Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Co koupit?

rousini (738)|8.7.2009 22:25
Ahoj, potřebuji poradit. Po přečtení recenzí, diskuzí jsem ve fázi zmatku... Moje požadavky jsou zachycení momentek, snímky z dovolené a něco doma (interiér).
Zatím mám starý Coolpix 3100 (3Mpx, 38-118mm) a s fotkama z venku jsem spokojený, ale večerní interiéry šumí. Chtěl bych kompakt s ohledem na skladnost a pouze příležitostné focení s širším ohniskem do interiéru a láká mě HD video, ale nevím jestli uvedené modely dovedou zoomovat v průběhu záznamu a to je priorita! Vím, že to nebude plnohodnotná náhrada kamery. Cena kolem 5k by potěšila, případně jsem ochoten jít na 7k.

Užší výběr:
1. Pan. FX37: 25-125mm (mohlo být delší...), f 2,8-5,9 5000Kč
2. Pan. FX500: jako FX37 + manuál, touch LCD (je to podstatná výhoda?), video prý nezoomuje, 5200Kč
3. Pan. TZ5: 28-280mm, f 3,3-4,9, 460kpx LCD 7000Kč
4. Sam. WB500: 24-240mm, f 3,3-5,8, záznam MPEG4, 6000Kč

Četl jsem tady neslavnou recenzi na WB550, největší kritika byla na šum a tak si říkám, jestli se dá dedukovat jeho přijatelnější hodnota s ohledem na 12 vs. 10Mpx.

Pokud si jste jistí, že některý z nich nezoomuje video, tak prosím upozornit.
Samozřejmě beru i jiná doporučení, ale s nějakým zdůvodněním... Hlavně bych nechtěl nakonec zjistit, že jsem si nepolepšil s upgradem, protože si nejsem jist, jestli vývoj tohoto odvětví akceptoval potřeby zákazníků :evil Díky.
Milan Šurkala (3381)|8.7.2009 23:02
Co se týče Samsungu WB500, tak nižší rozlišení moc šum nezlepší. Samsung obecně nemá algoritmy zpracování vychytané a ani menší hustota pixelů tomu moc nepomůže. Videosekvence však má dobré.
Co se týče zoomování u videa ostatních fotoaparátů, doporučuji zajít na stránky Panasonicu a odtud si stáhnou manuály k daným fotoaparátům. Je to nejrychlejší a nejjistější cesta, jak toto zjistit. Mě se to teď stahovat nechce, takže ti více nepomůžu.
rousini (738)|8.7.2009 23:13
Jj, manuály stáhnu, nemá smysl abys(te?) to dělal za mě. A jinak rada s volbou??

Sam je ze hry, lze pozitiva z recenze TZ7 přenést na TZ5? A co ta FX500? Manuál by mohl umožnit ruční ISO... Leda, že by ne? :runaway
Milan Šurkala (3381)|9.7.2009 00:33
TZ5 má nevýhodu v trochu horším rozsahu ohnisek, jinak jsou to v podstatě dost rovnocenné fotoaparáty. Tz7 má zase výhodu v AVCHD kodeku, menších rozměrech,... Všechny dnešní fotoaparáty (no dobře, řekněme 99%, Nikon L100 je výjimka) umožňují ruční nastavení ISO citlivosti. Pokud to nějaký fotoaparát nemá, jako již zmiňovaná L100, pak je to naprostá rarita na trhu, která nemá obdoby :-) Manuál se týká nastavení expozičního času a clony. Teď si nejsem jist jak to je u FX500, zda nemá jen dvoupolohovou clonu (což je v podstatě jen stupidní ND filtr), ale snad ne. Neměl jsem v ruce, tak nevím.

Myslím, že ani jedním tím Panasonicem chybu neuděláš, ale nevím jak to mají s tím zoomováním u videa (osobně mě videosekvence vůbec nezajímají, takže to neřeším). Teoreticky předpokládejme, že to zoomování podporují všechny. Pak bych bral asi FX500. Je jen o trochu dražší oproti FX37, ale má manuál, který se může občas hodit. S TZ5 získáš ještě univerzálnější fotoaparát s větším zoomem, ale zase méně širokoúhlým začátkem a bez manuální expozice, což alespoň mně docela vadí.

