Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

ZPS17 a formát NEF (RAW od NIKONu)

zeloi (79)|4.2.2016 08:45
Zdravím. Používám k editaci fotek ZPS (naistalován nejnovější DNG convertor). Doposud jsem fotil na Panasonic Lumix DMC FZ200 - formát RW2 a vše bylo v pořádku. Nyní jsem přešel na NIKON D7000 a po přepnutí do modulu RAW jsou obrázky velmi tmavé. Musím hodně dolaďovat korekcí expozice do plusu...a to fakt hodně. Nevím kde může být chyba, setkal jsem se s tím poprvé. Náhled na dispeji na foťáku je v pohodě a v modulu EDITOR to také vypadá normálně. Problém nastává až pi přepnutí do RAW modulu. Jinak dodám, že mám přiřazen profil aparátu i objektivu - beze změn jako když nepřiřadím nic :( Poradí někdo? Docela mě to štve.:notsure
pas!k (173)|4.2.2016 08:54
U starsich verzi ZPS instalace dng convertoru nestacila .. musel se jeste vybrat nekde v nastaveni .. pokud si spravne pamatuji .. ale par let jsem ten program nevidel :)
the_edge (1)|4.2.2016 09:07
Taky zdravím a připojím se. Mám stejný problém :-( Používal jsem ZPS16 a tam problém nebyl, vždy náhled obrázku odpovídal RAWu. Ale teď když fotím, ve foťáku vše vypadá OK, v prohlížeči taky. Ale jak přepnu na RAW, všechny fotky ztmavnou a musím jít u každé s korekcí expozice až +1.0. A to mě docela štve. U seťáku 18-105 to tolik vidět není, ale třeba u pevný 50 1.8, tam je ten rozdíl pak obrovskej. A fakt mě to štve všechny fotky ladit, kolikrát se stanou i nepoužitelný. Přitom jsem konvertor a vše zkoušel nastavovat a nic mi zatím nepomohlo. Nějaká rada prosím? :-)
zeloi (79)|4.2.2016 09:43
No, tak v tom nejsem sám. Jsem zvědav jaká cesta povede k vyřešení problému. Jinak samozřejmě mám nastavenou i cestu k používání convertoru - vše nastaveno v menu ZPS. Tam problém nebude. Jestli by nestálo za to kontaktovat technickou podporu ZONER.
Dan7 (411)|4.2.2016 10:00
Se Zonerem na RAWy nemám dlouhodobě moc dobré zkušenosti a radši jsem si připlatil (dostal zdarma od Canonu) Lightroom. Kdysi jsem Zoner zkoušel, ale třeba jsou poslední verze na RAWy už lepší. Nebo je rada zkusit i nějaký jiný program. Myslím, že zdarma je Capture NX-D určený pro Nikon a taky Rawtherapee.
zeloi (79)|4.2.2016 10:19
Samozřejmě můžu zkusit jiný soft, ale na ZPS jsem zvyklý a chtěl bych u něj zůstat. Nechápu proč to dělá bordel u toho Nikonu (NEF) a u Panasonicu (RW2) to bylo v cajku.
pas!k (173)|4.2.2016 10:19
Hodila by se informace .. o jakou verzi ZPS se jedna .. treba google meco napovi .. Jen pro jistotu .. pokud to otevres v necem jinem vysledek je ok ?

