Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr fotoaparátu

SamSet (10)|1.12.2015 14:01
Dobrý den,

odešel nám starý kompaktní fotoaparát a rádi bychom si pořídili nový. Přítelkyně fotí jenom na automatiku, ale já se chci s fotoaparátem trochu naučit a nastavovat si věci manuálně. Fotíme většinou krajinu, rodinu, výlety. Chtěl bych se naučit fotit portréty (pracovat s hloubkou ostrosti), západy slunce, momentky... Vybral jsem si pár fotoaparátů a rád bych znal Váš názor, který se na můj vrtoch hodí nejlépe.

Mám v seznamu pár foťáků s výměnnými objektivy, ale neuvažuji o koupi specifických objektivů. Budu používat jenom ten, který se dodává rovnou s foťákem. A asi hloupý dotaz - Jde fotit foťákem s výměnnými objektivy i bez objektivů? Tedy jenom s tělem?

Jedná se o:

FujiFilm X-A1 + XC 16-50 Red + objektiv 50-230
Sony Alpha A5000 + 16-50 mm
Panasonic Lumix DMC-LX7
Nikon Coolpix P7800
Sony Cyber-Shot DSC-RX100


Je některý z těchto foťáků výrazně lepší, nebo mi doporučíte úplně jiný? Cena do 12 000 Kč.

Děkuji všem, kteří mi věnují trochu svého času :-)
David
kultus (1295)|1.12.2015 15:41
Zdar Davide, konecne po delsi dobe dotaz, ktery ma hlavu a patu, nenudi a dobre se cte i pobavi :) Fotit se da i bez objektivu a vysledek pak vypada jako kdyz ti u ocniho nakapou do oci ten sajrajt pro rozsireni zornic, mozna jeste hur :) takze smysl to samozrejme nema. Prirovnani by jeste sneslo videni babicky co potrebuji 15 dioptrii na dalku a nemuze najit bryle ;)

Jestli se chces trochu pohrat s HO tak obecne sledovat ukazatele jako velky snimac (A5000 a fuji ho maji z vyberu nejvetsi), svetelny objektiv a delsi ohnisko. Samozrejme chce to najit nejaky kompromis. Vsechny co si vybral maji sve pro a proti. Jestli ti nevadi vetsi velikost/hloubka fotaku a nebudes dokupovat objektivy, zameril bych se na CSC a kompakty z mensim senzorem mozna i vyhodil z vyberu. Fuji ma docela slusne setove objektivy, velky snimac, kvalitni jpeg (pokud nebudes zpracovavat RAW), ovladani trochu svojske, ale aspon nejake ovl.prvky a vyklopny displej. Nevim jestli se do rozpoctu najde neco lepsiho od panasonicu s MFT, spis asi ne. Na ty zapadovky budes potrebovat dobry DR (domena vetsich senzoru) a objektiv co moc netrpi na odlesky v protisvetle. Sony ma dost spatny setak a nic moc ergonomii kvuli chybejicim ovladacim prvkum, ten ti s cistym svedomim nedoporucim ikdyz snimac sam o sobe neni spatny. Pak uz bych do zadaneho rozpoctu spis vzal A5100 s lepsim 24Mpx snimacem. Ja bych sel do fujiho, ale pokud opravdu nebudes nic dokupovat, ty fuji objektivy jsou dost drahe.
joeh (3352)|1.12.2015 15:43
- ak nevadí absencia hľadáčika, Fuji + dve sklá za tú cenu je vynikajúca voľba : https://www.mall.cz/bezzrcadlovky/fujifilm-x-a1-xc-16-50-mm?v=775424003
kultus (1295)|1.12.2015 15:56
No ono to tele neni zadny zazrak, ale tak neber to za ty prachy...
joeh (3352)|1.12.2015 15:57
[QUOTE=SamSet;40018] Jde fotit foťákem s výměnnými objektivy i bez objektivů? Tedy jenom s tělem?[/QUOTE]

- áno, dá sa to, princíp "dírkové komory"
Komo (840)|1.12.2015 16:24
[QUOTE=kultus;40021]No ono to tele neni zadny zazrak, ale tak neber to za ty prachy...[/QUOTE]
Preco,recenzie su celkom kladne.Mas inu skusenost?
SamSet (10)|1.12.2015 16:29
kultus - :-) děkuji za vysvětlení a názor.

joeh - děkuji, ano, právě tuto nabídku jsem našel a ta cena mě zaujala. Absence hledáčku vůbec nevadí.

