Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

výběr fotoaparátu na focení dětí, zvířat - 2 dotazy

maceku (3)|28.9.2015 12:02
Dobrý den,
potřebovala bych poradit s výběrem fotoaparátu. Nejdřív popíšu své zkušenosti s focením - měli jsme zrcadlovku Kodak P880, veliká spokojenost, i když jsme všechny její možnosti jako amatéři nedokázali využít (s různými nastaveními si spíš hrál manžel) a po narození dětí jsme používali hlavně automatické nastavení. K němu jsme časem přikoupili malý kompakt Fuji finepix J32. Bohužel před dvěma roky se na Kodaku pokazil kroužek, kterým se přístroj zapínal a vypínal. Jinak mu nic není, ale bohužel se již náhradní díly nevyrábějí, takže kvůli prkotině je neopravitelný. Zůstal nám jen ten malý kompakt, který se mi podařilo leots v červenci na dovolené utopit v moři.
Před týdnem jsme měli výhodnou nabídku na koupi nového fotoaparátu, nebyl čas na zkoumání recenzí. Je to Nikon coolpix L840. Fotí sice nádherně, ale musím dát za pravdu recenzím, které jsem si postupně přečetla - fotoaparát je vhodnější spíš na focení makra, věcí, které jsou v klidu, má nádherné fotky i při velkém přiblížení.
Bohužel focení mých dvou neposedných dětí naprosto nezvládá, vždy je na fotce někdo rozmazaný. Zkoušela jsem různá nastavení, moc velký výběr není, no nic nepomohlo. Takže jsme rozhodnutí přístroj co nejdříve prodat a koupit jiný, pro nás vhodnější.
a tady jsou moje dva dotazy:
1.jaký fotoaparát si vybrat - požadavky bychom měli cena okolo 6000kč, je jedno jaký typ (kompakt, evf...), měl by ale hlavně zvládat focení dětí a zvířat v pohybu (skákání, prolézačky, tanec, vodní radovánky), měl by být schopen fotit i pěkně i v interiéru - domácí oslavy. Měl by mít lepší blesk, právě na tom Nikonu se mi moc líbil, fotíme dost i večer. A měl by umět aspoň přiměřeně natáčet videa, ať nemusíme nosit fotoaparát i videokameru.

2. nevíte, zda by se někde přece jen nedal náš starý kodak opravit?

Moc děkuji za pomoc
Rellik (1136)|28.9.2015 12:45
1/ v ceně do 6000,- jsou požadavky téměř (naprosto) nereálné.
2/ zkusil bych se zeptat v okolí nějakého "radioamatéra", který má elektroniku jako koníček, zda by se na to nepodíval. Podle mě jsou tam vyšoupané kontakty, které by šly určitě něčím nahradit...
maceku (3)|28.9.2015 15:02
Děkuji za odpovědi. Nepsala jsem do 6000, ale okolo této ceny, tedy přihodit něco navíc není problém :-) Cenu jsem napsala jako orientační. Spíš mi jde o to, že nechci zbytečně šíleně drahý přistroj jehož funkce nikdy nevyužiji, byly by pro mně zbytečné.
Nemyslím si, že by se v této cenové relaci nedalo vůbec nic najít, co by přiměřeně splňovalo naše požadavky. ten nový zakoupený Nikon dělá fotky nádherné, jen je prostě určen pro jiný typ focení. Kdybych chtěla fotit krajinky, šišky či ptáky na stromě atd., tak jsem maximálně spokojená. Jenomže co se týká focení pohybu, byl na tom starý levný finepix mnohem lépe, dokonce i můj mobil vyfotil dítě na kolotoči líp.
Proto se ptám zkušenějších, který z fotoaparátů v dané kategorii je spíše určen na focení dětí, naopak makro zřejmě nepoužijeme vůbec.

