Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Digitální zrcadlovka - kamarád, nebo nejhorší nepřítel?

Petr S. (328)|3.7.2009 10:30
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Digitální zrcadlovka - kamarád, nebo nejhorší nepřítel?

Ač je pro profesionální fotografy digitální zrcadlovka tím jediným pravým nástrojem, bez kterého neudělají ani krok, jak jste na tom vy? Umíte dělat dobré fotky i bez různých automatických režimů? Nebo byste zrcadlovku do ruky nevzali a myslíte, že je to zbytečnost? Ať už jsou vaše zkušenosti se zrcadlovkami jakékoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
bjan (90)|3.7.2009 13:54
Zrcadlovka je fajn věc, ale:
1) musí se s ní umět fotit, především pracovat s hloubkou ostrosti. Znám lidi, kteří podlehli moderní zrcadlománii, a přestoupili z automatického kompaktu na zrcadlovku, a teď se diví, proč jsou ty fotky nic moc, ostrost je v jiném plánu fotografie, než ji chtěli, apod.
2) nevýhodou je její velikost a váha (včetně případného příslušenství). Nemyslím tím to, když se někomu větší fotoaparát lépe a stabilněji drží. Myslím tím pouze onu přenostitelnost - ať už na pěším výletu, nebo převážení letadlem.

Podle mě by si zrcadlovku měli kupovat především lidé, kteří vědí, proč ji chtějí, co mohou očekávat a mají už nějaké fotografické zkušenosti.

Jinak, o dosažitelné kvalitě fotografií z hlediska šumu, dynamického rozsahu, apod. asi není třeba u zrcadlovek diskutovat. No a ještě napíšu asi už klišé: Fotky dělá fotograf a ne fotoaparát.

EDIT: Doplním tedy osobní poznámkou. Já zrcadlovku nepoužívám. Tuším, že kdybych ji koupil, byla by drtivou většinu času schována ve skříni. Spíše čekám, co v té oblasti vyroste v rámci konceptu "micro four thirds".
Karlos5573 (269)|3.7.2009 14:00
Zrcadlovka je svoboda a kompakt jen omezuje. Tedy pokud chce člověk opravdu fotit.
bjan (90)|3.7.2009 14:29
[QUOTE=Karlos5573;2890]Zrcadlovka je svoboda a kompakt jen omezuje. Tedy pokud chce člověk opravdu fotit.[/QUOTE]

No, jak kdy. Pokud jde o svodobu tvorby obrazu, možnosti nastavení apod, tak určitě. Ale v případě, že je někdo horolezec, drápe se po skále nahoru, tak je omezující mít s sebou zrcadlovku ;)
busy (782)|3.7.2009 15:00
[QUOTE=Karlos5573;2890]Zrcadlovka je svoboda a kompakt jen omezuje. Tedy pokud chce člověk opravdu fotit.[/QUOTE]

Co obmedzujuceho (z hladiska slobody) je na nejakom ultrazoome s manualnymi rezimami voci zrkadlovke ?
busy (782)|3.7.2009 15:04
[QUOTE=bjan;2891]No, jak kdy. Pokud jde o svodobu tvorby obrazu, možnosti nastavení apod, tak určitě. Ale v případě, že je někdo horolezec, drápe se po skále nahoru, tak je omezující mít s sebou zrcadlovku ;)[/QUOTE]

Suhlasim, hlavne ked chce mat clovek zoom objektiv so svetelnostou 3.7 na 400mm, tak to da riadnych zopar kil :)
PetrP (1)|3.7.2009 15:53
[QUOTE=busy;2892]Co obmedzujuceho (z hladiska slobody) je na nejakom ultrazoome s manualnymi rezimami voci zrkadlovke ?[/QUOTE]

Např. šum při vyšších citlivostech. Před cca 3/4 roku jsem řešil vyběr fotoaparátu. Funkcemi, kresbou by mi zcela vyhovoval již zmiňovaný ultrazoom. Ale bohužel jsem kvůli šumu musel pořídit zrcadlovku. Připojuji se k povzdechu za honbou na MP, když na fotku 9*15 bohatě stačí 6MPx.
dkas (154)|3.7.2009 16:18
Poté, co jsem přelezl na zrcadlo a pak mám něco fotit s kompaktem, nějak mi to nejde :) Prostě to potřebuju mít přilepený na oku...
Karlos5573 (269)|3.7.2009 16:24
[QUOTE=busy;2892]Co obmedzujuceho (z hladiska slobody) je na nejakom ultrazoome s manualnymi rezimami voci zrkadlovke ?[/QUOTE]


Třeba chci udělat noční snímek, kompakt? šum .. chci fotit v divadle. Na kompaktu asi těžko nastavím 1,8 clonu nebo méně a budu fotit na ISO 800 ještě s dobrou ostrostí a prakticky bez šumu. atd... Prostě kompakt je fajn na výlety ale jak chci fotit něco vážně a tisknout si to .. tak dost omezuje. I třeba ultrazoom .. Prostě vidím o proti zrcadlovce že ta fotka je jak malovaná není tak ostrá atd... Navíc na dnešních displejích není nic vidět a ty elektronické hledáčky jsou fuj ... Pokud někdo koupí kompakt/UZ za 15 tisíc tak to potom fotí dobře ale za ty peníze už je zrcadlovka a ta stejně bude lepší (velikost čipu, výměné objektivy ...)
busy (782)|3.7.2009 17:04
[QUOTE=Karlos5573;2900]Třeba chci udělat noční snímek, kompakt? šum .. chci fotit v divadle. Na kompaktu asi těžko nastavím 1,8 clonu nebo méně a budu fotit na ISO 800 ... [/QUOTE]

V dnesnej marketingovo pohnutej dobe by som vyhody zrkadloviek az tak ruzovo nevidel. Lacne zrkadlovky, cenovo podobne najlepsim ultrazoomom, ten sum zase nemaju az o tolko mensi. Napriklad taky Canon EOS 1000D ma viditelny sum uz pri ISO 200 :(

Dalej, pokial chce mat clovek svetelnost 1.8 pri dostatocne velkom zoome, aby v divadle nemusel sediet v prvej rade, s cenou takeho objektivu sa uz do ceny ultrazoomov rozhodne nevojde.

