Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

fotoaparát pre dcéru

vilic (3)|10.11.2015 09:00
Zdravím. Dlho som rozmýšľal či tu vôbec písať, ale nejako si neviem vybrať. Blížia sa Vianoce a je potrebné kúpiť darček pre dcéru - 17 rokov. Na začiatok napíšem, že nie je žiadny fotograf, len občas rodinné oslavy. Už dlhšie spomína, že by chcela zrkadlovku, ale mám pocit že pri nej ide skôr o to, že by chcela fotoaparát, ktorý vyzerá ako zrkadlovka. Keďže ani ja nie som žiadny fotograf, nikdy som nefotil so zrkadlovku, mám len nejaké info z internetu, že ak to človek nevie, tak fotenie so zrkadlovkou je náročnejšie ako trebárs s kompaktom. Momentálne si netrúfam povedať, či ju to zaujme a bude sa tomu venovať viacej, alebo zostane len pri hobby foterní. Preto som sa snažil nájsť niečo do 500 EUR, čo vyzerá ako zrkadlovka ale ľahšie sa na tom učí fotiť. Vychádza mi z toho SONY SLT A58, len reakcie na tento foťák sú rôzne. Ccem sa preto spýtať, či tento foťák bude vhodný na to, o čom som písal, poprípade či by ste vedeli doporučiť niečo iné. Viem, že to nie je odoborná otázka, ale ak niekto poradí, budem rád.
vilic (3)|10.11.2015 10:29
Tak dnes som sa radil ešte s jednym kamarátom a ten ma presviedča, že ak tak už je lepšie kúpiť toto : Nikon D3300 + 18-105, tak asi pôjdem do toho.
Dan7 (411)|10.11.2015 12:23
Ten Nikon D3300+18-105mm by byl určitě lepší než Sony. Myslím, že je to dobrá volba pro začátečníka - taková celkem lehká pravá zrcadlovka. I ten výběr objektivu je dobrý, když by se zatím nepořizoval žádný jiný objektiv. Je to takový univerzál.
Já se učil fotit na bezzrcadlovce, ale je to celkem jedno. Včetně ovládání. Cenová hladina je hodně podobná jako i kvalita fotek. Mně taky víc vyhovují klasické zrcadlovky a optický hledáček.
Jinak není pravda, že tzv. "level-entry" "beginner" zrcadlovky jsou na ovládání lehké. Člověk časem zjistí, že čím víc koleček a čudlíků to má, tím je ovládání jednodušší a rychlejší. Ale k tomu se člověk časem profotí a dopracuje postupně.
gangleri (8)|13.11.2015 19:57
Dobrý den,s nikonem mám jen velmi letmou zkušenost(navíc ne s tímto modelem)-sony a58 jsem asi rok vlastnil,(pokud o ní chcete vědět něco konkrétního......)S 58 jsem byl opravdu dosti spokojený,jistá výhoda je že v EVF(elektronickém hledáčku)sony vidíte zhruba jak scénu vidí snímač-tedy podobu budoucího snímku,vidíte všechna podstatná nastavení,můžete v něm prohlížet již hotové snímky a velmi přesně manuálně ostřit.Na druhou stranu je korektní připomenout že jsou jedinci kteří elektronickému hledáčku nemohou přijít na jméno;osobně v tom problém nevidím vyjma specifických situací jako je např. focení akčních sportů na něž není ale optimální ani jeden z kandidátů-ani jiný přístroj této ceny(a to jsem léta fotil s klasickými zrcadlovkami-a mladší generace k této technologii bude mít asi ještě blíž).Nikon je lepší na vysoké iso-pokud tedy budete častěji fotit akčnější scény ve slabém osvětlení je lepší volba.Také má asi větší nabídku objektivů,ale v tom nevidím problém ani u sony,zejména pokud počítám i objektivy třetích stran a bazarové kousky.Sony bývá chválena pro lepší ovládání a vybavenost (líbí se mi např HDR)a někteří mají za to že nižší modely nikonu jsou až příliš "očesané".
V podobném případě bývá asi nejlepší si jít kandidáty do prodejny "osahat"to ale u vánočního dárku je samozřejmě rada na nic...Možná jsem flegmatik,ale přes všechny výčty v různých recenzích mají přístroje podobné třídy dle mého soudu víc společného než rozdílů a výběr mezi nimi je zejména otázka předpokládaného použití s ohledem na silné/slabé stránky toho kterého přístroje a osobních preferencí.Osobně mám za to že s kterýmkoli z obou kandidátů budete spokojený.
Jinak focení zrcadlovkou není z principu náročnější než kompaktem,ale pro využití jejího potenciálu je třeba opustit focení na automatický režim a tutíž ovládnout základní expoziční a optické souvislosti.Princip je pochopitelně stejný u všech značek jde o to který model nabídne lepší(pohotovější,intuitivnější)ovládání kdy se pro každou změnu nemusíte proklikávat kompletním menu.Ještě možná stojí za zvážení jaké budete chtít objektivy a rozhodovat se ve výběru s ohledem na ně,což ve Vašem případě as itaké není moc užitečná rada...V případě že si vystačíte s dodávaným objektivem ještě bych promyslel zda nekoupit přístroj jiné třídy.....
Ghork (13)|16.11.2015 08:27
Zdravím, přiklonil bych se spíš k Nikonu. Má o něco lepší snímač, výrazně lepší ISO a nabízí i lepší možnosti ostření (viz http://www.aaron.cz/produkty/nikon-d3300-18-105-mm-vr/technicka-specifikace#tab). Dostanete z něj proto lepší obrázky, hlavně za slabšího osvětlení by měl být rozdíl vcelku výrazný. A další věc je širší nabídka objektivů - včetně těch vyrobených třetí stranou (Tamron, Sigma). Čili je zároveň dobře připravený na budoucí rozšiřování, pokud se bude dcera focení opravdu vážněji věnovat.
Jak píše Dan7, pro začátečníka je to velice dobrá volba.
vilic (3)|19.11.2015 16:09
Zdravím,

tak ja som sa u rozhodol pre setak D3300 + 18-105. Len by som chcel k tomu ešte dokúpiť nejakú brašnu, tak aby sa tam zmestil ten seták. Ak by niekedy v budúcnosti chcela dokúpiť nejaké sklo, tak by si brašnu poriešila. Viete niečo poradiť ? Dík