edit: měla jsem na mysli třeba toto http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-fz48 momentálně už se sice neprodává, ale na aukru je nyní téměř nový za 5300kč. Tak třeba nějaký jeho nástupce ?
Ghork (13)|29.9.2015 08:52
Dobrý den, tak pokud něco málo přihodíte, zkuste třeba tohle: http://www.aaron.cz/produkty/nikon-coolpix-aw130-maskovana.
Má dobrou světelnost, ISO i expoziční čas, takže byste se zaostřením pohybu neměla mít problém (viz recenze zde: http://nikonblog.cz/outdoorove-kompakty-nikonu-ii-nikon-coolpix-aw130-s-plnou-vaznosti/). Navíc je to outdoorový model, takže by měl i něco vydržet.
Každopádně bych doporučil zajít do obchodu, všechno si pěkně vyzkoušet a podle toho se pak rozhodnout.
kultus (1295)|29.9.2015 19:25
Spis bych se zacal zaobirat problemem proc je vzdy nekdo na fotce rozmazany. Kratky cas? Fotak nestiha ostrit? Na rychly pohyb je potreba kratky cas...nejlip se problem otestuje venku pri dennim svetle kdy se vylouci problem s dlouhym casem. Doporucuji sem dat nejakou tu rozmazanou fotku s exifem k posouzeni...
maceku (3)|29.9.2015 20:28
Dle mého názoru i názorů recenzí je foťák pomalý, prostě je určený na focení makra. Vědět to dřív, nekoupila bych.

Ráda bych přidala i fotky, ale nejde mi to, zkusím přes jiný prohlížeč, opera někdy zlobí
David H (225)|29.9.2015 22:38
Ono na focení neposedných dětí to s touto kategorií fot'áků nebude jednoduché, krátký čas si vynutí vysoké ISO, a vysoká pixelová hustota a horší světelnost objektivu mají také své limity, 38x zoom je v tomto případě zbytečnost, akorát spíš zhoršuje vlastnosti objektivu. S praktického hlediska je tak 16MPx + 38x zoom spíš na škodu. Ten Panasonic FZ200 by možná mohl vyhovět, ale chce to vyzkoušet. Jinak určité procento fotografií bude asi vždycky máznuto, přeostřování u rychle pohybujících se dětí není snadné - vzdálenost dětí se často mění hodně rychle. Já se děti snažím přimět alespoň k nějaké spolupráci, většinou zavolám, aby se ohlédly, takže se na okamžik zastaví, a stisknu spoušt', ten oční kontakt je samozřejmě na fotografii žádoucí - takže ostřící body vybírám už předem, a ideálně je fotit ve výši očí dítěte (možná budete mít fot'ák s detekcí obličeje). Clonu, čas a ISO samozřejmě nenechávat na automatice, konkrétní hodnoty budou záležet na konkrétním fot'áku. Rozhodnout se, zda použít blesk či nikoli, dát pozor na červené oči. Trochu delší ohnisko je taky lepší, abych nerozptyloval pozornost. Ale je to samozřejmě případ od případu.
joeh (3352)|29.9.2015 22:44
Ano, kultus dobre radí, je nutné zistiť príčinu rozmazanosti fotografií. V príspevku uvádzate, že na fotkách je vždy " niekto "rozmazaný, potom je tam i niekto ostrý. To skutočne nasvedčuje dlhému expozičnému času. Skuste na L840 vybrat tlačítkom scén. režimov "sport", foťák skráti čas. Malo by to stačiť.
kolyy (1542)|29.9.2015 23:33
Režim "sport" nepomohol ani pri mojom bývalom Nikone P330, takže nemyslím, že pri L840 má výraznejšiu šancu. Mám s fotením detí bohaté skúsenosti a súhlasím s tým čo píše David H - nič jednoduchého. Je treba veľký senzor, svetelný objektív a rýchly autofokus. Je to naozaj podobné ako fotenie športu. Poriadne riešenie stojí aspoň 20000-30000Kč.

