Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Čistota přední čočky objektivu?

Neregistrovaný (0)|20.4.2016 20:43
Tazatel: Danik

Znění dotazu: Dříve jsem své objektivy úzkostlivě čistil až do přečtení tohoto testu: http://www.paladix.cz/clanky/crash-test-aneb-co-se-na-kresbe-objektivu-projevi.html
Nechal jsem tedy pár flíčků s jedním lehce větším....a zkazil si pár pěkných fotek. Na snímcích mám kruhové světlejší místo průměru asi 2 cm při náhledu 1:1. Co myslíte vy tady?
joeh (3352)|20.4.2016 21:42
- čistota = pol života, u optiky to platí dvojnásobne, test je nutné brať s rezervou.
Dan7 (411)|20.4.2016 22:11
Teď jsem zrovna nedávno četl článek, že se to ani s koupáním nemá přehánět :). Nemůžou se častějším čistěním objektivu setřít nebo poškodit antireflexní vrstvy objektivu? Svůj první objektiv Samsung 18-55mm jsem čistil celkem často a na krajích už je to takové setřené. Proto jsem už teď na čistění opatrnější :).
Samozřejmě fleky bych na objektivu nenechával a doporučuji používat sluneční clonu jako ochranu objektivu. Sám nepoužívám UV filtry, ale pro nějaké utlapkané fotografy to může být taky dobrá pomoc. UV filtr se čistí lépe než třeba čočka širokoúhlého objektivu.
pas!k (173)|21.4.2016 13:54
Ja kdyz dojdu z foceni .. tak vetsinou profukuju obe strany balonkem.. abych vyfoukal prach v 90% to staci. Kdyz vidim necistoty tak teprve vytahuju pen.