Jinak ty západy slunce nejsou až taková priorita. Jde spíše hlavně o ty výlety, kde si vyfotíme okolí, domečky, a nějaký ten ksichtík u památky např., ale chtěl bych, aby fotky měly určitou kvalitu.


Když tedy půjdu do Fuji, neudělám špatně, ano?
Komo (840)|1.12.2015 17:15
X A1 ma,mal.tusim kolyy. Uz sa to tu preberalo,skus pohladat.V skratke,co si pamatam,tak obrazova kvalita dobra,slabsie video. Ostrenie tiez ziadny rychlik.
Ale osobne si myslim,ze bez dokupenia aspon jedneho svetelneho skla nema csc vyznam (dosahovanie malej HO,fotenie v zlych svetelnych podmienkach).S hlbkou ostrosti sa sice mozes hrat aj s tym 50-230, ale narazis tam na urcite limity.
kolyy (1542)|1.12.2015 17:57
X-A1 mám a je to výborná voľba ak prioritou nie je fotenie akčných scén a vecí v pohybe. Video je tiež slabina. Na to čo popisuješ by sa to mohlo veľmi dobre hodiť. Prednosťami Fuji je optická kvalita, veľký senzor a špičkové spracovanie obrazu vo foťáku. Výsledkom je kvalita fotiek, ktorú v danej cene ťažko niečo predčí.
kolyy (1542)|1.12.2015 18:08
[QUOTE=kultus;40021]No ono to tele neni zadny zazrak, ale tak neber to za ty prachy...[/QUOTE]

XC50-230 mám a opticky je na tom veľmi dobre, stabilizácia je tiež slušná. Svetelnosť však nie je nijako zázračná a problémom je rýchlosť ostrenia, najmä v kombinácii s X-A1. Takže aj keď je dosah veľmi pekný, otázka je na čo to použiť - v podstate je to dlhý objektív na statické scény. Takže zver v divočine alebo vtáky v pohybe určite nie. Na nejaké zoo alebo portréty na dlhšom ohnisku je to ok.
kolyy (1542)|1.12.2015 18:24
[QUOTE=Komo;40025]Ale osobne si myslim,ze bez dokupenia aspon jedneho svetelneho skla nema csc vyznam (dosahovanie malej HO,fotenie v zlych svetelnych podmienkach).[/QUOTE]

Často to platí, ale konkrétne pre výletného krajinkára to tak byť nemusí a X-A1+XC16-50 dáva preto veľmi dobrý zmysel aj samo o sebe.

Je však pravda, že pre portréty s výrazne rozmazaným pozadím to chce pri Fuji ďalšiu výraznejšiu investíciu. Najlacnejšia možnosť je objektív XF35mm F2 za cca 11000Kč, ktorý teraz prichádza na trh. Pri Sony alebo M4/3 človek urobí plno parády aj s lacnými Sigma objektívmi a za rozumné peniaze je aj Olympus 45mm alebo Sony 50mm.
joeh (3352)|1.12.2015 18:40
[QUOTE=SamSet;40024]Když tedy půjdu do Fuji, neudělám špatně, ano?[/QUOTE]

- to určite nie, naopak, ten set priam vyžaduje kúpu.
SamSet (10)|2.12.2015 12:10
Tak přítelkyně do mě celý večer hustila, že už si není jistá, zda sebou chce tahat tak velké objektivy. Že kompakt strčí normal do kapsy a jde. Ach jo. Hoši, jestli Vás ještě můžu otravovat, tak do jakého kompaktu (bez výměnných objektivů) by jste šli vy? Cena zase max. 12 000 Kč.

Z toho mého seznamu zbudou:

Panasonic Lumix DMC-LX7
Nikon Coolpix P7800
Sony Cyber-Shot DSC-RX100



Je tento výběr dobrý, nebo se najde vhodnější foťák?
kolyy (1542)|2.12.2015 13:47
Tak ale ani LX7 nie je práve fotoaparát do vrecka, a už vôbec nie P7800. Jediný vreckový prístroj z toho čo tu máš je RX100. Porovnaj:

http://camerasize.com/compact/#483.421,350,480,508.360,332,491.397,ha,f

Pridal som Ti tam do výberu aj Panasonic GM1, miniatúrny kompakt s vymeniteľnými objektívmi, ktorý je teraz vo výpredaji od 9000Kč.
SamSet (10)|2.12.2015 14:33
kolyy - Ach ta moje nerozhodnost mě jednou zabije :D teď si mi dal brouka do hlavy s tím Panasonic GM1. Našel jsem ho za cenu 9000 Kč i s objektivem 12-32mm k tomu z Datartu.

