Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty s EVF: jaký foťák na pohyb a světla

Neregistrovaný (0)|14.3.2016 08:41
Tazatel: Simona

Znění dotazu: Zdravím,Mám Nikon D3100 a dost se s ním trápím.Potřebuju fotit na tanečních závodech, kde je mix osvětlení a pohyb.Nemáte radu, který foťák bych si měla koupit. Jsme začátečník,ale ani po 5letech jsem nedokázala udělat dobrou fotku. díky moc
bystřické (54)|14.3.2016 09:14
potřebuješ světelný sklo a tělo,které umí průběžně zaostřovat na sledovaný objekt při namáčknuté spoušti
ples-5.JPG
Sakini (1174)|14.3.2016 10:24
To je na techniku náročná disciplína, chce to tělo s dostatečným ISO výkonem, dostatečně citlivým a rychlým autofokusem, a ideálně kvalitní světelný zoom. Nechci strašit, ale rozpočet na takovou výbavu bude značný - v případě zrcadlovky minimálně 40 tisíc, pokud by šlo o bezzrcadlovku tak ještě výrazně výš. D3100 není nepoužitelný foťák, ale tohle je mimo jeho ligu, leda by v sále bylo světlo jak ve dne, a ještě by na něm musel být nasazený 24-70/2.8.
nephilim (353)|14.3.2016 21:32
[QUOTE=Sakini;41510]To je na techniku náročná disciplína, chce to tělo s dostatečným ISO výkonem, dostatečně citlivým a rychlým autofokusem, a ideálně kvalitní světelný zoom. Nechci strašit, ale rozpočet na takovou výbavu bude značný - v případě zrcadlovky minimálně 40 tisíc, pokud by šlo o bezzrcadlovku tak ještě výrazně výš. D3100 není nepoužitelný foťák, ale tohle je mimo jeho ligu, leda by v sále bylo světlo jak ve dne, a ještě by na něm musel být nasazený 24-70/2.8.[/QUOTE]

Kamarádovi jsem pro jeho D3100 půjčil Nikkor 70-200/2.8 VR pro focení taneční soutěže. Tedy pro stejnou disciplínu. S AF-C a středovým ostřícím bodem (kvůli maximální citlivosti) to tahle sestava dala v pohodě.
Sakini (1174)|14.3.2016 21:54
To jo, originál 2.8 skla ze svaté trojice tomu na středový bod hodně pomůžou, pak už je to jen o citlivosti senzoru a pokud je osvětlení normální, tak to zvládne. Bohužel víme, kde s takovým objektivem cenově jsme, a jaké to je pro uživatele entry-level zrcadlovky, a pokud nemá dobrého přítele s něčím takovým, bude to těžké. Jako minimum bych viděl Sigmu 17-50/2.8, která se dá používat naplno otevřená, a je dost rychlá, ale musel by to být dobrý kus a rozumět si s tělem, což vůbec není jisté.
nephilim (353)|14.3.2016 22:05
[QUOTE=Neregistrovaný;41508]Tazatel: Simona

Znění dotazu: Zdravím,Mám Nikon D3100 a dost se s ním trápím.Potřebuju fotit na tanečních závodech, kde je mix osvětlení a pohyb.Nemáte radu, který foťák bych si měla koupit. Jsme začátečník,ale ani po 5letech jsem nedokázala udělat dobrou fotku. díky moc[/QUOTE]

