Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prvni fotak, +-15k

lucabr (7)|13.3.2016 11:08
Ahoj, zhruba potreti v zivote vybiram fotoaparat a tentokrat si ho chci s jistotou koupit(=> zadny t.č. nemam:), takze uz to neni pouhe rozhlizeni. Planuju fotit predevsim venku - priroda, stromy, kytky, krajina, budovy, asi minimalne lidi. Neplanuju fotit makro a zcela minimalne v interieru. Postupne bych do toho rad proniknul a pouzival manualni funkce. Pro zacatek premyslim spise o nejakem mensim kousku, ktery bych mohl tahat s sebou. Po precteni diskuzi mi neprijde jako spatna varianta lx100, pripadne rx100. Obecne se nebojim bazaru a patrne tam budou smerovat me kroky. Prosim, poradte alternativy k uvedenym, dale by me zajimalo, zda pro mé ucely bude hrat roli, zda sony rx100 bude verze MK1/2/3 - chapejte ve smyslu vyuziti. Dale by me zajimalo, na co je konkretne pri nakupu fotoaparatu v bazaru potreba davat pozor - vymackana tlacitka, poskrabana optika, prach, .... Budu nakupovat pravdepodobne na UK/DE ebay. Pripadne jakou cestou bych se mel pri nakupu vydat - dalsi modely. Dekuji za cenne a vecne rady, kterym budu jako laik rozumet, pripadne se doptejte na dalsi podminky. Cena +- 15k. Pokud pro me ucely bude lepsi neco jineho, nez kompakt, napiste mi to.
joeh (3352)|13.3.2016 19:14
[QUOTE=lucabr;41498]Dale by me zajimalo, na co je konkretne pri nakupu fotoaparatu v bazaru potreba davat pozor - vymackana tlacitka, poskrabana optika, prach, .... [/QUOTE]

+ pozor na vadné pixle na snímači a displeji. Doporučujem preferovať prístroje v záručnej lehote.
rousini (738)|13.3.2016 21:17
Asi půlku své výbavy mám přes bazar... Aparát zásadně se zbytkovou zárukou u většího prodejce v ČR, u objektivu záruka není nutná. Vždy jen osobní převzetí s kontrolou stavu na místě. SD kartu a NTB s sebou.
U aparátu zkontroluji vnější stav, aby tam nebyly vady bránící případné reklamaci, omrknu snímač a udělám si obrázek, jak asi bylo s přístrojem zacházeno a pak zběžně vyzkouším.
Objektiv zkouknu na nečistoty a škrábance v optice, vyzkouším ostření a projedu rozsah clon. Pak prohlídnu kresbu (neostré rohy) na NTB. Pokud je to podle mých představ, tak mi nic nebrání se při placení usmívat :D
Vierzbowski007 (118)|15.3.2016 10:03
Až na pár výjimek jsem všechno kupoval z druhé ruky. Občas jsem nakoupil bez osobního předání a 2x mi to vyšlo, jednou ne. Je to opravdu hodně riskantní. Upřednostňuji vždy osobní odběr, pokud je to možné. Toto jsou moje pravidla, které dodržuji při nákupu:

Co kontrolovat při koupi fotoaparátu:
1) vnější vzhled, zda-li není někde ťuknutý a inzerent o tomto před tím nepsal. U bezzrcátek nicméně nemusí být v tomto smyslu až takový problém, protože ťukance mají hlavně vliv na možné posunutí zrcátka, případně AF modulu. U některých modelů je problém s poškrabanou ochranou vrstvou na displeji - to je dobré si ověřit.
2) Já jsem vždycky jemně s foťákem zaštěrchal, zdali uvnitř něco nelítá - ale opět, u CSC by toto mělo být OK.
3) Dále jak to vypadá uvnitř - zda-li tam není moc prachu. Vše se dá snadno vyčistit v servisu, ale jsou to prostě zbytečné peníze navíc.
4) jak přístroj funguje a jak reaguje - měl by bezproblémově fungovat autofocus, nastavení všech parametrů
5) Pokud je toto všechno OK, přichází na řadu nejdůležitější test - kolik je mrtvých bodů na snímači. Stačí zakrýt objektiv krytkou, nastavit delší čas a vyfotit "tmu". Pak se podívat na displeji fotoaparátu, ve velkém přiblížení, co je vlastně vidět - červené a modré body značí HOT pixely - to se dá částečně napravit "přemapováním" - alespoň Panasonic GH2 to měl. Bíle svítí body jsou mrtvé. Pokud toto prodejce nedeklaroval, je to důvod k zatlačení na cenu směrem dolů.

