Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix DMC-LX7 nebo Canon G7 X?

BelegST170 (3)|24.11.2015 11:05
Ahoj, potřebuji poradit s výběrem foťáku.

Blíží se nám narození potomka a tak jsme se rozhodli, že náš současný Canon PowerShot A3100 IS fakt není dostatečně kvalitní na dokumentaci toho jak dítko poroste.

Vybíral jsem z kategorie +- 10 000 Kč. Zrcadlovky i bezzrcadlovky jsem zavrhl, kvůli velikosti a cenně (manželka se navíc nechce učit nic moc učit a fotí na režim auto).
Jde mi o to mít co nejlepší fotky v interiéru i za horší světelnosti, venkovní momentky (i dětí v pohybu), důležité je také kvalitní video.

Vím že Canon G7 X má mnohem větší chip než Panasonic Lumix DMC-LX7, ale přece jen cenový rozdíl cca 5000Kč mezi nimi mi vzhledem k parametrům příjde hodně.

Který z nich byste mi doporučili? Případně jaký jiný preferujete?

Díky, Jirka
Bukovec (132)|24.11.2015 15:32
Mluvíš hlavně o fotkách ve špatném světle(interiéru), no a rozdíl světelnosti je zde minimální(zvláště, vezmeme-li v potaz, že LX7 má na plnou díru poněkud mléčné snímky), zvláště když vezmeš v potaz rozdíl velikosti čipů... http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f0/Sensor_sizes_overlaid_inside.svg/517px-Sensor_sizes_overlaid_inside.svg.png

Tak aby ty fotky z LX7 za něco stály budeš muset mít buď delší čas - dítě nepočká, takže to nepřipadá v úvahu.. takže zvýšit ISO - no a to bude pro ten Panasonic konečná.

Připočtěme modernější procesor(spolehlivější automatika), dotykový(velmi se hodí, jelikož nečekáš, kam se ti foťák rozhodne zaostřit a prostě ťukneš na to co zaostřit potřebuješ a exponuješ - jednoduché a účelné) výklopný display, 5x optický zoom, na kompakt dobré makro... Zkrátka neplatíš pouze za čip ale za kompletně pokročilejší stroj, takže jestli na to finance jsou, tak rozhodně ber Canon a nebudeš litovat...
Petr Be. (211)|24.11.2015 17:37
Určitě je dobré si lepším strojem polepšit, ale bez světla ani ránu. To prostě nejde. S normálním kompaktem budou snímky nepoužitelné,a s lepším strojem jen o kousek lepší. Otázkou je, zda se to tedy vyplatí. Za mě tedy doporučím vybavit domácnost lepšími a silnějšími světly. Je to pár stovek až tisíc, a udělá to práce jak o třídu větší systém...

Bezzrcadlovky se dělají i docela malé, a rozhodně skoro všechny mají automatický režim, takže není nutné se nic učit. To kolečko se zeleným obdélníčkem snad zvládne do správné polohy natočit každý.
Bukovec (132)|24.11.2015 18:38
Bezzrdcadlovka na tom se seťákem nebude o moc líp, navíc na foťáku vetšinou nepřekáží tělo ale objektiv! Takže pokud chceš něco skladného, kompaktu se nevyhneš. Pokud nosíš tornu/batoh a chceš něco lehkého, kup bezzrcadlo. Navíc si myslím, že ten canon odbude lepší práci, než set bezzrdcadla za 10 000 se setovým objektivem...(bokeh, světelnost..)
Petr Be. (211)|25.11.2015 15:20
Vůbec to nevyvracím, jen navrhuji alternativu. Low-end bezzrcadla se dají sehnat za 8-9000Kč. G7x je za 13000, takže by od něj bylo hezké, aby alespoň v některých aspektech byl lepší. A on je.... :-)
Dokud se na bezzrcadlo nenasadí pevné sklo. Ale to je známý příběh.
Spíš jsem chtěl napsat, že ani světelnější objektiv to doma večer bez světla nezachrání. ani s f/1.4 na APS-C snímači se občas nedaří stopnout pohyb tak, aby bylo ve snímku málo šumu. Prostě není světlo. A i takovou věc je třeba řešit. Nejen fotoaparát.
BelegST170 (3)|25.11.2015 15:24
Díky za rady, momentálně u mě vítězí Canon. Jedna z negativních věcí co jsem o něm četl je malá výdrž baterie. Máte s tím někdo zkušenosti?
Bukovec (132)|25.11.2015 20:08
To bohužel ne, ale nic ti nebrání si dokoupit záložní ;)
Milan Šurkala (3381)|25.11.2015 23:38
[QUOTE=BelegST170;39860]Díky za rady, momentálně u mě vítězí Canon. Jedna z negativních věcí co jsem o něm četl je malá výdrž baterie. Máte s tím někdo zkušenosti?[/QUOTE]

