Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompaktnejsi fotak do 20 tis, landscape / street / nocni foto

Honza_cz (14)|16.11.2015 20:06
Ahoj vsichni,
jeste nedavno jsem byl vcelku spokojeny se svym Olympusem XZ-1, jez me uchvatil funkcema a vystupem. Za cenu 6000kc nebylo co resit. Pred tydnem jsem dostal do ruky Nikon D5300 se setovym objektivem a byl jsem prekvapeny, jak pekne fotky mohu dostat pri vyssim iso. Celkove jsem byl ohromen pokrokem za poslednich par let.
Zacal jsem se zajimat co trh nabizi a narazil jsem na velmi slusny Sony RX100 MK3. Za cenu 20tis nabizi to, co od fotaku ocekavam. Kompaktnost, nizky sum pri vyssich ISO, rychlost a dle meho nazoru velmi nadprumerne video. Dale mi padl do oka Sony A6000, ktery by v kombinaci s lepsim objektivem mohl take nabidnout slusny vystup.

Doporucili byste mi nejakeho soupere, na ktereho se podivat, nez fotak koupim?

Diky, Honza
Milan Šurkala (3381)|16.11.2015 20:34
Tady je těch možností. Osobně bych se u kompaktů mrknul ještě na Canon PowerShot G7X. Z CSC fotoaparátů, tam je toho spousta, záleží také na objektivech, které bys tam chtěl.
Honza_cz (14)|16.11.2015 22:33
Mel jsem v ruce na par minut G5X, hledacek je sice fajn, ale uz srazi tu kompaktnost. Co se tyce objektivu, olympus mel 28-112mm a nemel jsem nikdy pocit, ze bych potreboval vic. Ani u setoveho objektivu jsem nemel pocit, ze mi chybi delsi ohnisko. Vic ale budu vedet pristi nedeli po vyletu do Utahu (ziju v US).
Z vyberu v kategorii CSC me zaujal Olympus - OM-D E-M10 Mark II s 14-42 objektivem.
Bukovec (132)|16.11.2015 23:56
Pokud ti jde o kompaktnost, tak jedině SONY RX100 III NEBO Canon G7X - tady je to něco za něco.... hledáček(RX100 III) za cenu moc pěkného bokehu a obstojného makra(G7X)

Pokud ti G5X přijde moc velká, tak na CSC rovnou zapomeň.... ono u těch fotoaparátů ani tolik nevadí to tělo, jako ten objektiv. A ten ti z CSC bude trčet furt.....

Pokud ti možnosti Olyho X1 stačily a láká tě jen ten obraz(+ maximální skladnost), tak jdi do profikompaktu. Pokud ti ale možnosti Olyho přestávali stačit a toužíš po větší kompatibilitě, rozšíření, filtrech... tak jdi o toho OMDčka.... ovšem už počítej s brašničkou přes rameno, a pokud ti přibudou další přírůstky, tak možná i fotobatohem :) To už bude tvoje focení vypadat "trochu" jinak...
Honza_cz (14)|17.11.2015 00:37
Na kompaktu se mi libi, ze se s nim ztratim v davu, muzu ho mit v naprsni kapse bundy. Zitra zajdu znovu do par obchodu a mrknu na Canon G1X Mark II a taky na Canon G7x, ten jsem uplne prehledl !
Bukovec (132)|17.11.2015 12:38
No tak ten G1X II sám o sobě nevypadá špatně, ale myslím, že to pro tebe nebude to pravé ořechové, pokud opravdu stojíš i o street foto - přikládám recenzi pana Ondřeje Neffa a cituji jednu 2 věty: "Přístroj je poněkud pomalý a v důsledku netradičního ovládání je pomalý. Pro pudovou pouliční fotografii se nehodí."

http://www.digineff.cz/clanek/canon/canon-g1x-mark-ii
Honza_cz (14)|17.11.2015 17:35
S tou rychlosti na tom neco bude, travil jsem dost casu na d.review a tak nejak tajne doufam, ze tim nebude postizena cela G rada. Protoze pak bych nemel uz z ceho vybirat :(.
Bukovec (132)|17.11.2015 21:28
No co se týče G7X tak pan Neff si nijak zvláště nestěžoval - cituji:

"Přístroj startuje vcelku svižně, za půl druhé vteřiny lze fotit. Pokud jde o rychlost ostření, četl jsem kritické poznámky na toto téma, ale mám pocit, že recenzenti měli v ruce jiný foťák než já. Na to, že je to přece jenom kompakt, přístroj ostří velmi rychle a nedělá mu potíž ani nižší hladina osvětlení. Část fotek jsem pořizoval v lese za bídného osvětlení a neměl jsem pocit žádné zdlouhavosti. Určitou prodlevu jsem pocítil při exponování dotykem, těžko to kvantifikovat, nicméně okamžitá odpověď to nebyla.

Pokud jde o prodlevu mezi následnými fotkami, tam je to horší...."

Ještě jeden citátek:

"Na rodinnou, krajinářskou a jinou klidnou fotografii se hodí výtečně. Díky nenápadnosti může dobře posloužit v cestovní a street fotografii. Na sport je poněkud pomalejší, ale je třeba mít na paměti, že je to kompakt, byť nejvyšší třídy..."

- celá recenze http://digineff.cz/clanek/canon/canon-powershot-g7x

---------- Doplněno v 21:28 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:27 ----------

Jinak co se týče nuceného snížení výběru... ten bych spíše uvítal ne ;)
Bukovec (132)|17.11.2015 21:34
Za mě asi takhle....

Vybavenější je SONY... ale je tay o 7000 dražší, takže otázka je, jestli ten hledáček chceš. Canon má zase dotykový display a ten se také často hodí... né že ne.

Do teď ti vybaveností stačil(alespoň co jsem pochopil) Oly, takže pokud ti hledáček nechybí(ani po tvé zkušenosti s Nikonem D5300) tak je to plus pro Canon, na druhou stranu v přímém poledni na tom displady uvidíš někdy asi velký kulový... Zkrátka je to jen na tobě, a na tvých preferencích.

S žádným z těch dvou ale neuděláš chybu!!!
Honza_cz (14)|17.11.2015 21:48
Tady to s cenou vypada nasledovne: RX100 M3 - $800, RX100 M2 - $500, G7X $600. tech $300 M2 proti M3 uz mi prijde dost za hledacek, lepsi video a kratsi ohnisko. IQ je podle vseho stejne. Pristi tyden budu vyletit s D5300, tak pak se rozhodnu. Diky za odpoved, pro me je dulezite vedet, ze neudelam chybu ani s jednim. Zbytek uz necham na pocitech z drzeni a ovladani.

Diky moc !