Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zkušenosti Nikon 1 J4

Bukovec (132)|3.10.2015 17:23
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na praktické zkušenosti s Nikonem 1 J4 - kámoš chtěl jít jako já do zrcadlovky, fotí ale krátce, a tak jsem mu chtěl doporučit tento stroj, neboť je podle všeho hodně rychlí, má dobrý čip(za tu cenu) a vyměnitelnou optiku - až si koupí tu zrcadlovku, tak si jen sežene redukci a bude si moci vyměňovat objektivy na strojích a v případě focení sportu ho bude moci mít jako záložní tělo.

Kamarád fotí všechno - krajinky, makro, sport, rodinu, akce, rád i nahrává video, pracuje ve photoshopu . Nejradši požívá krátká a střední ohniska, takže seťák by mu do začátku stačil.

Chtěl bych vás tedy poprosit o zkušenosti a názory, jak si foťáček vede v daném cenovém sedimentu a ještě takový experiment - kolik byste mu dali bodů za fotky, jestliže lowendová zrcadlovka je na stupnici s číslem 10(má deset bodů).
kolyy (1542)|7.10.2015 00:02
Praktické skúsenosti mám iba z krátkeho odskúšania v obchode, ale keďže sa zdá, že nikto iný nič lepšieho neponúkne, tak odpoviem. Môj dojem bol, že ovládanie je extrémne osekané, a to aj voči RX100 alebo GM1. Autofokus ma v interiéri neuchvátil, ale zrejme ide o to, že fázové pixely potrebujú viac svetla.

Za tú cenu mi príde, že je to výborná voľba pre niekoho, kto chce veľmi rýchly fotoaparát do dobrého svetla, ktorý nemusí byť nutne vreckový. Čiže ako rýchla alternatíva ku P340 alebo S120. Keď sa však pozriem na dostupné objektívy, tak systém by som okolo toho nebudoval. Jediná rozumná voľba mi príde Nikkor 18.5mm f/1.8 (50mm ekvivalent), ten by som si k tomu určite kúpil. Pre vážnejšie budovanie systému za lacné peniaze by som volil radšej M4/3 (napríklad GM1, GF7, E-PL5 alebo G6) alebo Sony E (A5000 alebo A3000).
kolyy (1542)|7.10.2015 00:13
Ešte dôležitá vec - objektívy pre zrkadlovky Nikon sa k tomu cez redukciu použiť dajú, ale crop faktor je 2,7! To znamená, že záložné telo to môže byť veľmi ťažko, keďže aj zo širokoúhleho objektívu to urobí tele.