Objektivy:
1) vnější vzhled a obzvláště pozor na ťukance - mohlo dojít k vychýlení optiky
2) podívat se jak vypadá objektiv uvnitř - u zoom objektivů je běžné, že je vevnitř prach - pokud toto nedeklaroval prodejce předem, je to podle mého argument pro snížení ceny
3) podívat se zvlášť pečlivě na čočku objektivu - pokud nebylo od prodejce deklarováno, že na ní jsou drobná poškození (nejedná se většinou o škrábance na skle, ale o porušenou antireflexní vrstvu a jde o obvyklý jev, který nemá na fotografii vliv, pak je to opět argument pro požadavek na snížení ceny
4) Na těle fotoaparátu vyzkoušet funkci autofocusu a jak funguje clona - Autofocus - zaměřit na vzdálené místo a poté na nějaké blízké. Toto třeba 2x opakovat. Vždy by měl být obraz po dokončení zaostřený. Clonu je dobré zkontrolovat i vizuálně - jestli se hýbe. Nakonec zkusit ostřit manuálně.
5) Vyfoťte následně fotografii tak, aby na ní mělo být vše v rovině ostrosti - poté stačí i na displeji fotoaparátu zkontrolovat, zda-li je vše opravdu zaostřené a to i na okraji snímku - tam je to nejdůležitější!
6) Pokud je objektiv stabilizovaný, měla by tato funkce fungovat - většinou se to dobře projevuje při LiveView nebo ve video módu.

Pokud toto projde, pak je vše OK. Samozřejmě u starších kousků může odejít elektronika, ale to už prostě riziko, které se podstupuje.

Co se týká výběru fotoaparátů - za mě je to cajk, protože jde o pokročilé kompakty, které mají velmi dobrý obrazový výkon a vše je v kompaktním balení. Díky tomu, že nebudete až tak moc fotit lidi, ale spíše krajiny a témata kde se využije velká hloubka ostrosti, jsou tyto stroje velmi vhodné díky menšímu čipu. Umím si představit i focení lidí, jen budete trochu omezen v kreativitě větší hloubkou ostrosti.

SONY RX-100 MK1 se dá po bazarech sehnat relativně lacině - je to univerzální kompakt se slušným výstupem
SONY RX-100 II je zajímavější především díky lepší optice - objektiv je světelnější, byť o trochu kratší jak u MK1. Výstup velmi dobrý. Dnes se dá sehnat nový relativně lacině kolem 12,5k Kč - např. http://www.aaron.cz/produkty/sony-cyber-shot-dsc-rx100-ii nebo se podívejte zde: http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-cyber-shot-dsc-rx100ii/ -
Panasonic LX100 - to je trochu jiná váhová kategorie a to i cenou - vyjde nejlevněji na 16k Kč - oproti RX100 MKII má větší čip (o 40%), o něco větší rozsah zoomu a k tomu 4K video.

