve smyslu, že tím levným kompaktem se pouze ''cvakalo''. Zde už je potřeba nastavovat řadu parametrů, někdo je pak třeba zklamaný, že mu to prý fotí špatně ale většinou bývá chyba v obsluze. Přeji dobrý výběr!

Strana 1 z 8 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Co zvolit namísto Nikon D5100 + 18-105
    Od Evok v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 11-05-2014, 13:38
  2. Jakou zvolit sluneční clonu?
    Od Lucy_m v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 16
    Poslední příspěvek: 18-04-2012, 20:36
  3. Co zvolit na krajinky?