Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Alpha A58 + 18-55 mm II vs Nikon D5200 + 18-105 mm VR vs cokoli +-15k

klokodak (13)|6.2.2016 10:12
Zdravim,
plánuji si koupit svoji první zrcadlovku na takové to běžné focení - výlety, památky, krajinky ...
Nerad bych k tomu přikupoval objektivy navíc mimo základní sadu.
Cenově bych se chtěl pohybovat kolem těch 15k +-2k max.

Zatím jsem si vyhlíd:
Sony Alpha A58 + 18-55 mm II - zde v sadě i s náhradní baterií

http://www.megapixel.cz/sony-alpha-a58-18-55-mm-ii-16gb-ultra-originalni-brasna-akumulator-poutko-na-ruku

Nikon D5200 + 18-105 mm VR

http://www.megapixel.cz/nikon-d5200-18-105-mm-vr

ale nebráním se ani jiným návrhům.

Chtěl bych co možná nejvíc univerzální věc - přemýšlel jsem i o kompaktu FZ1000, ale myslim si, že APS-C senzor bude dělat ve většině případů lepší fotky.
klokodak (13)|7.2.2016 09:53
Tak to vypadá, že se rozhodu pro nikon D5200, hlavně kvůli rozsahu ohnisek setového objektivu. Popřípadě měl by někdo jiný návrh, jak za podobný peníze získat kvalitu navíc?
Sakini (1174)|7.2.2016 10:34
Tak ono se v téhle cenové kategorii proti D5200 s 18-105 nedá moc říct, mezi zrcadlovkami se dá ještě uvažovat o http://www.megapixel.cz/pentax-k-50-18-55-mm-wr-50-200-wr-cerny - sice nemá tolik megapixelů a ostřících bodů, ale jinak má oproti D5200 řadu výhod, a celkový rozsah je ještě větší. K Sony A58 by se musel přikoupit ještě nějaký objektiv, a to už by se nevešlo do financí, tedy myslím rozumně kvalitní objektivy (leda něco z bazaru). Ještě některé bezzrcadlovky s hledáčkem, jako Olympus E-M10 nebo Panasonic G6, by se vešly do limitu i s objektivy, výsledky by byly na úrovni zrcadlovek, ale jiný poměr stran a menší senzor nemusí každému vyhovět. D5200 s 18-105 může mít své slabiny, ale za tu cenu je to zřejmě nejvýkonnější dosažitelný přístroj.

http://www.megapixel.cz/olympus-e-m10-14-42-mm-ii-r-40-150-mm slušné setové objektivy, dají se s tím dělat hodně ostré fotky, je to malé, lehké a velice rychlé
klokodak (13)|7.2.2016 11:12
Méně megapixelů u Pentaxu by určitě nevadilo, spíš bude na obtíž nošení 2 objektivů. Jaké by měl ten K-50 oproti D5200 výhody? Ten Olympus vypadá taky hodně zajímavě, jen prostě výdrž baterky je u těchle kompaktů slabší proti zrcadu.
Sakini (1174)|7.2.2016 11:39
Určitě lepší hledáček, ergonomie, ovládání, větší odolnost, rychlejší závěrka, vestavěná stabilizace, možnost microadjustmentu když si úplně nerozumí objektiv s tělem (což právě u D5200, který ho nemá, může docela dobře nastat), nebo třeba i možnost provozu na tužkovky které jdou v nouzi koupit všude. Je to prostě vybavenější model.
E-M10 určitě nevydrží tak dlouho jako zrcadlovky, ale v reálu ze zkušenosti 400 snímků není problém, a alternativní akumulátor stojí tři stovky, takže i to se dnes dá řešit.
klokodak (13)|7.2.2016 12:13
Ok, když se nad tím zamyslim, tak jsem snad na jeden zátah víc než těch 300 fotek stejně neudělal, takže to vypadá na rozhodování mezi Pentax K50 a Olympus OM-D E-M10. Pro Pentax hovoří větší snímač a lepší pokrytí ohnisek, pro Olympus menší velikost. Předpokládám, že výsledné fotografie budou na podobné úrovni. I když, nebude Olympus vzhledem k menšímu snímači o něco ostřejší? Popřípadě by vliv na rozhodování mohla mít ještě cenová dostupnost dalšího příslušenství. Co jsem tak zběžně procházel, tak na APS-C je o něco širší nabídka.
Sakini (1174)|7.2.2016 13:49
Jsou to do jisté míry rozdílné systémy, ale kvalita fotek není daleko od sebe. Pokrytí ohniskových vzdáleností je stejné, protože je tam jiný crop faktor, oba teleobjektivy tak končí na přepočtených 300 mm. Je ovšem pravda že co se týče ostrosti a vzhlednosti snímků, Olympus je v tomto přes menší snímač (v tomto konkrétním případě) lepší, jednak díky opravdu dobrému jpegu (zpracování) a jednak ty seťáky jsou poměrně dost ostré, 40-150 je velice solidní a přitom lehoučký a malý (určitě se bude líp nosit sebou než teleobjektiv pro zrcadlovku). APS-C má převahu na vysokých citlivostech, ale na takové to běžné focení to obvykle není třeba. A co se týče dalších objektivů a příslušenství, oba systémy jsou na to podobně. Nějaký ten obvyklý základ je dostupný, všechno navíc je o dost dražší - podle toho co potřebuješ. Nějaký ten světelný objektiv běžných ohniskových vzdáleností se dá sehnat levně u každého systému.
První otázka, kterou si musíš položit, je jestli potřebuješ zrcadlovku. Pokud neplánuješ fotit hodně pohyblivé cíle a dynamické akce, můžeš se rozhodovat mezi oběma systémy. Poté by ses měl vypravit někam, kde aspoň ten Olympus mají, a osahat si ho - ne každému vyhoví to malé tělo co se týče držení, ale pro někoho kdo zatím neměl zrcadlovku by to neměl být problém (případně se to dá vylepšit pohodlným handgripem). A taky na internetu se mrkni na testy, fotky a dojmy, ať víš do čeho jdeš. Osobně si myslím, že na běžné turistické a domácí focení je dnes, při možnostech CSC systémů, už zrcadlo hlavně pro začátečníky zbytečné.
klokodak (13)|7.2.2016 14:18
Ok, díky moc za tipy a rady. Vyzkouším oba a uvidim co bude lepší sedět do ruky.

