Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty s EVF: Olympus STYLUS 1s nebo něco jiného?

Neregistrovaný (0)|28.3.2016 18:15
Tazatel: Lukáš

Znění dotazu: Jaký foťák byste mi doporučili? Chci přístroj spíše s menšími rozměry, vhodný na cestování, ale zároveň něco lepšího, než obyčejný kompakt. Zároveň si chci s fotkama vyhrát a občas ho použít i na nějaké umělecké fotografování (čistě pro zábavu). Zrcadlovku už jsem kvůli rozměrům a váze vyloučil.

Zaujal mě Olympus STYLUS 1s, co si o něm myslíte? Nebo existuje v současnosti něco lepšího za cenu kolem 13-14 tisíc?

Díky moc.
Lukáš
Petr Be. (211)|28.3.2016 18:24
Ahoj.
Záleží, jaké jsou konkrétní potřeby, zda je potřeba takový rozsah ohnisek, a tedy "zoom", a tak dále.
Stylus1 je sice zajímavý stroj, ale kvalitou snímků se spíš blíží těm obyčejným kompaktům.
Tady je porovnání s lepšími kompakty na testovací scéně:
http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=oly_stylus1&attr13_1=canon_g7x&attr13_2=sony_dscrx100m3&attr13_3=panasonic_dmclx100&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=100&attr16_1=125&attr16_2=100&attr16_3=100&attr171_2=off&attr171_3=off&normalization=full&widget=1&x=0.11795465817005166&y=-1.113051814345947

Samozřejmě něco za něco. Lepší kompakty mají sice větší snímač a lepší obrazovou kvalitu, ale obvykle ne takový dosah. Dají se sehnat aj s větším dosahem (Canon G3X, Panasonic FZ1000), ale to už zase není malé. Je to všechno kompromis.

Také pokud se o fotografii chcete zajímat víc, tak pro zkvalitnění výsledku si určitě pomůžete pevným stativem a slušným externím bleskem (pokud má fotoaparát "hot-shoe" patici).
Lukas (0)|28.3.2016 20:14
Děkuji za odpověď.
Co budu fotit... třeba přírodu, památky, lidi :) Například v létě pojedu na Island, tak i něco na focení tamější přírody, do hor atd. Nebo když vyrazím na kole, tak lehký foťák, který je po vytažení z brašny hned připraven k vyfocení kvalitních fotek. Takže něco na pořízení kvalitní fotoreportáže z cesty. Ale taky třeba na nafocení rodinné oslavy... Ten zoom (10,7x) se mi právě docela líbí, ale taky popravdě nevím, jestli ho budu schopen plně využít.

A ještě jsem zapomněl zmínit, že občas chci pořídit i video ve Full HD.
Do foťáku nechci investovat víc než 20 000 Kč včetně příslušenství.
Petr Be. (211)|28.3.2016 20:44
Olympus Stylus1 má velký kompromis v obrazové kvalitě.
Canon G7X a Sony RX100 mají velký kompromis v rozsahu ohnisek - zoom.
Canon G3X a Panasonic FZ1000 mají kompromis ve velikosti. Canon má větší rozsah a je dražší.

...A tak záleží na Vašich prioritách, které si musíte definitivně ujasnit. Já bych na tyto věci určitě vzal Canon G7X nebo Sony RX100 III.
Pokud ten rozsah potřebujete, tak Panasonic FZ1000 s 16x zoom i Canon G3X s 25x ho mají lepší, a vejdou se s cenou také. Takže kvalitativně i rozsahem všechny mouchy zabité jednou ranou. Ale zas je to o dobrý kousek větší. Obzvláště ten Panasonic je bestie. Tak je otázka, co volit. Tohle rozhodování ale musíte sám. Já jsem si na sobě vyzkoušel, že vpodstatě cokoli nejde strčit do náprsní kapsy už stejně není kompaktní, a musím to ssebou brát tak, že se na to připravuji a beru nějaké větší zavazadlo. A když už zavazadlo beru, je jedno co beru. A jelikož Stylus1 do kapsy dát u lehčího oblečení vpodstatě nejde, tak už bych do té brašny dával FZ1000.

A když už utrácíte takové peníze, tak bych utratil i za cestu do většího obchodu, abych si ty stroje osahal. Obzvláště když platíte cash, je obsluha velmi ochotná...
Milan Šurkala (3381)|29.3.2016 18:26
Mrknul bych se také na Panasonic TZ100. Má to 1" snímač, 10× zoom a kapesní rozměry. Sice ta světelnost na dlouhém konci není zrovna zázrak, ale zas to částečně zachrání ten větší senzor proti Stylusu. Ale také je to o kompromisech.
Vierzbowski007 (118)|30.3.2016 09:00
Doporučuji si přečíst tento dnešní článek z Digimanie.cz: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] . Ty objektivy pokryjí slušný rozsah a kvalitativně ty fotky budou OK. Akorát teda je to řešení bez hledáčku, je nutné čachrovat s objektivy a už se ta sestava nedá dát do kapsy u kalhot.
Lukas (0)|15.4.2016 13:17
Díky všem za názory. Stále váhám.

