Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Prosba o radu pro focení mých maleb

Neregistrovaný (0)|19.10.2015 19:24
Tazatel: Niki

Znění dotazu: Byl by někdo tak hodný a poradil či doporučil značku foťáku, co i pro laika automatem kvalitně nafotí především v místnostech, kde není až tak dobré osvětlení? Je to pro mě důležité proto, že jako malířka maluji obrázky a velkoplošné obrazy v pokojích přímo na zeď a stěny a zároveň i olejové obrazy a ráda bych je i kvalitně nafotila. Zároveň by měl foťáček uplatnění i pro rodinné fotky venku v přírodě...jaký foťák máte a jste s kvalitou fotek moc spokojení? Zvládne toto focení kompakt? Na zrcadlovku si netroufám, nemám žádné zkušenosti s fotografováním. Foťáků je všude spousta, ale prodejce rád prodá cokoli, já bych raději osobní zkušenost...takhle jsem koupila před časem foťák za pár tisíc a jsem narosto zklamaná...poradíte? Za každou připomínku a typ budu velice ráda, děkuji Marcela

Kamarádi mi zatím radili Canon S120 nebo Panasonic Lumix DMC - LX7...máte i vy nápad na vhodný typ foťáku a v čem je jeho výhoda?
joeh (3352)|19.10.2015 22:48
Pravdepodobne nebudete spokojná s výsledkom z uvedených kompaktov. Fotografia je kresba svetlom. Na kvalitnú reprodukciu vašich obrazov je potrebné veľa svetla a kompakt s rozmernejším snímačom a bleskom. S použitím blesku dosiahnete reálne, živé farby. Bez blesku musí prístroj snímat na vysokú citlivosť, za šera to degraduje vaše obrazy. Na širokom ohnisku zaznamenáte nerovnomerne osvetlenú plochu /zeď, to sa dá odstrániť v editore pri editovaní na PC. Moje doporučenie : https://www.digimanie.cz/sony-cyber-shot-rx100-ii-s-cmos-bsi-snimacem/5116
Milan Šurkala (3381)|20.10.2015 01:07
Já bych prostě koupil navíc stativ a pak je možné to fotit takřka čímkoli při téměř jakémkoli světle (s trochou nadsázky). Malba totiž nikam neuteče a tady opravdu není nutné tak moc dbát na velikost čipu a světelnost. Já své malby skenuju ve skeneru a pak skládám jako panoramata, tam je ale člověk omezen kloubem víka (tuším, že A4 skenerem jsem takto skenoval až do A1). Ale trvá to hodinu :-D
kolyy (1542)|20.10.2015 01:52
Jednoznačne statív, základné ISO a vhodne pricloniť. Obávam sa, že blesk by sa od obrazu odrážal, ale vhodne nasvietiť je určite dôležité. Takže niečo s kvalitným základným ISO a dobrou kresbou objektívu. Kompakty s 1,7" snímačom (S120, LX7) nie sú najhoršia voľba, ale osobne by som išiel radšej do niečoho s veľkým snímačom, kde tá kvalita bude ešte o dosť vyššie.
romana51 (311)|20.10.2015 08:39
Já bych tazatelce ještě doplnil, že nasnímané obrazy (hlavně ty ze stěny) bude muset ještě upravit v nějakém programu, protože budou zřejmě perspektivně zkreslené
(sbíhavé linie).
Photoshop asi těžko, je drahý a náročnější na učení. Zoner ? A také bude nutno provést barevné korekce. Ono to zase není tak jednoduché, jak by se zdálo.
A obrazy malované olejem, i když to nemusí být kubizmus, vrhají při osvětlení bleskem nekontrolovatelné odrazy.
I když mám Photoshop od verze 3, dá mi to někdy zabrat. ;)
joeh (3352)|20.10.2015 09:22
[QUOTE=kolyy;39540]Jednoznačne statív, základné ISO a vhodne pricloniť. Obávam sa, že blesk by sa od obrazu odrážal, ale vhodne nasvietiť je určite dôležité. Takže niečo s kvalitným základným ISO a dobrou kresbou objektívu. Kompakty s 1,7" snímačom (S120, LX7) nie sú najhoršia voľba, ale osobne by som išiel radšej do niečoho s veľkým snímačom, kde tá kvalita bude ešte o dosť vyššie.[/QUOTE]

