Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

zrcadlovka - rada

zeloi (79)|27.1.2016 17:39
Zdravím ve spolek, jsem tu zase s prosíkem o rady. Vzhledem ke špatným zkušenostem s inzeráty na bazarové kousky jsem se rozhodl jí do nového strojku. Mám několik kandidátů a nemůžu se rozhoupat. něco málo nacvakáno mám UZ Panasonic lumix FZ200, takže jsem pokročilý začátečník :D
Takže nyní k těm strojkům: Nikon D3300, D5200 (5300) - k tomu do začátku 18-105 objektiv.
Nebo Canon 600D (700D) a tam netuším ani jaké sklo. Najde se nějaká dobrá duše, která by mě posunula v rozhodování? Pevně doufám, že otravuju už naposledy :notsure
David H (225)|27.1.2016 22:17
Začátečník? Vždyt' tady máš přes tři stovky fotek :) No já bych se asi i díval, jaké objektivy bys pak mohl k zrcadlovce v budoucnu pořídit. Recenzí na jmenované stroje je všude hafo, to si můžeš přečíst, tak přidám jen pár svých postřehů. Já jsem s tím objektivem k Nikonu 18-105 vydržel cca 4roky. Zkušenosti s ním mám celkem dobré, ale je dost možné, že jsem měl dobrý kus. Někteří s tímto objektivem moc spokojeni nebyli, třeba Dan mi posílal nějaké fotky z tohoto objektivu a moc dobré to opravdu nebylo - málo ostré. Stabilizaci má málo účinnou. Já jsem s tímto sklem vyfotil perfektně ostré fotky ze stativu, z ruky ani na velmi krátké časy jsou takovou ostrost nedostal. Nakonec u mě tento objektiv přestal dostačovat z důvodu horší světelnosti, chtěl jsem něco, s čím se dá víc mazat pozadí a fotit za špatného světla. Rozsah 18-105 je výborně využitelný. U těch nových Nikonů jsem tady v recenzích četl o vibracích závěrky či zrcátka a z toho plynoucí neostrosti, snad ještě u D5200 by to mohlo být ok. Na to bych si dal pozor - asi těžko by se to pak kvůli tomu reklamovalo. K těm Canonům 600D/700D - podle mého názoru spíš pro nenáročné použití, tam udělají svou službu. Můj kamarád, který si nedávnou koupil 700D (a jak jsem pochopil, je to zřejmě jeho první zrcadlovka), je docela zklamaný - velmi brzy narazil na limity co se týká šumu. A velmi brzy přemýšlí o něčem lepším. Dyn.rozsah bývá lepší u Nikonu. Pak aby si člověk vybral, všechno má své klady a zápory - u mě to nakonec dopadlo tak, že jsem opustil nejprve jak Canon, tak pak i Nikon. A jsem spokojený :)
zeloi (79)|28.1.2016 09:47
Děkuji Ti za odpověď. Různé recenze jsem samozřejmě pročítal a nikterak mi to nepomohlo :notsure Ten objektiv 18-105 byl právě docela chválenej, tak nevím. Určitě nechco seťák 18-55. Nevím jak je na tom u Canonu ten 18-135mm. Ty novější Nikony mě lákají, že nemají LP filtr - ale zase říkáš, že se klepou - sakra. To si fakt nevyberu. Určitě nechci (nemůžu) investovat velké peníze, páč jsem jen turistickej cvakálek. Ach jo..... asi budu fotit mobilem. :D
Dan7 (411)|28.1.2016 11:04
Taky se dívám minimálně stejnou měrou i na objektivy. Ono já nejsem moc příznivcem tzv. level-entry zrcadlovek. Mají proti klasickým určité ořezané funkce, ale snad se to už zlepšuje.
Na druhou stranu na klasické těžké cihly (u Nikonu od řady D7000) nedám dopustit. Tady v tom segmentu už mám radši CSC. PO zkušenostech můžeme doporučit nějakou tu Fuji se výborným 18-55mm. Pak je tu také Olympus s řadou OMD a Sony A6000. Ale to už je taková hračka a vyžaduje určité kompromisy.
Možná někoho napadnou i další.
