Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12
Zobrazené výsledky: 16 až 29 z 29

Téma: Všechny objekty na fotce ostré? D3300

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Begy_cz
    Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

jestli chceš aby bylo vše opravdu ostré - budeš muset nafotit několik fotek a pak vše poskládat v photoshopu.
    Z 1,5m vdálenosti dosáhnout 60cm hloubky ostrosti... je imho prakticky nereálné
    Odpovídat lze po přihlášení

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele nephilim
    Registrace
    Sep 2008
    Fotografií
    91

Citace Původně odesláno od Begy_cz Zobrazit příspěvek
    jestli chceš aby bylo vše opravdu ostré - budeš muset nafotit několik fotek a pak vše poskládat v photoshopu.
    Z 1,5m vdálenosti dosáhnout 60cm hloubky ostrosti... je imho prakticky nereálné
    Ne tak úplně. Při clonách F16 a F22 by šlo dosáhnout kýžené HO, ale s ohledem na uvedené clony nejspíš klesne celková ostrost vlivem difrakce. Jednou z možností by tedy bylo doporučené řešení, tj. nafotit scénu s různými místy zaostření (zjednodušeně: na přední část objektu, střed objektu, zadní část objektu) a tyto pak složit v nějakém SW.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Apr 2015

Také se mi ta poslední fotka zdá dost ostrá. Opravdu je důležité na takovýto obsah koukat v rozlišení 4k nebo více?

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Dan7
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    679

Mně teda připadá ostré všechno podle fotek už od F10. Žádná hitparáda ostrosti to není, ale ten objektiv jen úplný základ - seťák. Kam bylo zaostřeno? Osobně bych ostřil na bílou Niveu a přicloňoval bych dle potřeby. Tady to vypadá, že někam doprostřed. Což nebude to pravé .

Registrace
    Sep 2008
    Fotografií
    91

Zvětšování hloubky ostrosti je jednoznačně znát. Jsou to ale pouze náhledy, takže těžkou posoudit nakolik je proostřeno od první po poslední lahvičku, ale mě osobně to od F10 přijde uspokojivé. Popravdě, nejvíc se mi líbí clona F4.8, kde díky rozmazání pozadí (vitrína se sklem) je alespoň nějak oddělen prostor stolu od okolí. Je to ale věc osobních priorit.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Oct 2007
    Fotografií
    40

Dříve se to řešilo tím, že objektivy (s pevným ohniskem) měli pro orientaci značky hloubky ostrosti. Dnes bych to řešil tím, že bych si položil na stůl měřítko aby bylo vidět odkud kam je to ostré !

Registrace
    Sep 2008
    Fotografií
    91

Citace Původně odesláno od romana51 Zobrazit příspěvek
    Dříve se to řešilo tím, že objektivy (s pevným ohniskem) měli pro orientaci značky hloubky ostrosti. Dnes bych to řešil tím, že bych si položil na stůl měřítko aby bylo vidět odkud kam je to ostré !
    Případně jsou na to kalkulačky HO, např. http://www.dofmaster.com/dofjs.html.
    Další příjemnou vlastností starých foťáků jako např. Flexaret, byla tabulka pro určení hyperfokální vzdálenosti.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Oct 2007
    Fotografií
    40

Hyperfokální vzdálenosti byla pro případ, když měla HO končit v nekonečnu. Ještě mám někde "Fotografické tabulky", také se tam motá "rozptylový kroužek" atd.
    Byla to docela věda. Flexaret by asi pro diskutovaný případ nebyl moc vhodný, je to dvouoká zrcadlovka a pro makro hrozí paralaxa hledáčku a objektivu.

Registrace
    Sep 2008
    Fotografií
    91

Citace Původně odesláno od romana51 Zobrazit příspěvek
    Hyperfokální vzdálenosti byla pro případ, když měla HO končit v nekonečnu. Ještě mám někde "Fotografické tabulky", také se tam motá "rozptylový kroužek" atd.
    Byla to docela věda. Flexaret by asi pro diskutovaný případ nebyl moc vhodný, je to dvouoká zrcadlovka a pro makro hrozí paralaxa hledáčku a objektivu.
    Hyperfokální vzdálenost je metoda zajišťující maximální proostřenost fotografované scény. Jinými slovy, maximální hloubku ostrosti. Používala a používá se spíš v krajinářské fotografii. Pokud tedy tazatel bojuje s hloubkou ostrosti, je dobré vzít v úvahu i tuto metodu. Je ale pravdou, že na focení v prostoru hlubokém 1.5m si s ní nepomůže. Pokud jde o Flexaret, tak mám pocit, že na boku byla stříbrná destička s tabulkami expozičních hodnot, HO a také hyperfokální vzdálenosti. Až pojedu k našim, tak se na to podívám.

