Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Koupě zrcadlovky pro začátečníka

Dzekyll (1)|27.1.2016 22:15
Takže ahoj všichni, dlouho dobu uvažuji o koupi zrcadlovky, jelikož zatím fotím pouze mobilem na instagram:D a většina lidí okolo mě říkala, ať si pořídim něco lepšího, tak jsem na to přistoupil. Jenže problém je v tom, že nemám ponětí o těchto strojích. Takže bych potřeboval poradit ohledně nějaké ideální zrcadlovky pro mne. Četl jsem všude spousty článků, jenže chtěl slyšet konkrétní rady, připomínky..Fotit bych asi chtěl různě, od města, přes lidi po přírodu. Asi vlastně nemám specifika konkrétní, rád si klidně vyhraju. Možná i trochu na natáčení. Cena tak jestli by šla okolo 10 000, vím, koukal jsem a není to moc částka ve které by se dalo asi moc vybírat, ale snad se něco najde. Možná by mohl pomoci ig účet, abyste si udělali obrázek. http://www.instagram.com/jakkirolf
Děkuju všem předem. :)
kolyy (1542)|28.1.2016 12:32
Keď pozerám na tie fotky, tak mi nepríde, že by si fotil niečo vyložene akčného, kde by to chcelo kontinuálne ostrenie zrkadlovky. Pritom za túto cenu dostaneš len úplne základnú zrkadlovku s mnohými kompromismi. Preto Ti navrhnem ísť do bezrkadlovky, to sú prístroje s vymeniteľnými objektívmi podobne ako zrkadlovky, len nemajú zrkadlo, ktoré odráža svetlo do optického hľadáčika a senzora pre fázové ostrenie. Miesto toho majú elektronický hľadáčik (prípadne žiadny) a ostria pomocou hlavného obrazového senzora.

Môj typ je Olympus E-M10, čo je pôvodne prístroj strednej triedy, s pokročilejším ovládaním a elektronickým hľadáčikom, ktorý sa dopredáva (lebo už je nástupca E-M10 II, ktorý sa líši len v detailoch).

http://www.megapixel.cz/olympus-e-m10-14-42mm-ii-r

Je to už dospelý foťák, pritom veľmi kompaktný a šikovný. Veľmi dobrá obrazová kvalita plne porovnateľná s APS-C zrkadlovkami, rýchle jednorazové ostrenie. Pasujú na neho objektívy M4/3, ktorých je veľmi pekný výber, najširší medzi bezrkadlovkovými systémami.

Príde mi to pre Teba dobrá voľba aj z toho dôvodu, pretože predpokladám, že sa nechceš posunúť od mobilu iba kvôli obrazovej kvalite, ale aj pre možnosti a ovládanie. Od Olympusu je k dispozícii zadarmo aj program pre spracovanie fotiek v raw formáte, takže môžeš hneď začať spracovávať fotky v pc, ak už nepoužívaš nejaký iný program.
Hanse (206)|28.1.2016 13:18
Olympus E-M10 bych taky doporučil - mám asi měsíc a spokojenost. Velké plus jsou váha a rozměry proti zrcadlovce - v brašně přes rameno nijak nepřekáží ani nezatěžuje. Nevýhoda je, že do budoucna bohužel zatím není levná náhrada setového objektivu jiným zoomem - na druhou stranu je dobrý výběr dostupných pevných skel (včetně čistě manuálních - což nevadí, v nastavení si lze nastavit zvýraznění hran a manuální ostření je tak poměrně snadné - co jsem zkoušel manuální ostření, tak jsem zaostříl správně skoro všechny fotky a to jsem začátečník).

Z mého pohledu začátečníka jedna věc na co se je nutné připravit u bez/zrcadlovky - fotí jinak než mobil, tz. vyžaduje trochu praxe, abys z foťáku vyždímal aspoň tolik, co z mobilu.

ad RAW: Od Olympu je sice program na zpracování v raw, ale je šíleně pomalej (počítač mám výkonej dost) a spíš odradí než navnadí - doporučuju na raw něco jiného - rawtherapee (zdarma) nebo ZPS (1500 Kč) je daleko rychlejší a pohodlnější (nebo LR, ale tam je cena už jinde).
Vierzbowski007 (118)|28.1.2016 21:57
Jak už správně vypíchli předchůdci - cena hodně omezuje výběr v raknu DSLR a přitom tam není moc co vybírat. Bezzcradlovky toho umí nabídnout opravdu hodně a kvalitativně jsou na tom stejně jak DSLR. Já bych neváhal a šel do zvýhodněného double-zoom kitu od Olyho spolu s mým oblíbencem E-Pl6 http://www.aaron.cz/produkty/olympus-pen-e-pl5-doublezoom-kit-stribrna . kamarád si ho kupoval když cestoval do Londýna a nemůže si ho vynachválit - je to rychlý, pohotový stroj, s velmi výkonou stabilizací přímo na čipu a ta cena za ten dvou set je prostě k sežrání :)
kolyy (1542)|29.1.2016 00:08
E-PL6 je za svoju cenu výborná kúpa, ale ovládaním a výbavou je to v podstate kompakt. To nemusí byť na závadu a je to otázka na zváženie, či očakávam od CSC v prvom rade obrazovú kvalitu alebo chcem aj pokročilejšie ovládanie. E-M10 a E-PL6 majú totožný výstup, E-M10 je ale už foťák pre fotografov - elektronický hľadáčik, predný a zadný roller. E-PL6 je ovládaním a charakterom menej ako základná zrkadlovka, E-M10 naopak viac. Mne príde, že Dzekyll má vyššie ambície, keď pozerám na jeho Instagram, a zrejme preto hľadal zrkadlovku. Z toho dôvodu tipujem, že E-M10 je pre neho vhodnejší prístroj. Za podobnú cenu môže mať E-PL6 s krátkym a dlhým seťákom alebo E-M10 s krátkym. Keďže doteraz fotil mobilom, tak aj krátky zoom bude pre neho veľký posun a je otázne či vyžaduje dlhý. Za tú cenu môže mať pokročilejší prístroj. Nehovoriac, že E-M10 má aj pár vecí naviac - elektronickú závierku na prvej lamele (eliminácia rozmazania obrazu kopaním závierky) alebo lepšiu stabilizáciu