Samozrejme existuje celé spektrum kompromisných riešení, FZ200 možno nie je zlý nápad. Ale osobne by som skôr zvažoval niečo ako Sony A5000 alebo lacnú zrkadlovku a k tomu asi lacnejšie svetelné pevné sklo. Záleží aký dlhý zoom je potrebný pre zvieratá.
nephilim (353)|30.9.2015 22:05
Ze všech informací bych se asi víc orientoval na přístroje s fázovým ostřením, tj. DSLR (případně bezzrcadlo od Sony např. A58) nebo nějaký CSC s rychlým ostřením. Třeba i z důvodu ceny by možná stálo za zvážení něco z druhé ruky, např. nějakou D5100. Nejdůležitější ale bude výběr objektivu. Musí rychle ostřit. Za ty peníze, které zbydou z rozpočtu, to bude nesnadné.
Bukovec (132)|30.9.2015 22:25
Dobrý den, zde bych mohl doporučit Olympus XZ 10 - jedná se o kompakt střední třídy výbavou profi-kompaktu, malý čip nahrazuje výborná světelnost, která pomůže při focení pohybu, kdy budete moci nastavit kratší časy. Má dokonce dotykový display což se hodí, neboť můžete ostřit a exponovat dotykem.

Fotoaparát je velmi svižný a má velmi dobré reference, dokonce i tady: https://www.digimanie.cz/recenze-olympus-stylus-xz-10-to-nejlepsi-z-123/5084

Navíc dnes již velmi příznivá cena kolem 5 500 Kč - http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-xz-10/?gclid=CObm9M_Kn8gCFQbkwgod7MEPow

Navíc je malý, takže se vejde i do menší kabelky. Měl jsem ho v ruce a až na trošičku nešikovný blesk je to za danou cenu asi jednička(alternativou by mohl být i Nikon 330/340 který vlastním, ale je příliš pomalý a ačkoli výstup je špičkový, tak si na něj hold počkáte).

Olympus XZ 10 Vám po přechodu z Kodaku zkrátka nabídne vše a ještě něco navíc v kompaktním těle za super cenu(při uvedení do prodeje stál myslím 14 000 Kč).

Dobré světlo

Bukovec
satinst (12)|27.11.2015 10:16
Dobrý den.
Připojím se k tomuto dotazu. V současné době vlastním Canon IXUS 230 HS, ale s kvalitou fotek moc spokojený nejsem a zvažuju nákup nového kompaktu. Fotit chci převážně děti, takže asi hodně důležité bude rychlost ostření. Co jsem se zatím díval na recenze, zvažuji Canon RX100. Bude vyhovující? Nebo by jste mě doporučili nějaký jiný v podobné cenové relaci (strop 15tis), který bude na "pohyblivé" fotky nejvhodnější?
Díky
pas!k (173)|27.11.2015 11:44
Prohodim svou trochu do debaty k oboum dotazum .. protoze mi prijde.. ze maji jedno spolecne:

neustale dokola se tu hleda optimalni aparat na foceni pohybu ... nesmi byt moc velkej .. musi rychle ostrit .. a nesmi to byt slozite .. to jsou parametry ktere ten vyber zuzi na pomerne konkretni cislo.. 0. Samozrejme .. je technika ktera neco zvlada lip a technika ktera hur... ale to nejzasadnejsi co vas nejrychleji posune k nejake lepsi fotce je to.. ze budete zvladat zaklady digitalni fotogorafie .. a minimalne porozumite tomu .. jak vznika spravna expozice .. protoze teprve pak zjistite proc jsou ty fotky rozmazane .. RX100 II je stroj ktery zastane dobrou praci ale pokud budete fotit na automat .. bude to stale loterie .. kde davate tu fotku v sanc stroji .. jak zrovna vam tu expozici spocita a co nastavi .. To nejlepsi na tom cele je .. ze ta investice do vedomosti vas nemusi stat zadne penzie .. pokud se budete po informacich pidit sami .. nebo pokud nejste technicky typ zaplatte si nejaky kurz ..
nephilim (353)|27.11.2015 14:20
RX100 je od Sony. To jen na okraj.
Pro focení pohybujících se objektů je klíčové, aby měl fotoaparát režim priority času. Zjistit se to dá v recenzích, případně přímo na fotoaparátu. Další klíčovou vlastností je rychlost ostření. To, zda pro zamýšlené účely ostří fotoaparát dostatečně rychle se posuzuje snadno pouze u zrcadlovek. Ačkoliv, značný vliv má objektiv. U ostatních fotoaparátů to chce projít recenze a testy na netu.
satinst (12)|30.11.2015 08:49
Ano samozřejmě jsem myslel Sony. S tím ostřením se u něj píše že ostří docela rychle, tak by to nemuselo být zlé. Je mi jasné, že fotoaparát, který by splňoval všechno ideálně asi není, ale dle recenzí se mě tento zdá jako vhodný kandidát. Samozřejmě když tomu ještě občas pomůžu nějakým tím přinastavením....Jako fotograf amatér preferuji do začátku jako výstup co nejlepší fotky na automat s tím, že bych se postupně něco přiučil. Proto také chci kompakt, který je i velikostně skladnější. Zase ta RX100 je již 3 roky starý model, tak nevím, jestli v podobné cenové relaci je něco vhodnějšího třeba Canon PowerShot G7 X nebo Panasonic Lumix LX7....
Čím více to tu studuji, tím více jsem ztracen :-)