To co je u Nikonu 18-105mm, tak je u Canonu řada objektivů STM – 18-135mm STM, 50mm 1.8 STM. Dobrý je taky levný širokoúhlý objektiv 10-18mm STM. Nebo pancake 40mm f/2.8 STM. Zkušenost mám s tím 50mm a 40mm. Oba jsou bez problémů. Canon 50mm f/1.8 STM hodnotím mnohem lépe než Nikon 50mm f/1.8 G.
David H (225)|28.1.2016 11:41
Jaký máš rozpočet? Podle tvého dotazu to nevypadá, že bys chtěl těžkou cihlu, na ''turistické'' focení by bylo spíš něco lehčího. Já jsem se rozhodoval asi 1/2roku, čím nahradím svou D3100, (která ale nebyla zase tak špatná, ale u rawů jsem třeba bojoval se šumem ve stínech, jpgy se mi tam ale moc nelíbily a tu práci s rawy to docela chtělo). Takže jsem pořád pokukoval po lepších zrcadlovkách, ale u menších mi vadilo horší ovládání, u větších zase těžká váha při víceméně podobném výstupu, a nakonec jsem skončil u Fuji X-E1, která kombinuje malé rozměry a dobrou kvalitu fotografií, taky nemá LP filtr, o mnoho lepší výstup než předchozí Nikon D3100. k tomu kvalitní skla a skvělé ovládání. Má ale i své nevýhody jako třeba slabší kontinuální ostření. Sony A6000 bude taky dobrý, ale objektivy dodávané v setu tam zřejmě nebudou nic moc. Pokud ale nechceš fotit komerčně, tak bych kategorii CSC nezavrhoval. Ono těžko se to radí, každému totiž vyhovuje trochu něco jiného.
rousini (738)|28.1.2016 11:51
No já jsem s těma CSCčkama nechtěl začít, ale když zběžně kouknul zeloiovi do galerie, tak mě napadlo, že zrcadlovku chce kvůli poměru cena/APS-C... A na to se těžko hledá odpověď.
Jinak souhlasím s tím, že koupit entrylevel s malým hledáčkem, jedním rollerem. Eé to by mě za čtrnáct dní vnuklo myšlenku...
Rozhodně bych si za stejnou cenu radši koupil bazarový model s osobním převzetím a zbytkovou zárukou než okleštěnou voňavku.
zeloi (79)|28.1.2016 11:52
Díky, pánové za další ostřehy a rady. Abych řekl pravdu, tak o CSC jsem neuvažoval, nicméně bych se tomu ani nebránil. Jsem sice nekomerční cvakálek, asi těžší tělo by mi problémy nedělalo. Určitě k tomu nebudu montovat nějaké obr TELE :D . Ten OL třeba toto myslíte? http://www.aaron.cz/produkty/olympus-om-d-e-m10-double-zoom-kit-cerny?gclid=CPnosseqzMoCFSfnwgodm2cFNQ
Jinak rozpočet bych si představoval tak do 17tis. Vím, že to není moc, ale víc asi ne - zatím :notsure
rousini (738)|28.1.2016 11:57
Za mě NE. Holé tělo - plné bazary za 8000 a k tomu sigmy, zuiko 45mm, zoom panas 12-32.
Nebo nějakou fujinku se seťákem 18-55. Další slušná levná pevná skla neznám.
Kabe (442)|28.1.2016 12:34
Zeloi tuším psal o špatných zkušenostech s bazary. Já sice nemám s bazarovými kusy praktické zkušenosti, za to mohu s jistotou napsat, že jsem už viděl dost nadšených fotografů na forech vychvalujících bazary a "o dva topicy vedle" se veselili, jak príma prodali v bazaru "ten objektiv, co ho nikdo nebyl schopen seřídit".
zeloi (79)|28.1.2016 12:35
Takže se všici více přikláníte k bezzrcátku? Hmmm, to jsem nečekal. Ty Panasonicy jsou dražší než bych chtěl investovat. Možná ten Olympus jak jsem dával odkaz, ale fakt nevím. Nalomili jste mě. Byl jsem rozhodnutej pro zrcadlovku. Tak v tom mám ještě větší guláš. Jde mi o to, abych si mohl dovolit více než s tím UZ co mám.... třeba pořádně natáhnout ISO, BULB, velký snímač (lepší práce s HO) atd, atd.... samozřejmě výměnné objektivy. U těch CSC to je asi s objektivama problém oproti zrcadlům, co? Menší výběr a drahota. :notsure
Kabe: jj, bazaru se docela bojím - dát třeba 10tis a pak zjistit, že je to na komplet servis či vyhození. Měl jsem vyhídnutých několik "slušných" kousků, ale při projevení zájmu majitelé dělali mrtvého brouka....
