Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

univerzální stativ

Hanse (206)|16.4.2016 12:49
Dobrý den,

uvažuji, že bych v letošním roce koupil stativ (koupě lepšího objektivunež než mám teď asi bude mít přednost) a rád bych si pár věcí ujasnil. Mám Olympus E-M10. Využití pokud možno univerzální - například záběry tekoucí vody/krajina, rád bych si zkusil fotografii noční oblohy či rozmazat pohyb aut ve městě (tz. aby stativ byl dost stabilní na dlouhé časy) a ideálně i makro květin od země (minimální pracovní výška ideálně pod 20cm, není nutnost, jen velké plus).

Rád bych nějaký lehčí stativ, max 1,5 Kg, aby se tolik neprones a velikostně do 45cm složený. Pracovní výška mi na mě přijde vhodná cca 140-160cm, abych se nemusel moc hrbit. Finančně ideálně do 5 000 Kč, může být i o trochu dražší.

Koukal jsem původně na Velbon Ultra 355, který se mě parametrově líbí a zaujala mě i 3D hlava (což považuju za plus, ne nutnost), ale dočetl jsem se, že není vhodný na delší časy - a začal jsem zvažovat Velbon Ultra 455, který by snad měl být stabilnejší - má někdo zkušenosti s řadou Ultra, především s delšími časy? Případně s jiným, vhodným a prověřeným, stativem?

Žádný stativ jsem neměl a moc se v nich nevyznám - chci se zeptat, jestli je zadání vůbec reálně (v této cenové kategorii) nebo budu muset ze svých požadavků slevit?

Děkuji...
Vierzbowski007 (118)|18.4.2016 09:16
Kdysi před léty jsem řešil podobný problém - chtěl sem stativ, který je maximálně přenosný, lehounký a dostatečně vysoký - shodou okolností to bylo k foťáčku Oly OM-D E-M5 . Vybral jsem karbonový stativ, který i s hlavou váží cca 1kg, má 40cm ve složeném stavu a dokáže se dostat na cca 150cm v rozloženém stavu. Stálo mě to asi 7k Kč a za tyto peníze jsem si ověřil, že prostě fyziku nejde "obchcat" a že se tedy budu muset smířit s řadou nevýhod. Zkrátka nejde kombinovat lehký, malý stativ s velkou pracovní výškou a zároveň velkou stabilitou. Takže v bezvětří a na klidném místě mi funguje dobře, ale při delších časem kolem 20sec už je to spíše o náhodě, zda-li náhodou nezafouká vítr. Zatížení sice pomůže, ale ne nijak moc. Pokud tedy chcete fotit potůčky, může být i ten Velbon Ultra 355 http://www.ab-com.cz/velbon-ultra-355-v41280-_d584313.html v pohodě - na to stačí časy kolem 10sec a v lese většinou moc nefouká. Pokud to chcete na focení noční oblohy a chcete mít jistotu, že dotograficého odpadu bude minimum, pak raději oželte váhu a skladnost a jděte třeba do tohodle pracanta http://www.aaron.cz/produkty/manfrotto-mk-055-xpro3-3w-set
Hanse (206)|18.4.2016 10:04
Toho jsem se tak trochu obával - jistotu mít nemusím, fotek de jich udělat víc, ale jedno fotka z 2-3 by se povést měla - stačil by nějaký kompromis, aby byly slušné šance - 3,5Kg a 70cm prostě např. do letadla nenarvu a na procházku do hor je to moc těžké... koukal jsem ještě na tyto nohy, které by měly být stabilnejší než ten Velbon, přestože s hlavou těžší (plus mají navíc háček na žátěž):
https://www.fotoskoda.cz/bushman-eben-stativ/
- tím by se nějaká stabilita snad dala získat? Příkládám video s recenzí - na začátku mi přijde, že je docela bytelnej s minimem třasu (možná mě opravíte, zas tolik se v tom nevyznám - co sem viděl videa přenosnějších stativů, taky patří mezi ty lepší a neprohybá se):
pas!k (173)|18.4.2016 13:35
Ta vaha stativu ma sve vyhody ale i nevyhody .. tou nejvetsi nevyhodou je to .. ze u tech lehkych stativu je problem i slabej vitr .. Celkem dlouhou dobu jsem resil podobnej problem a nakonec mi kamarad poradil mene znamou znacku triopo. Mel jsem dokonce podobny rozpocet .. a moje volba padla http://www.daganet.cz/triopo/536-karbonovy-stativ-triopo-gt-3228x8c-6950995500754.html a k tumu hlava http://www.daganet.cz/triopo/1807-stativova-hlava-triopo-b-2n-6950995501133.html V nosnosti .. slozenem tvaru a tim z eje to karbon to byla pro me az neuveritelna vec .. ze to stoji tak "male" penize .. nicmene po tech letech musim dat za pravdu recenzim a ten stativ je fakt super .. dalsi vyhodou je to .. ze jedna z noh se da odmontovat a pouzit jako monopod .. (obcas to pouzivam na speedlite softbox kterej nekdo muze podrzet atd .. je k tomu o celkem robustni pouzdro (ne jen bezne kus hadry jak je zvykem u jinych znacek). Co se nastavitelnosti tyce .. tak opet .. nohy se daji dat temer k zemi .. coz se hodi u makra .. kulova hlava chodi naprosto hladce .. divam e akorat ze od te doby jeste krapet podrazil ale nic zasadniho .. pripadne dotazy rad odpovim ..