Ještě teda doplním info pro odborníky:
Jak se ptát při žádosti o radu s výběrem fotografického vybavení:

1. Jaké máte zkušenosti s focením, jak sami sebe hodnotíte (začátečník až pokročilý amatér). Ohodnoťte se 1 - 5 (více znamená vyšší dovednosti). - viděl bych to tak na 2-3
2. Popište techniku se kterou už jste fotily. - nejprve Olympus C-4000. nyní Canon IXUS 230 HS
3. Uveďte fotografický záměr, žánr, situace které budete převážně fotit. - rodinné fotky, hlavně děti v domácnosti, venku, dále např památky na výletech, atd
4. Napište, co od nového aparátu očekáváte, v čem by měl být jiný než ten dosavadní. - rychlý, kvalitní fotky i na automatiku, při horším světle, při pohybu, (makro neřeším)
5. Jakým způsobem budete snímky prezentovat (web, TV, monitor, velikost tisku). - převážně na PC a TV, tisk na fotoalba (10x15), občas nějaká ta fotka na A4 , ojediněle jako podklad pro fotoobraz
6. Jaký máte eventuálně vlastní výběr a odůvodněte ho. - dle recenzí zvažuji Sony RX100, Canon PowerShot G7 X, Canon PowerShot G16 nebo Panasonic Lumix LX7 (škoda že už není k sehnání Olympus Stylus XZ-2)
7. Uveďte částku, kterou jste připraveni utratit a možné navýšení pro případ zajímavějšího řešení. max 15tis
8. Uvědomte si, že čím více informací poskytnete, čím kvalitněji položíte otázku, tím přesnější odpověď dostanete.

Moc děkuji za případné rady.
Bukovec (132)|30.11.2015 18:32
Tak zaprvé, fotky na automatiku neumí jen kompakty ale i zrcadlovky, takže pokud jste je vyřadil jen kvůli tomu, tak můžete ještě popřemýšlet...

Jinak volba kompaktího segmentu není vůbec marná - pokud tě to chytne, tak máš něco kvalitního do kapsy a když si tedy koupíš zrcadlovky, tak ani tvůj starý společník zahálet nebude.

Teď ke konkrétnímu tématu.
Pro focení dětí jsou oba vaši adepti vhodní, přičemž v porovnání je na tom canon samozřejmě lépe - lepší světelnost na dlouhém konci, výklopný a dotykový display se bude hodit nejen na rodinná selfie, ale i volba ostřícího bodu dotykem není vůbec k zahození. Navíc super bokeh jako třešnička na dortu. - Takže na rodinné foto super.

Zvířata, tam je už otázka, jak vážně to myslíte, protože na ty se většinou bere dlouhé ohnisko(větší zoom). Pochybuji ale, že by si se na ně nějak speciálně vypravoval/vybavoval takže když 100 metrů od Vás vyběhne divočák, tak to tím 5x optickým + 2x digitálním zoomem nějak zvládnte a budeš spokojen.