V případě RX100 MKII bych zvážil nákup nového s plnou zárukou. V případě LX100 bych zkusil v případě dobré ceny zariskovat a nakoupit použitý či "refurbished" zahraničí.
Komo (840)|15.3.2016 10:55
RX 100 l a RX 100 ll maju rovnaku optiku.
lucabr (7)|15.3.2016 11:48
Vsem dekuji za cenne rady! Usilovne o tom dumam a snazim se doplnit nejake znalosti, prakticke zkusenosti vsak chybi - ty jsou nejdulezitejsi.
Klasicky kompakt jsem uz patrne definitivne zavrhl.
Doplnuji, ze bych rad u fotaku EVF, ne jen LCD - prijde mi to prakticke, nicmene se vyrazne úží výber. Cim vic o tom premyslim, bude asi lepsi volit fotak typu CSC, nikoli klasicky kompakt.
Mel jsem moznost hodit rec s nekym, kdo foti léta zavody a ten jasne doporucil zrcadlo, nicmene to necham zatim plavat - byť pravil, ze diky rozpoctu bych dosel asi dal. Doplnim, ze rozpocet neni pevny, to jsou vzdy jen me prvotni predstavy, ktere se casto nenaplni.
Ebay jsem po precteni prispevku vyse zavrhl, pri mem stesti.... :rolleyes:
Docela se mi pozdává OLYMPUS E-M10, jeho prvni verze, dobre hodnocena a predevsim se mi libi fotky.
Existuje nejaky web, kde je mozne vyhledavat fotky podle modelu fotoaparatu, rad bych jich okoukl vice.
Pochopil jsem, ze dost zacatecniku se soustredi na telo a pak usetri na optice a to je asi ve vysledku chybou.
Sam se v tom placam, protoze vybrat objektiv na zaklade teorie, bez predchozich zkusenosti, je dosti slozite. Docetl jsem se, ze setove objektivy nebyvaji zadny zazrak a ve vysledku pak ponizuji konecnou sestavu.
Rikal jsem si, ze bych do zacatku poridil 1 az 2, premyslel jsem o jednom zoomovacim a jednom pevnem skle se sirsim ohniskem. Bohuzel jsem naprosto ztraceny - asi je to pochopitelne, kdyz to bude muj prvni fotak.
Procetl jsem napr. toto vlakno, ktere problematiku primo resi a bylo mi prinosem, nicmene reseni mi zcela neposkytlo.
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/3514-OM-D-E-M10-jaky-objektiv
Kdesi jsem nasel nefungujici odkaz na stranky Nikon, kde melo byt mozne se virtualne pres objektivy podivat. Rad bych ziskal ramcovou predstavu. Existuje neco takoveho, pripadne postnul by nekdo odkaz s rozumnym vysvetlenim - nezadam vysvetleni, spis radu, kde cerpat srozumitelne vysvetleni.
Vitam vsechny rady vedouci k lepsi volbe :thumb
Komo (840)|15.3.2016 12:12
http://robinwong.blogspot.sk/?m=0

Skus Pixel peeper, Flickr. Pocitaj s tym,ze fotky mohli prejst upravami v editore.
Komo (840)|15.3.2016 12:32
Co sa tyka technickej kvality objektivov,podla mna ju zasa netreba precenovat. Je to individualne,podla narokov fotografa. Na velkosti A4,alebo monitore tie opticke vady mozu byt zanedbatelne,ak vobec budu vidiet.
Vierzbowski007 (118)|17.3.2016 08:35
Souhlasím v tomto plně s Komo . Výběru objektivů a jejich srovnávání jsem se okrajově věnoval tady v tomto článečku na svém "blogísku": http://amatfilm.blogspot.cz/2013/11/fotak-nebo-kamera-boreni-mytu-4ta-cast.html . I když se primárně věnuji problematice videa, zpochybňuji tam většinu z čistě "technicistních" věcí založených na zkoumání fotek ve 100% zvětšení, podpořených měřením v DXO laboratoři a zažitých názorů, které jsou často k vidění na různých fórech - např. "nejlepší je full frame a m4/3 je prdu", "jedině malá hloubka ostrosti je ta pravá", nebo případně "jen s tím nejlepším objektivem určených pro profíky se dá něco nafotit."