Přesto... nevím proč, ale Panasonic Lumix DMC-LX7 se mi asi zamlouvá více. Podle recenzí co jsem si projel tak fotí dobře a většina je s ním spokojená. Šel bych si ho omrknout do obchodu ještě před koupí a ohmatat si ho.
joeh (3352)|2.12.2015 18:16
SamSet - ale to sa dostávame z veľkého APS-C čipu Fuji na už relatívne malý čip LX7 :
Fuji     LX7.jpg
Komo (840)|2.12.2015 18:33
[QUOTE=SamSet;40038]Tak přítelkyně do mě celý večer hustila, že už si není jistá, zda sebou chce tahat tak velké objektivy. Že kompakt strčí normal do kapsy a jde. Ach jo. Hoši, jestli Vás ještě můžu otravovat, tak do jakého kompaktu (bez výměnných objektivů) by jste šli vy? Cena zase max. 12 000 Kč.

Z toho mého seznamu zbudou:

Panasonic Lumix DMC-LX7
Nikon Coolpix P7800
Sony Cyber-Shot DSC-RX100



Je tento výběr dobrý, nebo se najde vhodnější foťák?[/QUOTE]

Tvoja priatelka je mudra zena. Samozrejme,ze by jej ta velkost sla na nervy(fotaku,samozrejme). Pre normalnych ludi je najvhodnejsi kompakt. Ten rozdiel oproti CSC so zakladnym objektivom do formatu A4,alebo prezerani v TV bude pre bezneho cloveka zanedbatelny,alebo ziadny. Dalsia vec: inak bude vyzerat fotka na monitore,inak v TV a inak vytlacena na papieri.
Ja by som bral RX 100.
kultus (1295)|2.12.2015 18:46
Noo kdyz uz postujes nejake srovnani, patrilo by se aspon napsat pri jakych parametrech to bylo focene. Jinak to vypada velice neduveryhodne az samoucelne.

Rozdil v cipech je neoddiskutovatelny a byt tazatelem hned argumentuji, ze rozsah LX7 pokryje pouze 16-50mm coz se da zvladnout i v zenskych rukach a tele je jaksi option, ktery nikdo nikoho nenuti nosit. Ohmatani schvaluji, ale lepe udelas kdyz si vemes vlastni kartu a udelas par fotek prave v tom mene osvetlenem obchode abys videl co z toho leze v trochu horsich podninkach, jestli bude vyhovovat.
joeh (3352)|2.12.2015 18:59
[QUOTE=kultus;40049]Rozdil v cipech je neoddiskutovatelny a byt tazatelem hned argumentuji, ze rozsah LX7 pokryje pouze 16-50mm coz se da zvladnout i v zenskych rukach a tele je jaksi option, ktery nikdo nikoho nenuti nosit.[/QUOTE]
- to je co ?
Milan Šurkala (3381)|2.12.2015 19:57
RX100 určitě mohu doporučit, pokud teda nevadí velmi špatné makro. Ani s LX7 rozhodně neuděláš špatně, ba naopak. Jinak, s cashbackem se dnes dá sehnat Canon PowerShot G7 X (taková lepší RX100) za 13 tisíc, což už je ale trochu přes limit.
Bukovec (132)|2.12.2015 20:57
[QUOTE=SamSet;40038]Tak přítelkyně do mě celý večer hustila, že už si není jistá, zda sebou chce tahat tak velké objektivy. Že kompakt strčí normal do kapsy a jde. Ach jo. Hoši, jestli Vás ještě můžu otravovat, tak do jakého kompaktu (bez výměnných objektivů) by jste šli vy? Cena zase max. 12 000 Kč.

Z toho mého seznamu zbudou:

Panasonic Lumix DMC-LX7
Nikon Coolpix P7800
Sony Cyber-Shot DSC-RX100



Je tento výběr dobrý, nebo se najde vhodnější foťák?[/QUOTE]


Tak tady je na tom asi jednoznačně nejlíp Sony RX100 - děti doma asi budete spíš fotit na krátké ohnisko, kde bude RX100 se svou dobrou světelností jasně vítězit v oblasti technické kvality díky velkému čipu. Stejně tak i případné krajinky apod. s vyším DR bude tento stroj zvládat rychleji.