Takze by som si dovolil tvrdit, ze tato sloboda je velmi draho (draho = z hladiska ceny) vykupena :)
busy (782)|3.7.2009 17:08
[QUOTE=dkas;2897]Poté, co jsem přelezl na zrcadlo a pak mám něco fotit s kompaktem, nějak mi to nejde :) Prostě to potřebuju mít přilepený na oku...[/QUOTE]

To je len otazka zvyku :)
Filcka (300)|3.7.2009 18:19
To je zase téma na víkend... :D :D :D To si jako někdo myslí, že zrcadlovku určití týpkové používají se sundaným objektivem jako fleshlight? :D :D :D

[QUOTE=bjan;2889]Zrcadlovka je fajn věc, ale:
1) musí se s ní umět fotit, především pracovat s hloubkou ostrosti. Znám lidi, kteří podlehli moderní zrcadlománii, a přestoupili z automatického kompaktu na zrcadlovku, a teď se diví, proč jsou ty fotky nic moc, ostrost je v jiném plánu fotografie, než ji chtěli, apod.
[/QUOTE]

Zrcadlovky taky umějí fotit ve full auto režimu, ten kdo neumí udělat dobrou fotku ve full auto na zrcadle ji s největší pravděpodobností neudělá ani žádným jiným foťákem.

[QUOTE=bjan;2889]
2) nevýhodou je její velikost a váha (včetně případného příslušenství). Nemyslím tím to, když se někomu větší fotoaparát lépe a stabilněji drží. Myslím tím pouze onu přenostitelnost - ať už na pěším výletu, nebo převážení letadlem.[/QUOTE]

Větší hmota zrcadlovky potlačuje chvění rukou, o tom žádná.

[QUOTE=bjan;2889]
Podle mě by si zrcadlovku měli kupovat především lidé, kteří vědí, proč ji chtějí.[/QUOTE]

To platí u všeho, co si kupuješ, nejenom u zrcadlovky.

[QUOTE=bjan;2891]No, jak kdy. Pokud jde o svodobu tvorby obrazu, možnosti nastavení apod, tak určitě. Ale v případě, že je někdo horolezec, drápe se po skále nahoru, tak je omezující mít s sebou zrcadlovku ;)[/QUOTE]

Záleží co uneseš. Někdo zvládne i osmitisícovku s tímhle :P http://www.horolezec.cz/technika.htm a fotí... A digitalisti mezitím dál sní o dokonalém digitálním foťáku... :D :D :D

[QUOTE=Karlos5573;2900].. chci fotit v divadle.[/QUOTE]

Na focení do divadla se IMHO zrcadlovka nehodí. Už o tom byla řeč.:cool:


V podstatě nemám problém fotit s čímkoli kromě digitálního kompaktu (minulý víkend jsem fotil klasickým měchovým foťákem :p na svitkový film :D:D:D lidi okolo padali do mdlob... :D), ale když slyším slovo "digitální kompakt", senzor šíře 6 mm a obrázky typu "matlála patlála", tak to už radši fakt ten měch... :cool:
Milan Šurkala (3381)|3.7.2009 20:52
K tomuto tématu nemám co říci :-) Lákají mě kompakty i zrcadlovky. Obojí má své dobré i špatné vlastnosti, kompakty to teda zachraňuje to, že nerad s sebou tahám velké fotoaparáty, nejradši když to jde strčit do kapsy :-) V tomhle to zrcadlovky nedávají.
Petr S. (328)|3.7.2009 21:12
[QUOTE=Filcka;2906]To je zase téma na víkend... :D :D :D To si jako někdo myslí, že zrcadlovku určití týpkové používají se sundaným objektivem jako fleshlight? :D :D :D[/QUOTE]

Co máš proti mým tématům? :D
Karlos5573 (269)|3.7.2009 21:32
[QUOTE=Filcka;2906]
Na focení do divadla se IMHO zrcadlovka nehodí. Už o tom byla řeč.:cool:
[/QUOTE]

Jo no vlastně musím si koupit 4/3 :-D
RR (3)|4.7.2009 00:27
[QUOTE=Milan Šurkala;2907]K tomuto tématu nemám co říci :-) Lákají mě kompakty i zrcadlovky. Obojí má své dobré i špatné vlastnosti, kompakty to teda zachraňuje to, že nerad s sebou tahám velké fotoaparáty, nejradši když to jde strčit do kapsy :-) V tomhle to zrcadlovky nedávají.[/QUOTE]