rousini (738)|28.1.2016 12:45
[QUOTE=Kabe;41124]Zeloi tuším psal o špatných zkušenostech s bazary. Já sice nemám s bazarovými kusy praktické zkušenosti, za to mohu s jistotou napsat, že jsem už viděl dost nadšených fotografů na forech vychvalujících bazary a "o dva topicy vedle" se veselili, jak príma prodali v bazaru "ten objektiv, co ho nikdo nebyl schopen seřídit".[/QUOTE]

Píšu o bazarovkách se zbytkovou zárukou a osobním převzetí => přijedu na schůzku s noťasem a obhlídnu stav zboží. Nacvakám a zkouknu. Věc není mechanicky poškozená, na první dojem základní věci fumkční. Od ostatního je tady pro sichr záruka. Ale kdo má málo peněz a může si dovolit utrácet, tak směle do nového.
S prodejcem, který po prvním kontaktu nedá telefon, neztrácím čas. Všechno se dá odhadnout a vyčíst mezi řádky, při setkání si taky uděláš obrázek...

zeloi: samozřejmě pro práci s DOF je lepší větší snímač, Fuji má std. APS-C... Cena objektivů je to na co jsem narážel jako tvůj důvod k pořízení zrcadlovky a proto jsem k OM-D vyjmenoval ty levné a slušné. Díky stabilizovanému čipu tam přes redukci můžeš nasadit i spoustu starých m42. ale zase je to jen do dobových podmínek (protisvětlo, přenos kontrastu...).
kolyy (1542)|28.1.2016 12:46
E-M10 je teraz tak výborná kúpa, že nevidím dôvod prečo ju brať z bazáru. Ak, tak zobrať základný set s jedným objektívom a ďalšie objektívy už dokupovať cez bazár. Ale aj ten dvojset je viac než výborná voľba, ak chce niekto potrebuje dlhý zoom.
David H (225)|28.1.2016 13:03
Jestli chceš lepší práci s HO, tak ten Olympus spíš ne. Objektivy mají jen průměrnou světelnost a snímač je tam menší než APS-C. Ty bazary, tělo bych asi rozmyslel, přes bazar jsem třeba koupil jednou objektiv a byl ok. Fotografickou techniku často prodávají lidé, kteří se chtějí posunout někam dál, tak to může být v pořádku, ale riziko tam je. Přece jen to není oblečení, kde člověk vidí. Já když jsem prodával předchozí fot'áky, tak jsem dal inzerát někam na net, a vždycky osobní předání, sešli jsme se někde v Praze, vyzkoušeli, předali peníze, pohovořili o focení...
zeloi (79)|28.1.2016 13:06
Samozřejmě chci mít větší možnost práce s HO. Ono to docela jede i smým současným strojkem, kde je pidi čip, ale samozřejmě to musím dohánět ohniskem. Viz. moje poslední kousky v galerii (pokusy o portrét). Tak fakt nevím.... ten jetej kousek by byl nejlepší od někoho známého. Ještě popátrám. Ale s těma CSC jste mi dali chrobáka do hlavy :notsure
kolyy (1542)|28.1.2016 13:43
Je pravda, že APS-C seťák maže o trochu viac ako M4/3, ale ako zásadný dôvod pre zrkadlovku by som to nebral, ak vyložene nie je v pláne kúpiť F2.8 zoom. Pre poriadnu prácu s HO treba pevné sklo a s akýmkoľvek pevným sklom už je tá práca s hĺbkou ostrosti aj pri M4/3 slušná.

A samozrejme, aj seťák na M4/3 maže na ekvivalentnom ohnisku podstatne viac ako FZ200.
zeloi (79)|28.1.2016 14:40
jooo, ještě něco mě napadlo... pohrávám si s myšlenkou hrát si i se starými MF skly - šlo by to na ten Olympus?
rousini (738)|28.1.2016 15:00
Přes redukci tam napereš všechno a dokonce zaostříš až na nekonečno. V menu jen zvolíš ohniskovou vzdálenost, aby čip věděl jak stabilizovat v případech bez přenosu info mezi tělem a objektivem.
