Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Který Pentax ?

Zyklon (3)|22.1.2016 13:56
Zdravím,

žádám o radu. V únoru/březnu budu pořizovat zrcadlovku. Zkušenosti s focení zrcadlovkou mám (pár let jsem teď používal dědečka Canon EOS 300D), přesto se rozhodně považuji za hobby fotografa amatéra (a ani nemám v plánu v nejbližší i vzdálenější budoucnosti se pokoušet toto hobby nějak zpeněžit). Fotím převážně (dalo by se říct výhradně) krajinu + trocha architektury, prakticky pouze statické snímky. Hodně mě baví noční foto krajiny + hvězdy.
Jsem rozhodnutý pro značku Pentax (pořád mi to můžete vymluvit), protože u všech modelů nabízí odolnost proti počasí, přijde mi u všech modelů jednoznačně nejlepší "poměr cena/výkon" a omezenější výběr objektivů beru jako + (po pořízení budu dlouho používat "seťák" a časem bych pořídil nějaký použitelný širokáč - omezenější nabídka mi akorát usnadní výběr). Berte prosím na vědomí, že stroj, který teď pořídím by mi měl sloužit dlouho (5 - 10let idálně, odmítám pořizovat stroj každý 3 roky).

1. Pentax K-3 II + DA-L 18-55 WR (nevím jak je to tu s odkazy, vychází to na 28.500 CZK) - líbí se mi funkce PixelShift a zabudovaná gps (umožňuje astrotracking). Nelíbí se mi cena :-) a dle recenzí je astrotracking lepší u externího modulu Pentax O-GPS1 (třeba spravý firmware, ale těžko říct). Cena je pro mě vysoká, ale přes menší komplikace bych byl schopen pořídit. Zkrátka váhám, jestli tohle pro mě není zbytečný luxus.

2. Pentax K-S2 + 18-50 DA WR RE (cca 20.000 CZK) + časem Pentax O-GPS1 - oproti K-3 II má rovnou zabudovanou wifi, ale chybí gps (což bych řešil externím modulem). Má výklopný display, což beru spíš jako nevýhodu (větší šance poškození). Cena je přijatelnější, ale po pořízení modulu to vyjde skoro stejně, jako K-3 II (tahle varianta má u mě nejnižší prioritu).

3. Pentax K-50 + DA-L 18-55 WR bílý (13.000 CZK), nebo Pentax K-50 + DA-L 18-55 WR / DA-L 50-200 WR bílý (15.500 CZK) + brzy Pentax O-GPS1 - tuhle variantu jsem schopen pořídit prakticky ihned. Cena super, možnost mít jestě navíc zoom objektiv v setu. Odolné tělo... Tahle varianta je mi hodně sympatická. Nicméně stroj byl uveden v roce 2013, ze všech variant je tedy nesjtarší, snímač využíva rozlišení 16mpx což je nejméně ze všch, ale nevím, jestli zrovna tohle brát nějak extra v potaz.

Jakou variantu by jste volili? U všech variant budu používat setový objektiv - nový plánuji pořídit v horizontu 2-3 let . Váhám hlavně mezi variantou 1 a 3. U varianty 1 je největší plus (z mého pohledu) funkce PixelShift, ale ospravedlní to cenu? Má smysl pořizovat takový stroj (byť počítám, že vydrží dost dlouho) pro amatéra? Nebo je naopak lepší varianta 1, kde nemám problém s penězi, při koupi modulu možnost lepšího astrotrackingu než u varianty 1 a zároveň možnost 2 objektivů v setu + rychlejší možnost pořízení objektivu. Tady je zase otázka - má smyl si pořizovat tento "starý" stroj, když vím, že ho dlouho nebudu měnit?
Hanse (206)|22.1.2016 15:37
Sice jsem co se fotografování týče začátečník, ale Pentax jsem zvažoval a dost si o něm načetl (K-50 a K-S2).
Jestli budeš fotit za horších světelných podmínek při vyšším ISO, tak K-50 má největší šum. Dále u K-50 je horší výstup do jpegu (jestli fotíš do rawu, tak je to asi jedno).
U K-S2 je skládací objektiv, což u statistických scén nemusí vadit. Naopak je na škodu, že (nevím jestli všechny kusy nebo jen některé) přeexponovává, což de vyřešit nastavením korekce expozice.
K-3 II jsem nestudoval.
Milan Šurkala (3381)|22.1.2016 21:11
Pokud si chceš fotoaparát kupovat na dlouhou dobu, šel bych do toho nejlepšího, co je k sehnání, tedy do K-3 II. Aby sis pak roky nevyčítal, žes mohl koupit lépe.
Petr Be. (211)|23.1.2016 07:22
Souhlasím. K-3 II je strašné zvíře a za dobré peníze. Na statické foto se navíc vyrovná FF kolegům díky pixel-shift.
Zyklon (3)|24.1.2016 09:28
Děkuji Vám za rady,

nakonec jsem se rozhodl pro K-50. Dilema jsem řešil ještě ne jiném fóru a dospěl jsem k závěru, že to momentálně bude ideální volba. K-50 je teď opravdu levná, takže se rovnou mohu soustředit na lepší objektivy, hrát si, experimentovat a až se "usadím", mohu uvažovat o lepším těle. Tělo za necelých 10k se vymění snáž, než tělo za skoro 30k (a taky jsem levné tělo ochoten vyměnit dřív, než zmiňovaných 5+ let, pokud budu mít pocit, že je to třeba).

Do jpeg nefotím vůbec a i na noční foto nejraději používám ISO 100 + bulb. Jsem zvědav jak se K-50 popere třeba s hodinovou expozicí.

Jestli vše dobře dopadne, K-50 budu mít už během týdne a rád se potom podělím o první dojmy.

Hezkou neděli přeji.
Zyklon (3)|28.1.2016 08:44
Tak stroj už je doma. Veliká radost.

Penax K-50 + 18-55 DAL WR + malá brašnička + 16GB karta - to celé za 12.300. Myslím, že za stejnou cenu snad ani nic lepšího sehnat nejde. Teď se mohu soustředit na objektivy.

Vzhledem k tomu, že tu není recenze, tak kdyby měl nškdo konkrétní dotaz, rád odpovím.