Na zada D700 plus co unesu v F2.8 a do kapsy TZ3. Skoro idealni kombinace, zvlaste s TZ3 v podvodnim pouzdre. Pak pridam notebook a par nezbytnosti a mam porad problemy s CSA - pry 16kg batoh nesmim mit v kabine. Tak si D700 s 70-200 telakem dam na krk a je to OK. A za rohem to dam zase zpet...
Takze nema smysl resit co je lepsi. To je jako hadat se, jestli lepsi auto je offroad nebo sportak. Spise me desi ruzne hybridy nekde mezi (treba ultrazoomy 20x a vice) s mikro CCD, u kterych je kybl vybavy jen ty fotky jsou k nicemu, pak minizrcadlovky (s nasazenym telakem F2.8 - zvlaste prakticke) a maxikompakty s velkym snimacem, ale bez zoomu.
Martin Prokop (0)|4.7.2009 10:27
Otázku vidím jako zavádějící. ....Umíte dělat dobré fotky i bez různých automatických režimů?.... ale o tom přece to není, né všichni dělají „studiovou naaranžovanou“ fotografii, kde jsou 100%ním pánem na situací a světlem. Prostě někdy je potřeba být ve správný čas na správné místě a tam je jedno jestli použiji automatiku, nebo manuál, dobrá i špatná fotka z toho může i nemusí být.


Zrcadlovku potřebuji pro velký nešumící chip a možnosti objektivu, jako přidaná hodnota velká výdrž. Tohle u normálních kompaktů a super zoomů prostě není.


V tom to ohledu nechápu dostatečně Lumix G1 a spol. Z mého pohledu se tam snoubí všechny nevýhody kompaktů a zrcadlovek s málo výhodama zrcadlovky. A ještě dost špatná cena.
Pavel Matějka (394)|4.7.2009 10:29
Nevšiml jsem si, že by profíci nosili zrcadlovku pořád s sebou. To jste si spletl se zažranými amatéry. Aby profík nosil všude zrcadlovku, to je podobné, jako kdyby s sebou hrobník nosil všude lopatu. Profík má za pracovní dobu svého nástroje plné zuby - a potřebuje se odreagovat jinak. Pokud existuje profík, který zrcadlo opravdu všude nosí, tak to je ve skutečnosti zažraný amatér, kterému se poštěstilo vybrat si povolání podle své záliby. Ono ho to časem přejde...

Pak je ještě další skupina fotografů, mezi nimiž se mohou vyskytnout tací, kteří zrcadlovku nosí všude s sebou. To jsou umělci - nebo lidé, kteří se v duchu za umělce považují.
Gagga (16)|4.7.2009 12:16
Mno, tohle téma jsem nedávno řešila, když jsem si vybírala foťák. Pro mě by zrcadlovka byla výhodou, jen pokud by měla dioptrickou korekci hledáčku cca 10 dioptrií. :D Jak bych si musela sundavat brýle a manipulovat s přístrojem bez nich, šlo by focení do kytek. Takže pokud zrcadlovku, tak s režimem LiveView. Ale nemám s tím zkušenosti. Nakonec jsem si vybrala solidní kompakt s možností manuálních nastavení a jsem spokojená. :)
huky (19)|4.7.2009 13:15
[QUOTE=bjan;2891]No, jak kdy. Pokud jde o svodobu tvorby obrazu, možnosti nastavení apod, tak určitě. Ale v případě, že je někdo horolezec, drápe se po skále nahoru, tak je omezující mít s sebou zrcadlovku ;)[/QUOTE]

A proč tedy jeden z nejlepších fotografů hor tahá sebou v báglu středoformát.Jenom tak kvůli zatěži.A dovolím si tvrdit že středoformát je o něco těžší jak digitál :o
Neregistrovaný (0)|4.7.2009 18:47
[QUOTE=Martin Prokop;2916]Otázku vidím jako zavádějící. ....Umíte dělat dobré fotky i bez různých automatických režimů?.... ale o tom přece to není, né všichni dělají „studiovou naaranžovanou“ fotografii, kde jsou 100%ním pánem na situací a světlem. Prostě někdy je potřeba být ve správný čas na správné místě a tam je jedno jestli použiji automatiku, nebo manuál, dobrá i špatná fotka z toho může i nemusí být.


Zrcadlovku potřebuji pro velký nešumící chip a možnosti objektivu, jako přidaná hodnota velká výdrž. Tohle u normálních kompaktů a super zoomů prostě není.


V tom to ohledu nechápu dostatečně Lumix G1 a spol. Z mého pohledu se tam snoubí všechny nevýhody kompaktů a zrcadlovek s málo výhodama zrcadlovky. A ještě dost špatná cena.[/QUOTE]s týmto úplne súhlasím, mám kompalt ultrazoom canon s3 už tretí rok. vlani v chorvátsku som bol svedkom lesného požiaru a podarilo sa mi nafotiť bez akýchkoľvek problémov dotyk lietadla s morskou hladinou a aj pekný chvost vody keď ju to lietadlo vypúšťalo na požiar. a zrkadlovku som k tomu nepotreboval.všetko bolo odfotené ostro ako má byť a aj ten okamih bol ten správny. len treba vedieť ako nastaviť foťák. to však neznamená,že som proti zrkadlovkám. jednoducho sa dá dobre odfotiť aj s kompaktom, ale bez automatiky. s Ňou by som tie zábery asi nespravil. a s tým lumixom súhlasím tiež. asi nepodariný kríženec.
Neregistrovaný (0)|4.7.2009 19:30
[QUOTE=Petr S.;2908]Co máš proti mým tématům? :D[/QUOTE]

No některá mi přijdou taková uhmělá... :)
Petr S. (328)|4.7.2009 19:51
No, jesli máte někdo návrhy na další, tak mi klidně písněte soukromou zprávu. V zásobě toho zatím mám sice ještě dost, nicméně do budoucna budu rád za nápady/inspiraci. ;)
Filcka (300)|4.7.2009 21:31
[QUOTE=huky;2921]A proč tedy jeden z nejlepších fotografů hor tahá sebou v báglu středoformát.Jenom tak kvůli zatěži.A dovolím si tvrdit že středoformát je o něco těžší jak digitál :o[/QUOTE]