PS: myslim .. ze dnes uz to ma temer kazdy stativ ale kdyby nahodou .. je dobry kdyz to ma hacek na upnuti zavazi .. kdyz se na to povesi bagl se zbytkem vybavy nebo treba jen kamen v igelitce .. dost podstatne to pomuze te stabilite stativu ..ten triopo to samozrejme ma ..
Hanse (206)|18.4.2016 15:41
Díky za tip, ten Triopo je sice trošku delší, ale co koukám logicky by měl být bytelnější (stejná váha z lehčího materiálu, čemuž odpovídá např. o dost větší šíře nejmenší části nohy a míň sekcí nohou). Podle fotek ten Triopo by měl mít adaptér (místo středové tyče) na makro + možnost focení makra hlavou dolů? Předpokládám, že se skládá s vytaženým středovým sloupkem a hlavou otočenou nahoru?
pas!k (173)|19.4.2016 06:56
[ATTACH=CONFIG]1863[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]1864[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]1865[/ATTACH]
002.jpg 001.jpg 003.jpg
Hanse (206)|19.4.2016 20:05
Díky. Měl by někdo další tip na lehký stativ, případně zkušenosti se snadno přenositelnými stativy?
ewing (68)|19.4.2016 22:04
[QUOTE=Hanse;41884]Díky. Měl by někdo další tip na lehký stativ, případně zkušenosti se snadno přenositelnými stativy?[/QUOTE]

koukni na ZOMEI Z668C. je to 6ti vrstvy carbon,tri vysuvne nohy,jedna odnimatelna, preklopitelny takze se da fotit od zeme. i s nenarocnou kulovou hlavou ma na vahu do 1,5 kg. sam jsem si ho poridil kvuli jeho vaze a malym rozmerum ve slozenem stavu coz mi osbne hodne vyhovuje pri leteckych presunech.da se koupit za nejakych $130-140. nekdo dava postovne free a nekde neco priplatis.
Hanse (206)|20.4.2016 08:47
Radši bych nějaký stativ v české distribuci už jen pro klid na duši (případné reklamace, apod.), ale děkuji.
still_wolf (5)|2.6.2016 13:08
Ahoj,
také jsem vybíral stativ k Sony A6000. Můj požadavek bylo natáčení, panorama a do budoucna TimeLapse (tedy vyšší nosnost, stabilita atd.). Z recenzí mi vypadlo pár favoritů (už přesně nevím, který). Ve FotoŠkodě mě varovali před Triopo, že je neprodávají z důvodu špatných zkušeností. Já na ně ale nikde nenarazil a když jsem z nich páčil detailnější informace, tak mi odmítli říct cokoliv přesnějšího. Původního favorita Triopo MX-1128 jsem vyškrtnul, při postavení do maximální výšky mírně přenášel vibrace. Z Triopo MT-3230X8C jsem byl nadšený. Velice pevný, stabilní a po zavěšený závaží se ani nehnul. Pouze mě mrzí povolení vertikální tyčky, kam se velice špatný přístup a povoluje se 2 prsty. Takže člověk nesmí zcela zasunout. S kombinací Manfrotto 804RC2 jsem naprosto spokojený. Sice na hlavě jsou nemalé možnosti na zlepšení, ale... Porovnával jsem ještě se stativy všeobecně do 5.000Kč a Triopo neměl konkurenci...

Takže za mě Triopo, ohledně hlavy je to ovšem otázka, co přesně chceš. Já řešil 3-cesný, s kulovým se mi hůře pracovalo. Především jsem rád za ovládání jednotlivých os zcela nezávisle.

Přeji hodně štěstí při výběru ;-)
Hanse (206)|2.6.2016 15:12
Díky. Situace se trochu změnila a pořizování stativu jsem ještě o něco odložil. U hlavy mám favorita (rychloupínací + panoramatický posun):
https://www.fotoskoda.cz/joby-gorilla-ballhead-x-kulova-hlava/
Koukal jsem i 3D, ale to je 2x-4x větší hmotnost
krasak (3)|3.6.2016 21:37
Ano. mám jeden tip.
https://www.tsbohemia.cz/camlink-stativ-premium-cerna-rada-o-23-mm_d213544.html
Stativ Camlink splňuje vaše požadavky ve všech parametrech.
Navíc má otočný středový sloupek, snadná proměna na monopod. Myslím si že tato značka je velmi málo známá a proto o ní nikdo nepíše.
Hanse (206)|3.6.2016 22:44
Díky za tip. Na můj vkus nevypadá příliš bytelnost (jestli dobře počítám, tak odhadem poslední noha průměr cca 11mm?) - raději si připlatím pár tisíc za kvalitu, než riskovat rozbitý fotoaparát rozfláknutý o zem při větším závanu větru (netvrdím, že to musí být tento případ - v zákaznických recenzích na různé stativy na eng serverech je to oblíbený nešvar ultralehkých "vysokých" stativů)