Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe Lightroom 6

joeh (3352)|10.11.2015 21:11
Adobe Lightroom 6 je aplikácia, ktorá si zaslúži mať svoje vlákno. Podpora akcelerácie GPU je zásadný a vítaný počin. Funkcia "zobrazovania zaostrovacích bodov" je vec ohromne užitočná /plugin/ a preto veľmi doporučujem :
focus point.jpg
joeh (3352)|15.11.2015 16:40
Prolost sprístupnil prednastavenia funkcie Dehaze, Gradient Dehaze a Radial Dehaze prostredníctvom priameho odkazu. Po kliknutí na link sa stiahne malý, /54kB/ zazipovaný súbor. Po rozbalení a následnom otvorení v LR6 je funkcia prístupná v prednastavení v module Develop. K dispozícii je celkom 60-tka prednastavení /D-G-R/ v rozsahu -100 až +100 po 10 : https://gumroad.com/d/824af786a18355e9672f5ddbbaf19d1b
pas!k (173)|18.11.2015 12:17
[QUOTE=joeh;39771]Adobe Lightroom 6 je aplikácia, ktorá si zaslúži mať svoje vlákno. Podpora akcelerácie GPU je zásadný a vítaný počin. Funkcia "zobrazovania zaostrovacích bodov" je vec ohromne užitočná /plugin/ a preto veľmi doporučujem :[/QUOTE]
Jak se po instalaci ten plugin vyvola ? Sem to tam nejak nenasel ..
joeh (3352)|18.11.2015 16:41
- modul Knihovna
- ponuka Knihovna - Doplňky zásuvných modulu - Show Focus Points
joeh (3352)|21.11.2015 11:39
pas!k, rozbehal si Show Focus Points ?
pas!k (173)|21.11.2015 14:22
Nebyl čas to zkusit zatím snad zítra
kultus (1295)|16.10.2016 16:58
Premyslim o vymene NTB za novy, bude videt velky rozdil ve vykonu pri pouziti CPU i5 6300 (4C/4T) nebo i7 6700 (4C/8T)? Rozdil v rychlosti jen 300Mhz, ale co thready umi jich lightroom vubec vyuzit aby se to realne projevilo?
joeh (3352)|16.10.2016 17:22
[QUOTE=kultus;43559]ale co thready umi jich lightroom vubec vyuzit aby se to realne projevilo?[/QUOTE]

- áno umí. V prílohe je časť LR s grafom historie využitia jadier CPU :
LR CPU.jpg
kultus (1295)|16.10.2016 20:50
a pri cem je umi vyuzivatt? Jestli umi export 8 souboru najednou je mi celkem jedno :) potrebuji spis zrychlit upravu jednoho souboru v realnem case, hlavne HDR a panorama...dik za odpoved.

PS: teoreticky by se ty thready hodili pri upravach 4K videa, ale nevim jestli i tam pri uprave jednoho videa vyuzije 8T misto 4T a jestli to udela takovy rozdil. Tam by se spis hodila vyssi frekvance...nebo?
joeh (3352)|16.10.2016 21:51
[QUOTE=kultus;43568]a pri cem je umi vyuzivatt?[/QUOTE]

- okamžite ako kliknem na hocijakú funkciu od zväčšenia na 1:1, cez expozíciu, šum a pod. sa pri zapnutom sledovaní vyťaženosti jadier CPU objaví podobný graf v reálnom čase ako na obrázku vyššie. Takže áno, LR pekne využíva multicore.
Kabe (442)|17.10.2016 16:15
[QUOTE=kultus;43568]a pri cem je umi vyuzivatt? Jestli umi export 8 souboru najednou je mi celkem jedno :) potrebuji spis zrychlit upravu jednoho souboru v realnem case, hlavne HDR a panorama...dik za odpoved.

PS: teoreticky by se ty thready hodili pri upravach 4K videa, ale nevim jestli i tam pri uprave jednoho videa vyuzije 8T misto 4T a jestli to udela takovy rozdil. Tam by se spis hodila vyssi frekvance...nebo?[/QUOTE]