Protože jsem používal při focení jak m4/3 foťáky (Panasonic GH2 a OM-D E-M5), tak i FF DSLR (Canon 5D MarkII a 6D) a to jak s objektivy mající průměrnou či podprůměrnou kresbu, stejně tak jak s těmi mající kresbu vynikající, tak mohu s klidem říci, že samotná kresba, ostrost apod., moc nemá cenu řešit, dokud to nebudete posílat na výstavu nebo klientovi pro časopis. Většina monitorů nemá ani 10bit barvy, rozlišení je většinou jen FullHD a na FB je stejně lepší dávat zmenšeniny.
rousini (738)|17.3.2016 14:10
Na m43 a možná bezzrcátka obecně není přetlak teleobjektivů a levných už ani náhodou. Ergonomie s případným teletem je taky trochu sebemrskačská. Mnohdy nezbude než přitahování scény ořezem. Tady si pak nedá nevzpomenout na jednoduchou úvahu o zbytečném lpění na něčem "nepotřebném". V rámci možností je vždycky lepší mít věc s vlastností, kterou nevyužiju než s vlastností, která chybí...
lucabr (7)|18.3.2016 11:56
Prijde mi, ze mam v podstate jen dve moznosti - pokud tedy setrvam pri podminkach, ktere jsem uvedl vyse.
Poridit Olympus E-M10 nebo Sony A6000. Cenove jina kategorie jak v pripade tela, tak i skel. Jestli jsem pochopil, pro A6000 hovori predevsim fazove ostreni.
Koukal jsem na skla pro E-M10 a jsou vyrazne levnejsi a taky vetsi vyber.
např:
Panasonic 12-32 cca 5k za novy na ebay,
Olympus M.Zuiko 45/1,8 dtto kolem 5k,
Olympus M.Zuiko 17/1,8 dtto kolem 9,5k.
Na to, co chci fotit, jsem jsem si rikal, ze by pro zacatek nebyl spatny ten Panasonic - prepoctenych 24 mm by se snad uz dalo pro muj ucel pouzit, nebo ne? Vesel bych se ramcove do tech 15k + nejake to prislusenstvi a pak bych pripadne dokoupil dalsi objektiv s jiz jasnejsi predstavou.
Teleobjektiv asi nevyuziju, aspon jsem to na foceni krajiny ci architektury neocekaval - to bude asi to hlavni.
Mozna jsem mimo, budu rad za usmerneni. Chybi mi praxe, teorie je fajn, ale praxi tezko nahradi, takze kazda vecna rada dobra.
Moc nechapu jednu vec a to na jakou vzdalenost dokazu fotit treba s tim Panasem, aby byly znatene detaily a fotka byla ostra.
Je vubec mozne fotky z takoveho fotaku pouzit pro tisk nebo je to spis pro ciste dokumentarni zaznamenavani?
Nektere fotky mi prisly vylozene pekne, co jsem nasel na netu.
Komo (840)|18.3.2016 12:28
Fotky z takych fotakov su urcite pouzitelne na vsetko,ked tym fotia aj profesionali.
lucabr (7)|18.3.2016 13:03
Necekam hned zazraky, jsem pripraveny se ucit, experimentovat, zkouset. Konec koncu presne kvuli tomu si to kupuju.
Chci neco, kde nebudu jen cvakat, ale budu muset i premyslet, dtto budu mit moznost vysledek zasadne ovlivnit.
kolyy (1542)|18.3.2016 15:12
[QUOTE=rousini;41551]Na m43 a možná bezzrcátka obecně není přetlak teleobjektivů a levných už ani náhodou.[/QUOTE]

Tak práve pri M4/3 mi príde výber teleobjektívov viac ako slušný, pokrývajúci široké cenové spektrum - Oly 40-150, Pana 45-150, Pana 35-100, Pana 45-200, Pana 45-175, Tamron 14-150, Oly 14-150, Pana 14-140, Oly 75-300, Pana 100-300, Pana 35-100 f/2,8, Oly 40-150 f/2,8 (+1.4 telekonvertor), Pana 100-400, Oly 300 f/4. A to nepočítam krátke pevné teleobjektívy a rôzne manuálne sklá. Čo presne Ti chýba?
rousini (738)|18.3.2016 17:13
Chybí mi tam něco s clonou 2,8 na ohnisku 150 a dále, za normální peníz... Černé díry se světelností 5,6 jsou mimo rámec moji ochoty "investovat".
Třeba pevný TAIR 135/2,8 má hmotnost kolem 600g a to mám pocit, že vylomí bajonet...:D
kolyy (1542)|18.3.2016 17:52
[QUOTE=lucabr;41553]Prijde mi, ze mam v podstate jen dve moznosti - pokud tedy setrvam pri podminkach, ktere jsem uvedl vyse.
Poridit Olympus E-M10 nebo Sony A6000.[/QUOTE]

Určite je toho viac - porovnateľná alternatíva je napríklad Panasonic GX7. Pokiaľ uvažuješ o bazári, tak by stál za zváženie aj prístroj o generáciu starší - Panasonic G6, Sony NEX-6 alebo Fujifilm X-E1. Obrazová kvalita sa od tej aktuálnej príliš nelíši, rozdiel bude najmä v autofokuse. To by však pre Teba nemuselo byť rozhodujúce, ak platí, že plánuješ fotiť najmä krajinky, prírodu, či architektúru.