Foťák je v pohodě. Samozřejmě, že s D500 by byl výsledek koukatelnější. ;) Pro podobné focení jednoznačně potřebuješ světelný objektiv. Nebo si scénu přisvítit externím bleskem. Blesk je levnějším řešením. Objektiv násobně dražším.
V případě blesku můžeš sáhnout např. po bazarovém SB-800. Ten bych bral jako rozumný základ. Níž než k SB-600 ale nechoď.
Pokud jde o objektiv, tak s ohledem na to, že D3100 nemá motorek pro staré objektivy, chce se to podívat po objektivech s vlastními motorky. Podle toho jak blízko se dostaneš k tanečním párům, zvaž zda něco přibližně širokoúhlého (17-50/2.8; 24-70/2.8 apod.) nebo naopak teleobjektiv (70-200/2.8 VR). Z vlastní zkušenosti chci upozornit, že alternativní, cenově zajímavější, verze Nikkorů obvykle pomaleji ostří a tedy pro podobné akce nejsou úplně nejšťastnější volbou.
Určitě sem patří ještě zmínit pevné objektivy. Nejspíš Nikkor 35/1.8 a Nikkor 85/1.8. V rychlosti ostření to sice nejsou sprinteři, ale úspěšnost zaostření by mohla být okolo 75%. Možná vyšší. Kvůli HO bude zapotřebí trochu přiclonit (F2.8?), ale díky vysoké světelnosti objektivů bude tělo lépe ostřit.

Můžeš zvážit, zda si na příští akci půjčit od nějakého kamaráda nebo v půjčovně (např. foto-skoda.cz) světelný objektiv a zkusit si jak se ti s ním bude pracovat. Těch pár stovek půjčovného je dobrá "daň" za to, že zjistíš, zda ti to bude stačit, než dát rovnou desítky tisíc za koupi objektivu.

Mimochodem, není možné, že část tvého problému je v nastavení foťáku? Na tohle to chce mít vše pod kontrolou, takže režim M. Jaké používáš expoziční hodnoty?
bystřické (54)|14.3.2016 22:44
možná by tazatel mohl sem hodit (mohla)nějakou fotku a napsat kní hodnoty,které používá,s bleskem by to snad mělo jít
Simona262 (9)|15.3.2016 09:17
Zdravím všechny , díky za názory a rady. V sobotu jedu znovu na závody, pak pošlu fotku , ty minulé jsem vzteky smazala. Ale díky disco světlu, to bude spíše barevná mlha.Půjčovna objektivu je dobrá rada , ale jsem z Přelouče a nic v okolí tady není :(
Sakini (1174)|15.3.2016 09:24
A jaké máš momentálně vybavení, objektivy?
Simona262 (9)|15.3.2016 10:02
klasika Objektiv 18-55 AF-S DX VR . vím, že to není žádná profi výbava , ale snad i z takového foťáku člověk dostane nějaké slušné fotky do rodinného alba :(
Sakini (1174)|15.3.2016 10:26
Profi to být nemusí, slušné fotky z něj dostaneš, jen to na co se chystáš je mimo možnosti toho objektivu, jak světelností tak rychlostí. Začal bych aspoň některým dostupným světelným pevným objektivem, 35 nebo 50 mm, ty nejsou drahé pokud máš omezené možnosti. S tím seťákem se můžeš pokusit o maximum, použít ho na prioritu clony plně otevřený, s pevně nastaveným vysokým ISO (1600, max 3200), ostřit na středový bod který bude necitlivější, a uvidíš co se maximálně podaří. Samozřejmě fotit do rawu, nevím jak jsi zběhlá ve zpracování, ale je to potřeba na vytažení maxima z každého snímku. Zřejmě to nebude nic moc, ale přinejmenším poznáš co vůbec jde. Bylo by lepší do víkendu pořídit aspoň to pevné sklo, pokud nejde od někoho půjčit, bude to lepší jak ostrostí tak světelností, a dostaneš vyšší rychlosti závěrky.
nephilim (353)|15.3.2016 14:54
[QUOTE=Sakini;41521]Profi to být nemusí, slušné fotky z něj dostaneš, jen to na co se chystáš je mimo možnosti toho objektivu, jak světelností tak rychlostí. Začal bych aspoň některým dostupným světelným pevným objektivem, 35 nebo 50 mm, ty nejsou drahé pokud máš omezené možnosti. S tím seťákem se můžeš pokusit o maximum, použít ho na prioritu clony plně otevřený, s pevně nastaveným vysokým ISO (1600, max 3200), ostřit na středový bod který bude necitlivější, a uvidíš co se maximálně podaří. Samozřejmě fotit do rawu, nevím jak jsi zběhlá ve zpracování, ale je to potřeba na vytažení maxima z každého snímku. Zřejmě to nebude nic moc, ale přinejmenším poznáš co vůbec jde. Bylo by lepší do víkendu pořídit aspoň to pevné sklo, pokud nejde od někoho půjčit, bude to lepší jak ostrostí tak světelností, a dostaneš vyšší rychlosti závěrky.[/QUOTE]