Za téměř 12 000 (o tisícovku víc) ale pořídíte Canon G7X, který by byl volbou nejlepší - super světelnost i na dlouhém konci, čili byste se nemusel bát v domě zoomovat, výklopný display, ještě ke všemu dotykový(určitě potěší i přítelkyni), takže jen ťuknete na obličej své ratolesti na displayi a foťák tam zaostří, což je velká výhody, vzhledem k tomu, že stroje často neostří tam kam chceme a je dobré ji to říct přímo.
Foťák je přitom opravdu kompaktní a za tři tisíce na víc se to dle mého zkrátka vyplatí...

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/canon-powershot-g7-x/ - heureka G7X

---------- Doplněno v 20:57 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:56 ----------

Nicméně RX100 svou práci jistě také odvede více než dobře.
Komo (840)|2.12.2015 21:01
G7X je vraj slabsi v rychlosti ostrenia. Potom moze tukat kolko chce,ratolest uz bude v druhom kute. Ale pisem "vraj",osobnu skusenodt nemam.
joeh (3352)|2.12.2015 21:19
[QUOTE=SamSet;40041]kolyy - Ach ta moje nerozhodnost mě jednou zabije :D teď si mi dal brouka do hlavy s tím Panasonic GM1. Našel jsem ho za cenu 9000 Kč i s objektivem 12-32mm k tomu z Datartu.

Přesto... nevím proč, ale Panasonic Lumix DMC-LX7 se mi asi zamlouvá více. Podle recenzí co jsem si projel tak fotí dobře a většina je s ním spokojená. Šel bych si ho omrknout do obchodu ještě před koupí a ohmatat si ho.[/QUOTE]

GM1 + 12-32mm je vskutku dobrý nápad, sympatický foťáčik. Na dpreview získal vysoké hodnotenie :
http://www.dpreview.com/products/panasonic/slrs/panasonic_dmcgm1
David H (225)|2.12.2015 21:43
[QUOTE=kultus;40021]No ono to tele neni zadny zazrak, ale tak neber to za ty prachy...[/QUOTE]

No a na to jsi přišel kde? Samozřejmě, že za tu cenu, která mimochodem šla ještě samostatně v poslední době dost dolů, a pokud se ještě přidává k některým fot'ákům zdarma, je dost dobrý.

Přijde mi všeobecně určitě lepší, než nejlevnější telata od Nikonu/Canonu. Plusy jsou zejména výborná ostrost po celé ploše, nízká hmotnost, naprosto výtečná stabilizace, minimum optických vad (v podstatě není možné si jich všimnout). Minusy dlouhá minimální zaostřovací vzdálenost, občas se mu nechce zaostřit, ale týká se to jen obtížnějších scén, a horší světelnost (hodně to ale kompenzuje stabilizace), ovládání jen přes menu, (nemá clonový kroužek jako objektivy řady XF). Je to teleobjektiv, a tak je potřeba to brát (třeba na makro nebo portréty není úplně ideální). Jako doplněk k základnímu objektivu, zvlášt' pokud se přidává zdarma, k pokrytí většího rozsahu než jen se základním objektivem, je rozhodně fajn.
Milan Šurkala (3381)|2.12.2015 22:21
[QUOTE=Komo;40057]G7X je vraj slabsi v rychlosti ostrenia. Potom moze tukat kolko chce,ratolest uz bude v druhom kute. Ale pisem "vraj",osobnu skusenodt nemam.[/QUOTE]

No on je takový zvláštní. Běžně ostří normálně, takový solidní fotoaparát. Přes displej máš ale pocit, že to zaostří a vyfotí snad ještě dřív, než se toho displeje dotkneš. Problémem G7X (a kompaktů od Canonu obecně) je méně spolehlivé ostření na méně výrazné objekty (a o to spíš za horšího světla), prostě je dobré mu podstrčit nějakou hranu, aby se lépe chytil. Tam už pak záleží, jak a co se fotí.
kolyy (1542)|2.12.2015 23:10
[QUOTE=Komo;40057]G7X je vraj slabsi v rychlosti ostrenia. Potom moze tukat kolko chce,ratolest uz bude v druhom kute. Ale pisem "vraj",osobnu skusenodt nemam.[/QUOTE]

Zásadná otázka je, či tázateľ potrebuje fotiť nejaké ratolesti. Lebo zatiaľ som pochopil, že ide len o statické či pózované fotky. Na tom stojí aj vhodnosť Fuji X-A1, pričom Canon G7X je na tom s ostrením čo som skúšal asi podobne, aj keď je tam naviac asi tá náladovosť. Každopádne ak tento predpoklad platí a naozaj ide o výletné fotky a portréty v kompaktom balení, tak sa mi G7X javí ako veľmi dobrý nápad.

