Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pomoc s výběrem - začátečník 15k

Wosza (5)|5.1.2016 09:42
Ahoj všichni,
rád bych vás poprosil o pomoc s výběrem prvního přístroje :). Vzhledem k tomu, že jsem začátečník, tak jsem se dostal do začarovaného kruhu, kdy se nedokážu rozhodnout. Nejdříve bych si chtěl vystačit se seťákem, později koupit asi pevné sklo hlavně na portréty. Cenově bych se chtěl vlézt maximálně do 15k, ale samozřejmě čím méně tím lépe :). Třeba by pak zbyly finance i na nějakou 50mm na portréty.

K čemu foťák využiju:
- focení přírody, památek, portrétů a jídla
- natačení videí (velký důraz na audio - nejspíše nutnost externího mikrofonu - koncerty)

Nejdříve jsem koukal hlavně na DSLR, ale nyní pokukuji i po CSC. U CSC se bojím, že prostě nedosáhnu výsledku jako u DSLR, ale třeba se mýlím :).
Díky moc!
Vierzbowski007 (118)|5.1.2016 10:56
Jak se začne v požadavcích kombinovat focení a video + kvalitní zvuk, je ten výběr spolu s cenovým limitem vždy trochu komplikovaný. CSC by samozřejmě byla dobrá volba, dokonce asi nejlepší pro video, ale je tam ten požadavek na kvalitní zvuk a k němu se jinak než přes externí mikrofon dostat nedá. Bohužel mi tak odpadl jeden můj oblíbený typ na CSC (SONY A5100), který to se zvukem řeší docela komplikovaně. Za mě tedy v této cenové kategorii doporučuji Canon 700D s seťákem (setovým objektivem) upraveným speciálně pro video (plynulé průběžné zaostřování) http://www.aaron.cz/produkty/canon-eos-700d-18-55mm-is-stm . Teď je tam cash back + 8GB karta v základu. Hlavní důvody: 1) velmi dobré průběžné ostření při videu 2) přípojné místo pro video mikrofony 3) manuální regulace zvuku přímo ve foťáku. Můj kamarád když si vybíral stroj pro focení + video byl nakonec s touto volbou velmi spokojený. Kvalita fotografií více než dobrá, značka má skvělý "ekosystém" (spoustu uživatelů, kteří rádi pomohou, poradí, nebo i prodají nějaké vybavení), velká nabídka objektivů a doplňků.
Wosza (5)|5.1.2016 11:09
Díky za doporučení. Co se týče CSC, co si myslíš třeba ohledně Olympusu E-M10? Díky
Vierzbowski007 (118)|5.1.2016 11:21
Jako já Olíky miluju (měl sem E-M5 a ta stabilizace i ergonomie je prostě jak z jiného světa) , ale jak je požadavek na video, tak jsem ohledně nich hodně opatrný. Navíc s externím mikrofonem se už nebude držet nejlépe. Obrazově ve fotkách na tom bude v některých parametrech stejně jak ten Canon, v některých naopak bude horší. Asi nejdůležitější ale je, že by jsi chtěl časem něco dobrého na portréty a to u Olíka není zrovna nejlevnější záležitost. U Canonu dokoupíš pevnou 50ku 1.8 i s ostřením pro video za necelé 4k Kč http://www.aaron.cz/produkty/canon-ef-50-mm-f-18-stm a uděláš s tím mnohem víc parády, jak za víc jak dvojnásobnou cenu ekvivalent u Olyho. Proto není E-M10 v mém hledáčku.
Wosza (5)|5.1.2016 11:27
Chápu, nechci do toho vrážet moc peněz a jak koukám, tak ty objektivy u Canonu oproti Olympus jsou opravdu dostupnější. Doporučuješ tedy hlavně 700D nebo bys tam měl ještě něco? :))
Vierzbowski007 (118)|5.1.2016 12:57
V této cenové kategorii a s těmito požadavky ne. Kdyby šel cenový limit výš, tak bych okamžitě přešaltroval na Nikon D5500, ale to jsem už opravdu někde jinde.
Wosza (5)|5.1.2016 13:00
Díky za info. Vyberu teda asi nakonec mezi 700D a D3300.
Bukovec (132)|5.1.2016 17:19
Nikonu se chvěje zvěrka, a tak na čas středně dlouhé a delší časy dochází k rozechvění obrazu, navíc průběžné ostření setového objektivu nebude na takové úrovni, jako je tomu u Canonu.
Milan Šurkala (3381)|5.1.2016 18:29
[QUOTE=Wosza;40727]Díky za info. Vyberu teda asi nakonec mezi 700D a D3300.[/QUOTE]

S Nikonem D3300 bych byl dost opatrný. Na ruční ostření ještě OK...
Wosza (5)|5.1.2016 18:33
[QUOTE=Milan Šurkala;40740]S Nikonem D3300 bych byl dost opatrný. Na ruční ostření ještě OK...[/QUOTE]

Do čeho bys šel osobně ty? CSC, DSLR? Jaký typ přesně?
Milan Šurkala (3381)|5.1.2016 18:48
[QUOTE=Wosza;40741]Do čeho bys šel osobně ty? CSC, DSLR? Jaký typ přesně?[/QUOTE]

Při těchto požadavcích bych zvážil výprodejový Panasonic Lumix G6. Má zdířku pro externí mikrofon, docela slušné noční video. Pokud se nemýlím, dá se tam i pohodlně nastavovat expozice u videa.