[QUOTE=lucabr;41553]Jestli jsem pochopil, pro A6000 hovori predevsim fazove ostreni.[/QUOTE]

Presnejšie by sa dalo povedať kontinuálne ostrenie. E-M10 má veľmi rýchly jednorazový autofokus, plne na úrovni A6000, slabší je v tom kontinuálnom, kde fázové pixely veľmi pomáhajú. Takže A6000 je jasná výhoda ak plánuješ fotiť náročné veci v pohybe - napríklad šport, zvieratá, vtáky. Alebo ak chceš točiť video a nechceš ostriť manuálne. Pansonic GX7 je niekde medzi - má tiež bleskurýchle AF-S, ale už aj použiteľné AF-C.


[QUOTE=lucabr;41553]Na to, co chci fotit, jsem jsem si rikal, ze by pro zacatek nebyl spatny ten Panasonic - prepoctenych 24 mm by se snad uz dalo pro muj ucel pouzit, nebo ne? Vesel bych se ramcove do tech 15k + nejake to prislusenstvi a pak bych pripadne dokoupil dalsi objektiv s jiz jasnejsi predstavou.[/QUOTE]

Príde mi, že uvažuješ veľmi správne. Panasonic 12-32mm je skutočne solídna voľba pre začiatok, opticky je veľmi slušný. 24mm ekvivalent je pre Tvoj účel naozaj užitočných. Kde Ťa môže tento objektív obmedzovať? Jednak maximálne priblíženie je veľmi mierne. Potom svetelnosť objektívu nie je dostatočná na výraznejšie mazanie pozadia na viac ako blízku vzdialenosť a ani na fotenie za slabého svetla, kde pôjdeš rýchlo hore s ISO. Na makro to tiež nie je to pravé, aj keď väčšie kvety odfotiť problém nie je.

Súhlasím s tým, že takto je rozumné začať a keď zistíš, čo Ťa obmedzuje, či zoom, makro alebo svetelnosť, tak môžeš dokúpiť ďalší objektív.
rousini (738)|18.3.2016 18:08
Já jsem dlouho přemýšlel čím doplnit pevná skla. Nakonec jsem vzal toho Panasonica 12-32, protože mi zároveň pokryl široké ohnisko. To sklo je opticky opravdu třída především s ohledem na rozměry a hmotnost. Jakási plastová špulka ze které leze asi 2cm do provozní polohy objektiv. Pak se na to člověk podívá na monitoru, je to dobré, dáš to per pixel - je to dobré.
Omezením se kterým je třeba počítat předem je světelnost:
a) pozadí se dá jen mírně mazat u záměrně aranžovaných scén
b) v interiéru je potřeba brzy zvedat ISO

Já jsem to pojal jako výletní sklíčko. K tomu něco delšího světelného na portrét nebo detail a univerzální světelný 35mm eq, když je "tma".
kolyy (1542)|18.3.2016 21:22
[QUOTE=rousini;41557]Chybí mi tam něco s clonou 2,8 na ohnisku 150 a dále, za normální peníz... Černé díry se světelností 5,6 jsou mimo rámec moji ochoty "investovat".
Třeba pevný TAIR 135/2,8 má hmotnost kolem 600g a to mám pocit, že vylomí bajonet...:D[/QUOTE]

Takže chceš dlhé, svetelné sklo, ktoré by bolo súčasne ľahké a lacné? No ja by som to vzal tiež a k tomu ešte veľkého, ružového slona! ;)

Inak ako si spokojný so svojim kusom 12-32? Ide mi o to, že ten môj kus je mäkší v rohoch na širokom konci a celoplošne na dlhom konci, tak ma celkom zaujíma, či mám trochu podpriemerný kus alebo je to typické.

Inak samozrejme súhlasím, že pomer kvalita/rozmery je famózny a je občas k neuvereniu že z takejto "plastovej špuľky" lezú fakt pekné výsledky.
rousini (738)|18.3.2016 21:53
Já jsem tu 12-32 nějak moc neanalyzoval. Usmlouval jsem internetovou cenu, objektiv přišel v krabičce, která asi 2x obcestovala zeměkouli, ale opticky mě na první ránu překvapila kresba.
Samozřejmě, že jsem se u povedených fotek mrknul na celoplošnou kresbu a nepoznal jsem rozdíl mezi L/R side nebo nějakým ujetým rohem. Nechci tvrdit, že je to stejný uprostřed a v rohu, ale nic co by člověka trklo nebo, že by to začalo ujíždět. Koupil jsem to, jak jsem už psal, jako travel sklíčko a tak přistupuju k požadavkům na něj... Překvapilo.