Asi myslíš Ladislava Kamaráda a musím souhlasit s tím, co má napsáno na svém webu ohledně digitální zrcadlovek - totiž že odkrytý snímač u DSLR je produktem globální demence...a že zakrytování celé komory ochranným sklem před zrcadlem by nebyl žádný problém. Asi to takhle výrobci dělají schválně, aby mohli prodávat předražené sady na čistění snímače... :angry Takhle mám na snímači na novém těle ze kterého jsem nikdy nesundal objektiv tři mastné fleky od pylu, který mi tam musel napumpovat objektiv při zoomování...(anebo tam nějakému Asiatovi už v továrně upadl šušeň... :D:D:D)
rousini (738)|4.7.2009 21:45
Já jsem tady na fóru nový, proto nad mými názory buďte tolerantní :stupid
Můj první aparát byla zrcadlovka Practica s 50mm objektivem. To mi bylo kolem dvaceti a docela mě to chytlo. Hlavně ta alchymie clon, expozic, hloubky ostrosti a hlavně neopakovatelnosti (kinofilm). Jak odrůstali děcka, tak bylo čím dál tím méně příležitostí a nakonec jsem se přistihl, že jsem z toho vypad. Tak následoval jakýsi automat twin focus Olympus a pak mýdlová krabička Coopix 3100.

Sem na fórum jsem zavítal pro inspiraci s nákupem, protože bych chtěl širší objektiv (v kompaktu...) a taky trochu slušné video (all in one). Z toho už teď jasně plyne můj postoj k zrcadlovkám. Prostě beru brašnu a dnes jdu fotit není nic co by mě rajcovalo. Tahat brašnu každý den nelze... Tedˇjde o to mít brašnu, když se něco naskytne...:runaway
Na druhou stranu je to hezký koníček, ale mě to nebere, abych fotil něco, co už bylo milionkrát zvěčněno (Sahara by night :D)
Co mi na digitálu, kromě neoddiskutovatelných výhod vadí je jakási degradace fotografických schopností následnými úpravami. Prostě chodím po venku mačkám spoušť a umění se dělá až ve fotošopu.

Kdo dočetl tuhle slátaninu až sem, tak přidám jedno story z fóra digineff. Tam jsem hledal rady, když jsem začínal s digitálem. Mýdlový krabičky tam nikdo neřeší, tam se pohybují v jiné sféře... Někdo tam uploadnul fotku z Nepálu, či jakého neopakovatelného výletu, udělanou pochopitelně na něčem co moje prostá ústa nejsou sto vyslovit a blbá hlava zapamatovat...
Nicméně k té fotce. Zašuměná patlanice v mlze (oparu), kdy kompozice byla rozvržena tak, že vlevo bylo půl jezírka, uprostřed les a vpravo průsmyk (ovšem bez vrcholků)... a pak se tam rozjela akademická debata na téma jak z toho uplést fotku...ehm
Filcka (300)|4.7.2009 21:49
[QUOTE=rousini;2938]Zašuměná patlanice v mlze (oparu), kdy kompozice byla rozvržena tak, že vlevo bylo půl jezírka, uprostřed les a vpravo průsmyk (ovšem bez vrcholků)... a pak se tam rozjela akademická debata na téma jak z toho uplést fotku...ehm[/QUOTE]

To mohl fotit i sám Velmistr Digineffu... :D :D :D
Karlos5573 (269)|5.7.2009 09:37
Pokaždé když jsem se na Digineffu na něco ptal tak mi nikdo nikdy nedokázal odpoveďět a vždy jsem odpověď později našel sám jinde.
Neregistrovaný (0)|5.7.2009 09:41
[QUOTE=rousini;2938]Já jsem tady na fóru nový, proto nad mými názory buďte tolerantní :stupid
Můj první aparát byla zrcadlovka Practica s 50mm objektivem. To mi bylo kolem dvaceti a docela mě to chytlo. Hlavně ta alchymie clon, expozic, hloubky ostrosti a hlavně neopakovatelnosti (kinofilm). Jak odrůstali děcka, tak bylo čím dál tím méně příležitostí a nakonec jsem se přistihl, že jsem z toho vypad. Tak následoval jakýsi automat twin focus Olympus a pak mýdlová krabička Coopix 3100.

Sem na fórum jsem zavítal pro inspiraci s nákupem, protože bych chtěl širší objektiv (v kompaktu...) a taky trochu slušné video (all in one). Z toho už teď jasně plyne můj postoj k zrcadlovkám. Prostě beru brašnu a dnes jdu fotit není nic co by mě rajcovalo. Tahat brašnu každý den nelze... Tedˇjde o to mít brašnu, když se něco naskytne...:runaway
Na druhou stranu je to hezký koníček, ale mě to nebere, abych fotil něco, co už bylo milionkrát zvěčněno (Sahara by night :D)
Co mi na digitálu, kromě neoddiskutovatelných výhod vadí je jakási degradace fotografických schopností následnými úpravami. Prostě chodím po venku mačkám spoušť a umění se dělá až ve fotošopu.