Me na nem vzdy nejvic vadilo ze neumi nedestruktivni upravy .. pokud chcete zachovat zdroj vzdy to znamena dva soubory .. coz je u LR obrovska vyhoda .. i kdyz mam jednu fotku upravenou v 10 ruznych variantach .. zdroj je stale jen jeden .. a samotne upravy jsou ulozeny v par KB souboru pro kazdou fotografii .. to je pri desitkach tisic fotek na disku sakra znat :) To nemluvim o dalsich vecech o kterych si ZPS muze nechat jen zdat.. Ale to je mimo tema ..
zeloi (79)|4.2.2016 10:27
Mám ZPS 17. Jinak ZPS má úplně stejné nedustruktivní úpravy v modulu RAW. Ukládá změny přesně jak popisuješ.
pas!k (173)|4.2.2016 10:31
Tim lip .. posledni verzi ve ktere jsem zkousel upravovat nejaky raw byla tusim 14 .. ale pokud v zoneru nelzou .. tak nedestrultivni upravy umi az 18 :) aspon se tim chlubi jako novinkou.
zeloi (79)|4.2.2016 11:34
u ZPS se chlubí nedestruktivní úpravou jako novinkou i u formátu JPG v modulu EDITOR ;) V modulu RAW to umí i strší verze.
Kabe (442)|5.2.2016 17:05
Z mého úhlu pohledu se "Zoner" snažil a snaží dát pojmu "nedestruktivní úprava" nový poněkud okleštěný, ale svůj vlastní význam. Jako nedestruktivní úpravy vnímám např. soubor možností, které mi dává Photoshop, kdy si například z mnoha snímků(třeba v JPEG) vytvořím složitou grafiku pomocí množství lokálních i globálních korekcí, výsledek mi zůstane v jednom souboru, který obsahuje všechny zdroje v původním stavu a případně i historii úprav.
vormen (81)|6.2.2016 22:50
Používat ZPS na RAW je největší chyba fotografa :-) mám verze 16,17,18. Těla postupně D3100/5100/7200 a strávil jsem hodně času, abych v ZPS RAW rozchodil ke spokojenosti, ale marně. Vytvořil jsem i vlastní profil těla s barevnou a expoziční korekcí, ale nikdy to prostě nesedí na všechny scény. Nehledě na to, že je to strašně pomalý. Nejlepší je na převod Capture NX-D a klidně bez úprav hromadně převod do TIFF a následně si s tím pohrát v editoru v ZPS.
zeloi (79)|7.2.2016 07:28
Jde mi o to, že dřív jsem s tím žádný problém neměl - přípona RW2 (RAX od Panasonicu), takže mě to překvapilo. Ten Capture NX-D jsem zkoušel a nějak jsem to v tom neuměl. Nepřišel jsem na to, jak obrázek vyvolat. Asi ta zlověstná angličtina :D:D:D.
vormen (81)|8.2.2016 18:41
V tom CNX je super, že načteš fotky a na ně se aplikují všechny nastavení z těla, takže fotky vypadají přesně jako jpg a náhledy ve foťáku. Následně se zvolí Convert files, má to i svou ikonu, tam se zvolí formát, kvalita, cesta a hotovo. Ikdyž neprovedeš žádnou úpravu, tak výsledek bude znatelně lepší než jpg přímo z těla a hlavně barvy budou přesně tak, jak čekáš. Já před převodem dělám přirozeně úpravu expozice,wb a ořez.
zeloi (79)|9.2.2016 05:52
Už se v tom CNX začínám trochu hrabat, nicméně se v tom ještě plácám. Asi to chce čas. Pokud bych nechtěl dělat žádné úpravy (což bude asi jen velmi vyjímečně), dá se ten převod provádět nějak hromadně? :notsure
vormen (81)|9.2.2016 09:43
Samozřejmě dá. Buď si v náhledech označíš Ctrl+A všechny fotky, nebo jen něco a klikneš vpravo nahoře na Convert Files (příp. nabídka File-Convert Files.., nebo zkratka Ctrl+E).
zeloi (79)|9.2.2016 10:04
Díky.... vyzkouším. Je teda fakt, že tenhle prográmek s formátem NEF pracuje mnohem lépe než ZPS.
vormen (81)|9.2.2016 12:39
Dokonce přímo nejlíp :)
LiborKukacka (1)|8.6.2016 07:14
Zdravím,

řešil jsem stejný problém (tmavé NEF z Nikonu D90 v RAW modulu ZPS 17) a řešení je instalace a na nastavení použití Adobe DNG Converteru (v mém případě verze 9.5.1) v ZPS.