Ak však naopak ide aj o okamžité momentky a fotky v pohybe, tak sa celý výber vyvíja nesprávnym smerom a osobne by som doporučil do pozornosti naozaj skôr Panasonic GM1.
SamSet (10)|2.12.2015 23:30
Děkuji všem za reakce a tipy.

Jsem zhruba na 88% přesvědčen, že zkusím jít do RX100. Přeci jen, cena je příznivá a jelikož plánuji si na ni ještě pořídit grip + pouzdro tak jsem na ceně zhruba 10 800 Kč.

Na druhou stranu ta G7X je dost lákavá, ale cena je poměrně vysoká 14 000 Kč - 1000 Kč Cashback = 13 000 Kč. Rozdíl zhruba 2 200 Kč.

PS: Děti zatím nemáme a v blízké době neplánujeme :-)
kolyy (1542)|2.12.2015 23:34
Pre G7X hovorí oproti RX100 jedna zásadná vec - a to svetelnosť na dlhom konci F2.8 vs F4.9. To je rozdiel medzi niečím čo sa dá považovať za portrét s rozmazaným pozadím a jasne kompaktoidnou fotkou. Za to si priplatiť 2000Kč sa určite vyplatí, ak chceš skúšať portréty.
Milan Šurkala (3381)|2.12.2015 23:47
[QUOTE=kolyy;40063]Pre G7X hovorí oproti RX100 jedna zásadná vec - a to svetelnosť na dlhom konci F2.8 vs F4.9. To je rozdiel medzi niečím čo sa dá považovať za portrét s rozmazaným pozadím a jasne kompaktoidnou fotkou. Za to si priplatiť 2000Kč sa určite vyplatí, ak chceš skúšať portréty.[/QUOTE]

Nebo prostě musíš ostřit z krátké vzdálenosti, trochu to kompozičně jinak vyřešit. Nemyslím, že třeba tento portrét z recenze by vypadal až tak hrozně kompaktoidně https://www.digimanie.cz/recenze-sony-cyber-shot-rx100-terminator-zrcadlovek/4630/galerie/portret . Jasně, G7X v tomto bude pro portréty mnohem zajímavější, ale ta RX100 také není úplný průšvih. Kdybych si dnes kupoval kompakt této třídy, vezmu asi G7X.
kolyy (1542)|3.12.2015 00:15
Áno, to vyzerá pekne. Ono rozmazané pozadie dosiahneš aj s mobilom, len musíš ísť dostatočne blízko a pozadie mať v nekonečne. Objektom ale bude musieť byť skôr hmyz, predpokladám ;) Každopádne dík za ukážku, že s RX100 sa to dá aj s ľuďmi. Musíš však uznať, že ide o pomerne špecifickú situáciu. Ak by si musel fotiť v interiéri alebo chcel zabrať väčšiu časť postavy, tak už to asi také presvedčivé nebude.
Milan Šurkala (3381)|3.12.2015 00:28
[QUOTE=kolyy;40065]Áno, to vyzerá pekne. Ono rozmazané pozadie dosiahneš aj s mobilom, len musíš ísť dostatočne blízko a pozadie mať v nekonečne. Objektom ale bude musieť byť skôr hmyz, predpokladám ;) Každopádne dík za ukážku, že s RX100 sa to dá aj s ľuďmi. Musíš však uznať, že ide o pomerne špecifickú situáciu. Ak by si musel fotiť v interiéri alebo chcel zabrať väčšiu časť postavy, tak už to asi také presvedčivé nebude.[/QUOTE]