Kdo dočetl tuhle slátaninu až sem, tak přidám jedno story z fóra digineff. Tam jsem hledal rady, když jsem začínal s digitálem. Mýdlový krabičky tam nikdo neřeší, tam se pohybují v jiné sféře... Někdo tam uploadnul fotku z Nepálu, či jakého neopakovatelného výletu, udělanou pochopitelně na něčem co moje prostá ústa nejsou sto vyslovit a blbá hlava zapamatovat...
Nicméně k té fotce. Zašuměná patlanice v mlze (oparu), kdy kompozice byla rozvržena tak, že vlevo bylo půl jezírka, uprostřed les a vpravo průsmyk (ovšem bez vrcholků)... a pak se tam rozjela akademická debata na téma jak z toho uplést fotku...ehm[/QUOTE]keď ťa nič nerajcuje, tak načo ti je foťák? súhlasím, že umenie sa nemá robiť vo fotošope. neznášam presaturované a kadejako spotvorené fotky. kde pôvodná farba je kdesi v..... to si môžem kúpiť nejaký gíčový obraz.
Vasekkkkk (3)|5.7.2009 10:26
[QUOTE=rousini;2938]...
Co mi na digitálu, kromě neoddiskutovatelných výhod vadí je jakási degradace fotografických schopností následnými úpravami. Prostě chodím po venku mačkám spoušť a umění se dělá až ve fotošopu.
...[/QUOTE]
Ono to je podle mne trochu jinak já bych úpravy ve fotošopu nezavrhoval, vždyť takový "fotošop" není nic jiného než digitální černá komora a i u filmů se po vyfocení fotka upravovala. Druhá věc je, že nic se nesmí přehánět.

Ještě k tématu, osobně bych si už bez zrcadlovky neuměl focení představit, jak už někdo nahoře napsal je to o svobodě a o plné kontrole nad fotkou.

Vasekk (http://www.vkolacek.cz)
Templ (37)|6.7.2009 06:02
V podstatě nemám problém fotit s čímkoli kromě digitálního kompaktu (minulý víkend jsem fotil klasickým měchovým foťákem :p na svitkový film :D:D:D lidi okolo padali do mdlob... :D), ale když slyším slovo "digitální kompakt", senzor šíře 6 mm a obrázky typu "matlála patlála", tak to už radši fakt ten měch... :cool:[/QUOTE]

A nebyl by lepší deskáč?
Templ (37)|6.7.2009 06:09
Mám Nokii N95....hrozné držení, zoom nevyužitelný. Předevčírem jsem s ní v nouzi fotil v lese....barevně mi z toho vyšlo moře. Zlatá zrcadlovka. Pokud se bojím o dražší přístroj, beru Nikona D40. Nejhorší práce je podle mě s kompaktem odkázaným pouze na display....
Neregistrovaný (0)|6.7.2009 08:00
[QUOTE=Vasekkkkk;2947]Ono to je podle mne trochu jinak já bych úpravy ve fotošopu nezavrhoval, vždyť takový "fotošop" není nic jiného než digitální černá komora a i u filmů se po vyfocení fotka upravovala. Druhá věc je, že nic se nesmí přehánět.

Ještě k tématu, osobně bych si už bez zrcadlovky neuměl focení představit, jak už někdo nahoře napsal je to o svobodě a o plné kontrole nad fotkou.

Vasekk (http://www.vkolacek.cz)[/QUOTE]ten názor na fotošop som úmyselne trochu prestrelil, ale aj tak sa snažím spraviť pri fotení také nastavenia, aby som v počítači už nemusel toho veľa upravovať. jednoducho to čo odfotím chcem mať zachované tak ako som to videl. nepotrebujem z toho spraviť snímku, ktorá nezodpovedá realite.
Neregistrovaný (0)|6.7.2009 15:31
[QUOTE=Filcka;2906]To je zase téma na víkend... :D :D :D To si jako někdo myslí, že zrcadlovku určití týpkové používají se sundaným objektivem jako fleshlight? :D :D :D
Zrcadlovky taky umějí fotit ve full auto režimu, ten kdo neumí udělat dobrou fotku ve full auto na zrcadle ji s největší pravděpodobností neudělá ani žádným jiným foťákem.
Větší hmota zrcadlovky potlačuje chvění rukou, o tom žádná.
To platí u všeho, co si kupuješ, nejenom u zrcadlovky.
Záleží co uneseš. Někdo zvládne i osmitisícovku s tímhle :P http://www.horolezec.cz/technika.htm a fotí... A digitalisti mezitím dál sní o dokonalém digitálním foťáku... :D :D :D
Na focení do divadla se IMHO zrcadlovka nehodí. Už o tom byla řeč.:cool:
V podstatě nemám problém fotit s čímkoli kromě digitálního kompaktu (minulý víkend jsem fotil klasickým měchovým foťákem :p na svitkový film :D:D:D lidi okolo padali do mdlob... :D), ale když slyším slovo "digitální kompakt", senzor šíře 6 mm a obrázky typu "matlála patlála", tak to už radši fakt ten měch... :cool:[/QUOTE]
Typický příspěvek nafoukance bez jedinýho konkrétního poznatku.