Vierzbowski007 (118)|28.1.2016 22:12
Olík i Panasonic jsou na starší skla parádní. Třeba takový 20ti lamelový Tair 135 2.8 má nádhernou nekonstrastní kresbu s velmi specifickým podáním barev a s DSLR se s tím zaostřuje fakt těžko. Nicméně je trochu škoda, že přeci jen mají trochu menší čip, který může časem chybět pro opravdu hekzy "rozmazané" pozadí. Pak se ti bude o něco větší čip hodit. Také mě u obou výrobců vadí, že nemají fázové ostření přímo na čipu, takže zaostřování objektů v pohybu je trochu problematické. Proto raději svým známým radím jít do SONY A5100/A6000 -záleží jestli trváš na hledáčku nebo ne. A6000 je vyspělejší a víc nabitá funkcemi + má hledáček. A5100 je můj favorit v poměru cena/výkon http://www.aaron.cz/produkty/sony_alpha_a5100_hneda . Existují pro něj redukce snad na všechny možné starší objektivy. Má větší čip a výrazně větší dynamický rozsah jak Oly a Panasonic. A6000 v kitu je pak samozřejmě za přílatek http://www.aaron.cz/produkty/sony-alpha-a6000-16-50-mm-ilce6000-cerny . Pro SONY navíc existují relativně levné a opticky povedené objektivy SIGMA.
zeloi (79)|29.1.2016 06:02
Nooo, tak jak jsem na začátku byl v rozpacích, tak nyní mám velkého brouka v hlavě. Ale malinko jsem to vyfiltroval. Takže uvažuji o Nikon D5200 s objektivem 18-105mm (set za dobrou cenu), nebo nějaký ten Sony či OL jak zde bylo doporučováno (ten Oly je v setu se dvěma skly také za rozumný peníz) a nebo ještě jedna zajímavá varianta, a to Nikon D7000. Tak a teď se z toho musím vymotat :notsure:notsure:notsure:notsure:notsure:notsure
Dan7 (411)|29.1.2016 15:46
U Sony jsou na celkem dlouhou debatu objektivy. Majitel se musí připravit i na možné časté přehazování skel (při focení na pevná skla). Kvalitnější skla od Zeiss (pro APS-C série Touit) nebo Sony-Zeiss se už pohybují v cenách nad 10000 respektive 20000 Kč. Základní skla od Sony podávají různé výsledky. Proto jsou oblíbená pevná skla od Sigmy (19mm, 30mm, 60mm - vše 2,8), které je možné doporučit.
Recenze na setový objektiv je tady: https://www.digimanie.cz/recenze-sony-sel-p1650-e-16-50mm-35-56pz-oss/4985-8
Ten objektiv není vyloženě špatný. Má některé výhody (velikost, stabilizace - video), ale i řadu nevýhod. Přesně jako je v recenzi mám zkušenost, že na 16mm a široká ohniska není moc dobrý - rohy špatné, zkreslení. Naopak na 50mm už podává očekávané výsledky. Případná lepší náhrada za setový objektiv 16-70mm f/4 se u nás prodává za celkem neuvěřitelných 25000 Kč. Pomalu dvakrát tolik co tělo.

Vzhledem k tomu pak vypadá taková "normální" náhrada za "seťák" třeba následovně :)
1) Zeiss-Touit 12mm 2.8 nebo Sigma 19mm 2.8
2) Sigma 30mm 2.8, Sony 35mm 1.8 nebo Zeiss-Touit 32mm 1.8
3) Sony 50mm 1.8, Sigma 60mm 2.8
zeloi (79)|29.1.2016 15:55
Tak to není nic pro mě.... to už jsou fakt velké investice. Asi půjdu do nějaké té klasické zrcadlovky.... výběr objektivů (bazarových) bude určitě větší a za rozumnější peníz :)
Dan7 (411)|29.1.2016 16:14
Tak s tím se dá souhlasit. Pomalu se někam dostáváme :). Hodil by se ti výklopný display? Mířím k D5200. Fotíš hodně na manuál?
zeloi (79)|29.1.2016 16:37
Na výklopný display jsem zvyklý z mého současného strojku, ale asi se bez něj i obejdu, ikdyž někdy je to fakt výhoda. Nejvíc fotím na prioritu clony čí času. Plný manuál spíš na takové ty dlouhočasovky atp.