Většina fotek v modulu RAW je zobrazovaná velmi podoně jako náhled JPG, nutnost expoziční korekce tedy odpadla, barvy jsou subjektivně lepší (ale samozřejmě záleží na nastavení převodu do JPG v těle). Převod v Capture NX-D do TIFF a následná úprava v ZPS se mi neosvědčila - výsledné fotky zpracované tímto způsobem mi přijdou méně kvalitní než vyvolané z NEF přímo v RAW modulu ZPS. Navíc odpadá výhoda ZPF mít vše po ruce v jednom SW. (Opět samozřejmě záleží na preferenci uživatele, nastavení SW atd., je to pouze osobní zkušenost.)
Kabe (442)|8.6.2016 09:51
Jako mnohem elegantnější řešení mi přijde prostě nepoužívat produkty Zoner.
vormen (81)|8.6.2016 11:09
mít všechny funkce v jednom programu by bylo bezesporu skvělé. jenže ikdyž opominu relativně horší kvalitu v převodu z RAW do JPG oproti CaptureNX-D, tak rychlost aplikace změn a rychlost konverze se bohužel už přehllédnout nedá. pokud bych převáděl cca 30 snímků, tak bych to asi přežil, ale upravovat po nějaké fotoakci stovky obrázků, to už by vážně nešlo. doufám, že nová verze ZPS se jak je zvykem zrychlí a dotáhne se na konkurenci. podle mě je třeby se v budoucích verzích zaměřit jednak právě na práci s RAW formáty a na publikování a sdílení na online galeriích.
pas!k (173)|10.6.2016 06:42
No zvhledem k tomu ze se zoner nedotahl na konkurenci 18 verzi .. nesdilim optimismus ze toprijde s tou dalsi.
nephilim (353)|13.6.2016 15:52
Řešil jsem stejný problém s PS. Adobe používá k převodu RAW svůj produkt CameraRAW. Což je hezké, ale problém je v tom, že novější verze CameraRAW nejsou kompatibilní se staršími verzemi PS. Nevidím důvod, proč si s novým tělem kupovat vždy nový PS, když ten "starý" mi plně vyhovuje. Jistě, je tu ještě Lightroom, ale ten nechci. Mám rád svůj "starý" PS. Naštěstí Adobe aktualizuje DNG Converter (bezplatný!!!), takže v něm nechávám RAW převést do DNG, s nímž pak můj PS bez potíží zpracuje. Potíže popisované v prvotním dotazu jsem nezaregistroval (D7100/D750/N1 J1). Je to vcelku elegantní řešení, než stále kupovat nové verze SW, upgradovat HW a na rozdíl od SW od Nikonu a ZPS je to velmi rychle fungující řešení i na "slabém" HW. Za vyzkoušení nic nedáš.
Vierzbowski007 (118)|16.6.2016 09:22
ad Adobe LR/PS) proč si u Adobe produktů kupovat stále nové verze? To je s příchodem Adobe CC přeci dávno pasé
ad ZPS) RAW modul je spíše takovou úlitbou Zoneru těm, kteří potřebují pracovat s RAWem - pro firmu tento modul není příliš velkou prioritou. Cílovka jsou nenároční uživatelé, kteří pracují primárně s JPG a tam je Zoner dostatečně rychlý.
pas!k (173)|16.6.2016 10:34
taky nejak nerozumim tomu .. proc zarputile pouzivat stare verze ps .. navic mi prijde ze ta cc verze je prave daleko rychlejsi .. a updaty jsou v cene predplatnyho .. Kdyz pripoctu moznost .. vyuzivat jak ps tak lr na dvou zarizenich zaroven (treba stanice a notebook) muzu adobe tak maximalne zatleskat :)
Hanse (206)|16.6.2016 15:59
Tal u CC propagují na stránkách adobe balík za 60 euro měsíčně , i když pro běžné použití by asi stačil i za 12 (budu jen rád, když mi to někdo potvrdí/vyvrátí), ale kdo se v tom nebude moc hrabat, na to vůbec nemusí přijít... osobně jsem koupil na úpravu RAW ZPS (což na upravování jednotlivých RAWů není špatný program), i když teď jak koukám na nabídku adobe, tak přemýšlím, jestli jsem se neunáhlil
Vierzbowski007 (118)|17.6.2016 13:38