Edit:
Narazil jsem ještě na jeden Olympus => Olympus PEN E-PL6 + 14-42 mm II R + 40-150 mm R, cena pod 11k, podle porovnání jsou téměř shodné, objektivy totožné.

http://www.megapixel.cz/porovnani?product=27475_27951&_fid=14l0

Vyplatí se připlácet 5k za Olympus E-M10 (v podstatě je rozdíl jen v hledáčku a novějším procesoru), když kvalita fotek bude s největší pravděpodobností stejná?
Hanse (206)|7.2.2016 17:43
Olympus EM10 má navíc oproti E-PL6 mimo hledáčku a hbitosti přístroje ještě jednu velkou výhodu a to je daleko lepší a propracovanější ovládání - díky dvou rolerům velmi snadno a rychle nastavíš parametry expozice, aniž bys musel dávat oko z hledáčku či se někam proklikávat v menu - jestli zrovna neplánuješ fotit na auto (což myslím pak focení s CSC či zrcadlovkou jaksi ztrácí smysl), tak z mého pohledu se rozhodně vyplatí si připlatit (mám EM10 a rozhodně bych neměnil za E-PL6).
Sakini (1174)|7.2.2016 17:56
Přesně tak, ten rozdíl je znatelný. Pokud by šlo o výměnu E-PL6 za E-M10, řekl bych že je to zbytečné připlácení. Ovšem pokud začínáš, stojí E-M10 za to (a taky má znatelně účinnější stabilizaci než Peny).
klokodak (13)|7.2.2016 19:11
Díky za info
Punkt (1)|7.2.2016 21:28
Asi bych tak rychle neutíkal od toho Pentaxu, hledáček má - obzvlášť při focení na slunci - svoje výhody plus celkově vlídnější ergonomie. Což se pozná až v praxi.
Jinak po obrazové stránce je to lhostejné.

:-))
Vierzbowski007 (118)|8.2.2016 10:07
Před nedávnem jsem podobný výběr řešil s kamarádem, který se přesouval pracovně do Anglie. Nakonec mu padl do oka právě Olík E-PL6 v double-zoom kitu http://www.aaron.cz/produkty/olympus-pen-e-pl6-doublezoom-kit-cerna , který je nově naprosto suprově nastavený. Dražší systémy jsem mu nedoporučil, i když mají nepochyně své výhody (viz. hledáček, rollery apod.), protože měl ještě jeden požadavek (kromě skladnosti, snadné obluze a dobrého výstupu) - ten požadavek byl, že nechce na začátek utrácet moc peněz, protže kdyby ho focení moc nechytlo, byla by škoda, aby se na dražší stroj jen prášilo. A tak vyhrál Olík :)
klokodak (13)|8.2.2016 17:40
Zdravim, tak jsem narazil na problém, že tuhle (http://www.megapixel.cz/olympus-e-m10-14-42-mm-ii-r-40-150-mm) sadu už nemají skladem (na Megapixelu, fotoŠkoda, aaron) - na dotaz dostupnosti mi zatim odpověděli jen z megapixelu, že už dostupná nebude :-(.
Hanse (206)|8.2.2016 18:28
Potřebuješ teleobjektiv? Jestli se nechystáš fotit např. detaily věží zámků, portréty nebo zvířenu, tak ho asi moc ani nevyužiješ. Dokoupit se dá za 3000-4500 v bazaru, případně sem viděl před časem ve fotolabu za necelé čtyři tisíce nový. Fotím taky krajiny, výlety, památky a teleobjektiv jsem zatím nepotřeboval.
rousini (738)|8.2.2016 18:51
[QUOTE=klokodak;41262]Zdravim, tak jsem narazil na problém, že tuhle (http://www.megapixel.cz/olympus-e-m10-14-42-mm-ii-r-40-150-mm) sadu už nemají skladem (na Megapixelu, fotoŠkoda, aaron) - na dotaz dostupnosti mi zatim odpověděli jen z megapixelu, že už dostupná nebude :-(.[/QUOTE]

No za chvíli už nebude dostupná žádná E-M10. Je tu nástupce MkII a tudíž se jedná o doprodej. Přece se nebude Olík nechat vykupovat aktuálně slevněným modelem na úkor těch nových, lepších - dražších...
Paty senior (3)|8.2.2016 19:20
Všechny vás zdravím a pokládám související podotázku - je zde někdo se seriózní zkušeností s Sony A 77 II? Mám na mysli zevrubné zhodnocení + zkušenosti s kombinací a Minoltími objektivy. Díky za odpověď.
gangleri (8)|9.2.2016 23:22
Ad Paty s.
S a77ii ne,ale s a77+minolta ano,technicky vše samozřejmě funguje bez problémů (to bude stejné i u 77ii).Kvalita obrazu závisí na konkrétním objektivu tady asi nějaké paušální proklamace nemají moc smysl.Osobně mám momentálně minolty 2 a žádný problém bych v tom neviděl.samozřejmě se dá předpokládat že Zeissy budou trošku lepší :-)