Dan7 (411)|29.1.2016 20:27
Tak to by mohla i řada Nikonů D3... a D5... stačit. Ono přes to trochu ořezané ovládání se přeci jen na manuál fotí hůř proti foťákům s dvěma rollery nebo ovladači.
zeloi (79)|29.1.2016 22:16
Tak D5200 s 18-105mm se dá pořídit za cca 16tis. Na druhou stranu se dá pořídit za stejnou cenu D7000 s 18-105mm. Někdo tady psal, že je nesmysl kupovat Low end zrcadlovku, že dost brzy přestane stačit. tak nevím..... to ta D3300 asi nemá smysl. A porovnání D5200 a D7000 je asi jasně ve prospěch 7000.
David H (225)|29.1.2016 22:50
[QUOTE=zeloi;41154]Tak D5200 s 18-105mm se dá pořídit za cca 16tis. Na druhou stranu se dá pořídit za stejnou cenu D7000 s 18-105mm. Někdo tady psal, že je nesmysl kupovat Low end zrcadlovku, že dost brzy přestane stačit. tak nevím..... to ta D3300 asi nemá smysl. A porovnání D5200 a D7000 je asi jasně ve prospěch 7000.[/QUOTE]

To je silně subjektivní. Mně se třeba líbila víc řada D3xxx, protože právě když nemá výklopný displej, tak jsou tam tlačítka ve sloupci vlevo od LCD, zatímco D5xxx tam má kloub výklopného displeje a tlačítka jsou tak rozeseta všudemožně nemožně, přitom ta důležitá chybí. Přihlouplé a zbytečné scénické režimy si tam člověk zvolit může jednoduše otočením kolečka, ovládání důležité věci, jako je třeba samospoušt', je zkomplikovaná. U obou řad se po každém vyfocení samospoušt' vypne, což je pro mě téměř důvod to nekoupit. Při nočním focení to pěkně naštve, případně zdržuje. Samospoušt' se dá sice dát na tlačítko Fn, ale to je tam tuším jedno a pak zase není kam dát ISO. Přitom jsou to základní věci a dokonce starší D3100 měla přepínač na samospoušt', takže se nevypínala. Proč to vývojáři zrušili, je mi nepochopitelná záhada. U D7000 mi trochu vadil úchop. Fot'ák má sice větší grip než nižší řady, ale taky je o dost těžší a vyžaduje jistější držení, obzvlášt', když se tam dá těžší objektiv. Přitom taková D90 se mi držela skvěle. D5200 má taky určitě lepší senzor než D7000. u D7000 zase oceníš pořádný hledáček narozdíl od těch titěrných z D3xxx/5xxx. Takže tohle si fakt musíš ozkoušet sám, co ti bude nejlíp vyhovovat:) Pokud ses rozhodl jít do zrcadlovky, tak bych se možná mrknul i po nějakém Pentaxu. I ty levnější už mají nějaké vymoženosti, které u konkurence najdeš až u vyšších řad. Výběr fot'áku je dost subjektivní a hodně závisí na postoji k focení.
zeloi (79)|30.1.2016 06:55
Vy mi dáváte, chlapi :D jak se má pak člověk rozhodnout.... Co se týče mého focení, tak víte z galerie, jak cvakám. Takže i nadále chci cvakat víceméně od všeho trochu, jen bych se rád posunul a samozřejmě mi dost záleží na kvalitě výstupu. Proto chci přejít na jiný strojek. Další důvod je malá dcerka - asi se bude focení točit i kolem ní. První krůčky, narozeniny.... atd. Však víte :D. S tím lepším senzorem u D5200 oproti D7000 jsi mě zaskočil. Takže to bude na tom asi líp i D3300, ne? Teď je otázka jak zásadní faktor to je a na kolik to poznám nebo by mě to mělo nějak limitovat. Jinak co se týče ovladatelnosti, tak bych měl rád co nejvíc věcí pěkně na dosah bez nutnosti dlouze lovit v menu - tak jsem zvyklý z mého UZ. Dále očekávám možnost jít s hodnotami ISO někam vysoko, aniž by to šumělo jako kráva (to mám nyní :cry). Samozřejmě HO, obrazový výstup, BULB.... Kapánek těžší tělo asi skousnu, jelikož se nechystám na fotomaratóny :D. Těch pár hodin přes rameno a pak běžné focení mě asi ruku neutrhne. To by mohla dát i manželka :D Objektiv uvažuju nějaký rozumný - třeba 18-105 a pak něco pevného, třeba 50mm, takže nějaké těžké TELE asi nehrozí. Jinak jsem pokukoval i po D90. Ale to mi zase přijde lepší ta D7000. Více funkcí, asi i novější model, menu v češtině... nevím, no :notsure:notsure:notsure:notsure
rousini (738)|30.1.2016 08:52
[QUOTE=zeloi;41158]Vy mi dáváte, chlapi jak se má pak člověk rozhodnout....[/QUOTE]

My resp. kluci ti dávají pouze info. A k tomu tvému summary připomenu ještě dva bubáčky. Microadjustment a kopání zrcátka.