Hanse: ten balíček za 12,10€/měsíc sem teda našel rovnou - skočilo mi to samo na obrazovku :) Samozřejmě tu jsou alternativní digitální zdroje Adobe produktů, kde to je zadarmo, ale já jsem to po několika letech vzdal a solím jim lováče. Doporučuji si třeba ten balík na 30dní vyzkoušet zdarma. Aspoň zkusit zpracovat pár fotek v LR. Pokud ti i po měsíci používání LR přijde práce v Zoneru komfortní a rychlá, pak jsi koupí ZPS rozhodně neudělal chybu.
Hanse (206)|17.6.2016 15:37
Na stránce http://www.adobe.com/cz/creativecloud.html ten balíček za 12,09€/měsíc je, ale bez jakéhokoliv zvýraznění mezi hromadou ostatního balastu v dolní části stránky, ale ne dost dole, aby byl vidět při nascrollování na konec - ty stránky jsou koncipovány tak, aby člověk vybral dražší balíček... ok, zkusím, až budu mít nějakou delší sérii fotek, například po dovolené, díky :)
Kabe (442)|17.6.2016 17:35
Hanse: pokud nepotřebujete PS, LR nebo PSelements by měly jít pořídit i v krabicové verzi. Pro studenty a rozpočtovky je tam další výrazná sleva.
Hanse (206)|17.6.2016 19:04
Ono jen LR stojí v krabicové verzi cca 3600 Kč (student již nějaký čas nejsem), takže jestli to chápu dobře, tak se balíček lightroom+photoshop (i kdybych PS využíval jen občas) za 12 euro z tohoto pohledu vyplatí
Kabe (442)|17.6.2016 19:55
řekl bych, že to je výhodné či nevýhodné jak pro koho
pokud koupíte LR v krabici, máte ho nastálo s upgradama do dalsi verze oznacene celym cislem
pokud jim zaplatite tech 144 Eur za rok, pripadne jim je budete mesicne splacet po tech 12, mate to presne na rok kalendarni
takže může to být výhodné a nemusí, je to imo individuální a musíte zvážit sám, co je pro Vás lepčejší
joeh (3352)|24.9.2017 21:41
Zoner Photo Studio X, editor fotografií českej produkcie je perfektný program. Podporuje akceleráciu GPU, má logické a veľmi zdarilé ovládanie, poslúži ako správca fotografií, editor RAW i JPG. Trial verziu som otestoval na RAW súboroch z prístrojov Sony a Panasonic, výsledok je zakúpenie licencie.
romana51 (311)|27.9.2017 17:09
joeh - že je to perfektní program s tím souhlasím. Používám ho už pár let a verzi X mám jako upgrade za 708,- Kč, t.j. 59,- Kč/měsíc. Ale zájemce chci upozornit,
že pro podporu RAW (v mém případu pro Lumix G80 RW2) se musí do Zoner Photo Studia X integrovat Adobe DNG Conventer v.9.12.
Návod na integrování je v ZPS v Podpora/Často odpovídané dotazy.
Chvíly trvalo, než jsem na to přišel, možná že to někomu pomůže! :D
joeh (3352)|30.9.2017 21:32
Dobrá pripomienka Roman, ja mám pre istotu Adobe Converter nainštalovaný, ale deaktivovaný. Na výkonnom počítači pracuje program Zoner ako z praku, načítanie okamžité, možno 0,2s a vyvolanie 20 Mpx RAWu do 0,5s. Moraváci odviedli sakra dobrú prácu, program mi učaroval.
vormen (81)|1.10.2017 18:45
a navíc jako první na světě bude podporovat formát Heic už v zimní aktualizaci
joeh (3352)|3.10.2017 11:07
Chlapci, hodíte sem skóre benchmarku Zoner na porovnanie ? Test je dostupný po kliknutí na otáznik vpravo-hore. Skóre disku mám nejak podozrivo nízke, možno program testuje veľmi malé bloky a preto je výsledok nízky, ale rád by som mal istotu :
ZonerPhotoBenchmark.png
romana51 (311)|3.10.2017 12:00
Procák máš rychlejší, máš víc RAMky a lepší grafiku. SSD máš dvojnásobně velký ale ... ?
Pro úplnost: zákl.desku mám ASUS Z170-P, systém. disk zapojený do serial ATA 6.0 Gb/s. OS Win10 Pro 64bit v.1703.
Máš zapnutý Hyper-Threading ? U mně se v testu zobrazuje 8 vláken, u tebe je nevidím. Možná že to má vliv, ale nevím.

[ATTACH=CONFIG]2333[/ATTACH]
Benchmark.jpg
joeh (3352)|3.10.2017 12:31
Díky, podozrenie na disk sa naplnilo, musím to doladit. Virtuálne jadrá procesora mám vypnuté, všetky fyzické jadrá pretaktované na 5.2 GHz, jadro GPU na 2.1 GHz, ramky na 3.2 GHz.
joeh (3352)|3.10.2017 15:29
Tak som to doladil na úplne iný výkon :
ZonerPhotoBenchmark.png
joeh (3352)|3.10.2017 20:56
OK, už je vyladená aj grafická karta a disk :
CudaZonerPhotoBenchmark.png
romana51 (311)|3.10.2017 23:35
Také jsem ladil a ejhle, SSD Samsung se pěkně vytáhl !! :thumb :idea

[ATTACH=CONFIG]2336[/ATTACH]
Benchmark2.jpg
joeh (3352)|4.10.2017 09:22
[QUOTE=romana51;46523] SSD Samsung se pěkně vytáhl !![/QUOTE]

RAMdisk ?
romana51 (311)|4.10.2017 11:53
Ne, konfigurováno v programu Samsung Magician, který je součástí dodávky SSD:
Maximalizujte potenciál vašeho SSD disku pomocí Samsung Magician softwaru - Samsung Magician software vám přináší nezbytné a exkluzivní nástroje,
se kterými máte k dispozici nejnovější aktualizace firmwaru, můžete kontrolovat stav a rychlost disku a dokonce navýšit jeho rychlost aktivováním režimu RAPID.
joeh (3352)|4.10.2017 12:46
Ano, Magician v móde Rapid alokuje časť RAM a pretože je ramka rýchlejšia, celková rýchlosť v testoch disku je podstatne vyššia. V reále to ale prináša zrýchlenie 0 - 25% v závislosti od konkrétneho použitia. http://techreport.com/review/25282/a-closer-look-at-rapid-dram-caching-on-the-samsung-840-evo-ssd
Mireczech (2)|11.10.2017 20:24
no, vidím, že mám ještě co studovat :cool:
Kabe (442)|12.10.2017 04:52
Ja ani zde nesouhlasim, ze Zoner je vyborny program, ani si nemyslim, ze je dobry. Jednak vychazim z prubeznych zkusenosti s mnoha a mnoha verzemi tohoto softwaru a druhak soudim, ze kvalitni program nemuze byt vytvoren tymem, ktery prezentuje sebe i Zoner tak, jak to delaji. Tedy rekneme lajdacky, hloupe a detsky. Samozrejme je to muj osobni pohled. A samozrejme je taky podporen zkusenostmi a nazory spousty lidi, kteri s fotografiemi delaji.
joeh (3352)|12.10.2017 22:30
Kabe, myslím, že je to moc tvrdé hodnotenie jak programu, tak vývojárov. Mne Zoner v aktuálnej verzii skutočne imponuje a proti prezentácii funkcií nemám výhrady. Je to férová ponuka vyspelého produktu pre amatérsky až poloprofi segment, u mňa 100b.


Nový flash biosu, natvrdo odstránený driver PCI SSD, naištalovaný nový NVMe a už to máme za 23 sekúnd :
ZonerPhotoBenchmark.png
Kabe (442)|14.10.2017 03:59
Tak to se na mne tedy zlob či nezlob, ale v takovém případě ti položím podobné otázky jako panu Šurkalovi(od něj jsem tuším stále odpověď nedostal):

-1-
https://www.milujemefotografii.cz/zpresnit-vyber-fotkach-snadno-pracovat-vlasy-srsti-slozitymi-okraji
Přijde ti tedy zde jak prezentovaný pracovní postup tak výběr způsobu úpravy/nástroje tak výsledná fotka, kde už v prezentovaném rozlišení snad ani ne 600*400 obraz vypadá jak omazaný gumou ve win malování ..přijde ti tohle odpovídající profesionální prezentaci softwaru, za který jsou požadovány platby v obdobné výši jako třeba za Adobe Lightroom. A jak píšeš nemáš vůči tomuto výhrady?

-2-
https://www.milujemefotografii.cz/neberte-fotku-vzdy-vazne
Když teda pominu ty oči i když je to úprava, kterou dělají malá děcka v každém lepším online ci smartphone editoru ci aplikaci na znetvoření fotek... tak třeba ta úprava toho břicha nebo těch zubů ti přijde jako prezentace práce profíka se softwarem, který je nabízen za podmínek podobných podmínkám třeba tho již zmíněného Adobe Lightroomu? Fakt ti takovýto "postprocess" přijde v pořádku a nemáš vůči němu výhrad?

A k tomu na webu, kde tyhle postupy prezentují, uvádějí následující: "Zadarmo vás naučíme fotit a upravovat fotky".
No fakt dost dobrý ......
romana51 (311)|14.10.2017 05:15
Já třeba používám Photoshop od verze 3 a to je už hodně let. Zkončil jsem na verzi CS6. Stejně tak Corel Draw od dob, kdy byl na několika disketách, nyní mám v. X7.
ZPS jsem před v. X používal od v. 8 (s vynecháním některých).

On totiž každý z programů umí něco lépe a něco hůře a společně se doplňují. Tady jde v podstatě o to, umět si vybrat z nich to, co mně nejlépe vyhovuje.

Kabe, takové plky tvůrců programu které tady uvádíš (milujemefotografii považuji za ujetou reklamu), neberu vážně a ani nečtu.

Pro mne je důležité to, co mi v programu vyhovuje ve srovnání s ostatními. A stejně jako joeh dávám ZPS X 100 bodů. :thumb
joeh (3352)|14.10.2017 13:27
[QUOTE=Kabe;46560]Tak to se na mne tedy zlob či nezlob, ale v takovém případě ti položím podobné otázky[/QUOTE]

odpoveď na otázku č.1 :

Program vnímam ako širokospektrálny, teda určený pre užívateĺov od začiatočníkov až po poloprofi, každý si nájde to, čo práve potrebuje v rámci svojich znalostí. S prezentáciou funkcií nemám problém, pretože výukový postup je určený práve pre začínajúcich fotografov a určite ho ocenia.

odpoveď na otázku č.2

Je to v podstate stejné, na pochopenie pracovného postupu to postačuje, skutočný profesionál, teda človek, ktorý sa fotením živí pravdepodobne zvolí iný program, to ale nijak nedehonestuje vysokú úžitkovú hodnotu Zoneru.