Vy zcela určitě máte stejné vybavení jako pan Kamarád, jinak byste ten odkaz snad ani neměl uveřejňovat. Fotografoval jsem od měcháčů (Voigtlander 6x9) přes Zenity, Prakticy, filmovej Pentax, řadu kompaktů až po Oly 420 DSLR už už někdy od 1962 cca. Nikdy bych se nodvážil zesměšňovat někoho s kompaktem. Mám známé, kteří jsou naplněni radostí z pečlivě připraveného snímku, provedeného kompaktema současně znám jiné "fotografy", kteří nebudou se svou tvorbou spokojeni nikdy, protože jejich vybavení neodpovídá nikdy jejich představám. Nikdy nebudou vybaveni jako pan Kamarád.
A tak. Chci-li si udělat radost (od toho jsem fotoamatér, ne profesionální fotograf), dám si s tu práci s motivem a E-420, nelituji času a povedená fotografie mně naplní radostí. Požádá-li mě přítel, který slaví XXtiny a chce oslavu zdokumentovat a stačí mu footografie umístit na web nebo zhotovit 10 x 15 pro x přátel, vezmu kompakt S5 IS s výkonným bleskem a kupodivu mají moje fotografie větší úspěch než ve spěchu a bez zájmu odbytých několik "vobrázků" najatýho profíka s profi DSLR. A jdu-li s vnoučaty do lesa, vezmu si Nikon P50, protože s nimi mám plno starostí a jednu ruku přeci potřebuju na pohlavkování. Celkem vzato, co do množství fotogafií bych se obešel nejspíš bez E-420, přičemž neříkám, že bych se jí zbavoval lehko.
wayne (15)|8.7.2009 08:10
Mam od novembra zrkadlovku a ucim sa fotit... No aj tak som si k nej dokupil kompakt ktory mozem mat stale vo vrecku a urobi mi krajsie fotky ako napriklad mobil, hlavne to bolo kvoli sluzobke, ked cestujem na 2 noci, neoplati sa mi so sebou tahat zakladat, pevnu 50tku a makrac (musim brat vsetky pretoze mam pocit ze mi nieco chyba), stativ.. Chcel som si len pofotit mesto s niecim lepsim ako mobil (n6300) a podarilo sa, hoci "umelecka" kvalita fotiek nic moc, mam spomienky a fotky su celkom fajn (ano, som nenarocny), a aj tie nocne sa pre pouzitie na web daju... Padol tu nazor ze 6MPx staci na 10x15, to nie je celkom pravda, fotil som priatelkinho synovca a neter este so sony ericsson k810i (ktory uz posiel pa pa) a fotky na 10x13 v interieri na papieri vytlacene v malej termotlaciarni vyzerali viac nez dobre, ked som fotky niekde ukazoval nik neveril ze je to mobilom... Zial fotky uz nemam, maju ich dotycne mamy, takze poziadavky ich vidiet smerovat im :) Samozrejme ich osobne udaje nezverejnim :) Tymto prispevkom obhajujem da sa povedat aj ine pristroje ako zrkadlovky, urcite maju svoje vyuzitie, ak si chcem len zdokumentovat nejaky vylet na ktory idem lietadlom, kompakt a automatika za dna je v pohode, ak su to len fotky pre sukromne pouzitie nevidim problem... Na druhej strane ak idem len na vylet tu po Slovensku/Cechach/Madarsku, beriem zrkadlo, hrat sa s hlbkou ostrosti trochu viac je super a je to uplne iny pocit ako s kompaktom - ano, nepopieram.

Vsetko je otazka priorit, pre niekoho je priorita fotit, pre niekoho je priorita skupovat vybavu, pre niekoho je priorita kopat do kazdeho kto ma podla dotycneho uvazenia menej hodnotnu vybavu, hoci v skutocnosti moze mat onen kopany jedinec ovela vyssie znalosti fotografie ako takej.
Neregistrovaný (0)|8.7.2009 21:54
[QUOTE=wayne;2977]Mam od novembra zrkadlovku a ucim sa fotit... No aj tak som si k nej dokupil kompakt ktory mozem mat stale vo vrecku a urobi mi krajsie fotky ako napriklad mobil, hlavne to bolo kvoli sluzobke, ked cestujem na 2 noci, neoplati sa mi so sebou tahat zakladat, pevnu 50tku a makrac (musim brat vsetky pretoze mam pocit ze mi nieco chyba), stativ.. Chcel som si len pofotit mesto s niecim lepsim ako mobil (n6300) a podarilo sa, hoci "umelecka" kvalita fotiek nic moc, mam spomienky a fotky su celkom fajn (ano, som nenarocny), a aj tie nocne sa pre pouzitie na web daju... Padol tu nazor ze 6MPx staci na 10x15, to nie je celkom pravda, fotil som priatelkinho synovca a neter este so sony ericsson k810i (ktory uz posiel pa pa) a fotky na 10x13 v interieri na papieri vytlacene v malej termotlaciarni vyzerali viac nez dobre, ked som fotky niekde ukazoval nik neveril ze je to mobilom... Zial fotky uz nemam, maju ich dotycne mamy, takze poziadavky ich vidiet smerovat im :) Samozrejme ich osobne udaje nezverejnim :) Tymto prispevkom obhajujem da sa povedat aj ine pristroje ako zrkadlovky, urcite maju svoje vyuzitie, ak si chcem len zdokumentovat nejaky vylet na ktory idem lietadlom, kompakt a automatika za dna je v pohode, ak su to len fotky pre sukromne pouzitie nevidim problem... Na druhej strane ak idem len na vylet tu po Slovensku/Cechach/Madarsku, beriem zrkadlo, hrat sa s hlbkou ostrosti trochu viac je super a je to uplne iny pocit ako s kompaktom - ano, nepopieram.

