Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Rychlý kompakt do 7 tisíc

DominikHolecek (3)|25.11.2015 15:48
Ahoj, asi tak týden se již poohlížím po nějakém kompaktním fotoaparátu, ale nemůžu najít nic co by vyhovovalo mým požadavkům... Napadlo mě proto napsat na toto forum, kde se snad najde někdo, kdo ví o nějakém modelu, který by byl v dané cenové kategorii nejlepší a mě i vyhovoval... ;-)

Co požaduji: Na prvním místě je u mě rozhodně rychlost a kvalita fotek - budu s tím totiž fotit převážně děti a psa, a potřebuji tak něco s rychlou reakcí - prostě něco co má co nejmenší prodlevu mezi fotkami a má rychlou uzávěrku...

Druhou věcí, na které již tak ale nelpím, je poté dobrá světelnost... Nechci něco co má minimální světelnost f/3.0 a výš a maximální přes f/6.0

Třetí věcí je kvalita displeje, kde bych chtěl minimálně 480 tisíc pixelů (takže dnes nic neobvyklého...)

Čtvrtým aspektem je pak baterie, která by měla zvládnout alespoň 300 snímků na jedno nabití - na tomto ale nelpím, je to jen spíše také přání...

5. Cena by neměla (nebo pouze lehce) přesáhnout 7 000 Kč - vím že to není moc, ale nechci moc utrácet...

Co naopak nevyžaduji: hledáček, velký zoom, grip, atd...

Osobně by se mi nejvíce líbil Olympus Stylus XZ-2, ale ten se bohužel již neprodává... :-( Takže v úvahu zatím připadá pouze Canon PowerShot S120, který má ale podle všeho malou výdrž baterie... :-(

Snad mi tedy nabídnete nějakou lepší alternativu... :-)
Petr Be. (211)|25.11.2015 18:51
Koukám po takovém stroji místo EOS M skoro každý den, a za mě také nic.
Stroje které dokážou co chcete existují, ale prostě si za něj výrobci a prodejci říkají víc. A tak čekám s penězi v kapse, přemýšlím a "nefotím". Rozhodnutí začíná tlačit.
Asi bych doporučil nějakou low-end Olympus bezzrcadlovku. Splní většinu přání, a je to kolem 8000Kč (i se základním objektivem, kde velký snímač snadno vynahradí světelnost). Zas se posunete o kousek výš. Problém je, že to není tak malé. Tedy je to hodně malé, jen na tloušťku to s tím sklem je obvykle přes 5cm....
Bukovec (132)|25.11.2015 20:13
Za mě Olympus xz-10 dnes už hůře sehnatelný, ale stále se to dá.... Najde tu k němu i recenze.

---------- Doplněno v 20:13 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:12 ----------

Jinak to CSC bude určitě lepší řešení.... Pokud ti nejde o kompaktnost.
Milan Šurkala (3381)|25.11.2015 23:46
[QUOTE=Bukovec;39866]Za mě Olympus xz-10 dnes už hůře sehnatelný, ale stále se to dá.... Najde tu k němu i recenze.

---------- Doplněno v 20:13 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:12 ----------

Jinak to CSC bude určitě lepší řešení.... Pokud ti nejde o kompaktnost.[/QUOTE]

XZ-10 se dá kde sehnat? To nešlo už tak před půl rokem (radil jsem jej kamarádce a trvalo docela dlouho, než jsme našli v Praze(!) jeden zapomenutý kus, který byl hned k dispozici).

Jinak, pokud to má být rychlé, tak bych také doporučil nějaký ten PEN od Olympusu. Světelnost sice nic moc, ale jak již bylo řečeno, on to zase vynahradí ten čip, takže to bude plus minus podobně jako kompakt se světelným objektivem. Navíc za 7 tisíc ten kompakt bude mít světelný objektiv jen na nejširší ohniskové vzdálenosti. Nicméně co se dívám, tak E-PL6 začíná na 9 tisících s objektivem, což je už dost přes čáru. Upřímně řečeno, nevím, zda za 7 tisíc seženeš něco, co bude dobře zvládat psa a dítě v pohybu. Canona bych spíše nebral, ten neostří nejrychleji a občas při ostření stávkuje. Když mu ale pomůžeš a budeš se soustředit na výraznější hrany, tak se ale dá přemluvit k slušné spolupráci.
Bukovec (132)|26.11.2015 07:40
[QUOTE=Milan Šurkala;39871]XZ-10 se dá kde sehnat? To nešlo už tak před půl rokem (radil jsem jej kamarádce a trvalo docela dlouho, než jsme našli v Praze(!) jeden zapomenutý kus, který byl hned k dispozici).

