Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jak si otestovat své objektivy?

chalupník (85)|20.12.2015 18:31
Ahoj. Důvod, proč jsem se začal podrobně zajímat o kvalitu kresby svých objektivů pro formát APS-C je široká nabídka skvělých kompaktů s výbornou optikou. Napadlo mne, že nemá smysl doma držet lowend systém, který se jim alespoň nevyrovná, proto jsem začal zkoušet. Jak jsem ale zjistil, musí se vědět, jak na to, každou chvíli jsem u některých kombinací docházel k jiným výsledkům. Budu mluvit obecně, bez uvedení značky. Jako nejlépe kreslící se jednoznačně kvalifikovala pevná 50/1,7 pro kinofilmová těla. Její výkon jsem si stanovil jako referenční a který objektiv se jí alespoň nepřiblíží, půjde z domu. Zkoušel jsem použitelnost svých objektivů na nízkých clonách i na clonách, dávajících ten nejostřejší obraz. Ostřil jsem ručně i autofokusem, což samozřejmě oboje vnáší do každého měření odchylku. Zkusím jednoduchý dotaz: Chtěli byste srovnat vaší pevnou 35 mm se zoomem nastaveným na 35 mm. K dispozici mám starou zrcadlovku a novější bezzrcadlovku s focus peaking. Jak postupovat?
Komo (840)|20.12.2015 18:44
Možno som natvrdlý,ale asi nechápem, o čo ti ide.
rousini (738)|20.12.2015 21:18
No udělal bych si testovací scénu, typicky knihovu... Libovolný objektiv bych přilížíl po kolmici, aby zabíral vždy stejně velký obraz (vzdálenost se bude měnit podle ohniska), třeba polici s knihami na šířku a něco podobného ve vertikálním směru, aby se ti neposouvala zobrazovaná scěna jednou ve středu a podruhé třeba v horní třetině. Pak jde o zabezpečení stejných světelných podmínek. Doma večer při žárovce není problém. Tady nejde o posouzení barevného renderu, ale o detailnost kresby.
Hřbety knih s kombinací velikostí písem a vazeb umožní posoudit detail. Na těch lepších uvidíš tkaninu vazby atd... Můžeš tam naládovat špulky nití, paví pero, karty, a takový blbosti, cos viděl různě po serverech.

Zaostřit určitě jednou přesně manuálně natvrdo a nechat to na všechny clony. Osobně mám radši lupu než focus peaking. Svého času jsem to zkoušel, ale pak jsem si řekl, že s tím stejně nic neovlivním. Jen přijdeš na chyby objektivů a pak je budeš jen hledat, tam kde ti nikdy nevadily...
kultus (1295)|20.12.2015 21:29
Tak ja bych to urcite nezatracoval. Jiste,kdyz si pro jistou scenu usmyslis kombinaci ohniska a clony kvuli HO, nepomuzes si a chyby musis tolerovat. Kdyz je to ale jedno- typicky architektura, krajina...i v noci kvuli treba foceni z ruky muzes pouzit clonu co ti vyhovuje v pomeru cas/celoplosna kresba napr. takze nekdy se to muze hodit,at si klidne hraje ;) ja to taky udelal, presne jak pises stacila knihovna a peclive umistit stativ a fotit pres mobil vc. zmeny clony, zaostreni i ohniska, ale to bylo samozrejme na FZ1000. Heh koukal jsem pritom na film a v klidu to nacvakal...pak vyhodnotil.
romana51 (311)|21.12.2015 13:00
Testování je když .... :rules Kdysi vyšly v časopisu ČsF rozlišovací obrazce, které udávaly rozlišovací schopnost objektivů v čarách na jeden mm.
Zkušební stěna se snímala ze vzdálenosti 26násobku ohniskové vzdálenosti snímacího objektivu. Posuzoval se střed a okraje.
Tehdy byly objektivy s pevnými ohnisky, u mne to vyhrál Zeiss, ale i sovětský Jupiter nebyl špatný. Zatím jsem se nepřinutil obrazce vyhledat,
několikrát jsem se od té doby stěhoval. :D
Petr Be. (211)|21.12.2015 13:50
Objektivy mají tolik aspektů, že nejde úplně říci, že jeden je lepší než druhý. Někdo potřebuje rozlišení a ostrost až dokrajů, někdo potřebuje větší světelnost, někdo lepší bokeh, někdo nemůže vinětaci, popřípadě to přes všechny ostatní parametry aberuje a Bůh ví co, někdo si cení rychlost a přesnost ostření, nebo opravdovou světelnost jak to měří DxO.
Jde jen poměřit aspekty pokud na to mám nástroje, a vybrat si set vlastností, který se nejvíce blíží požadavku. Normálně bych doporučil weby jako slrgear.com, photozone.de, DxO.com, lensrentals - ti všichni se měřením objektivů zabývají. Nicméně většinou nemají testované stará a méně známá skla, takže pro takové speciály je opravdu třeba si udělat několik svých scén.
Ale třeba bokeh na testovací scéně, focus chart ani na ničem podobném samozřejmě dost dobře nezhodnotíš...
Rellik (1136)|21.12.2015 15:25
Já si třeba testoval objektivy takto: http://dv-foto.cz/page/default/Test%20objektiv%C5%AF%20SIGMA vždy stejné ohnisko, stejná clona, stejný čas, stejné iso, jeden ostřící bod... Foceny vzřdy tři snímky a porovnávány jen ty nejlepší... Z toho jsem pak vybíral co si nechám a co ne...
chalupník (85)|24.12.2015 10:38
Díky za rady. Tak mělo moje počínání smysl. Jednoznačně výborně vyšly pevné objektivy. Většinou stačilo zaclonit o jednu clonu. Zato jeden zoom, který jsem favorizoval na focení krajinek, jest jedna velká zoufalost, kompakt by to vyfotil lépe. Čekal jsem, že budu hodně clonit, ale ta rozkolísanost parametrů při různých ohnistích je děsivá. Přeji všem úspěšný fotografický rok 2016.
Warior (4)|1.6.2016 23:21
Ježkovi oči Relliku to snad ne? To je úžasné když budu hledat na různých obrázcích a dopočítávat krásné kresbičky- matematika za 3,50 i s DPH.
Myslím, že nejserioznější je stanovisko uživatele romana51. tam lze přesně spočítat a vyhodnotit vše úplně přesně a ne dle dojmu. Tak bych se přimlouval za
trochu matematiky a přesnosti. Vím, že pro mnohé je matematika strašák, ale nakonec i příroda je skrytá matematika, takže to vidím za nejlepší.
Warior