kolyy - tvoje riešenie je určite správne, ale Marcela vyžaduje fotit na automat, okrem toho sa kompaktnosť použitím statívu vytratí.
joeh (3352)|20.10.2015 09:31
[QUOTE=Milan Šurkala;39539]Já bych prostě koupil navíc stativ a pak je možné to fotit takřka čímkoli při téměř jakémkoli světle (s trochou nadsázky). Malba totiž nikam neuteče a tady opravdu není nutné tak moc dbát na velikost čipu a světelnost. Já své malby skenuju ve skeneru a pak skládám jako panoramata, tam je ale člověk omezen kloubem víka (tuším, že A4 skenerem jsem takto skenoval až do A1). Ale trvá to hodinu :-D[/QUOTE]

Milan, Marcela chce prístroj použiť i na rodinné foto, preto som poradil prístroj s rozmernejším čipom. Pri použití statívu bez blesku sa dajú očakávat pri fotení veľkoplošných obrazov nepríjemnosti v zmysle tieňov napríklad od schodišťa, lustra, a pod.
kolyy (1542)|20.10.2015 09:52
romana51: dobrá poznámka, ale omnoho lepšie je foťák proste umiestniť kolmo. Pri obrazoch to snáď nie je problém, pri stenách neviem. Je to ale naozaj veľmi dôležité.

joeh: máš pravdu, ale ak chce fotiť na automat, tak je to skoro stratená vec. V tomto prípade je treba sa naučiť jednoduchý úkon - prepnúť foťák na prioritu clony, pricloniť na vhodnú clonu a nastaviť základné ISO.

Ja by som pre tento účel doporučil Fujifilm X-A2. Vysoká kvalita na základnom ISO a celoplošne ostrý seťák aj na širokom konci. K tomu veľmi spoľahlivé vyváženie bielej a špičkové jpegy, ktoré obmedzia nutnosť korekcií v pc. Aj keď si viem predstaviť, že maliar asi môže byť dosť citlivý na farebné podanie a tak pohrať sa s výsledkom v rawe by bolo asi optimálnejšie.
kolyy (1542)|20.10.2015 09:58
Čo sa týka blesku, v tomto prípade by mohlo byť riešením použiť blesk odrazom o strop. Páliť bleskom priamo do obrazov by som sa naozaj bál.
Milan Šurkala (3381)|20.10.2015 09:59
[QUOTE=joeh;39544]Milan, Marcela chce prístroj použiť i na rodinné foto, preto som poradil prístroj s rozmernejším čipom. Pri použití statívu bez blesku sa dajú očakávat pri fotení veľkoplošných obrazov nepríjemnosti v zmysle tieňov napríklad od schodišťa, lustra, a pod.[/QUOTE]