Nic proti, v podstatě říkáme to samé, ale Simča chce fotit pohyb. Navíc za nedostatku světla. Tedy se logicky nabízí priorita času (S).
Podle mých zkušeností je pro klasiku i latinu vhodné fotit s časy 1/250 až 1/320, nouzově 1/160. Zvlášť pokud se fotí z blízka (velká úhlová rychlost objektu). Priorita clony se tedy nejeví jako šťastná volba, protože za nedostatku světla pustí foťák naplno ISO a prodlouží čas tak, že taneční páry budou pohybově rozmazané. Když už, tak zvolit prioritu času, přičemž lze očekávat, že foťák bude "zahnán do kouta", takže stejně naplno otevře clonu a zvýší ISO co to jen půjde. Ale pro případ, že by se v záběru objevil silný světelný zdroj a různé odlesky (flitry na šatech a podobné běžné věci), bych doporučil režim M a do něj dosadit čas, který si třeba odzkouším na místě. Podle světelných podmínek nejspíš i pevně definovat ISO. S tím seťákem to nejspíš skončí na ISO6400. :( Ale když se fotky nebudou zkoumat 1:1 nebo tisknout plakáty, tak to bude koukatelné.
Znovu ale připomínám, nezapomenout na AF-C. Bez něj nemá smysl ladit parametry, když bude foťák ostřit někam, kde už focený objekt není.
Určitě je více než vhodné fotit do RAW.
Sakini (1174)|15.3.2016 16:35
Tam bude zásadní to prostředí, to bych vážně chtěl vidět, mám totiž trochu strach že se na 1/250 ani přes všechnu snahu nedostane. Ale tvým způsobem nejrychleji pozná, jak na tom je, pokud jí vyjde černo i s maximální citlivostí tak z toho nic nebude. Aspoň pak bude jasné, jestli to stačí nebo je třeba přidat na technice. Každopádně s dobrým zpracováním z rawu, pokud bude expozice dostatečná, to minimálně na web může být použitelné. Budeme zvědaví, jak to dopadne.
nephilim (353)|15.3.2016 21:32
Jistě, tak jako ve všem, i zde bude důležité nasvícení. Obvykle na těchto akcích nestojí za moc, takže se s přiblesknutím počítá. Trochu si to nasvítit externím bleskem by zásadně pomohlo a mohlo by se dát fotit i tím seťákem. Vyjádřit se k tomu ale musí především Simona262.
bystřické (54)|16.3.2016 00:51
je potřeba si uvědomit,že toto je snad nejtěžší disciplína pro fotografa a radit mu,že má snad používat časy 1/250 nebo 1/320 je úplný nesmysl,to by muselo být iso snad 20000,pokud je tam málo světla.
já jsem zatím taneční soutěž nefotil,ale fotím plesy,což je vlečems podobné,někdy blesk používám,někdy ne,podle světla a podle zvoleného objektivu.
používám dva,24-70/2,8 a 35/1,4 ,fotím pouze do raw a jen na M,časy 1/100 nebo 1/125 většinou,iso 2-4000,fotil jsem párkrát i na discotéce s časem 1/30 spolu s bleskem,blesk dokáže zamrazit pohyb a přitom ten pohyb tam je.
nejvíc práce udělá na focení objektiv,seťák je tak dobrý na focení rodinky za slunečného počasí.

1/125s F2,5 ISO:4000 f=35,00 mm bez blesku (tanečnice)

a nebo trochu jiné tanečky :-)
optagon gala-155.JPG ples-46.JPG
kolyy (1542)|16.3.2016 00:56
Nechcem sa príliš vyjadrovať k veciam kde nemám osobnú skúsenosť, ale ak nejde o komplexnú reportáž, ale iba o pár fotiek do rodinného alba, tak nie je najjednoduchšie riešenie svetelné pevné sklo? Tipnem si to na 50mm F1.8? To predsa musí dať tých 1/250s aj na pomerne nevýrazne nasvietenom parkete. Jediný problém s pevným sklom je nutnosť si nájsť vhodné miesto a predpovedať kde sa bude odohrávať to podstatné. Príde mi to určite jednoduchšie ako externý blesk, ktorý pochybujem, že Simona má a vie ako s ním naložiť.