Nováček
    Registrace
    Aug 2010

I přesto, že fotím statické objekty, skládání z časových důvodů nepřipadá v úvahu .-)

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    gore.m - odstúp od snímaných objektov na dvojnásobok vzdialenosti a v editore sprav výrez.
    Jaký dvojnásobek, čeho? Díky

Díky Janfranovi (ještě jednou díky) a jeho komentářům se mi s pomocí počitání a počitání a zkoušení a zkoušení... podařilo po 10ti hodinách najít "formuli" která docela funguje:

38mm, f/16, ostřit na 108cm, na zhruba 1/3 objektu (a mám ostrost 20cm před, 32cm vzad), výsledek:

Tenhle model zřejmě postačí na focení tohoto druhu produktů.

Zítra chci zkusit ještě hyper fokální vzdálenost, která mi vychází asi nejlépe takhle:

18mm f/16 ostrost od 52cm... ostřit na 103cm.

Napadlo mě: Funguje DOF jako kužel? Tedy s prodlužováním hloubky ostrosti se kužel zužuje?

Nutno dodat, že neustálé měření je neuvěřitelný wopruz, ale asi nutnost... jakmile jsem se na něj nespoléhal a zkusil to dle sebe, některý z květů (přední, zadní) se opět rozmáznul. Taky podezírám D3300, že si občas dělá co chce...

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Oct 2007
    Fotografií
    40

Myslím, že další polemika sem ani nepatří. V době, kdy měla důvod, se amatér který chtěl dělat makrofotografii musel seznámit alespoň se základy optiky (myslím disciplinu fyziky).
    Dnes už se to dá těžko aplikovat na současné foťáky se zoomy. Kdyby tazatel o optice znalosti měl, nekladl by tady takové otázky a ani by neměl takové nereálné nároky na svojí techniku.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Apr 2015

gore.m: ještě dodám, jestli to dodáno nebylo, že hloubka ostrosti a různá ty počítadla počítají s jakýmsi standartem velikosti výsledného obrazu. Dnešní relativně přemegapixelované stroje, které vidí více detailu, už se na hranici hloubky ostrosti zdát ostré nemusí, protože hloubka ostrosti je mimojiné dána zvětšením. Na snímku 1:1 to s těmi kalkulačkami sedět už nemusí. Na normálním 24" monitoru zobrazeno na "fullscreen" ještě snad ano.
    romana51 to má jinak shrnuto velmi dobře. Je to všecko jen trošku fyziky, matiky, a pak ten cit pro to "co by mohlo vyjít" a co už ne, člověk dostane praxí.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od gore.m Zobrazit příspěvek
    Jaký dvojnásobek, čeho? Díky
    - vzdialenosti objektívu od snímanej scény

Nováček
    Registrace
    Jul 2013

Klasický výpočet HO předpokládá rozlišovací schopnost oka čtvrt milimetru při prohlížení fotky velikosti cca. A4 ze vzdálenosti zhruba 40 cm. A4 má delší stranu cca. 30cm, takže se do ní oněch 0,25 mm vejde 1200 krát. Přitom delší strana fotky u D3300 má 6000 pixelů - to znamená, že za ostré je podle klasického výpočtu považováno i to, co je rozmazané přes 5 pixelů (6000 / 1200 = 5). Z toho je jasné, proč při vysokých nárocích na ostrost nemůže klasický výpočet vyhovět. V takovém případě je pak vhodné nastavit o stupeň vyšší clonu, než kolik vyjde kalkulačce. Nebo najít takovou, kam jde rovnou zadat přísnější limit pro ostrost, např. tuhle: http://dofsimulator.net/en/

Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12

Podobná témata

1. Digitální zrcadlovky: Nikon D3300 versus Canon G16
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 15-12-2014, 13:54
  2. Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 21-12-2012, 02:05
  3. Logo / vodoznak ve fotce
    Od matalewis v sekci Software pro úpravy
    Reakcí: 5