Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon P340 vs Nikon 1 J4

Bukovec (132)|8.2.2016 21:51
Čaute,
jedna známá se rozhoduje pro koupi fotoaparátu(nečekaně)...

No a při jejím rozpočtu 3 - 5 000 Kč jsem to viděl na lehký příplatek k Nikonu P340, nebo J4. Otázkou je, který z nich. Bude to na způsob takového klasického rdinného fotoaparátu, kdy důraz bude kladen na fotografie budov a krajinek = co nejlepší celoplošná ostrost + vysoký DR, z toho mi vychází Nikon 1 J4.

Nic se na foťáku nastavovat nebude, idea je, aby to házelo pěkné snímky, když člověk cvakne(rozumíme si). to splňují defakto oba dva, koukal jsem na pár recenzí, a ten 10 - 30 mm seťák je prý celkem ostrý, takže problém upgradu, kterého se stroj určitě nedočká, odpadá.

Výhody roleru u P340 jsou také irelevantní, jde defakto čistě o výkonnostní schopnosti fotoaparátu. Chtěl jsem se tedy zeptat, jaké máte zkušenosti s J4 a jestli ten nárůst výkonu za 500 Kč a zvýšení objemu stojí(či jestli tu nějaký vůbec je).

Dík za odpověď ;)
Petr Be. (211)|8.2.2016 22:07
Podle mě stojí. Větší snímač na lepším skle obvykle udělá při focení krajin a celkově flory více parády. Hlavně větve a tráva to tak neodskáčou.
Milan Šurkala (3381)|8.2.2016 22:16
Vzhledem k zadání mi jako lepší volba přijde ten P340 (pokud jej teda sežene, což docela pochybuji). U P340 přijde vhod širší základní ohnisko 24 mm (J4 je na 27 mm), což se hodí jak pro krajinky, tak pro budovy. Pokud bude fotit budovy v interiéru, opět se hodí širší úhel záběru a světelnost F1,8 proti F3,5 jsou celé 2 EV k dobru, takže P340 na tom bude lépe i v problematice šumu (v celém rozsahu je P340 minimálně o 1 EV světelnější). Co se týče vysokého DR, tak opět, P340 s menším snímačem je na tom paradoxně o dost lépe (ty snímače Aptiny v Nikonech 1 mají DR velmi slabý, naopak u snímače P340 je až zázrak, co se jim povedlo z tak malého čipu vytřískat). P340 má větší zoom, což se také hodí. V podstatě při tomto zadání vidím zejména u těch budov výhodu na straně P340, u krajinek by už mohlo pro J4 hrát roli vyšší rozlišení.
kolyy (1542)|9.2.2016 01:15
No ja neviem, Nikon P330/P340 má slušný objektív a kvalitný senzor na svoj rozmer, ale ako foťák je to katastrofa - pomalý, hrozný jpeg engine, nezmyselná automatika. Neviem pre koho to je, ale pre laika určite nie. Pokročilejší užívateľ z toho dokáže dostať dobré snímky, ale aj tak je to trápenie.

J4 som krátko skúšal, či je to vhodnejšie pre začiatočníka netuším. Určite je aspoň o rád rýchlejší.

V tej cene však dnes asi naozaj nič zásadne lepšieho nie je. Skôr by som sa zameral na to vysvetliť situáciu na trhu - kvalitné a lacné foťáky proste nie sú, lebo tento trh zabili mobily. Mne príde, že smutná situácia je nasledovná - ak chcem viditeľne lepšie výsledky ako z mobilu, svižné fungovanie, slušnú ergonómiu a rozumnú automatiku, tak sa bavíme o cene aspoň okolo 10000Kč.
Bukovec (132)|9.2.2016 06:53
[QUOTE=kolyy;41272]No ja neviem, Nikon P330/P340 má slušný objektív a kvalitný senzor na svoj rozmer, ale ako foťák je to katastrofa - pomalý, hrozný jpeg engine, nezmyselná automatika. Neviem pre koho to je, ale pre laika určite nie. Pokročilejší užívateľ z toho dokáže dostať dobré snímky, ale aj tak je to trápenie.

J4 som krátko skúšal, či je to vhodnejšie pre začiatočníka netuším. Určite je aspoň o rád rýchlejší.