Ještě bych se Vás chtěl zeptat, jaký máte názor na Canon PowerShot G1X Mark II?
Zejména zda ta cena kolem 16-17 tisíc odpovídá kvalitě?
Díky za odpověď.
Milan Šurkala (3381)|15.4.2016 16:58
Osobně bych raději vzal Canon PowerShot G7 X, který je znatelně menší, o pár tisíc levnější než G1X Mark II a v mnoha věcech stejně tak dobrý nebo i lepší.
Lukas (0)|17.4.2016 12:00
Canon PowerShot G7X vypadá skvěle, ale jediná a docela zásadní věc, která mě od něj odrazuje, je výdrž baterie. 200 fotek je fakt málo. I když v jedné recenzi mluvili až o 400 fotkách, tak nevím, co je pravda.
Holt je to pokaždé o nějakém kompromisu... Ještě si zajdu foťáky osahat do Megapixelu a pak se rozhodnu.

Mimochodem, nevíte jak je to s nabíjením přes powerbanku? Podporují to dneska všechny nové foťáky? Mám Powerseed PS-15000 a pokud bych přes něj mohl dobít i foťák, bylo bylo super a pak by ten PowerShot G7X připadal v úvahu.

Díky.
Milan Šurkala (3381)|17.4.2016 12:22
[QUOTE=Lukas;41850]Canon PowerShot G7X vypadá skvěle, ale jediná a docela zásadní věc, která mě od něj odrazuje, je výdrž baterie. 200 fotek je fakt málo. I když v jedné recenzi mluvili až o 400 fotkách, tak nevím, co je pravda.
Holt je to pokaždé o nějakém kompromisu... Ještě si zajdu foťáky osahat do Megapixelu a pak se rozhodnu.

Mimochodem, nevíte jak je to s nabíjením přes powerbanku? Podporují to dneska všechny nové foťáky? Mám Powerseed PS-15000 a pokud bych přes něj mohl dobít i foťák, bylo bylo super a pak by ten PowerShot G7X připadal v úvahu.

Díky.[/QUOTE]

Co se týče výdrže, tak nevím, kde u Canonu na ta čísla chodí. Možná v nějakém superautomatickém režimu plném detekcí všeho možného. Běžná praxe je taková, že výdrž Canonů je většinou o polovinu vyšší. Navíc udávaných 210 u G7 X a 240 u G1 X Mark II není žádný zásadní rozdíl a např. u mě při testování vydržela na jedno nabití více právě ta G7 X (335 fotek + 7 minut videa proti 310 fotkám a 5,5 minuty videa u G1 X Mark II). Pokud tě odrazuje výdrž baterie G7 X, tak tě musí odrazovat výdrž baterie i u G1 X Mark II, protože je v podstatě stejná (velmi podobná).

Nabíjení přes powerbanku podporuje docela dost fotoaparátů, u Canonů to ale umí až nejnovější modely (např. G9 X, G5 X). Nejsem si jist, zda to umí i G7 X (myslím, že spíše ne), u G1 X Mark II bych hovořil téměř o jistotě, že to neumí.
Petr Be. (211)|17.4.2016 15:41
Papírové standardy obvykle hovoří o kompletním projetí zoom ohniska a použití blesku snad u půlky fotografií. Pak tam ta výdrž samozřejmě není. Pokud se stroj využívá střídmě, rozhodně to půjde nad 300 snímků...
Lukas (0)|18.4.2016 16:10
Milan Šurkala: Pokud je to s výdrží u Canonu opravdu takto, pak asi půjdu do Canonu. Jen teď ještě koukám na PowerShot G5 X, který má navíc hledáček a líbí se mi výklopný display do všech směrů. A nabíjení přes power banku je rozhodně také nezanedbatelné plus. Co už není tak pěkné je cena přes 18 000 :) ale říkám si, že pokud by sloužil třeba 5 let, tak se ta investice asi vyplatí. S Canonem mám dobrou zkušenost. V současnosti mám Powershot A520 - už asi 10 let :) a stále funguje, i když zlobí otvírání krytky objektivu a tlačítka jsou taky dost vychozená. Ale po 10 letech se myslím není čemu divit :)

Každopádně díky všem za rady, není to zrovna jednoduché rozhodování :)
Milan Šurkala (3381)|18.4.2016 17:41
Raději si to u té G5 X ještě zjisti, zda to opravdu umí, protože ti nechci kecat, nevím to 100% jistě. U G9 X to určitě funguje, tu jsem s powerbankou zkoušel.
Lukas (0)|18.4.2016 18:30
Nedalo mi to a šel jsem se na ně podívat. Musím říct, že G5 X vypadá opravdu skvěle a to nejen parametry, ale i ergonomicky. Drží se v ruce asi ze všech nejlépe. Má výborný objektiv, hledáček, displej... asi do toho fakt půjdu.

G5 X nabíjení přes power banku umí. G7 X ne.
Komo (840)|18.4.2016 22:14
[QUOTE=;41868] i když zlobí otvírání krytky objektivu [/QUOTE]

Mam A 510 a ta krytka mi zacala blbnut dost skoro. Bola to slabina tychto Canonov. Ale inak OK.