Myslím, že nerovnoměrnosti jasu dané bleskem budou ještě více nepříjemné než stíny od schodiště nebo lustru (aby to s bleskem nějak vypadalo, potřeboval bys jich několik). Mně je jasné, že chceš, aby tazatelka měla co nejlepší snímky, ale dle mého názoru není nutné chodit s kanónem na vrabce a hned řešit ISO milion a různé další blbosti. Otázkou je, v jak velkém rozlišení a formátu budou fotky těch maleb prezentovány, k čemu to bude sloužit? Chce to mít jako obrázky na web ve webovém rozlišení nebo chce prodávat printy svých maleb třeba na FAA? Další otázkou je, jak velké jsou ty nástěnné malby, bude na to vůbec stačit 24mm přepočtené ohnisko? To nás zase může posunout k CSC/DSLR, extra širokoúhlým objektivům a hodně odlišným cenám.
pas!k (173)|20.10.2015 11:07
Je to asi takto .. pokud chcete hezky fotky .. je potreba se naucit nejake zaklady jak fotit a vzdat se automatickeho rezimu .. dost casto tvrdim ze investice do vedomosti ma vzdycky vetsi dopad na vyslednou fotku nez investice do techniky .. kdyz budete chtit uvarit dobry obed taky budete muset umet varit .. nebo si precist spravne recept. K tomu co potrebujete vam postaci jakakoli starsi zrcadlovka + nejaky sirokouhly objektiv .. a stativ .. Nepsala jste financni strop tak tezko neco doporucovat ale verte ze technika vam k dobremu vysledku sice drobek pomuze ale pokud chcete fotit na automat .. nikdy ten vysledek nebude stat za to ..

Byt vama uplne bych se vyvaroval prace s bleskem protoze to je kapitola sama o sobe a snazit se nasvitit spravne obraz bez znalosti zakladu jak vubec fotit je hole silenstvi ..
nephilim (353)|20.10.2015 14:52
[QUOTE=Milan Šurkala;39547]Myslím, že nerovnoměrnosti jasu dané bleskem budou ještě více nepříjemné než stíny od schodiště nebo lustru (aby to s bleskem nějak vypadalo, potřeboval bys jich několik). Mně je jasné, že chceš, aby tazatelka měla co nejlepší snímky, ale dle mého názoru není nutné chodit s kanónem na vrabce a hned řešit ISO milion a různé další blbosti. Otázkou je, v jak velkém rozlišení a formátu budou fotky těch maleb prezentovány, k čemu to bude sloužit? Chce to mít jako obrázky na web ve webovém rozlišení nebo chce prodávat printy svých maleb třeba na FAA? Další otázkou je, jak velké jsou ty nástěnné malby, bude na to vůbec stačit 24mm přepočtené ohnisko? To nás zase může posunout k CSC/DSLR, extra širokoúhlým objektivům a hodně odlišným cenám.[/QUOTE]

[QUOTE=pas!k;39548]Je to asi takto .. pokud chcete hezky fotky .. je potreba se naucit nejake zaklady jak fotit a vzdat se automatickeho rezimu .. dost casto tvrdim ze investice do vedomosti ma vzdycky vetsi dopad na vyslednou fotku nez investice do techniky .. kdyz budete chtit uvarit dobry obed taky budete muset umet varit .. nebo si precist spravne recept. K tomu co potrebujete vam postaci jakakoli starsi zrcadlovka + nejaky sirokouhly objektiv .. a stativ .. Nepsala jste financni strop tak tezko neco doporucovat ale verte ze technika vam k dobremu vysledku sice drobek pomuze ale pokud chcete fotit na automat .. nikdy ten vysledek nebude stat za to ..

Byt vama uplne bych se vyvaroval prace s bleskem protoze to je kapitola sama o sobe a snazit se nasvitit spravne obraz bez znalosti zakladu jak vubec fotit je hole silenstvi ..[/QUOTE]