V tej cene však dnes asi naozaj nič zásadne lepšieho nie je. Skôr by som sa zameral na to vysvetliť situáciu na trhu - kvalitné a lacné foťáky proste nie sú, lebo tento trh zabili mobily. Mne príde, že smutná situácia je nasledovná - ak chcem viditeľne lepšie výsledky ako z mobilu, svižné fungovanie, slušnú ergonómiu a rozumnú automatiku, tak sa bavíme o cene aspoň okolo 10000Kč.[/QUOTE]

Taky jsem to tazatelce říkal, nicméně 5000 Kč je strop, a tudíž už ta P340 bude příplatek, takže asi tak.
Já P330 mám jako druhý stroj a až na tu rychlost jí za cenu 5 500 Kč nemohu nic vytknout. Jako bonus je tam kovové šasi, což taky není pravidlem.

Pane Šurkala, děkuji za potvrzení teze :)
Bukovec (132)|9.2.2016 17:45
koukám a je už jen za 7 000 Kč, to už bude asi moc...

co byste brali do 5 - 6 000 Kč vy? Já osobně bych asi nekupoval do 8 000 foťák vůbec... až na světlé výjimky(P340/330) je to jeden šunt jako druhej, takže je asi v celku jedno, co se koupí. Hlavně co nejmíň pixelů, nejmenší zoom a největší světelnost. - toť můj pohled.

Nebo máte nějaký kousek, který za to stojí? Pokud ano sem s nim :)
Vierzbowski007 (118)|12.2.2016 13:26
V tomto cenovém rozpětí je to bohužel vždycky o velkých kompromisech. čipy už jsou jen 1/2,3" , optika není moc světelná a spíš všechno "hyperzoomy." Na druhou stranu díky tomu zoomu jsou výrobci schopni konkurovat mobilům, protože ty takového věci prostě nenabídnou. Taky je fakt, že teprve ty dražší mobily jsou schopny fotit velmi obstojně. Samozřejmě z hlediska zkušeného fotografa je takový kompakt, jako je třeba Nikon S7000 http://www.aaron.cz/produkty/nikon-coolpix-s7000-cerna k smíchu, protože už je pod jeho rozlišovací schopnost najít rozdíly mezi tímto kompaktíkem a třeba iPhonem. Z hlediska běžného uživatele tam ale rozdíl určitě bude o něco patrnější - třeba díky tomu zoomu. Sám bych uvažoval stejně jako vy, ale na protože mám ve svém okolí pár takových nenáročných fotografů, vím jak jsou spokojenější s kompaktem (byť levným) a než s mobilem (a to leckdy drahým).
nephilim (353)|15.2.2016 09:20
V zadání stojí, že se fotky nebudou editovat, takže je důležité jak vypadá JPG. S P330/340 mám osobní zkušenosti, takže pokud tu fotografku nenapadne podívat se na fotku 1:1, případně pokud doma nemá 8k televizi, tak to jakž takž projde. Otázkou je, zda by nebylo lepší koupit nějaký "levný" kompakt. Výstup do JPG by byl stejný. Jen ta světelnost by byla horší, ale on i ten P340 tasí v místnosti bez váhání blesk. Takže to je ve výsledku fuk. Splnil by se limit <=5000Kč, foťáček by byl "do kabelky" a v daném cenovém limitu by si zvládla přikoupit paměťovku, brašničku, případně náhradní akumulátor.
Bukovec (132)|15.2.2016 23:06
[QUOTE=nephilim;41313]V zadání stojí, že se fotky nebudou editovat, takže je důležité jak vypadá JPG. S P330/340 mám osobní zkušenosti, takže pokud tu fotografku nenapadne podívat se na fotku 1:1, případně pokud doma nemá 8k televizi, tak to jakž takž projde. Otázkou je, zda by nebylo lepší koupit nějaký "levný" kompakt. Výstup do JPG by byl stejný. Jen ta světelnost by byla horší, ale on i ten P340 tasí v místnosti bez váhání blesk. Takže to je ve výsledku fuk. Splnil by se limit <=5000Kč, foťáček by byl "do kabelky" a v daném cenovém limitu by si zvládla přikoupit paměťovku, brašničku, případně náhradní akumulátor.[/QUOTE]

Hlavně P340 už neseženeš :(

Jsem tím pádem s tebou za jedno.