Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D3200 vs. Canon EOS 500D

zeloi (79)|23.11.2015 06:26
Zdravím vespolek. Mám možnost koupit bazarově Nikon D3200 nebo Canon 500D. Oba se seťákem 18-55mm. Nějak se nemůžu hnout z místa který by byl lepší. :confused: Poradí někdo? Díky moc. :rolleyes:
Sakini (1174)|23.11.2015 11:55
Když nebudeme přemýšlet o celých systémech, ale těchto dvou konkrétních zrcadlovkách, tak trochu těžko říct - 500D je vyšší třídy s lepším ovládáním a ergonomií, ovšem se starším senzorem a technikou obecně, D3200 má modernější senzor s velkým rozlišením, ale zase je víc osekaný a s horší ergonomií. Se seťáky to bude v obou případech ta stejná muzika, ve finále mi tak přijde rozumnější Canon který s jeho 15 megapixely není na jeho seťák tak náročný co se týče pokrytí rozlišení, což u D3200 je fakt. Fotky jsou sice s větším rozlišením, ale 18-55 Nikonu na ně není stavěný a bude to znát. Navíc senzor D3200 není co se šumu týče žádný zázrak a lepší než 500D asi nebude. Co se týče nějakého základního vybavení v rámci systému (základní tele, pevná pětatřicítka a padesátka, menší blesk atd.), v tom jsou obě značky dost podobné a není problém se vybavit za podobné peníze. Samozřejmě ten Canon musí být v opravdu dobrém stavu a za rozumné peníze, přece jen už je na světě dvakrát déle než Nikon.
zeloi (79)|23.11.2015 12:59
Díky za odezvu :). Ten Nikon je údajně ještě v záruce (doklady ztraceny při stěhování) :D:D . Ten Canon stáří 4 roky, nafoceno cca 25000, před půl rokem vyčištěn v Canon servisu, údajně velmi dobrý stav - podle fotek to tak vypadá. Cenově ten Canon zhruba o 1000kč levněji než Nikon.
Sakini (1174)|23.11.2015 13:55
Tak to není tolik, počet snímků jde ověřit, a oproti starším modelům které umíraly při 30 tisících 500D je schopná dát až 100 tisíc snímků než pojde závěrka. Pokud bude dobře chodit nemusí to být špatný kup, přece jen ta vyšší úroveň ovládání je znát. Pomocí Magic Lantern softwaru do něj navíc dostaneš rozšířené funkce. Z nabídky Nikonu (bazarově) by ho překonal spíš D90, D5000, D5100 nebo D3300. Dnes se za pár korun dá sehnat i profi D300, což je zase jiná story. Ale pak už to je o těch cenách.
kultus (1295)|24.11.2015 07:53
Tak pokud se chces bavit pouze o senzoru tak jsou sice se sumem na tom podobne, ale zapominas na vyssi rozliseni. 24Mpx schova toho sumu precejen vic kdyz se fotka downsampluje na 15Mpx canonu. A to nemluvim o tom, ze budou ty fotky ostrejsi i se setakem. Milan o tom tady mel clanek, nemusi to byt tak vyrazne,ale 15 vs. 24Mpx nebude uplne rovny boj ikdyz ve srovnani s jinyma 24megama vyssi tridy je horsi...
zeloi (79)|24.11.2015 08:33
Takže ty bys doporučoval spíše ten D3200 ?
Sakini (1174)|24.11.2015 08:49
Nezapomínám, však jsem to taky myslel tak, že ten 24 MPx senzor nebude mít tak zřejmou převahu proti 15 MPx Canonu jak by se vzhledem k věkovému rozdílu a rozlišení dalo čekat. A pak jsou tam další aspekty mimo senzor, v kterých má Canon převahu. On ten Sony senzor vážně má docela výrazný šum na to že je APS-C, a běžný uživatel výsledné fotky skoro určitě downsamplovat v reálném využití nebude. A jestli bude výsledek u Nikonu se seťákem zásadně ostřejší je taky otázka, už proto že nevíme jaký seťák to je (D3200 se prodával i se starým nestabilizovaným 18-55, což je docela slabota s kolísavou kvalitou), detailů bude o něco víc ale taky ten objektiv bude mít víc práce to vyrovnaně pokrýt, tedy hlavně co se týče krajů kde tyhle seťáky rychleji ztrácí. Přímé srovnání těchhle dvou konkrétních přístrojů se seťáky by bylo zajímavé, a technický náskok D3200 nemusí být zase moc velká výhoda.
kultus (1295)|24.11.2015 09:47
Taky nebude bezny uzivatel tisknout na dvoumetrove platno, pritom prohlizeni na televizi nebo tisk na bezny maly format tyhle nedostatky neodhali v takove mire aby se tim vyplatilo zabyvat. Downsampling (fyzicke zmensovani) nepovazuji za zadnou slozitost naopak je to pro mne zaklad archivace. Ale nikomu to samozrejme nenutim, je to muj uhel pohledu jak beru ten samotny senzor a co se z toho da dostat.