Na 100% souhlas. Toto je zapotřebí si uvědomit. Cvakat podobné téma na automat je cesta do pekel. Chce se to naučit alespoň základům fotografování, fotit výhradně ze stativu a pokud možno každý světelný zdroj rozptýlit (omezí se odlesky, zvýší se rovnoměrnost nasvícené scény). K tomu stačí uvědomit si co že to to fotografování vlastně je.
joeh (3352)|20.10.2015 16:08
Niki, programovej automatiky s vynúteným bleskom sa nemusíte báť. Chlapci čo tu prispeli, majú dlhoročné skúsenosti, takže radia, ako by postupovali oni s čo najlepším výsledkom. Dá sa to i jednoducho s použitím domácky vyrobeného difúzoru blesku. V prílohe prvá fotka olejomaľby z roku 1956 s použitím difúzora a korekcie vinetácie, druhá fotka samotné plátno v rozlíšení 12Mpx. /trikrát klik na plné rozl./
Obraz 1.jpg DSC_1143.jpg
sblasko (133)|20.10.2015 22:59
Tazatel na uvod hovori o LX7 nebo S120, takze cena asi do 10 tisic. Ano asi vzdy je lepsi kupit niečo s veľkým snímačom, ale. Ked si zoberie LX7 a da ju na STATIV tak si kludne moze nastavit pevne ISO 100, prioritu clony od 2.8 do 4.0 kde je najlepsia kresba, zakazat blesk, nastavit WB ci prepnut do RAW a zbytok (cas) nech fotak dopocita pri odpale na 2-10 sec. samospust. Nieco som opomenul? Nebo moj priklad postupu (i z dovodu mojich malych skusenosti) je "kratkozraky" s chybami, ktore nevidim? Diky za vasu oponenturu :-)
nephilim (353)|20.10.2015 23:19
[QUOTE=sblasko;39562]Tazatel na uvod hovori o LX7 nebo S120, takze cena asi do 10 tisic. Ano asi vzdy je lepsi kupit niečo s veľkým snímačom, ale. Ked si zoberie LX7 a da ju na STATIV tak si kludne moze nastavit pevne ISO 100, prioritu clony od 2.8 do 4.0 kde je najlepsia kresba, zakazat blesk, nastavit WB ci prepnut do RAW a zbytok (cas) nech fotak dopocita pri odpale na 2-10 sec. samospust. Nieco som opomenul? Nebo moj priklad postupu (i z dovodu mojich malych skusenosti) je "kratkozraky" s chybami, ktore nevidim? Diky za vasu oponenturu :-)[/QUOTE]

Tak nějak.
joeh (3352)|20.10.2015 23:25
sblasko - tazatel chce fotit na automat, SONY RX100 II už ponúkajú za 12800 Kč, škoda vyhodiť korunky za pidičip.
sblasko (133)|21.10.2015 15:47
[QUOTE=nephilim;39565]Tak nějak.[/QUOTE]

Co tak nejak? Tak nejak nevidim chyby meho postupu, nebo jak?
kolyy (1542)|22.10.2015 17:49
[QUOTE=sblasko;39562]Tazatel na uvod hovori o LX7 nebo S120, takze cena asi do 10 tisic. Ano asi vzdy je lepsi kupit niečo s veľkým snímačom, ale. Ked si zoberie LX7 a da ju na STATIV tak si kludne moze nastavit pevne ISO 100, prioritu clony od 2.8 do 4.0 kde je najlepsia kresba, zakazat blesk, nastavit WB ci prepnut do RAW a zbytok (cas) nech fotak dopocita pri odpale na 2-10 sec. samospust. Nieco som opomenul? Nebo moj priklad postupu (i z dovodu mojich malych skusenosti) je "kratkozraky" s chybami, ktore nevidim? Diky za vasu oponenturu :-)[/QUOTE]

Samozrejme, postup je jasný, to je to čo som písal. Tieto kompakty by to mali zvládnuť celkom dobre, otázne je, či objektív bude kresliť celoplošne ostro a či sa neoplatí priplatiť za niečo s väčším senzorom, kde bude to základné ISO predsa len čistejšie a detailnejšie. Preto som navrhoval Fuji X-A2, kde je tá detailnosť aj kresba veľmi pekná. Ďalšia vec je, že pokiaľ by to malo byť fotené začiatočníkom, tak by mohlo byť dôležité dobré vyváženie bielej za slabého či umelého svetla a podanie farieb jpegu v týchto podmienkach. Podľa mojich skúsenosti to nie je vôbec samozrejmosť.
Milan Šurkala (3381)|22.10.2015 17:53
[QUOTE=kolyy;39594]Samozrejme, postup je jasný, to je to čo som písal. Tieto kompakty by to mali zvládnuť celkom dobre, otázne je, či objektív bude kresliť celoplošne ostro a či sa neoplatí priplatiť za niečo s väčším senzorom, kde bude to základné ISO predsa len čistejšie a detailnejšie. Preto som navrhoval Fuji X-A2, kde je tá detailnosť aj kresba veľmi pekná. Ďalšia vec je, že pokiaľ by to malo byť fotené začiatočníkom, tak by mohlo byť dôležité dobré vyváženie bielej za slabého či umelého svetla a podanie farieb jpegu v týchto podmienkach. Podľa mojich skúsenosti to nie je vôbec samozrejmosť. [/QUOTE]