Mám pocit, že veľká časť problému môže byť aj na strane zručnosti fotografa, či vie ako si nastaviť expozíciu pre takéto podmienky, či vie zvoliť správny režim pre autofokus a spoľahlivo zaostriť na subjekt a sledovať ho. Len tak od stola odhadnem ako by som postupoval - použiť prioritu clony a minimálny čas závierky pre Auto ISO tých 1/250s (snáď to ide aj na D3100), maximum ISO3200, prípadne aj 6400. Začať na clone F1.8 a prípadne si trochu pricloniť podľa výsledkov. Skrátiť čas ak je to neostré a zostáva rezerva. Samozrejme AF-C a veľmi pravdepodobne aj sériové snímanie. No a cvakať, cvakať kým človek nezíska cit a odhad.
bystřické (54)|16.3.2016 08:46
já teda divadlo,koncerty,plesy fotím,nejsem žádný přeborník,jsem špatný teoretik,slušný praktik,z mého pohledu si myslím,že objektiv 50/1,8 už svou cenou dává tušit,že to bude jen z bláta do louže,navíc,pokud jsem dobře počítal,bude ve skutečnosti na nějakých 80 mm s pevným sklem,což na sále může být problém.měl jsem jednou na plese sebou sklo 70-200 na FF a bylo to moc dlouhé,vícekrát už jsem ho nebral.
na některých soutěžích se blesk ani používat nesmí,co já vím a právě tam používám,pokud je tam málo světla,sigmu 35/1,4 ART,když se mi podaří správně zaostřit,sigma už to zvládne hravě
faust-47.JPG
kolyy (1542)|16.3.2016 10:36
Súhlasím, že 35mm by bol určite ďalší potrebný objektív. Ak by som mal Nikon, tak by som dokúpil dvojku 35mm F1.8G DX a 50mm F1.8G. Neverím, že to bude "z bláta do louže", oba objektívy sú podľa testov veľmi slušné aj na plnú dieru, pritom za výbornú cenu. Ale k tomu by sa mohol vyjadriť niekto, kto ich má.
nephilim (353)|16.3.2016 10:45
Ono to chce trochu víc chápat co se děje před objektivem. V případě plesů a vystoupení souborů orientálních tanců nebo soutěží v klasických nebo latinskoamerických tancích se jedná o zcela jinou rychlost pohybu fotografovaného objektu a tedy potřebu zcela jiných časů. I největší laik, pokud se podívá na to jak rychle krouží parketem dvojice tančící valčík či quick step a jak rychle se pohybuje tanečnice orientálního tance pozná rozdíl.
Inu, vytahovat se kdo je větší borec a jakou má výbavu, tazatelce, mající úplně nejzákladnější sestavu stejně nepomůže. Zatím nám ani nesdělila s jakými expozičními parametry těch pět let neúspěšně fotila. Snad se nám s nimi konečně pochlubí. Dalo by to šanci pochopit co je zapotřebí zlepšit.

---------- Doplněno v 10:45 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:42 ----------

[QUOTE=kolyy;41541]Súhlasím, že 35mm by bol určite ďalší potrebný objektív. Ak by som mal Nikon, tak by som dokúpil dvojku 35mm F1.8G DX a 50mm F1.8G. Neverím, že to bude "z bláta do louže", oba objektívy sú podľa testov veľmi slušné aj na plnú dieru, pritom za výbornú cenu. Ale k tomu by sa mohol vyjadriť niekto, kto ich má.[/QUOTE]