Jinak, pokud to má být rychlé, tak bych také doporučil nějaký ten PEN od Olympusu. Světelnost sice nic moc, ale jak již bylo řečeno, on to zase vynahradí ten čip, takže to bude plus minus podobně jako kompakt se světelným objektivem. Navíc za 7 tisíc ten kompakt bude mít světelný objektiv jen na nejširší ohniskové vzdálenosti. Nicméně co se dívám, tak E-PL6 začíná na 9 tisících s objektivem, což je už dost přes čáru. Upřímně řečeno, nevím, zda za 7 tisíc seženeš něco, co bude dobře zvládat psa a dítě v pohybu. Canona bych spíše nebral, ten neostří nejrychleji a občas při ostření stávkuje. Když mu ale pomůžeš a budeš se soustředit na výraznější hrany, tak se ale dá přemluvit k slušné spolupráci.[/QUOTE]

Omlouvám se za mystifikaci,
ještě v září se dal na heuréce sehnat(myslím nějaké výstavní kusy), teď jsem tam znovu mrknul a ano, již není určen k prodeji.

Za zmínku tedy ještě stojí Nikony řady J - například Nikon J4 stojí dnes 6 500 Kč(přibližně) - takže se na rozdíl od PENů vejde do limitu, dotykový display má taky, jen není výklopný.
Co se týče rychlosti ostření, tak je to podle všeho pravdu rchlík a konkurujemu snad jen Nikon 1 V3 - takže na psa a dítě by to stačit mělo.
1" čip sice již celkem brzo šumí(na poměry 1") ale i tak ty fotky z něj nevypadají beznadějně( http://www.photographyblog.com/previews/nikon_1_j4_photos/ ). Navíc je i skladnější než PENy.

Kvalitativně na tom budou PENy, ale tento (Nikon 1 J4)určitě také odvede svou, a za menší peníz...
Milan Šurkala (3381)|26.11.2015 17:49
Jo, na Nikony 1 jsem zapomněl, ty by pro tohle mohly být celkem dobré.
DominikHolecek (3)|2.12.2015 20:38
Díky všem za rychlé odpovědi a velmi dobré typy - vámi doporučený Nikon J1 mě v recenzích na youtube naprosto nadchl svou rychlostí ale na můj vkus až moc šumí, a to i při nízkém ISO. Takže ten jsem spíše zavrhl...

Podíval jsem se proto na Olympus PEN - EPL6, který je sice dražší (nejlevněji vyjde na cca 8 000 Kč), ale za to je také bleskurychlý a fotí dle mého skvěle (O mnoho lépe než jakýkoliv kompakt, který jsem kdy viděl). Vypadá to tak, že se ,,plácnu přes kapsu" a koupím tento foťáček, jenž jak se zdá vyhovuje a v mnohém i převyšuje (kromě ceny) mé požadavky a konečně tak nahradí prázdné místo po zrcadlovce...

Momentálně jsem na výletech a různých akcích, kam mě nebavilo/nešlo tahat zrcadlovku, používal k focení mobil LG G2... :-D Ten byl sice svého času jedním z nejlepších ,,fotomobilů" (tím myslím telefon s co nejlepším fotografickým výstupem) ale je to pořád jen smartphone... ;-)
Komo (840)|2.12.2015 20:49
[QUOTE=DominikHolecek;40054]O mnoho lépe než jakýkoliv kompakt, který jsem kdy viděl[/QUOTE]
Myslis kompakt do 7000?
DominikHolecek (3)|3.12.2015 20:35
Na vlastní oči jsem viděl a vyzkoušel i pár kompaktů za cca 10 - 11 000 Kč a dle mého názoru se tomuto Olympusu kvalitou fotografií a především rychlostí nemůžou rovnat. Je sice pravda, že to bylo v roce 2012 (Možná 2011) ale nemyslím si, že se za těch pár let kvalita kompaktů nějak rapidně zlepšila a nehraje to podle mě nějakou významnou roli... :-P
Ghork (13)|7.12.2015 08:41
No, co si budeme povídat, foťáky jdou dopředu docela rychle, takže srovnávat dnešní kompakty s těmi, co byly na trhu zhruba před čtyřmi lety, moc nejde. Každopádně ten Olympus je dobrá volba. Výhodou je, že je to systémový kompakt, takže si k němu můžete dokoupit objektivy podle potřeby - a tím pádem doladit třeba tu světelnost. A rychlost i kvalita displeje by měly víceméně odpovídat (viz http://www.aaron.cz/produkty/olympus-pen-pl6-14-42-cerna/technicka-specifikace#tab).
kultus (1295)|7.12.2015 08:50
No zase kdyz se podivas kolik je novinek v te cenove kategorii kolem 10K? Same stare 1,1/7" nebo 1" kompakty (G16, LX7, P7800, RX100 mkI)...tady je treba jeste tak rok pockat az pujdou dolu novejsi modely. Na tech levnejsich olympusech taky neni nic prevratneho, akorat je treba si dat bacha jestli je tam starsi 12Mpx senzor nebo mnohem lepsi 16Mpx (napr.EPM2) no a Nikon 1 je porad ta sama pisnicka, rychlost vyborna, ale vlastni ergonomie nic moc stejne tak vykon i novejsiho 1" cipu...samozrejme ve srovnani s levnou konkurenci je to vyborna volba jak olyk EPL6 tak Nikon 1...
Komo (840)|7.12.2015 11:39
Kultus,na tych levnejsich Olykoch je prevratne vsetko. Malicky system, foti rovnako ako vlajkova lod a smiesna.cena.