Co se týče šumu, pokud máš stativ, tak si můžeš udělat ISO tak nízké, jak jen chceš. Stačí těch snímků vyfotit větší počet a pak je složit. Problém bych v takovém případě viděl spíše v menším rozlišení než šumu. Jak jsem ale říkal už předtím, hodně záleží na tom, v jaké formě mají být ty snímky prezentovány.
kolyy (1542)|22.10.2015 18:07
Áno, to máš vlastne pravdu, trochu pokročilejší užívateľ by mohol nevýhody malého snímača takto eliminovať. Čo sa tak ľahko vyriešiť nedá je rozlíšenie a kresba objektívu.
joeh (3352)|22.10.2015 18:20
[QUOTE=kolyy;39596]Áno, to máš vlastne pravdu, trochu pokročilejší užívateľ by mohol nevýhody malého snímača takto eliminovať. Čo sa tak ľahko vyriešiť nedá je rozlíšenie a kresba objektívu.[/QUOTE]

Prečo kresba objektívu, v prípade použitia statívu platí to isté ako pre ISO - čas je irelevantný, pricloním na najlepšiu kresbu.
Milan Šurkala (3381)|22.10.2015 18:34
[QUOTE=joeh;39598]Prečo kresba objektívu, v prípade použitia statívu platí to isté ako pre ISO - čas je irelevantný, pricloním na najlepšiu kresbu.[/QUOTE]

Protože nehledě na stativ a čas, některý objektiv může kreslit lépe než jiný a tomu druhému nepomůže ani použití na jeho nejlepší cloně. Prostě 24MPx CSC většinou vykreslí s rozumným objektivem více detailů než 12MPx kompakt.
kolyy (1542)|22.10.2015 18:37
Tak nie pri každom objektíve stačí pricloniť, niektoré majú rozmazané rohy pri akejkoľvek clone.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S. Tak som odpovedal druhý ;)
joeh (3352)|22.10.2015 18:45
No jo, tak sme sa zdárne dostali od prvotného zadania - laik fotiaci na automat k statívu, manuálu, viacnásobnej expozícii...Marcela nebute mať radosť...
kolyy (1542)|22.10.2015 18:55
Marcela/Niki sa neozýva, tak diskusia driftuje, tomu sa nedá diviť ;)
Milan Šurkala (3381)|22.10.2015 19:03
[QUOTE=joeh;39601]No jo, tak sme sa zdárne dostali od prvotného zadania - laik fotiaci na automat k statívu, manuálu, viacnásobnej expozícii...Marcela nebute mať radosť...[/QUOTE]

Jde o to, že pokud člověk chce, může z toho kompaktu dostat mnohem více. Každopádně osobně si myslím, že koupit stativ, fláknout na něj kompakt a nastavit ISO 100 v režimu P, není žádná supersložitá věc ani pro laika. Pokud tam bude chtít mít jo super barvičky, tak manuální vyvážení bílé bude muset dělat všude. Ale ISO 100 v režimu P na stativu snad není takový overkill, pokud to má za něco stát.
joeh (3352)|22.10.2015 19:16
Iste, rozumiem tvojmu myšlienkovému postupu, ale taký statív má nemalú hmotnosť a objem, to už nebude tasenie z kabelky...
joeh (3352)|22.10.2015 19:27
Milan, kolyy - nemáte nejaký link alebo tabuľku eq. clonových čísel na FF/APS-C/ 1/2,3 palec ? D.
kolyy (1542)|22.10.2015 19:35
Crop faktory nájdeš tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Image_sensor_format