Taky bych koukal po Pentaxu. Má sice menší nabídku bazarových věcí, trošku se tam skloňuje AF, ale pro někoho se dvěma skly by to mohlo být nejméně kompromisní.
zeloi (79)|30.1.2016 10:39
Tak dvě skla chci na začátek.... prostě hned s tělem :) Časem třeba i něco dalšího, to se teprve uvidí. Co se týče PENTAXU, tak tam vůbec netuším vo co gou :notsure Absolutně neznám jejich modelové řady a ani netuším jaká optika k tomu je a kolik koštuje. Mrknu teda do gůůůglu :D Jinak co myslíš tím kopáním zrcátka? Mocroadjustment vím co je a dá se uložit několi objektivů jako předvolba, což si myslím, že asi není problém, ne? Předpokládám, že oba bubáci se týkají D7000. Ono je to těžké, u D3300 a 5300 se zase hodně propírá jakési chvění závěrky či co.... přijde mi, že každý strojek má nějaké to "ALE" :notsure
rousini (738)|30.1.2016 10:53
[QUOTE=zeloi;41163]Jinak co myslíš tím kopáním zrcátka?[/QUOTE]
Přečti si zdejší recenzi D3300. Myslím, že se to týká více modelů, sedmičkové řady už snad ne.
zeloi (79)|30.1.2016 11:15
Takže zatím vede D7000 a nebo nějaký henten PENTAX vybrat. Recenze a debaty ohledně toho chvění zrcátka či závěrky jsem četl, jsou to zejména novější modely řady 3 a 5.
David H (225)|30.1.2016 12:19
[QUOTE=zeloi;41165]Takže zatím vede D7000 a nebo nějaký henten PENTAX vybrat. Recenze a debaty ohledně toho chvění zrcátka či závěrky jsem četl, jsou to zejména novější modely řady 3 a 5.[/QUOTE]

Co jsem měl v ruce D7000, tak jsem byl oproti D3100 taky překvapen, jak 'kope'. Na ostrost fotografií to tam ale nejsíš vliv nemělo. D3100 byla proti tomu naprosto tichá. S ohledem na finance bych popřemýšlel třeba o Pentaxu K-50 + 18-55 + 50-200, ten je za necelých 16tis. Specifikace jsou dost zajímavé. Obrazová kvalita by měla být na úrovni D7000. Ten objektiv 18-55 asi nebude opticky nic moc, ale dá se k tomu ještě pořídit do horšího světla objektiv Pentax 35mm DA/f2,4, který by byl vhodný třeba na ty děcka a je docela za hubičku. Výhoda by byla, že Pentax už má i stabilizaci v těle, pevné 35tky stabilizované často nebývají. Ale určitě mě neber za slovo, tohle je můj pohled. Jen bych se asi ubíral tímto směrem, kdybych chtěl zrcadlo a měl omezený rozpočet. I ten Pentax bych si nejdříve 'osahal', jak by mi seděl, než bych ho koupil. Přece jen to není 'mainstream', tak je otázka, jak by se třeba později prodával. Jinak lepší kvalitu výstupu bys dostal z D7100, a myslím, že i Fuji X-E1/X-E2/XT10 strčí v kvalitě výstupu D7000 nebo Pentax K50 do kapsy - mají lepší senzory. Pak s tím fot'ákem vydržíš určitě i déle.