Oba objektivy podávají uspokojivé výsledky. Jediné, co by mohlo být lepší, je rychlost ostření. Když se bude fotit celek, tj. na relativně velkou dálku, tak to zvládnou. Proto jsem je nedávno zmínil.
kolyy (1542)|16.3.2016 11:02
[QUOTE=nephilim;41543]Oba objektivy podávají uspokojivé výsledky. Jediné, co by mohlo být lepší, je rychlost ostření. Když se bude fotit celek, tj. na relativně velkou dálku, tak to zvládnou. Proto jsem je nedávno zmínil.[/QUOTE]

Máš pravdu, ja tu robím len také echo... ;)
bystřické (54)|16.3.2016 12:47
jaký je vlastně rozdíl v rychlosti na plese,kde ti dvojice předvádí soutěžní tance?já myslím,že žádný,určitě se nebudu snažit za každou cenu fotit dvojici v plném tempu,ale počkám si na nějakou zajímavou pózu.
jde o diskuzi,né honění si brka,já osobně když jsem na nějakou akci šel,tak jsem si na netu nejdřív přečetl rady lidí,co to fotí a pak teprv jsem vyrazil to zkusit,je pouze na ní,co si vybere
Simona262 (9)|20.3.2016 21:45
zdravím všechny, tak posílám ukázku mého neúspěšného focení. Zkoušela jsem fotit v raw , režim M , ale taky žádná sláva to není.
DSC_0981.JPG
bystřické (54)|21.3.2016 00:06
asi bych víc zaclonil,nebo dal rychlejší čas,objektiv bych vyměnil
Bšples-15.JPG
kolyy (1542)|21.3.2016 20:19
Simona262: Škoda, že tá fotka nie je v plnom rozlíšení a chýba exif. Takto sa dá len odhadovať nakoľko sú tie podmienky na hrane. Každopádne to nevyzerá tak, že by mal foťák nejaký zásadný problém. Fotka samotná však niekoľko podstatných nedostatkov podľa mňa má:

- kompozícia - fotka je nakrivo, časť postavy je urezaná, divácka ruka v zábere. Z môjho pohľadu by bolo vhodné fotku komponovať tak, aby bolo jasné čo je zámer. Ak je to fotiť celú skupinu, potom tam musí byť celá a harmonicky zachytená (viď.foto od bystřické). Ak je to člen skupiny, tak by mal fotke dominovať a prípadne byť izolovaný napríklad hĺbkou ostrosti.
- ostrenie - zaostrené je na plochu v pozadí, postavy v popredí sú mierne mimo hĺbky ostrosti. Má to byť presne naopak, postavy vpredu musia ostré a pozadie viac či menej rozmazané.
- expozícia - tváre vpredu sú prepálené (nehovoriac o ruke diváka). Osobne by som sa na blesk v takto veľkých priestoroch vykašlal, nutne to vedie k tomu, že objekty bližšie k objektívu sú osvetlené viac a tie čo sú ďalej menej. V tomto prípade je expozícia od okolitého svetla dostatočná a blesk len preexponováva blízke postavy. Expozícia bleskom sa dá doladiť clonou ako navrhuje bystřické, na úkor množstva prirodzeného svetla. Ak ale potrebuješ zachytiť aj prirodzení svetlo, tak stále bude vidieť pohybová neostrosť a zdvojené línie ako v tomto prípade. Ja by radšej volil krátky čas a čisto prirodzené svetlo, ale to môže byť vec názoru.

Dobrá správa je, že tieto veci sú v moci fotografa a nie foťáku. Jedine na kratší čas by možno bol potrebný svetelný objektív, ale to je ťažko posúdiť bez exifu.
Simona262 (9)|22.3.2016 07:37
Zdravím, dobře . Tak posílám k náhledu jinou bez fandícího davu. Bohužel se mi všechny tanečnice do záběru nevejdou, tudíž fotím převážně jen mou dceru.
DSC_0961.JPG
kolyy (1542)|22.3.2016 11:37
Dík, táto kompozícia mi príde podstatne lepšia. Urezal by som to zľava a zrovnal horizont. Ostatné veci zostávajú - prepaly od blesku, zaostrené dozadu, pohybová neostrosť. Stále chýba exif, aby bolo vidieť aká rezerva je pre skrátenie času.
joeh (3352)|22.3.2016 13:08
kolyy - info fotky od Simona :
exif.jpg
Simona262 (9)|22.3.2016 14:35
Díky joeh za info :) Mám fotky i raw , ale fotka má přes 10 MB a to mi sem načíst nejde a nebo jsem fakt velký amatér :) Máte ještě radu , který program je dobrý na převod fotek z raw ? moc Vám všem díky
joeh (3352)|22.3.2016 19:18
- všeobecne rešpektovaný editor RAW súborov je od Adobe Lightroom. /komplexnejší soft/
- RAW súbor je možné nahrat na uložisko a do príspevku vložiť link, napr. : http://www.leteckaposta.cz/
kolyy (1542)|23.3.2016 02:45
joeh: dík, ako si to z toho vytiahol?