P.S. Tax FX500 má sice dvoupolohovou clonu, ale není řešena ND filtrem, je to klasická irisová clona :-)
busy (782)|9.7.2009 06:26
Dnes uz vela fotoaparatov podporuje zoomovanie u videa, avsak nie je zoomovanie u videa ako zoomovanie u videa :) Vecsina fotakov pouziva na zoomovanie klasicke vrciace (bzuciace) motorceky, preto ak vobec umoznuju zoomovat pri videu, tak pocas zoomovania vypinaju zvuk. Niektore lepsie maju tiche ultrazvukove motory, tie zvuk pri zoomovani nemusia vypinat (napr. FZ28).
rousini (738)|9.7.2009 15:55
Tak jsem se nějak tak rozkolíbal pro FX500 s ohledem na ohnisko 25-125mm, manuál a touch screen, když jsem narazil na docela kritickou recenzi na DA.

Nejsem sto posoudit, jestli kritizovaná obrazová kvalita (okrajová neostrost a šum a jeho žehlení od ISO100...) je skutečně tak špatná nebo jen recenzentka nastavila vysoko laťku. Mohl by někdo zkušený sjet demo fotky??? Já teda fotky prohlížím na PC, snad jen nějaké extra povedené bych nechal vytisknout 15*10, max. A4 na zkoušku.
Tady je to o Panasonikách, tam zase o Canonech... Už jsem i některé omrknul, ale ty běžné mají ohniska od 30mm a design - brrrr

Manuály jsem postahoval, ale buď tam info o zoomování videa není, nebo jsou to jen quick manuály s odkazem na CD PDF. Čert s videem :evil
Milan Šurkala (3381)|9.7.2009 17:33
Na recenzi jsem se díval a dle fotek to není úplně ideální, novější Panasonicy (FZ28, TZ7) jsou na tom poněkud lépe. Mají podobný charakter šumu, ale tolik nezakrývá původní obraz, u FX500 bohužel ano a fotografie jsou tak poněkud neostré, to je fakt. Obrazovou kvalitu bych po shlédnutí ilustračních snímků několika recenzí zhodnotil jako průměrnou. Obraz je méně ostrý, ale na ISO 100 a 200 není rozpatlaný, zachovává si ještě nějakou strukturu (např. stromy díky šumu vypadají jako stromy, některé kompakty z nich udělají jednobarevnou placku). Nutno ale říci, že jsem od FX500 očekával trochu lepší výsledek.
rousini (738)|9.7.2009 17:55
Díky Milane za tvůj čas, když koukám po přídělu recenzí a ještě stíháš resuscitovat fórum... :cool:
Tak FX500 je bohužel další ze hry, taky jsem omrkával zdejší recenzi postarší LZ10, ale s ohledem na světelnost taky nic... :rules
Pak se tu do 5000Kč vykristalizovaly LX35/37 a dále TZ5 za 7000Kč, kde si nejsem jist příplatkem.
Nejrozumnější by asi byla FZ28, ale proti ní z mého pohledu hovoří neskladnost. Není to nic na poutko nebo do kapsy.
Milane poprosím o poslední radu. Bude na tom FX37 obrazově lépe než FX500?
Milan Šurkala (3381)|9.7.2009 18:51
[QUOTE=rousini;2999]Milane poprosím o poslední radu. Bude na tom FX37 obrazově lépe než FX500?[/QUOTE]