zeloi (79)|30.1.2016 12:55
Ty FUJINY jsou docela drahé a to nemluvím o případném výběru objektivů. V této chvíli jsem rozhodnutej pro zrcadlovku, takže bezzrcadla můžeme vypustit. Třeba se k ním dopracuji časem, kdo ví..... Na tu D7000 to bude asi chtít pořádný stativ, když údajně tak kope? Jinak ten PENTAX podle popisu nevypadá špatně. Jen nevím co bych oprati D7000 získal, pokud bych do něj šel. Tedy kromě deklarované těsnosti proti prachu a vodě.... Jinak fakt vypadá slušně, díky za další nápad.:thumb
David H (225)|30.1.2016 13:41
[QUOTE=zeloi;41167]Ty FUJINY jsou docela drahé a to nemluvím o případném výběru objektivů. V této chvíli jsem rozhodnutej pro zrcadlovku, takže bezzrcadla můžeme vypustit. Třeba se k ním dopracuji časem, kdo ví..... Na tu D7000 to bude asi chtít pořádný stativ, když údajně tak kope? Jinak ten PENTAX podle popisu nevypadá špatně. Jen nevím co bych oprati D7000 získal, pokud bych do něj šel. Tedy kromě deklarované těsnosti proti prachu a vodě.... Jinak fakt vypadá slušně, díky za další nápad.:thumb[/QUOTE]


http://snapsort.com/compare/Nikon_D7000-vs-Pentax-K-50/detailed

Asi nic moc, specifikace jsou dost podobné. Spíš by šlo o to, který model ti líp 'sedne'. Aby bylo z čeho vybírat :) Jinak stativ nepotřebuješ kvůli kopání zrcátka, na to ti asi nepomůže. Nikde jsem nečetl, že by D7000 měla roztřesené fotografie kvůli kopání zrcátka, jen mě to překvapilo. Když to tak čtu, tak to u tebe vidím spíš na D7000 + 18-105. Pokud ti přestane dostačovat, doplníš nějakým lepším sklem podle tvých preferencí, ty si pak můžeš nechat, kdybys v budoucnu měnil tělo. Jen si to předem osahej než bys to kupoval, když si nejsi jistý, abys pak nebyl zklamaný, že to není to, co jsi chtěl.

Ted' jsem se díval, že D7000 už se ani nějak moc neprodává. Taky počítej, že D7000+18-105 už je pořádná váha (mně to třeba nevyhovovalo).
zeloi (79)|30.1.2016 14:04
Díky za super odkaz na porovnání. Jinak počítám s tím, že pokud bych šel do D7000, tak určitě do začátku chci ten 18-105mm a k tomu 50mm. Pak se dál ividí, jestli časem nějaké TELátko nebo Macro sklo. Každopádně to ještě promyslím. Ta váha snad nebude problém, když to nebudu držet v ruce dlouhé hodiny. Na remani v brašně nebo přes popruh to snad nebude tak děsivé :notsure Jinak teda koukám jako blázen, že ta D7000 končí na ISO 6400. To umí víc i řada D3000 ne?
janfran (48)|30.1.2016 14:50
D7000 umí i 25600, ale je to použitelný leda nouzově a z RAWu, v JEPu už jsou úplně mimo barvy.
zeloi (79)|30.1.2016 14:54
Fotím do RAW ;) 3lo mi o to, že pokud by bylo ISO 6400 strop, tak aby to na této hodnotě už nebylo nepoužitelné. Pokud je fotka na 6400 v pohodě, tak to je dobrý :D. Já teď nepoužitelně šumím už na ISO 600 :(
janfran (48)|30.1.2016 17:09
Jestli ti přijde nepoužitelné ISO 600 na FZ200, tak spíš počítej u D7000 s hranicí 3200. Ale i ty nejlepší APS-C jsou na tom maximálně o 1/2 EV líp, máš zkrátka docela vysoké nároky.
zeloi (79)|30.1.2016 17:24
Na FZ200 je těch 600 už fakt hrůza. Můžu doložit. Jde mi i o to, že chci zkusit fotky noční oblohy a tam se údajně běžně dává ISO 3200. Nemyslím si, že bych měl vysoké nároky :) Ale když už mám změnit strojek, tak si musím polepšit :D
janfran (48)|30.1.2016 19:18
ISO 3200 je na D7000 v pohodě. Na 6400 už se trochu hroutí stíny, zvlášť při umělém osvětlení, ale v ACR z toho pořád dostanu fotku bez problémů použitelnou na A4. Můj kompakt Fuji X10 dosahuje podobné kvality při ISO1250 a FZ200 je zhruba o další 1EV níž, takže tam by mi ISO600 stačilo...i těch 800 z DPReview mi přijde použitelný pro další zpracování, ale to už záleží na těch nárocích, který kdo z nás má. Jinak nevidim smysl ve focení oblohy na ISO3200, vždyť pak musí většina hvězd úplně zaniknout v šumu. Ale noční oblohu nefotim, tak to nechám k posouzení někomu povolanějšímu.