Ak to sedí, tak by sa dal skrátiť čas na 1/400s a ísť až na ISO6400. Ani to však pri takto pohybovo náročnej scéne asi nebude stačiť na úplné zmrazenie pohybu. S dobrým zaostrením by to však mohlo byť podstatne lepšie. Naopak tých 1/200s by mohlo stačiť ak tanečnice chvíľkovo zaujmú nejakú pózu. F1.8 objektív by dovolil časy okolo 1/1000s, prípadne aj viac, čo by už mohlo ok.
bystřické (54)|23.3.2016 06:11
nevím jak u nikonu,mě při použití blesku jde nastavit max čas 1/250s,mám i vysokorychlostní blesk,ale to si myslím,že nemá on-ona,takže clonit nebo ubrat na blesku,blesk ti zamrazí pohyb,poslední fotku,co jsem sem dal je čas 1/30s,asi to celé bude jen o nezkušených rukách
ples-2.JPG
Begy_cz (537)|23.3.2016 07:56
1/250 je max synchronizační čas - po jeho překročení (režim S,M) se externí blesk přepíná do režimu HSS. Osobně mám D7000 a Yongnuo YN-568EX a tisíciny vteřiny umí bez problému
joeh (3352)|23.3.2016 10:05
[QUOTE=kolyy;41602]joeh: dík, ako si to z toho vytiahol? [/QUOTE]

- uložil na disk a otvoril v Preview
kolyy (1542)|24.3.2016 00:40
joeh: zaujímavé, mne Windows ani Lightroom nedal nič.
kolyy (1542)|24.3.2016 00:57
[QUOTE=bystřické;41603]nevím jak u nikonu,mě při použití blesku jde nastavit max čas 1/250s,mám i vysokorychlostní blesk,ale to si myslím,že nemá on-ona,takže clonit nebo ubrat na blesku,blesk ti zamrazí pohyb,poslední fotku,co jsem sem dal je čas 1/30s,asi to celé bude jen o nezkušených rukách[/QUOTE]

Mal som samozrejme na mysli čas bez blesku, ako som navrhoval.

Pokiaľ nie som úplne mimo, tak blesk zmrazí pohyb iba pokiaľ je expozícia od prirodzeného svetla potlačená na minimum. Tá Tvoja fotka je parádna, ale že by to bol práve príklad zmrazeného pohybu bleskom sa mi celkom nezdá. Mne to príde, že je to fotené dominantne prirodzeným svetlom, s príslušnou pohybovou neostrosťou, v tomto prípadne pekne dokresľujúcou scénu.

V prípade skáčucich dievčat však dosť pochybujem, že to ide bez veľmi krátkeho času. Pokiaľ uberieš prirodzené svetlo a fotíš len malým bleskom, neostane Ti na tak širokom ohnisku a veľkom priestore "jaskynná" fotka s veľmi tmavým pozadím?
joeh (3352)|24.3.2016 07:46
[QUOTE=kolyy;41609]joeh: zaujímavé, mne Windows ani Lightroom nedal nič.[/QUOTE]

- skutočne zvláštne, fotky od Simona exif obsahujú. Prikladám zosnímanú obrazovku fotka + info :
Bez na?zvu.jpg
kolyy (1542)|24.3.2016 11:38
Aha, ok, problém bol vskutku na mojom konci - pri ukladaní mi to exif urezalo. Už to vidím, ospravedlňujem sa.