Přesně tak, pokud máš RX100, tak už tomu musíš přizpůsobovat kompozici a dělat věci trochu jinak, než bys je dělal s lepší světelností. Už se dost přizpůsobuješ fotoaparátu. Nicméně, člověk si to ani neuvědomí, ale ta RX100 maže pozadí zhruba na úrovní Micro 4/3" se seťákem a na širších ohnisicích dokonce trochu lépe.
kolyy (1542)|3.12.2015 00:43
A to je presne tá bolesť seťákov na M4/3 - keď chceš, tak to maže, ale keď to potrebuješ, tak ani za boha... ;)
Bukovec (132)|3.12.2015 06:57
[QUOTE=kolyy;40061]Zásadná otázka je, či tázateľ potrebuje fotiť nejaké ratolesti. Lebo zatiaľ som pochopil, že ide len o statické či pózované fotky. Na tom stojí aj vhodnosť Fuji X-A1, pričom Canon G7X je na tom s ostrením čo som skúšal asi podobne, aj keď je tam naviac asi tá náladovosť. Každopádne ak tento predpoklad platí a naozaj ide o výletné fotky a portréty v kompaktom balení, tak sa mi G7X javí ako veľmi dobrý nápad.

Ak však naopak ide aj o okamžité momentky a fotky v pohybe, tak sa celý výber vyvíja nesprávnym smerom a osobne by som doporučil do pozornosti naozaj skôr Panasonic GM1.[/QUOTE]

Ty děti jsem tam dosadil náhodou, smyly se mi témata... omlouvám se všem zmateným ;)

---------- Doplněno v 06:57 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 06:53 ----------

Ještě jen dodám, že ten výklopný display je vychýlitelný o 180°, takže ideální i pro velmi oblíbené selfie - další taková věcička kterou může kdejaký uživatel ocenit.
satinst (12)|3.12.2015 07:45
Pánové, vy jste mě zase trošku rozhodili:-) Už jsem skoro na 99% rozhodnutý na G7X a tady píšete že se nehodí na focení dětí a fotky v pohybu. Koukal jsem na tu GM1 ale ten už je zase s výměnnými objektivy...
On asi fakt ideální kompakt zatím neexistuje :-)
Komo (840)|3.12.2015 08:35
[QUOTE=satinst;40071]Pánové, vy jste mě zase trošku rozhodili:-) Už jsem skoro na 99% rozhodnutý na G7X a tady píšete že se nehodí na focení dětí a fotky v pohybu. Koukal jsem na tu GM1 ale ten už je zase s výměnnými objektivy...
On asi fakt ideální kompakt zatím neexistuje :-)[/QUOTE]
Nielen kompakt. Idealny fotak celkovo neexistuje. Ak mas moznost,chcelo by to osobne vyskusat. Mozno nakoniec zistis,ze co je pre niekoho pomale,druhemu v pohode staci. Par riadkov vyssie mi Milan odpisal,ze neostri az tak pomaly. Treba si urcit hlavnu prioritu. Mimochodom v minulosti sa ostrilo len rucne a fotky deti vznikali aj vtedy.
Bukovec (132)|3.12.2015 09:15
[QUOTE=satinst;40071]Pánové, vy jste mě zase trošku rozhodili:-) Už jsem skoro na 99% rozhodnutý na G7X a tady píšete že se nehodí na focení dětí a fotky v pohybu. Koukal jsem na tu GM1 ale ten už je zase s výměnnými objektivy...
On asi fakt ideální kompakt zatím neexistuje :-)[/QUOTE]

Co se týče té pomalosti, tak osobní zkušenost s ním nemám, ale pan Ondřej Neff to nijak ve své recenzi nevyzdvihuje, žádný rychlík to tedy není, úspěšnost asi taky ne stoprocentní, ale... Mám nikon P330 který je pro svou pomalost přímo proslulý a fotil jsem s ním na fotblalovém turnaji, přičemž ty fotky(dle mého) nedopadly až tak špatně, nato že je to kompakt za 6 000 Kč. Takže si myslím, že pro tvé potřeby i ten Canon G7X rychlostně vystačí, a když mu to občasné zaváhání promineš, v jiných kategoriích ti nabídne více než zmiňovaná konkurence.

