Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

D90 vs D5100

Bukovec (132)|30.9.2015 22:02
Dobrý den,
párkrát jste se tu k tomu již vyjadřovali, ale více méně okrajově. Tak bych chtěl ještě jednou otevřít téma: D90 nebo D5100

Začal jsem na Nikonu COOLPIX L16(pro pamětníky:D), s ním jsem strávil krásných 7/8 let, kdy jsem piloval kompozici, až přišel čas na změnu... Jako každý laik jsem začal u evf ultrazoomů, vybíral jsem ale tři měsíce, a tak jsem prolezl neskutečně webů(digimanie, digineff, dprewiev...) Zjistil, že hezké fotky jsou v něčem jiném než v zoomu, že existuje čas, clona, iso ... znáte to, pronikl jsem do toho a po dlouhém rozmýšlení koupil Nikon P330, s tím jsem rok fotil a zkoušel všechny ty teoretické znalosti... (včetné úpravy RAWu ve Photoshopu!)


Po několika měsících jsem narazil na mantinely kompaktu střední třídy a potřeboval víc - větší rozšiřitelnost, jistotu držení při zapření do hledáčku, rychlost, DR, ext, blesky, ext. mikrofon... no a po roce jsem musel P330 reklamovat. Tudíž je čas se zase posunout dál.

Fotoaparát potřebuji všestranný, nicméně nejvíce frekventovaná je příroda, makro, akční foto(společenské akce) a video, MANUÁLNÍ OSTŘENÍ. rozpočet je 10 000. S tím že rok od roku by to mohlo přibývat :)

Přemýšlel jsem o těchto dvou BAZAROVÝCH fotoaparátech(D90, D5100), se BAZAROVÝM seťákem 18 - 105 VR...(však ho znáte). Později (2 - 4 roky)bych dokoupil výbavičku na Reverzní makro + foto lov. Takže foťáček asi zase na 8 let :)

Prioritou je KVALITA FOTEK - ostrost, DR, mazání pozadí, potom video, dále pak pohodlnost ovládání a kvalita zpracování - ale nechám se klidně poučit, já zatím beru, že výkon je hlavní a pohodlnost to druhé, ale praktických zkušeností se zrkadlem nula, takže se nechám poučit.

Mě osobně láká ten motorek a ovládání + super hledáček(pro manuální ostření a přehled o situaci) u D90, nicméně, nejsem si jist, zdali to stojí za tu možnost videa, ext. mikrofonu, výklopného displaye a lepší kvality fotek - čili je zde otázka o kolik lepší má D5100 fotky a o kolik lepší má D90 ovladatelnost...

Nebráním se ani dalším strojům, ale ty čipy v Nikonech mi připadají prostě rozhodující :) Ovšem nezavrhuji žádné návrhy.

Předem vám děkuji jestli jste to alespoň dočetli, a jestli i poradíte, budete mít můj dvojnásobný dík :)

Bukovec
nephilim (353)|30.9.2015 22:19
Mám osobní zkušenost s oběma a i přes menší počet ovládacích prvků doporučuji D5100. Stojí za to. Zvlášť, pokud se bude používat dalších 5-7 roků. Motorek by mi nescházel, staré objektivy jsou dobré na naše chlapské hraní, ale pokud platí slova o ostrosti a obrazové kvalitě, pak se to chce orientovat na objektivy konstruované a optimalizované pro digitální fotoaparáty.
Bukovec (132)|1.10.2015 12:55
Dík za odpověď, vidím to podobně, u té D90 mě akorát lákaly ty staré bazarové objektivy(jelikož musim škudlit kde se dá) a ten hledáček.

Jinak koukám, že už 52 zobrazení a 1 odpověď, to není nejlepší skóre... Jestli můžu poprosit o další zkušené reakce, jelikož znáte to, přesně víte coby jak by, dokud nedojde na Vás.
janfran (48)|1.10.2015 18:32
On ani hledáček v D90 není na pohodlné manuální ostření dost velký. Možná někdo s větším cvikem by nesouhlasil, ale mně přišel fakt malej a obecně považuju za mnohem vhodnější pro ruční ostření zvětšený náhled na displayi, který je u D5100 výklopný. Lepší obraz D5100 se projeví spíš v krajních situacích- při velkých výřezech a výtiscích (rozlišení), nebo při silném zesvětlování stínů (DR). Na vysokých citlivostech (od ISO1600) má taky D90 v JPEGu problémy s šedivěním barev, což je průšvih hlavně u pleťovky. V RAWu ale barvy jsou. D5100 by jako novější generace už měla barvy na vysokých citlivostech zachovávat líp. Osobně bych asi u D5100 nezkousnul očesaný ovládání, ale tvým prioritám asi vyhoví líp.
Bukovec (132)|1.10.2015 19:45
Díky za názor, ono je asi pravda, že vzhledem k tomu, že přecházím z kompaktu, tak to ovládání mě tolik štvát nebude(nebudu mít porovnání), nicméně chápu jeho důležitost, takže jsem ho podstatně zohledňoval, je ale asi pravda, že D5100 bude univerzálnější?
Dan7 (411)|1.10.2015 21:43
Ono těžko radit, protože by možná u ostatních padla volba do úplně jiného segmentu nebo typu. Já začínal fotit na bezzrcadlovce a byl to dobrý krok. Zkušenost s D5100 mám a to ovládání nebylo moc dobré - celkově je to taková pomalá malá zrcadlovka. Fotky sice kvalitou dobré, ale ta pravá zrcadlovka to není. D90 už je přeci jenom starší model a když bych se rozhodnul pro bazarovou zrcadlovku Nikon, tak bych spíš sáhnul po D7000.
vormen (81)|2.10.2015 05:51
Z těchto dvou bych vybral D7000 :) ovládání a velký hledáček a čip stejný jako D5100.
Bukovec (132)|2.10.2015 06:56
To jo, taky se mi líbí ;) ale bohužel bazarové kousky i s objektivem vyjdou min na 13 000.