Vsetko je otazka priorit, pre niekoho je priorita fotit, pre niekoho je priorita skupovat vybavu, pre niekoho je priorita kopat do kazdeho kto ma podla dotycneho uvazenia menej hodnotnu vybavu, hoci v skutocnosti moze mat onen kopany jedinec ovela vyssie znalosti fotografie ako takej.[/QUOTE]posledné dva príspevky mi hovoria zo srdca aj ja poznám ľudí čo majú kvalitné zrkadlo a pri tom ani nevedia čo je to korekcia expozície.
Karlos5573 (269)|8.7.2009 23:47
[QUOTE=Neregistrovaný;2987]posledné dva príspevky mi hovoria zo srdca aj ja poznám ľudí čo majú kvalitné zrkadlo a pri tom ani nevedia čo je to korekcia expozície.[/QUOTE]

Jo, zrcadlovky už jsou dneska za pár šupu ale to nejsou zrcadlovky takové ty pořádné. Já jsem rád že mám starší pořádnou poctivou zrcadlovku s velkým kovovým tělem. Dneska už je zrcadlovka jen pojem a je to IN.
paoloamigo (0)|9.7.2009 23:44
Tož přečetl jsem si všechny předchozí příspěvky a musím se jen smát. Chápu, že se hodně lidí digitálních zrcadlovek bojí, těch tlačítek co tam je a jak je to těžký a co je to vlastně ta clona? Na digitální zrcadlovku je potřeba si zvykat, dobré fotky nepříjdou hned. Je potřeba fotit relativně hodně, alespoň ze začátku, aby se ovládání dostalo pod kůži, asi jako když řídím auto, vše se pak děje automaticky. To neni jako u kompaktu, zapnout, zamířit a cvaknout. Ze začátku jsem třeba zapomínal vysoké ISO a pak se divil jak je to šumový. Dokonce jsem si už zvykl na hloubku ostrosti, to je paráda, když je rozmazané pozadí! Nemám žádný profi fotoaparát, při výběru hrála roli cena a taky to že se fotografováním neživím. Jak je v titulku tématu, určitě je pro mě digitální zrcadlovka kamarád, neberu ho ale sebou vždycky když jdu ven a i když ho vezmu, tak ne vždy s ním něco nafotím. Proto jsem si pořídil i kompakt, ten je naopak pohotovější, malý skladný a snadno ovladatelný jak pro mé děti tak pro ženu. Nedělá špatné fotky, nebráním se mu, používám ho možná časteji než tu zrcadlovku, vlastně jsem se naučil kdy použít kompakt a kdy velký foťák, vlastně se navzájem doplňují. S tím malým většinou rodinné události, pohotové okamžiky během dne, je to takový obrazový záznamník. A s tím velkým fotím krajiny, rodinné portréty, historické stavby a takové ty rádoby "vznešenější" cíle. :-)
Ale jak někdo psal už přede mnou, na foťáku až tak nezáleží ale hodně záleží na tom kdo ho drží.
busy (782)|10.7.2009 06:59
[QUOTE=paoloamigo;3008]Tož přečetl jsem si všechny předchozí příspěvky a musím se jen smát. Chápu, že se hodně lidí digitálních zrcadlovek bojí, těch tlačítek co tam je a jak je to těžký a co je to vlastně ta clona? Na digitální zrcadlovku je potřeba si zvykat, dobré fotky nepříjdou hned. Je potřeba fotit relativně hodně, alespoň ze začátku, aby se ovládání dostalo pod kůži, asi jako když řídím auto, vše se pak děje automaticky.[/QUOTE]

Ale to vsetko plati aj pre lepsie kompakty. Napriklad taky Oly C8080WZ ma na sebe pomaly este viac tlacidiel ako zrkadlovka. A tiez si vsetky tie tlacidla musi clovek dostat "do krvi", najlepsie intenzivnym fotenim. Kompakty vyssej triedy (Panasonic FZxx, Canon Gxx, Oly SP5xx, ...) sa z hladiska mnozstva funkcii a nastaveni plne vyrovnaju zrkadlovkam.
paoloamigo (0)|10.7.2009 07:50
[QUOTE=busy;3009]Ale to vsetko plati aj pre lepsie kompakty. Napriklad taky Oly C8080WZ ma na sebe pomaly este viac tlacidiel ako zrkadlovka. A tiez si vsetky tie tlacidla musi clovek dostat "do krvi", najlepsie intenzivnym fotenim. Kompakty vyssej triedy (Panasonic FZxx, Canon Gxx, Oly SP5xx, ...) sa z hladiska mnozstva funkcii a nastaveni plne vyrovnaju zrkadlovkam.[/QUOTE]

C8080WZ je nepravá zrcadlovka EVF, ani kočka ani pes. Asi proto výrobci na tyto stroje dávají víc tlačítek aby zamaskovali jeho nedostatky oproti opravdovým zrcadlovkám. Není to někdy spíše na škodu tolik tlačítek? Jasně, na mém kompaktu není možná tolik tlačítek zato má rozsáhlejší menu než moje zrcadlovka. Ale přesto ten kompakt nemůžu srovnávat s mojí zrcadlovkou. Rozdíly ve velikost čipu a objektivu jsou zkrátka znát. Čím menší velikost čipu, tím větší šum. U kompaktu je navíc menší vzdálenost mezi čipem a optikou.
Filcka (300)|10.7.2009 20:08
[QUOTE=Templ;2952]
A nebyl by lepší deskáč?[/QUOTE]

Poměřováno kvalitou zobrazení určitě.

[QUOTE=Neregistrovaný;2972] Fotografoval jsem od měcháčů (Voigtlander 6x9) přes Zenity, Prakticy, filmovej Pentax, řadu kompaktů až po Oly 420 DSLR už už někdy od 1962 cca[/QUOTE]

A co jako?