Myslim, ze treba na tu panoramu nepomuze ani "i65" a 64TB RAM. Tam spise pomuze vymenit soft treba za PTGUI, pokud je tim "panorama" mysleno skladani z hodne snimku (treba 10+).
kultus (1295)|18.10.2016 13:01
To neni reseni, potrebuji celkove zrychlit praci v LR ne jen panoramata (delam tak jedno za cas), to co pises je celkove spatny pristup. Ktery vykonove pro praci s fotkama nic neresi, nemluve o videu. A kdyz uz si je nakousl, v LR upravuji RAW panoramata, a to je jine kafe i pro ten HW. Je to jednoduche a pohodlne (pokud neberu cas zpracovani kvuli slabemu HW) nemluve o vyhodach RAW jako takovem. Na jiny SW prechazet urcite nebudu...ale jinak dik za typ

joeh: dik, zatim to vypada tak, ze ted koupim NTB s i5 a za dva roky az budu mit novy barak s vic mistem a nebude uz NTB stacit tak postavim desktop a nebudu muset tohle resit. Za dva roky nestoupnou naroky SW skoro o nic, za to HW se zase posune o kus dal->vyssi vykon za stejne porachy. Navic za ty NTB se strasne priplaci...uvedeny NTB s i5 33K a s i7 jsem pod 40K ani nenasel...a nizsi grafiku nechci
Kabe (442)|18.10.2016 19:59
[QUOTE=kultus;43600]To neni reseni, potrebuji celkove zrychlit praci v LR ne jen panoramata (delam tak jedno za cas), to co pises je celkove spatny pristup. Ktery vykonove pro praci s fotkama nic neresi, nemluve o videu. A kdyz uz si je nakousl, v LR upravuji RAW panoramata, a to je jine kafe i pro ten HW. Je to jednoduche a pohodlne (pokud neberu cas zpracovani kvuli slabemu HW) nemluve o vyhodach RAW jako takovem. Na jiny SW prechazet urcite nebudu...ale jinak dik za typ[/QUOTE]
Mam takove tuseni, ze pak nezbyva nez oslovit vyvojare z Adobe, aby s tou situaci neco udelali.
Domnivam se naopak, ze ten mnou navrhovany pristup je naopak dobry, ale nutit ti ho fakt nebudu.

Jinak teda moc nechapu, co chces vlastne zrychlit. Panoramata zas tak casto nedelas, jak pises, prve jsi zase psal, ze potrebujes hlavne HDR a panoramu a ze export 8 souboru najednou nepotrebujes, tak dost tapu.

Pouzivam takovouhle kraksničku:
i5-2400 CPU @ 3.10GHz (4 CPUs), ~3.1GHz / 8192MB RAM / NVDIA Geforce GT730
A při běřné práci v PS nebo LR nemám problémy krom teda dávkového zpracování, kde je to pomalejší myslím zcela logicky. Samozrejme pomalost by se objevila i kdybych misto smysluplne prace zacal testovat, co to pc zvladne. Videl jsem treba "borce", co nastavil stetec asi na 1000px nastavil do nej upravy asi sedmi parametru, zacal pres raw asi (16-24MPX) cmarat zleva doprava a zpet a nahoru a dolu a tak dale znova a znova a divil se, ze to nestiha :O
kultus (1295)|18.10.2016 20:58
Proc je dobre opoustet zavedeny program pro komplexnou upravu kvuli jedne aplikaci? Kdyz mi vyhovuje a ztracet cas ucenim neceho noveho? Notebook nebudu kupovat jen pro upravu fotek, ale i pro upravu videa kde ocekavaj jeste vetsi vnarust vykonu nebo zabavu (obcas nejakou tu gamesku na odreagovani). Umi PTGUI vytahnout z fotky vsechen potencial jaky nabizi RAW hlavne DR a detail? Nepotrebuji neco nutit, ale moc padnych argumentu pro PTGUI si mi nedal...to uz jsem spis predtim pouzival treba ICE nez prisel LR6.

Tak treba proto, ze prave HDR a panoramy sezerou v RAWu nejvic vykonu a nejdele to trva, pak chci urcite zrychlit bezne aplikovani nastaveni v development zalozce a ty stetce se taky docela spomaluji. Proste od nove sestavy ocekavam celkove zrychleni prace s LR aby byla kazda zmena i v 1:1 hned videt a nemuselo se na zakladni veci cekat. Ze si u panoramat a HDR pockam je mi jasne, ale prave ctyrjadrem by se ten cas mohl zkratit. Tady jde o to jestli udelaji tolik nejen 4 jadra ale i 8 vlaken u i7 protoze u stejneho notebooku bych musel dost priplacet a chtel jsem predstavu jestli ty prachy navic budou stat za to nebo to ozelim a nebude me to nejak moc palit.