---------- Doplněno v 06:56 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 06:53 ----------

Souhlasím, že s tímto finančním fondem jsem spíš na úrovni mirroles případně profikompaktů, jenže lepší to ještě delší dobu nebude, a jak jsem řekl, objektivy budu dokupovat postupně(taky bazarové :D).
nephilim (353)|2.10.2015 22:50
[QUOTE=Dan7;39224]Ono těžko radit, protože by možná u ostatních padla volba do úplně jiného segmentu nebo typu. Já začínal fotit na bezzrcadlovce a byl to dobrý krok. Zkušenost s D5100 mám a to ovládání nebylo moc dobré - celkově je to taková pomalá malá zrcadlovka. Fotky sice kvalitou dobré, ale ta pravá zrcadlovka to není. D90 už je přeci jenom starší model a když bych se rozhodnul pro bazarovou zrcadlovku Nikon, tak bych spíš sáhnul po D7000.[/QUOTE]

D5100 a pomalá? Dane, ty býváš obvykle soudný.
Model D5100 jsem svého času doporučil několika známým, kteří podobně jako tazatel přecházeli z kompaktu, protože potřebovali fotit pohybující se objekty za slabého světla (obvykle děti doma) a toužili po vyšší technické kvalitě než jakou jim poskytovaly jejich stávající kompakty.
V rámci testování jsem pomocí D5100 a Nikkor 70-200/2.8 VR odfotil v divadle baletní představení (1/500, f3.2, ISO3200), plochodrážní závody (1/1000, f4, ISO200), plus nějaký ten koncert, tj. akce, které měly společné rysy - rychle se pohybující objekt(y) s nepredikovatelným směrem pohybu, slabé osvětlení. Foťák pracoval perfektně, a ani oproti mé tehdejší D300 jsem neshledal zásadní rozdíl v rychlosti ostření. Díky špičkovému snímači zvládal D5100 bez ztráty kytičky citlivosti jako je ISO3200.
Takže, jediné co je na D5100 "pomalé" je přístup k některým funkcím, které jsou v menu. To, co ale fotograf potřebuje nejvíc, tj. přepínač režimů (PASM), nastavení expozičních hodnot (čas/clona), kompenzace expozice, režim ostření a režim měření, režim blesku jsou okamžitě přístupné.
Bukovec (132)|3.10.2015 07:34
Další věcí, která mluví pr zrcadlovku je to, že je k ní spoustu příslušenství a optiky, navíc cenově dostupných, jo koukal jsem na APS-Cčka od fuji XA1 - mohl bych mít předváděcí kus za 8 000 i s objektivem, bohužel i bazarové objektivy leckdy nejdou pod 10 000 a že by měl fuji velký výběr....
Dan7 (411)|3.10.2015 10:17
Díky Nephilim za upřesnění! Měl jsem to trochu rozepsat. V ostření určitě žádný problém. Tím "pomalé" jsem myslel ovládání, které mně moc nesedlo. Sice se to dá řešit přes vlastní volitelné (custom) menu, ale i tak... To řada bezzrcadlovek to má řešeno daleko líp a rychleji.
Ono je asi otázka stylu focení - hodně fotím manuál a jsem rozmazlený dvěma voliči (rollery) a taky ocením větší vyrovnávací paměť při focení panoramat, kdy fotím RAWy těsně za sebou. Taky ve srovnání s D7000 mám mnohem lepší pocit ze spouště, kdy u D5100 jsem měl pocit prodlevy a u D7000 tam můžete fotky sázet jednu za druhou. Ale je to hodně i o stylu focení každého z nás. Ale když by třeba někdo fotil primárně třeba prioritu clony, tak je Nikon D5100 v pohodě.
Je opravdu lepší si to vyzkoušet. Problém je, že to už záleží na zkušenostech a začátečníci neví přesně co budou požadovat a bude jim vyhovovat. Ovládání požaduji za velice důležitou součást fotoaparátu, protože v recenzích se to spíš soustředí na obrazovou a technickou kvalitu fotek, senzoru atd.
Bukovec (132)|3.10.2015 10:35
Jde také o to, co si představuješ pod pojmem začátečníci. Jestli tím myslíš člověka co nepracoval se zrcadlovkou, tak to je bez debat, co se týče samotného focení, tak fotím(nemyslím cvakám) už docela dlouho a rozhodně vím co chci, ostatně jsem to i napsal:
teďka na cca rok nějaký univerzál - tělo + 18 - 105 VR,

potom reverz. makro a fotolovy(zvěře) - 300 mm, 100mm makro - tím se dají i pěkně odbýt portréty a podobné srandičky, no a potom už jen nějakou 50mm/1.8 nebo 2.8, a něco kolem 28mm/1.8 na krajinky

- to je můj plán na několik let dopředu, plus ještě video - ext. mikrofon, monopod, stativ(i na krajinky) + video hlava, lcd hledáček

- samozřejmě, že většinou asi spíš bazar a opakuji - několik let dopředu

---------- Doplněno v 10:35 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:33 ----------

to jsou specializace, kterýma se hodlám ubírat, samozřejmě společenské, rodinné akce a jiné věci mi z hledáčku také neuniknou :)