[QUOTE=Neregistrovaný;2972]Nikdy bych se nodvážil zesměšňovat někoho s kompaktem.[/QUOTE]

A to já se toho zesměšnění klidně odvážím, protože ředa kompaktů fotí hůře než moderní fotomobily. :D:D:D
Cejpatka (220)|10.7.2009 21:21
[QUOTE=Filcka;3019]A to já se toho zesměšnění klidně odvážím, protože ředa kompaktů fotí hůře než moderní fotomobily. :D:D:D[/QUOTE]

Tak tímhle názorem jsi definitivně zesměšnil akorát sám sebe... ;)
Filcka (300)|11.7.2009 11:29
[QUOTE=Cejpatka;3020]Tak tímhle názorem jsi definitivně zesměšnil akorát sám sebe... ;)[/QUOTE]


Řekl bych, že si opět močíš na boty. Zkus se podívat na kvalitu zobrazení v rozích fotky z mobilu (pevné ohnisko objektivu) a z kompaktu (zoom). Jestli teda víš, kde má fotka rohy...:D:D:D
Cejpatka (220)|11.7.2009 14:33
Aha, takže ta "kvalita" je u Filcky proto, že "zoom" u kompaktu je špatný a na nic, zato pevné ohnisko v mobilu, to je to pravé.
Jinak Filcko, co tak sem místo sprostých rádoby chytrých a "vtipných" blábolů dát nějaký příklad?
http://home.tiscali.cz/cz871909/C902_versTZ5.JPG (výřez po zmenšení na 1600x1200)
Filcka (300)|11.7.2009 21:18
[QUOTE=Cejpatka;3026]Aha, takže ta "kvalita" je u Filcky proto, že "zoom" u kompaktu je špatný a na nic, zato pevné ohnisko v mobilu, to je to pravé.
Jinak Filcko, co tak sem místo sprostých rádoby chytrých a "vtipných" blábolů dát nějaký příklad?
http://home.tiscali.cz/cz871909/C902_versTZ5.JPG (výřez po zmenšení na 1600x1200)[/QUOTE]

Jinak Cejpatko, výřez odkud? Srovnávat fotku z rok starého mobilu s kompaktem vyšší třídy je humorné, co takhle srovnání s kompakty, které nemají softwarovou korekci soudku, vinětace a jiných lahůdek "špičkových" objektivů kompaktů? A též nevím, kde vidíš nějaké sprosté rádoby chytré a vtipné bláboly. Jestli máš nedostatky ve znalostech obsahu Slovníku spisovné češtiny, je to tvůj personální problém.
PaoloAmigo (0)|11.7.2009 23:00
To je úžasné, tady je diskuse o DIGITÁLNÍ ZRCADLOVCE a jakási filcka se z někým hádá co je lepší jestli kompaktní fotoaparát nebo "fotomobil". Taky píše fotomobil, nikoliv fotoaparát v mobilu. Těm nesmyslům co strkají do mobilu nepomůže ani honba za megapixely. Kdo je jen trochu technicky zdatný, pochopí že do placatého mobilu se nemůže vměstnat kvalitní fotoaparát. Ale co pitomců se na to chytí...
Templ (37)|26.3.2010 07:50
[quote=Neregistrovaný;2972]Typický příspěvek nafoukance bez jedinýho konkrétního poznatku.

Vy zcela určitě máte stejné vybavení jako pan Kamarád, jinak byste ten odkaz snad ani neměl uveřejňovat. Fotografoval jsem od měcháčů (Voigtlander 6x9) přes Zenity, Prakticy, filmovej Pentax, řadu kompaktů až po Oly 420 DSLR už už někdy od 1962 cca. Nikdy bych se nodvážil zesměšňovat někoho s kompaktem. Mám známé, kteří jsou naplněni radostí z pečlivě připraveného snímku, provedeného kompaktema současně znám jiné "fotografy", kteří nebudou se svou tvorbou spokojeni nikdy, protože jejich vybavení neodpovídá nikdy jejich představám. Nikdy nebudou vybaveni jako pan Kamarád.
A tak. Chci-li si udělat radost (od toho jsem fotoamatér, ne profesionální fotograf), dám si s tu práci s motivem a E-420, nelituji času a povedená fotografie mně naplní radostí. Požádá-li mě přítel, který slaví XXtiny a chce oslavu zdokumentovat a stačí mu footografie umístit na web nebo zhotovit 10 x 15 pro x přátel, vezmu kompakt S5 IS s výkonným bleskem a kupodivu mají moje fotografie větší úspěch než ve spěchu a bez zájmu odbytých několik "vobrázků" najatýho profíka s profi DSLR. A jdu-li s vnoučaty do lesa, vezmu si Nikon P50, protože s nimi mám plno starostí a jednu ruku přeci potřebuju na pohlavkování. Celkem vzato, co do množství fotogafií bych se obešel nejspíš bez E-420, přičemž neříkám, že bych se jí zbavoval lehko.[/quote]

A nebylo by lepší vnoučata vést na vodítku? Fackovat se nemá....
Petrbike (32)|26.3.2010 11:26
Ono zmíněné "klišé", že fotky dělá fotograf a ne fotoaparát platí v absolutní rovině jen někdy. Špatným přístrojem, či objektivem se třeba nikdy neudělá špičkový portrét, produktové foto, street s pěknou DOF ... a příkladů by bylo víc. Množství kreativních záměrů s kompaktem nelze vůbec technicky udělat. Z kompaktu zpravidla foto vypadá jako hezky, ale do technické kvality mu dost schází.
Stejně jako vypadá dobře jízda dobrého závodníka ve slabém voze, dokud vedle nejede někdo - stejně dobrý - v lepším autě. Pak je mu umění na nic - a všichni to najednou vidí.
Líbivé fotky se dají nacvakat ledasčím, ale špičkové vyžadují symbiózu dobré techniky a dobrého fotografa.