Stručne: FF:1 - APS-C:1,5 - 4/3":2 - 1":2,7 - 1/1,7":4,6 - 1/2,3": 5,6
Milan Šurkala (3381)|22.10.2015 19:37
[QUOTE=joeh;39604]Iste, rozumiem tvojmu myšlienkovému postupu, ale taký statív má nemalú hmotnosť a objem, to už nebude tasenie z kabelky...[/QUOTE]

Tak to nebude, ale zase malbu nefotí každý den a pokud už s sebou člověk tahá barvy, štětce a kdo ví co ještě, tak snad nebude problém přibalit i stativ ;-)

Co se týče těch clonových čísel, link nemám, ale během minuty si to úplně v pohodě vyrobíš v Excelu pro všechny myslitelné clony. Clonu násob jednoduše crop faktorem. U 1/2,3" tedy číslem 5,6.
joeh (3352)|22.10.2015 19:52
Milan, kolyy - ďakujem.
joeh (3352)|22.10.2015 20:43
Tak som pár clonových čísel hodil do Excelu :
Clony.jpg
kolyy (1542)|22.10.2015 22:41
Máš to naopak! APS-C F1.4 = FF F2.1 atď... ;)
Milan Šurkala (3381)|22.10.2015 22:43
[QUOTE=kolyy;39611]Máš to naopak! APS-C F1.4 = FF F2.1 atď... ;)[/QUOTE]

Má to dobře (záleží totiž na úhlu pohledu, co chce znázornit). F1,4 objektiv na APS-C má takovou hloubku ostrosti, jako FF přicloněný na F2,1. A stejně tak F1,4 objektiv na 1/2,3" senzoru dá takovou hloubku ostrosti jako FF objektiv na F7,8.
kolyy (1542)|22.10.2015 23:33
Chápem, v tom prípade by ale prvý stĺpec mal byť označený ako "clonové číslo", druhý ako "35mm ekvivalent pre APS-C" a tretí "35mm ekvivalent pre 1/2,3"".
Milan Šurkala (3381)|22.10.2015 23:39
[QUOTE=kolyy;39613]Chápem, v tom prípade by ale prvý stĺpec mal byť označený ako "clonové číslo", druhý ako "35mm ekvivalent pre APS-C" a tretí "35mm ekvivalent pre 1/2,3"".[/QUOTE]

To je moc dlouhé. Bych to označil stejně, kdybych tu tabulku dělal já :-) No, asi bych první sloupeček označil jako "clona", ale jinak bych to nechal stejně.
joeh (3352)|23.10.2015 00:04
Milan - áno, pochopil si ma výborne, tabuľka má slúžiť ako pomôcka pre DOF.

kolyy - vieš ty, ako si ma vystrašil ?
Niki M (1)|4.11.2015 19:45
Předně všem Vám moc děkuji za různé rady a informace...měla jsem dlouhodobější pracovní zakázku a času nebylo nazbyt, ale dodatečně jsem si aspoň pročítala. Nebyla jsem zaregistrovaná, takže jsem neodpovídala. Takže to chci napravit nyní. No každopádně jste mi otevřeli oči v tom, že focení jen automatem asi nebude má záchrana a než si foťáček pořídím, tak se pokusím aspoň trošku "vzdělat" ve fotografování...doteď jsem to vážně neřešila, protože mám krom rodiny, zaměstnání a jiných povinností docela jiné koníčky než fotografování, ale líbí se mi jak to umí jiní, pro které je to velká záliba nebo i povolání. Takže ještě jednou všem velké díky za ochotu a hodně krásných záběru přeje Niki (Marcela :-) )