Přikládám odkazy na mnou postnuté foto ze zmiňovaného fotbalového turnaje:
https://www.digimanie.cz/forum_attachment.jsp?id=1745
https://www.digimanie.cz/forum_attachment.jsp?id=1744
https://www.digimanie.cz/forum_attachment.jsp?id=1743
https://www.digimanie.cz/forum_attachment.jsp?id=1742
https://www.digimanie.cz/forum_attachment.jsp?id=1741
satinst (12)|3.12.2015 12:24
No když bych se teda bavil ještě o té rychlosti a vhodnosti pro momentky...Ty CSC fotoaparády jsou obecně rychlejší? Díval jsem, se teď na nějaké recenze a třeba Olympus PEN E-PL5 je poměrně svižný, rychlejší než ty kompakty a nebo Sony A6000. Tam už ale pak záleží na tom objektivu na co bude vhodnější...ale zase tam jsou horší ty světelnosti...nebo u těchto typů to tak nevadí?
Kdybych se teda nakonec ubíral touto cestou, co by bylo nejvhodnější? Nějaký ten set do 15tis.....
Komo (840)|3.12.2015 12:47
Peny a sony csc su rychle v ostreni. Skusal som oba systemy na jednej akcii. Navyse u sony dobre funguje aj kontinualne ostrenie. Bola to A6000,ale nizsia rada je asi to iste,len bez hladacika. Osobnecto overene nemam,ale tieto csc asi ostria rychlejsie,ako kompakty. To bude zrejme platit aj o Panasonic csc. Horsiu svetelnost oproti kompaktom zhruba dorovnavaju vacsim cipom.
Takze ak ti primarne zalezi na rychlosti ostrenia a nevadia vacsie rozmery a vaha,mohol by si zvolit namiesto svetelneho kompakru aj csc so setovym objektivom.
rousini (738)|3.12.2015 12:48
Třeba teď jsou na paladixu těla E-M10 kolem 9000Kč. S ohledem na stáří musí být v záruce. K tomu si kup monofokál Sigmu 19/2,8. To je za čtyřku povedené sklo pro cvakálka (neber osobně) na většinu situací. Pak si přikoupíš 45/1,8 (bazar za pěťo) a nějaký travell zoom (Panas 12-32 nebo Tamron 14-150) a máš vystaráno.
Jinak horší světelnost seťáku vynahradí větší snímač, ale já bych o seťáku vůbec neuvažoval. Nepořizuješ si lepší systém na to, abys měl fotky se srovnatelným výstupem slabšího systému...
SamSet (10)|3.12.2015 13:18
Tak hoši, vyřešeno. Doma jsem si dupnul a jdem do té G7X. Děkuji všem za rady a čas :-) David
joeh (3352)|3.12.2015 13:36
No, slzička mi vypadla, nevadí.
satinst (12)|3.12.2015 13:53
No to já asi ještě zdaleka rozhodnutý nejsem :-(
kolyy (1542)|3.12.2015 14:18
satinst: v Tvojom prípade, pokiaľ chceš fotiť deti v domácnosti ako vidím z druhého vlákna, by som bol s G7X opatrnejší. Možno by nebolo zlé zauvažovať aj o tom priplatiť si za LX100 - ešte väčší senzor, svetelný objektív, bleskurýchly autofocus aj za slabšieho svetla.
Bukovec (132)|3.12.2015 15:02
LX100 je jistě dobrá volba, ale za trochu jiný peníz. Pokud by ti šlo stále o skladnost, ale nešlape ti na krk přítelkyně, tak bych se zde přiklonil na stranu již zmiňovaného Panasonicu GM1 případně některý z Penů - velké portfólio sdílených objektivů a příslušenství.
kolyy (1542)|3.12.2015 15:16
Tak satinst píše o rozpočte 15000Kč, pričom LX100 stojí asi 18000Kč. To mi nepríde tak dramatický príplatok za 4/3" senzor a F1.7-F2.8 objektív, ktorý v M4/3 svete vôbec neexistuje. CSC + svetelné pevné sklo samozrejme je tiež alternatíva.
joeh (3352)|3.12.2015 15:33
Ten čip u LX100 efektívne pracuje s 80% plochou snímača, čiže je trocha menší ako typický 4/3.
rousini (738)|3.12.2015 15:37
Je tu ještě jedna strana poměrně drahých i když kvalitních kompaktů: Po záruce se to vy**** (kazí) a může vybírat znovu. U CSC se objektivy snad nekazí a případná výměna těla znamená, že všechny skla mám pořád ready... To jen, když už se o penězích bavíme...
kolyy (1542)|3.12.2015 15:53
[QUOTE=joeh;40087]Ten čip u LX100 efektívne pracuje s 80% plochou snímača, čiže je trocha menší ako typický 4/3.[/QUOTE]

Áno, presne tak, pre presnejšiu predstavu 1" (RX100,G7X) - 116mm2, LX100 - 180mm2, M4/3 - 225mm2.