https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-g7-x-opet-skvele-gecko/6173-3

335 fotek a 7 minut videa. Není to průšvih, ale ani žádný zázrak. Navíc je to v podstatě skoro bez blesku a ne vždy na úplnou automatiku (vypnuté průběžné ostření...). Takže reálně to vidím tak na 250-300 fotek.
Asverus music (10)|26.11.2015 22:01
Dobrý deň. Moja OSOBNÁ skúsenosť: keď Ti viac záleží na fotkách ako na videu, kúp si Canon G7X. Ak Ti viac záleží na videu, kúp si Panasonic LX 7. Univerzálne na foto a video doporučujem (používam) Panasonic LX100. P.S.: Bez náhradných batérií nevychádzaj z domu!
Bukovec (132)|26.11.2015 22:25
Tou LX100 se už dostáváme do úplně jiného segmentu...
joeh (3352)|26.11.2015 22:40
[QUOTE=Bukovec;39889]Tou LX100 se už dostáváme do úplně jiného segmentu...[/QUOTE]

- to je pravda, ale hodne dobrý segment...
Ghork (13)|27.11.2015 13:34
Zdravím, souhlasím s Bukovcem, Canon je výrazně lepší volba. Kromě lepšího čipu má i velice dobrou světelnost (byť Panasonic nabízí o chloupek lepší) a dobře ostří i za horšího světla (což se doma hodí). Navíc bych se u něj tolik nebál zvyšovat ISO (které je mimochodem výrazně vyšší - viz http://www.aaron.cz/produkty/canon-powershot-g7-x/technicka-specifikace#tab).
Každopádně spíš než mezi G7X a LX7 bych vybíral mezi G7X a Sony DSC-RX100 II, který by měl být trochu svižnější. I tak bych ale byl spíš pro ten Canon.
Milan Šurkala (3381)|27.11.2015 18:24
[QUOTE=Ghork;39897]Zdravím, souhlasím s Bukovcem, Canon je výrazně lepší volba. Kromě lepšího čipu má i velice dobrou světelnost (byť Panasonic nabízí o chloupek lepší) a dobře ostří i za horšího světla (což se doma hodí). Navíc bych se u něj tolik nebál zvyšovat ISO (které je mimochodem výrazně vyšší - viz http://www.aaron.cz/produkty/canon-powershot-g7-x/technicka-specifikace#tab).
Každopádně spíš než mezi G7X a LX7 bych vybíral mezi G7X a Sony DSC-RX100 II, který by měl být trochu svižnější. I tak bych ale byl spíš pro ten Canon.[/QUOTE]

Canon dobře ostří za horšího světla? Tak s tím bych byl hodně opatrný, protože dle mých zkušeností je tomu přesně naopak a pokud bych Canonům měl obecně něco vytknout, tak je to zrovna ostření za slabšího světla. Když mu podstrčíš nějakou rozumnou hranu, tak funguje solidně, ale jakmile nemá nic výrazného, čeho by se chytil, často stávkuje. Právě autofokus je důvod, proč bych nezavrhoval LX7 a naopak si trochu dával pozor na G7 X.
Asverus music (10)|27.11.2015 20:24
Funguje to presne tak, ako uvádza Milan. Preto som G7X predal a ponechal som si LX7 a LX100.
BelegST170 (3)|30.11.2015 08:43
Hmm, tak teď z toho začínám být jelen. Pokud by měl LX7 líp ostřit v šeru a mít lepší video. Tak se ty 4 tisíce možná vyplatí ušetřit...