Jinak souhlas, ze ten canon je co se tyce ostatniho lepsi. Na druhou stranu nikon je jeste v zaruce a ze je ergonomie "spatna" neni na zavadu. Zeloi uz nejake zkusenosti s focenim ma tak ta prvni zrcadlovka urcite nebude posledni. Co vzit D3200 v zaruce, pohrat se s ni a stejne po par mesicich foceni zjistis co je na ni dobre a co spatne pripadne schazi. Pak ji s mensi ztratou prodas a koupis treba vyssi model. Samozrejme bych si D3200 zkusil nekde v obchode stejne tak neco pribuzneho tomu canonu. Osobni zkusenost ikdyz na kratkou dobu je k nezaplaceni a celou vyhodu snimace u nikonu muze canon rozbit na kusy kdyz ti sedne v ruce...takze nedoporucuji ani jeden ;) doporucuji zkusit canon i nikon v obchode. Urcite ale zjisti presni oznaceni objektivu a podivej se na jejich recenze, jak psal sakini se spatnym objektivem to zadna slava nebude a ani 24Mpx to veru nevytrhne...
pas!k (173)|24.11.2015 10:10
Prvni co udela az zjisti ze zrcadlovka neni automaticky cesta k dobrym fotkam .. se bude ohlizet po lepsim skle .. a jak koupi pak se znacky meni blbe .. nechci tu vyvolavat flame canon vs nikon .. ale co se ovladani tyce byl sem celkem nemile prekvapen kdyz jsem mel pujcenou 7100 .. v cene skel .. je na tom canon taky krapet lip .. a nerikam to proto abych na nikon hazel spinu .. rika se .. ze telo by melo padnout do ruky .. ja si myslim ze potencial toho ovladani stejne clovek zjisti az ma neco nafoceno .. Zalezi taky dost na tom .. jak s tim kdo bude fotit jestli to je na nejake obcasne foceni .. nebo se tim nekdo chce fakt zacit bavit ..
zeloi (79)|24.11.2015 11:25
Díky za další odezvy ;) Ten NIKON je údajně v záruce, ale prodávající nemá doklady (ztraceny při stěhování). Objektiv k NIKONu je AF-S DX 18-55/ G VR. U toho CANONa nevím bohužel. Jinak samozřejmě vím, že seťák nebude žádná sláva a bude to chtít jiné sklo. Počítám třeba 50mm/1,8, dále pak nějaké delší.... a určitě budu chtít zkusit nějaká ta MF sklíčka. :D
Cejpatka (220)|24.11.2015 12:09
Bez dokladu, tedy potvrzeného záručního listu nebo faktury s uvedeným výrobním číslem, případná záruční oprava uznána nebude.
Milan Šurkala (3381)|24.11.2015 12:31
[QUOTE=Sakini;39841]běžný uživatel výsledné fotky skoro určitě downsamplovat v reálném využití nebude[/QUOTE]