Pokud byste to s těmi foto-lovy myslel trochu víc vážně je tu ještě Panasonic FZ1000 který má stejně velký čip, ale je vybaven 16x optickým zoomem, paticí na blesk, velmi rychlé stření, hodně kvalitní video a přirozeně lepší ergonomií. Velikostně už jsme ale na úrovni zrcadlovky, ale možnosti se posouvají zase dál... nicméně i cena - 18 000 Kč je odpovídající.

Takže je to na Vás, je pravda že FZ1000 je ještě trochu někde jinde, ale to je i cenou a velikostí a člověku, který chce jen prostě zachytit šťastné momenty ze života, se to pravděpodobně nebude chtít vždycky nosit, nemluvě o vaší drahé polovičce. Takže pokud Vám jde opravdu hlavně o záznamník, tak bych šel do Canonu, s kterým rozhodně neuděláte chybu a rozhodně vám nabídne víc, než očekáváte.

---------- Doplněno v 18:32 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:28 ----------

Samozřejmě že ani se SONY RX100 také neuděláte chybu, za tu cenu je dnes prakticky bezkonkurenční. Nicméně ten cenový rozdíl v obou modelech vidět je a Canon G7X má oproti SONY rozhodně co nabídnout(viz výše).

Opět ale platí, že tak či tak neuděláte chybu a spíše záleží na Vašich finančních možnostech.
joeh (3352)|30.11.2015 18:35
FZ1000 má rozsah 25-400mm t.j. 16x zoom.
Bukovec (132)|30.11.2015 18:59
Ještě bych se vyjádřil ke zbylým dvěma - G16 a LX7 - jsou na tom defakto podobě - světelné objektivy(LX7 o něco více) a velmi rychlé ostření a reakce(asi o něco rychlejší než G7X) - ALE VZHLEDEM K TOMU, ŽE TOBĚ JDE HLAVNĚ O RODINNÉ FOTO, A TO ČASTO V INTERIÉRU, TAK SE TI TEN SNÍMAČ BUDE ODIT, a zas tak propastný rozdíl v těch rychlostech tam není.

---------- Doplněno v 18:59 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:57 ----------

[QUOTE=joeh;40004]FZ1000 má rozsah 25-400mm t.j. 16x zoom.[/QUOTE]

AH pardon přepis... opravím.
satinst (12)|30.11.2015 19:18
Moc děkuji za reakce. Zrcadlovky jsem vyřadil kvůli rozměrům. Raději bych kompakt. Ty zvířata já fotit nebudu, to bylo pouze v prvním příspěvku, já jen využil téma, abych nemusel zakládat nové. Převažovat budou opravdu děti + nějaká ta krajina na výletech. Takže defakto jste mě zúžil výběr na G7 X a možná tu RX100. Jen dle recenzí se píše že ten Canon má někdy problémy s tím ostřením, ale zase má ten dotykový dispej což je zase trošku výhoda oproti Sony. Ten Sony je ted zase cenově jinde...No je to dilema :-)Ještě teda znovu projdu obě recenze a důkladně srovnám náhledové fotky a uvidím.
satinst (12)|1.12.2015 20:15
Tak to vypadá, že se nakonec rozhodnu pro ten Canon G7 X. V Alze teď mají nějakou akční sadu (premium kit) s kartou a koženým pouzdrem, takže když k tomu přičtu cashback je to pěkné. Sice mě trošku mrzí ta slabá baterka a nemožnost nabíjet přes USB ale oproti tomu Sony je zde zase spousta užitečných věcí navíc.
Ještě se chci zeptat...lze v menu nastavit češtinu?
Komo (840)|1.12.2015 20:40
[QUOTE=satinst;40033]lze v menu nastavit češtinu?[/QUOTE]
Uz v mojom desat rocnom kompakte od Canonu to slo. S tymto GX 7 budes moct aj celkom fajn rozostrit pozadie,na pomery kompaktov.
satinst (12)|1.12.2015 21:09
Díky. no jistota je jistota. No možná vyřeším i to případné nabíjení přes USB a možnost použít powerbank. Viděl jsem že se dá koupit nabíječka která lze zapojit přes USB, takže když bude problém, lze to řešit buď přendáním baterie do této nabíječky a dobítí powerbankou nebo i v kombinaci s druhou baterií. :-)