No, obávám se, že na tom bude úplně stejně. Má také 1/2,33" čip, rovněž 10 megapixelů a stejný procesor Venus Engine IV a to ještě nemluvím o totožném objektivu :-)
Nicméně, a to mě zaráží, 1/2,33" čip, 10 megapixelů a Venus Engine IV má i Panasonic FZ28, jehož obrazové výsledky jsou dosti odlišné (podstatně lepší, zejména ISO 400 je u většiny Panasoniců už dost škaredé, takové patlané, u FZ28 ale patří ještě k dobře použitelným citlivostem).
Tak jsem se tedy podíval i na jednu recenzi FX37 a vypadá to dost podobně jako u modelu FX500. Šum má většinou příjemnou rovnoměrnou charakteristiku u nižších ISO citlivostí, ale jaksi zastírá původní obraz i zde. Ten pak působí trochu rozmazaně (ale pořád vidíš, na co se zhruba díváš). Na druhou stranu mi to přijde lepší než přístup Olympusu a Samsungu, kteří raději ten šum odstraní všecek, ale také s tím to rozmažou tak, že ani nevíš, na co koukáš :-) Tak těžko říci.
Řeknu to ale takto. Pokud to budeš tisknout na nějaký normální rozměr (do cca 15x20), bude na tom Panasonic FX37/500 dobře. Protože to nerozpatlává na jednolité plochy, ale zachovává jakousi strukturu (i když ta je z části tvořena šumem), budou snímky vypadat vcelku pěkně. Myslím, že FX37/500 není žádný zázrak, ale ve srovnání s konkurencí se stále jedná o poměrně dobré fotoaparáty. Upřímně řečeno mě v dané cenové kategorii nenapadá nic, co by mohlo fotit lépe (snad jen starší Canony A590 IS, SX110 IS). Jo, ještě jeden nápad, Fuji F60fd, F100fd, mají velký 1/1,6" SuperCCD snímač, na vyšší citlivosti to fotí velmi hezky, nevím, jak dobře jsou na tom s videem, moc bych si od nich nesliboval. F100fd sice nenabídne manuální nastavení expozice (jen to ISO tam je), ale má 28-140mm objektiv, mechanickou stabilizaci. Pokud se nepletu, jsou ty fotoaparáty ale trochu lenivější. Opět nemohu moc sloužit, i přes velké množství otestovaných fotoaparátů se mi tyto přístroje do ruky bohužel nedostaly, takže z vlastní zkušenosti nemohu říci.
rousini (738)|9.7.2009 19:49
Takže jsem si z toho vzal:
1. Že obraz FX37/500 bude asi totéž a že při ručním držení ISO 100 - 200 za dobrých světelných podmínek, což bude 90% snímků (za deště po venku nechodím a doma přisvítím :D) by aparáty měly splnit účel, obzvlášť při prohlížení na monitoru ve velikosti přizpůsobené ploše (1600*1200) nebo při tisku formátu 15*10cm
2. TZ5 je obrazově o krok dále
3. Video s ohledem na kompromisy jednotlivých foťáků odsouvám na nedůležité, bude to jen dokument situací, panorama kolem skupiny fotek...
4. O Canonech vím, oba jsou ohniskem od 35/36mm mimo :cry
5. Fujiny omrknu, aspoň papírové parametry nebo nějaké diskuze

Děkuji všem, především Milanovi :thumb. Až něco koupím :turtle, tak písnu.
Milan Šurkala (3381)|9.7.2009 19:56
[QUOTE=rousini;3001]2. TZ5 je obrazově o krok dále[/QUOTE]

TZ5 ani tolik ne, spíše FZ28, ta je na tom znatelněji lépe. Jinak, nemáš zač ;-)
rousini (738)|10.7.2009 23:22
Protože nic není jako na první pohled, tak jsem mezi Panáčkama vybíral dále a začal studovat i ty z druhé linie...
FX150 jsem pro jeho 14,7Mpix naprosto ignoroval, nicméně jeho cena, manuální režim, ale především slušná čistota fotek viz: http://www.megapixel.cz/panasonic-dmc-fx150#nazory
pravděpodobně díky snímači 1/1,72 ho staví do slušného světla.
Nevýhodou bude vysoký datový tok při ukládání a transferu (stejně bych zvolil nižší rozlišení) a poměrně krátký dlouhý konec...

Jaký na něj máte názor s ohledem na kategorii, kde se pohybujeme?
Milan Šurkala (3381)|11.7.2009 15:24
Jo, FX150 nevypadá špatně. Vysokého počtu megapixelů se nemusíš bát, pokud jsou na adekvátně tomu zvětšenému čipu. Což zde platí, FX150 má véceméně stejnou hustotu pixelů jako klasické 10MPx fotoaparáty s 1/2,3" snímačem. Díval jsem se na nějaké testovací snímky a vypadaly vcelku dobře. Objektiv na nejširším ohnisku nekreslí příliš dobře v rozích, šum na ISO 100 jde vidět, ale není to tragédie a díky velkému rozlišení je větší prostor pro zmenšování a tedy navýšení kvality snímků. 3,6x optický zoom není moc, potěší 28mm ohnisko, světelnost je řekněme na dnešní poměry přijatelná. Manuální režim se také hodí, ale s clonou si moc nevyhraješ. Jedná se na 99% o pitomoučký ND filtr, čemuž napovídají hodnoty F2,8 a F9 na nejširším ohnisku, F5,6 a F18 na nejdelším. Takže objektiv je pořád na plnou díru, zlepšení kresby v rozích tedy přicloněním nedosáhneš :-( Vcelku ale vypadá slušně.
rousini (738)|11.7.2009 16:38
V hledáčku nadále zůstává FujiFilm F100fd, Pan FX37, FX150 a s ohledem na cenu 6k2 i TZ5.
Doufám, že nakonec nebudu nucen jen doobjednat lepší nabíječku NiMH (AA) pro stávající CoolPix...