Toho, co popisuješ jsem si nevšiml, ale to neznamená, že to nemám podobně. Zítra to vyzkouším a dám vědět.
rousini (738)|19.3.2016 11:41
Tak jsem omrknul tu kresbu per pixel. Vyfotil jsem na podlaze položené noviny na stejnou clonu f/5,6 na ohniscích 12 a 32 mm ze vzdálenosti, aby pokaždé sránka vyplnila formát snímače (cca...).
Na 12mm je kresba uprostřed lslušnáí, do rohů klesá, ale není to mazanice. Na 32 mm je střed o chlup detailnější a do rohů se kresba zase zhoršuje, ale jen velice mírně. Rozdíl střed/roh není zdaleka tak markantní jako na širokém konci.
Široké ohnisko mě tímto poměřením trochu zklamalo, ale v reálu, kde není jednolitá scéna s drobnými detaily po celé ploše se to neprojevuje. Za sebe nemám důvod na nadšení nad tímto sklíčkem nic měnit. Teda občas mě trochu dovede pokazit náladu, když si po návratu říkám: "Tak tohle, tohle a tadytohle sklíčko jsem dnes tahal zbytečně...".
kolyy (1542)|19.3.2016 23:00
Dík za ochotu, naozaj si to cením! Z toho vyplýva, že na širokom konci to máme asi podobné a na dlhom to mám zrejme o niečo horšie, keďže u mňa je ostrosť síce tiež rovnomerná, ale o chlp slabšia ako na kratších ohniskách v strede. Každopádne s Tvojim záverom plne súhlasím, pomer výkon/cena/rozmery je aj napriek drobným nedokonalostiam výborný. Moje pochybnosti pochádzajú skôr z toho, že podľa niektorých testov by optická kvalita mala byť dosť blízka mojej Fuji XC16-50mm, a to nie je. Bolo by však aj dosť naivné očakávať, že s tretinovými rozmermi a váhou bude výsledok úplne ekvivalentný. Ale je aj dosť možné, že som vychytil nadpriemerne vydarený kus XC16-50.
rousini (738)|20.3.2016 09:51
Kolyy protože tě to zajímá, tak jsem tady: https://www.zonerama.com/rousini/Album/1264474?secret=TC6x010580Mb5Q08B89q46NR4
dal ty 2 fotky. Nechám to tam chvíli viset.
Jedná se jen o vyvolaný RAW v plném rozlišení a bez úprav. To široké ohnisko má soudkovité zkreslení a tak to vypadá, že ty noviny nejsou v rovině. Clona f/5,6 by měla zabezpečit ostrost po celé ploše. Je to cvaknutý z ruky, jen tak narychlo pro hrubý úsudek...
Mělo by to jít stáhnout, v té Zonerámě to asi nejde zobrazit 1:1
Vierzbowski007 (118)|21.3.2016 09:37
Zrovna ten TAIR 135 f2.8 je docela příjemné a ne moc extra těžké sklo. Používal jsem ho občas na Oli E-M5 a pokud pominu skutečno, že v hledáčku už toho moc neviděl, jak se obraz šíleně hejbal, tak dokáže nafotit velmi zajímavé nekontrastní foto s excelentním retro-lookem - https://www.zonerama.com/tomopatril/Photo/386127/15429613
kolyy (1542)|21.3.2016 19:51
rousini: Dík, to vyzerá veľmi podobne ako u mňa, možno až na to, že ja mám ten dlhý koniec asi o trochu mäkší.
lucabr (7)|27.4.2016 10:31
Panove, dekuji za cenne rady. Nakonec vse dopadlo jinak a po dlouhem vazeni jsem cca 14 dni zpet poridil Fuji X-E2 v setu s XF18-55 a XC50-230. Jsem nadseny, foceni me bavi, fotky z toho lezou paradni a vse mi prijde tak nejak logicke. Vysledek se tedy dostavil, sice jsem priplatil, ale myslim, ze spravnym smerem. Nakonec jsem se rozhodoval pouze mezi XPRO1, XE1, XE2 a XT10. Diky FW4.0 se z XE2 stal v podstatě XT10 a tak nejak mi prislo, ze telo ma lepsi XE2 a i feeling z pristroje byl subjektivne prijemnejsi. Casem bych rad Samyang 12mm a pak asi jeste jedno pevny sklo, pockam si pul roku a rozhodnu se podle toho, co nejvic pouzivam. Diky!