To bych rozhodně netvrdil. Downsamplování je už to, že to nahraješ na sociální síť, necháš si to vytisknout, zobrazit na monitoru,... Jde o to, jak se to prezentuje. Navíc někteří zjistí, že tak vysoké rozlišení nepotřebují a stejně fotí do nižšího rozlišení (tzn. downsampling udělají už ve fotoaparátu a jak ukázaly testy, když máš z čeho zmenšovat, výsledek vyjde lépe, ten šum je pak jemnější a přirozenější). Navíc bych řekl, že rozdíl ve snímačích je dost ve prospěch toho Nikonu. Je pravda, že na 24MPx snímač to není zrovna sláva, ale Canon je docela průšvih už na 18 megapixelech, ne to ještě na starším 15MPx čipu. A potvrzuje to i např. DxO http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-500D-versus-Nikon-D3200___586_801 Myslím, že toto je hodně výrazný rozdíl v šumu ve prospěch Nikonu. Co se týče ovládání, tak tam je to naopak, třeba mně osobně podstatně více sedí levné Canony než Nikony. Jenže toto už je subjektivní.
Sakini (1174)|24.11.2015 12:51
Tak pokud takhle zeširoka, tak pak se downsamplování používá hodně - já vždy spíš myslím na cílené, které člověk dělá záměrně za účelem archivace nebo zlepšení obrazu. Že naprostá většina uživatelů nevyužije maximální rozlišení, které mají k dispozici, to je taky známá věc.

http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare?utm_campaign=internal-link&utm_source=mainmenu&utm_medium=text&ref=mainmenu#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=canon_eos500d&masterSample=canon500d_iso3200.acr&slotsCount=4&slot0Camera=canon_eos500d&slot0Sample=canon500d_iso3200.acr&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=nikon_d3200&slot1Sample=dsc_0016.acr&x=-0.9990370727010112&y=0.4834285714285715

Je pravda, že je tam šumu viditelně víc, a spousta barevného, plus vliv rozlišení u Nikonu které to lépe schová. Jen jestli to bude rozdíl tak velký, aby v běžném použití (web, malé výtisky) hrál roli, to už pak je na každém jednom uživateli co mu stačí.
zeloi (79)|24.11.2015 13:10
Tak nyní mám nějakých 18MPX a plné rozkišení asi nevyužiji. Běžně tisknu formát 10x15. Maximálně bych mohl někdy využít něco hodit na A4. Jinak fotím do RAW a pak ukládám v JPG. Já s mojím strojkem v žádném případě nemůžu přes ISO 400 - to už je skoro nekoukatelné. Takže od zrcadlovky si slubuji větší možnosti jít s hodnotou ISO nahoru. Nějak se ztrácím v tom, který stroj je na tom se šumem hůř. Pochopil jsem, že NIKON má větší DR - novější procesor. :rolleyes:
Milan Šurkala (3381)|24.11.2015 13:16
[QUOTE=zeloi;39850]Nějak se ztrácím v tom, který stroj je na tom se šumem hůř. Pochopil jsem, že NIKON má větší DR - novější procesor.[/QUOTE]

Hůř je na tom Canon. Nikon má sám o sobě trochu nižší šum (na pixelové úrovni), ale také větší rozlišení, takže když si např. fotku zobrazíš na Full HD 2MPx monitoru, tak se ten šum lépe schová. Jinak řečeno, šum Canonu při ISO 800 má Nikon až někde u ISO 1250.
zeloi (79)|24.11.2015 13:25
Aháá, díky. :) Takže v neprospěch NIKONu hraje jen horší ergonomie a méně funkcí - očesaný přístroj pro úplné začátečníky. :rolleyes: CANON je tedy lépe vybavený, ale zastaralý (tento model samozřejmě) :D
kultus (1295)|24.11.2015 14:15
No bral jsem to uz jako samozrejmost, ale jak uz tady nekdo naznacil brat v potaz system jako takovy tzn. vyber a cenu skel. Rozdil v sumu mezi canikonem bude IMHO pri malem tisku opravdu mala az zadna i v navaznosti na PP (delas v RAWu to je dobre) a nasledne doostrovani, pri kterem prave zvyraznujes sum. Takze opravdu ber v potaz cely system a i nejakou tu ergonomii a ovladani. Vidis to zase je to jen na tobe ;) jinak zaruka bez dokladu jakoby nebyla. Jestli se rozhodnes pro toho nikona a dotycny se chlubil zarukou a nema papiry, sel bych s cenou jeste dolu. ;)
zeloi (79)|24.11.2015 15:10
No, s tou zárukou mi to je jasný, že bez dokladu to jako by nebyla :(. Ale pochybuji o nějakém smlouvání o ceně, jelikož je dost slušná :) Uvidíme. Napsal jsem prodejci (oběma) a čekám na odpovědi. Ale pořád mám brouka v hlavě :rolleyes: