Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka na focení lidí + točení videí do 40 000 Kč

izzi (9)|4.2.2016 19:31
Dobrý den,
uvažuji o první zrcadlovce a když se v tom tak pročítám a zkoumám a srovnám našel jsem si například Nikony D3300 a D7200 , je tam nepatrný rozdíl v rozlišení a velký rozdíl v AF bodech. To je asi to nejpodstatnější, jinak jsou si zrcadlovky velmi podobné v ostatních parametrech. Zeptám se teda, jestli se vyplatí těch 20 000 Kč navíc za něco, co má jen více AF bodů. Nebo je ta hlavní věc, proč si pořídit D7200 ještě v něčem jiném? krom neplastu a utěsnění? Také bych se chtěl zeptat, kdybych měl v plánu točit i videa, jestli mě snímač APS-C bude v budoucnu hodně omezovat nebo zdali se to dá ,, přežít ,, i s tím to. Chtěl bych se svojí zrdcadlovkou fotit lidi ale spíš natáčet videa a chtěl bych investovat max. 40 000 Kč, také by se mi líbila wifi. Děkuji moc za jakékoliv rady a odkazy. Martin
Milan Šurkala (3381)|4.2.2016 20:13
Je to především v ovládání a ovládacích prvcích. Levnější zrcadlovky mají jen pár tlačítek a pro některá nastavení je nutné složitě lozit do menu a podobně. Zejména v případě Nikonu, jehož ovládání levných zrcadlovek je opravdu dost špatné, je volba D7x00 rozumná a za ty peníze to určitě stojí. Dražší zrcadlovky mají také AF micro adjustment, tedy možnost ladění autofokusu (ono pokud není tělo a objektiv správně seřízen, tak to nesprávně ostří). Pokud jde o video a chceš se tomu věnovat trochu více, zrcadlovku bych nedoporučil. Od Nikonu určitě ne, Canon pak je dobrý s STM motorky (chceš-li si nechat ostřit ručně). Obceně lze ale říci, že s videem se lépe pracuje u CSC fotoaparátu (snazší a rychlejší nastavování, Canony dnes končí jen na 25p/30p,...).
Vierzbowski007 (118)|8.2.2016 09:57
Pokud je požadavek na video, pak jsou z hlediska ergonomie či některých vlastností (fázové ostření na čipu), opravdu lepší bezzrcadlovky. Pokud nicméně trváte na zrcadlovce (DSLR), pak naopak mohu Nikon D7200 vřele doporučit http://www.aaron.cz/produkty/nikon-d7200-telo . Kvalitativně je video od Nikonu zcela v jiné kategorii než Canon, který marketingově video tlačí hlavně u své cine řady a u běžných DSLR trpí výstup u Canonu řadou neduhů (navíc kodek je vyloženě zastaralý). Naopak D7200 od Nikonu má vynikající video výstup, který netrpí moiré, problémy s antialiasingem a má naprosto úžasný dynamický rozsah (a to i díky Nikoní obdobě S-logu od SONY - to je vlastně návod pro fotoaparát, co má dělat s kontrastem) Pan Šurkala je jistě odborník an fotografii, vo tom žádná, ale co se týče videa, tam evidentně zaspal dobu.
izzi (9)|9.2.2016 23:38
Jé, moc Vám děkuji. Trochu jsem se vyděsil, že si vybírám špatně :D Chtěl bych raději zrcadlovku, protože bych ji i rád využil pro kvalitní focení. Kdybych se tedy rozhodl pro Nikon D7200, dokázal by jste mi doporučit i vhodný objektiv? Zvažoval jsem http://www.megapixel.cz/samyang-50mm-f-1-5-vdslr-as-umc-pro-nikon. Můj finanční strop pro tělo i objektiv je 43 000 Kč. Nejraději bych se do toho vešel i s nějakým držákem. Rovnou jsem se chtěl zeptat, když jsi vyberu objektiv se kterým ostříte a nastavujete clonu manuálně pomocí prstenců optimalizovaných pro nahrávání videí, dá se pak zrcadlovka připevnit na držák a nějak rozumně se s ní dá manuálně ostřit? :) Moc si to takhle ve své fantasii nedokáži představit. A jestli tomu správně rozumím, když si vyberu objektiv s manuálním ostřením, je pak vlastně úplně jedno, že D7200 má skvělý AF, protože ho stejně nevyužiji, že? Moc rád bych za jakoukoliv radu do stropu do 43 000 Kč. děkuji
Milan Šurkala (3381)|10.2.2016 00:04
Co se týče kvality videa, můžete se podívat na ukázky ve videorecenzi



Záleží na tom, jak chceš ostřit. Budeš-li ostřit manuálně, tak to máš vcelku jedno, tam už to záleží na tobě. V autofokusu u videa jsou obvykle CSC lepší, ale Canony DSLR s STM objektivy jsou rovněž vynikající a z Nikonů jen některé modely. Třeba ta D7200 už nějaký docela použitelný AF má, ale prostě občas to dost zapulzuje, na laické natáčení videa to není ideální (chce si to ošéfovat). Nicméně když se podíváš např. na fotoaparáty, které umí 4K video, je to kvalitativně opět docela jiná liga (třeba Panasonic LX100 nebo i 1" kompakty). Každopádně pokud chceš více natáčet video s DSLR nebo něčím, co má velký čip, počítej také s náhradními bateriemi. To žere baterii jak blázen.
izzi (9)|10.2.2016 00:44
Aha, tak děkuji moc za rady. A myslíš, že by jsi mi mohl poradit konkrétní nějaké sety do 43 000. Děkuji moc.
izzi (9)|13.2.2016 14:57
Já když si vyhledám jen těla od těch 25 do 35 000, tak mi tam nejlépe vychází ten Nikon D7200 .. Nebo se pletu?
Vierzbowski007 (118)|22.2.2016 10:06
Ne, máte pravdu. Změna možná přijde až po nástupu SONY A6300, který dle PR a specifikace na papíru zadupe všechno do země. Ale tak to měl i Samsung NX1...
Artas22 (10)|27.2.2016 19:42
Neuvažoval jsi místo D7200 pořídit FX D610? Mě nakonec fullframe přesvědčil a nelituji. Dá se sehnat i za 33K.
izzi (9)|29.2.2016 19:49
Zrovna mi nabídl známý fotograf, že by mi prodal D600 s grip a nedávno vyměněnou uzávěrkou v servisu za stejnou, která je v D610 za 24 000 kč. Tak nad tím právě přemýšlím, jestli se vyplatí jít do bazarového kousku po fotografovi, který s ní hodně fotil. Co se krom uzávěrky ještě hodně opotřebovává? Taky jsem četl, že ta D600 má pomalý AF.

Kdyby jste si měli vybrat mezi D600 a D7200 a neřešili cenu, šli by jste jasně všichni do D600 hlavně kvůli Ful framu ?
nephilim (353)|1.3.2016 23:16
[QUOTE=izzi;41383]Zrovna mi nabídl známý fotograf, že by mi prodal D600 s grip a nedávno vyměněnou uzávěrkou v servisu za stejnou, která je v D610 za 24 000 kč. Tak nad tím právě přemýšlím, jestli se vyplatí jít do bazarového kousku po fotografovi, který s ní hodně fotil. Co se krom uzávěrky ještě hodně opotřebovává? Taky jsem četl, že ta D600 má pomalý AF.

Kdyby jste si měli vybrat mezi D600 a D7200 a neřešili cenu, šli by jste jasně všichni do D600 hlavně kvůli Ful framu ?[/QUOTE]

Pokud fotíš víc na dálku, tak crop faktor APS-C ti ušetří značné náklady. FF má zase výhodu v širších ohniscích, v menší HO, menším šumu.
Bukovec (132)|2.3.2016 07:16
Pokud fotíš lidi, tak FF bude rozhodně lepší(pokud ti nevadí velikost těla ale hlavně DRAŽŠÍ OBJEKTIVY!).