Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

UV Filtr HOYA jako stálá ochrana objektivu

Janas3 (13)|10.4.2016 17:51
Dobrý den, chci si koupit filtr UV jako stálou ochranu objektivu pro Panasonic FZ200. Rád bych zachoval hlavně co největší propustnost světla, a samozřejmě co nejmenší zkreslení. Je dobrá volba filtr Hoya UV (0) HMC ,nebo stačí Hoya UV(C) HMC ? Jaký je mezi nimi (mimo ceny) vlastně rozdíl ? Ještě jsem viděl taky Hoya UV(N) HMC ...Nebo je lepší chránit objektiv nějakým jiným filtrem ? Nebo raději fotit bez filtru a občas objektiv vyčistit ?
Begy_cz (537)|10.4.2016 18:06
taky jsem zezačátku na vše nasazoval UV jako ochranu, ale nějak mě to přešlo. Tímhle stádiem si projde asi každý :) Abys poznal nečistotu/poškození na předním členu, už by muselo být fakt vcelku značné...
Komo (840)|11.4.2016 19:20
Tiez ma to preslo. Este sa mi doma dva Hoya filtre povaluju. Jeden dokonca funglac. Ako ochranu objektivu pouzivam obcas slnecnu clonu. Cital som skusenosti jedneho chlapika, co snad 30 rokov nepouzil ziadnu ochranu objektivu a skla utieral len vreckovkou. A vraj vsetko ok.
Janas3 (13)|13.4.2016 18:27
Děkuji za názory. Ale pokud má ta HOYA uváděnou propustnost světla 99% a bude na objektu stále, má to nějaký negativní dopad na fotku ?
Dan7 (411)|13.4.2016 19:52
Taky UV filtry nepoužívám. Sluneční clona se zdá jako dostatečná ochrana. O světelnost nebo nějakou horší kvalitu fotky s kvalitním filtrem (jako jsou Hoya) bych se nebál, ale problém je třeba s odlesky. Pokud se bude fotit nějaké přímé světlo (např. slunko), může zhoršit nebo přímo vytvořit různé odlesky na fotce. Pokud se fotí podobné fotky jako v příloze, tak může filtr zhoršit kvalitu fotky.
UV filtry je možné doporučit v určitých situacích nebo pro určité "nemotorné" fotografy, kdy jim padají z rukou foťáky a objektivy :). Také bych filtr doporučil jako ochranu do nějakého špatného počasí (prach, vítr), k moři (slaná voda a vodní tříšť - lépe se to čistí) nebo na nějaké sportovní akce, kde hrozí poškození.
DSC02059CEs.jpg
Janas3 (13)|13.4.2016 20:59
A jak to je s tím úbytkem světla ? Propustnost je podle výrobce 99%, ale chci to používat na foťáku s "malým" senzorem (FZ200), takže úbytek světla by mohl dělat problémy. Je použití filltru nutné kompenzovat, nebo je úbytek světla i reálně zanedbatelný ?
Komo (840)|13.4.2016 21:43
Ja som uv nepouzil ani pri mori. Netvrdim,ze je to zbytocne,neviem. Ja som to proste neriesil a nic negativne som si nevsimol. A to mi voda ofrkala trocha fotak aj objektiv. Samozrejme.som to potom na izbe ocistil. Nejake testy su tu,aj polarizaky tam najdes: http://www.optyczne.pl/5.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_UV.html
Komo (840)|13.4.2016 21:49
Ak je priepustnost svetla 99%, tak je jedno aky je senzor. Stale stracas len to jedno percento.co ie v kazdom pripade zanedbatelne. Len moj"selsky" nazor.
Begy_cz (537)|13.4.2016 22:58
UV nasaď pokud víš že budeš fotit v situacích kde hrozí reálné zašpinění/poškození přední čočky. Jinak je to opravdu spíše zbytečnost. Před nechtěnými dotyky atd... bohatě poslouží sluneční clona. V práci fotím produktovky (2-3x týdně) a objektiv čistím spíše ze zvyku tak jednou za 3 měsíce.
Na pozoru jsem na různých oslavách, večírcích a speciálně před pyrotechnikou atd...
Janas3 (13)|15.4.2016 19:34
[QUOTE=Komo;41753]Ak je priepustnost svetla 99%, tak je jedno aky je senzor. Stale stracas len to jedno percento.co ie v kazdom pripade zanedbatelne. Len moj"selsky" nazor.[/QUOTE]
To Komo : tady jsi psal, že úbytek i 1 % je znát...i sice šlo o jiný druh filtru, ale jinak asi úbytek světla bude stejný....
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/3150-hoya-hd-cpl-ubytok-ev
Janas3 (13)|15.4.2016 19:52
[QUOTE=Begy_cz;41754]UV nasaď pokud víš že budeš fotit v situacích kde hrozí reálné zašpinění/poškození přední čočky. Jinak je to opravdu spíše zbytečnost. Před nechtěnými dotyky atd... bohatě poslouží sluneční clona. V práci fotím produktovky (2-3x týdně) a objektiv čistím spíše ze zvyku tak jednou za 3 měsíce.
Na pozoru jsem na různých oslavách, večírcích a speciálně před pyrotechnikou atd...[/QUOTE]

Pokud je ten UV filtr "zbytečnost", která ale nijak negativně neovlivní výstup(???), asi ho pořídím. Jiné filtry určitě nepoužiju, jde mi jen o tu ochranu, takže bych ho vůbec nesundával (tedy jestli opravdu neovlivní výstup). Těch cca 500 Kč za pohodové čištění "bez rizika" bych dal. Ale důležité je, jestli to neovlivní fotky...
Komo (840)|15.4.2016 22:23
Teraz si ma.trocha nachytal. Ten stary dotaz som polozil preto,lebo som kupil nie prave lacny polarizak a chcel som si overit,ze mi nepodstrcili nejaky fejk,kedze sa mi zdal obal uz otvarany. Priznam sa,ze doteraz neviem aky je vztah medzi percentami priepustnosti svetla a ubytkom EV. Viac som po tom nepatral a casom aj na tuto epizodu zabudol,ten filter pouzivam len zriedka. Ale cez vikend sa skusim na to pozriet,vyskusam aj tie uv filtre,kolko EV uberaju.
Komo (840)|16.4.2016 17:16
Tak som to otestoval. Polarizak mam Hoya HD CIR-PL. Ubera 1-1,5 EV.
UV filter mam HOYA HMC UV(C) a ten neubera ziadne svetlo.
Co sa.tyka.tej percentualnej priepustnosti svetla 99,35% ta neplati pre filter ako taky,ale pre HD technologiu antireflexnych vrstiev. Tak si to vysvetlujem ja po nastudovani dostupnych udajov. HD technologia sa pouziva pri CPL,UV filtroch,tak aj u ochrannych protektorov.
Martin Me2d (4)|16.4.2016 23:44
Hezkého večera všem.
Hodně fotím venku a zejména na jaře když ,,stromy medují" a nebo je hodně pylu a prachu v povětří, UV filtr používám.
Je snažší čistit lepkavé kapičky z filtru než z čočky objektivu.
Rovněž je dobré filtr použít v situacích, kdy hrozí, že mi během focení ,,něco nebo někdo" šmákne na objektiv.
Používám HOYA HMC - maximální spokojenost, odlesky v podstatě žádné.
V ostatních případech postačí sluneční clona.
Zdraví Me2d.