Ted delam na notebooku i5-2430M + GTX560M + SSD + 8GB RAM...mam pocit, ze to dvoujadro to moc nestiha, resp. ctyrjadro by to vse mohlo o dost zrychlit. Druhotny efekt by mohl prijit s vetsi propustnosti sbernice, rychlejsimi pametmi atd. coz jsou benefity novejsiho HW. Cenovy rozdil mezi i7 a i5 ve stejnem notebooku je tak 25%. Bude i rozdil ve vykonu podobny? Myslim si ze ne, ale proto jsem cekal spis realne zkusenosti...
joeh (3352)|18.10.2016 21:38
[QUOTE=kultus;43603]Proste od nove sestavy ocekavam celkove zrychleni prace s LR aby byla kazda zmena i v 1:1 hned videt a nemuselo se na zakladni veci cekat.[/QUOTE]
- na i7 4GHz to ide okamžite, RAM je obsadená 11/16GB
joeh (3352)|18.10.2016 22:33
[QUOTE=kultus;43603]Ze si u panoramat a HDR pockam je mi jasne, ale prave ctyrjadrem by se ten cas mohl zkratit. [/QUOTE]

- panorama - 7x 24MPx RAW, náhľad 8s, finál panorama 20s
Kabe (442)|19.10.2016 01:20
kultus:
Nikde jsem nepsal ze je dobre opoustet zavedeny program pro komplexni upravu kvuli jedne aplikaci.
Ale pro zlepseni rychlosti pro konkretni vyspecifikovanou aplikaci +-(panorama 10+ snimku) a vzhledem k tvemu pozadavku na zvyseni rychlosti prace jsem ti doporucil treba PTGUI a to proto, ze proste pracuje rychleji a vysledky mi prijdou pouzitelne.
K doporuceni hardwaru k uprave videa ci hrani jsem se vubec nevyjadroval. Ani celkove srovnani PTGUI a Adobe softu jsem se nesnažil činiti.
Realne zkusenosti jsem ti napsal. :)
kultus (1295)|19.10.2016 10:31
Brrrr...ja uz nevim co s tebou :D vim ze to myslis dobre ale zrejme se nechapeme. Kdyz bude nekdo chtit rychlejsi/pohodlnejsi auto, doporucis mu radeji jet po lepsi silnici kde to nebude tolik drncat a muze jet rychleji? :D Potrebuji celkove zrychlit spracovani foto i videa ve vyse napsanych programech. O kolik bude rychlejsi i5 (4/4) oproti i7 (4/8)? PTGUI pro mne nic neresi! To jsem mohl zustat u ICE, ktery byl rychly, jednoduchy a vetsinou skladal na jednicku. Ptam se proto jeste jednou, umi PTGUI zpracovat panoramu v RAW? Pokud ne tak je to bezpredmetne, s LR si sice pockam o par vterin vic, ale z toho RAWu dostanu neskutecne informace a to nemluvim o HDR RAW panoramatech (poskladas dilci kompozice jako HDR a pak je jeste spojis do panoramy-to je co ;) ) to za to cekani urcite stoji, ikdyby to udelala i7cka o polovinu rychleji nez i5tka ve vyberu. To ale neznamena ze hodlam zustat u stareho notebooku...s logikou, kterou si nahodil bych skoncil u uprav jpegu v zoneru, videa jen strihal v movie makeru atd. a technickou kvalitou se dostal tak o 5 let zpatky. :)
Kabe (442)|20.10.2016 03:21
Podivej Kultusi, kdyz si priste prvni ujasnis, jestli teda chces cekat nebo jestli je pro tebe naopak priorita necekat a podle toho se pak vyjadris, ziskas asi jednoznacnou odpoved na jednoznacnou otazku.
Jeste jednou ti to shrnu. Informoval jsem te o tom, ze na tebou pozadovane zrychleni prace s panoramaty, ktere jsi uvedl jako jednu z priorit (pokud ma jit o skladani cca 10+ snimku), ti spise nez vymena hardwaru pomuze vymena softwaru >>treba<< za PTGUI.
O kolik bude jaky hardware+software rychlejsi pro panoramata, nepanoramata, video, ci hry jsem vubec neresil a nehodnotil a ani tak ciniti nebudu.
Zadnou logiku jsem nenahazoval, jednoduše jsem sdělil svůj názor na jednu konkrétní věc.
Takze ti preji mnoho dlasich NESKUTECNYCH DAT, ktera dostavas v tom LR a hlavne uz prosim nemysli na ty hlouposti, co jsem ti psal, byl bych opravdu nerad, aby jsi se dostal s tou technickou kvalitou o pet let zpatky.
joeh (3352)|8.3.2017 17:28
Vyšla aktualizácia LR, prístupná je cez Adobe Creative Cloud.
joeh (3352)|12.4.2017 18:01
Vyšla aktualizácia na verziu 6.10, podrobnosti v linku : https://helpx.adobe.com/lightroom/help/whats-new.html
joeh (3352)|24.5.2017 22:04
Vydaná aktualizácia, podpora Sony A9, zvýšenie stability.
joeh (3352)|19.7.2017 08:36
Vydaná aktualizácia - podpora nových foťákov, objektívov, vylepšenie stability https://helpx.adobe.com/lightroom/help/whats-new.html
joeh (3352)|17.8.2017 19:31
Hardwérový ovládač pre Lightroom, celkom zaujímavé riešenie :