zeloi (79)|30.1.2016 19:25
jen dotaz... co je to ACR ? Nějaký soft na úpravu fotek?
janfran (48)|30.1.2016 19:47
ACR je Adobe Camera Raw, modul ve Photoshopu určený k vyvolání RAWu. Má prakticky stejný výstup a možnosti nastavení jako známější program Lightroom.
zeloi (79)|30.1.2016 19:50
Ahááá, díky. Já mám jen ZPS. :notsure
David H (225)|30.1.2016 21:46
Není úplně směrodatné, jaké nejvyšší ISO fot'ák podporuje, ale jaké nejvyšší je ještě použitelné. U D3100 jsem fotil krajiny tak max na ISO 200 a u ISO 400 už byl u krajin zřetelný pokles kvality, zatímco na nějaké dokumentární fotky z interiérů jsem mohl použít ISO 3200 a šlo to. Nebylo to sice kdovíco, ale účel to splnilo a kdybych to vytiskl na 10x15, tak to vůbec poznat nebylo. Nikony v jpgu většinou odšumují citlivě, u vyšších ISO jsem tak používal spíš jpgy, protože v rawu ten šum hrál všema barvama. D7000 je ale o krok dál, tam tě nebude šum nějak omezovat. A ještě oceníš slušný dynamický rozsah. Další posun by pak byl třeba s tou padinou, v tu ránu ti to dovolí jít s ISO ještě dolů, třeba v interiérech je to hodně znát. Já třeba vyfotil stejnou scénu jak objektivem 18-105 na 35mm ohnisko a to samé Nikonem 35mm/f1,8 Namísto ISO 1600 jsem s tím pevným pak použil asi ISO 400 a fotky vypadaly samozřejmě mnohem líp, byly v prvé řadě ostřejší, o šumu nemluvě..
David H (225)|30.1.2016 21:52
[QUOTE=zeloi;41179]Ahááá, díky. Já mám jen ZPS. :notsure[/QUOTE]

Já třeba používám Rawtherapee. Ten si můžeš jednoduše stáhnout z netu a je zdarma - napořád. Co se týká raw, tak umí opravdu hodně. Chce to jen dostatečně výkonný počítač - jinak se načekáš. Lightroom snad někteří výrobci přidávají při koupi k fotoaparátu, ale to není případ Nikonu.
Cejpatka (220)|30.1.2016 22:52
[QUOTE=zeloi;41158]Další důvod je malá dcerka - asi se bude focení točit i kolem ní. První krůčky, narozeniny.... atd.[/QUOTE]
[QUOTE=zeloi;41169] Jinak počítám s tím, že pokud bych šel do D7000, tak určitě do začátku chci ten 18-105mm a k tomu 50mm[/QUOTE]
Do interiéru na tu dcerku, jak píšeš, bude vhodnější místo pevné 50 raději kratší 35. Jedině pokud byste měli nějaký extra prostorný dům či byt... ;)
David H (225)|30.1.2016 23:50
S tou 35tkou bych souhlasil s Cejpatkou. Ta 50tka je spíš portrétní, 35tka taková univerzálnější. Při focení portrétu se tedy musí 35tkou hodně blízko. Akorát počítat s tím, že Nikoní 35mm/f1,8 je na plnou díru docela bláto a aberace je tam až dost nejen na plnou díru (vzpomínám na ty zelené konečky vlásků..)
Cejpatka (220)|31.1.2016 00:50
Tak za ty peníze /cca5 tis./ nelze čekat zázraky. Ona není ani ta levná padesátka na plnou díru žádný zázrak co se týče ostrosti.
pas!k (173)|31.1.2016 08:01
K tomu šumu... pokud je to na hranici použitelnosti je lepší vypnout vše čím se snaží odsumovat foťák a udělat to až následně v postprocesu nějakým k tomu určeným pluginem. Osobní zkušenost mám s dfine a noiseware po nějaké době jsem u dfine2 zůstal.. Je součástí Google Nick collection