Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 10 z 202 PrvníPrvní ... 891011122060110 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 136 až 150 z 3017

Téma: Foťák s 4K videom F1.0

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Tak Zoom H1 práve ide nasadiť do sánok (cez redukciu). Ale nakoniec som objednal Olympus LS-P1. Dám vedieť skúsenosti.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

kolyy, ako máš premyslenú synchronizáciu externej audio stopy zo záznamníka s video stopou foťáku ? Budeš extrahovať audio stopu z originálu a nahradíš to záznamníkom ?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Uvidíme, nemám s tým nijaké skúsenosti, tak som zvedavý ako to pôjde. Plán je taký ako píšeš, nahrať do editora externé audio, zosynchronizovať manuálne, pôvodné audio nepoužiť. Uvidím ako to bude náročné, pôvodná stopa by mi snáď mohla výrazne pomôcť. V tejto chvíli idem skôr skúsiť, nakoľko môže malý, ale kvalitný záznamník pomôcť a či to stojí za tú námahu. Dúfam, že:

- poberie menej ruchov od foťáku, najmä šum od stabilizácie
    - kvalitnejšie zaznamená komentár kameramana a poberie menej ruchov od okolia, pokiaľ natočím rekordér mikrofónmi smerom dozadu
    - kvalitnejšie zaznamená chcené zvuky okolia, s lepším priestorovým efektom, ak natočím záznamník mikrofónmi dopredu
    - nájdem nastavenie, kde to bude pri rozhovore viac zaznamenávať hlas a menej brať okolité ruchy

Vstavaný mikrofón na môj vkus príliš výrazne zaznamenáva rôzne ruchy, aj dosť vzdialené, najmä vo vyšších frekvenciách. Navyše je v pozadí stále šum od foťáku. Celkovo kvalita audio dosť kontrastuje s kvalitou videa, ktorá je super.

Samozrejme, rekordér nemusí byť vždy na foťáku, môže sa niekam položiť ako to bude vhodnejšie, napríklad na statív. Druhý level by mohol byť skúsiť aj niečo trochu pokročilejšie, dokúpiť vhodný mikrofón a pichnúť ho do záznamníka. Ďalšia možnosť je zmixovať audio z foťáku a rekordéra, keď každý bude brať niečo iné. Ale to sú všetko len také nápady, zatiaľ neviem, či to vôbec pre tie moje domáce videá stojí za to.

Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Ďalšia možnosť je zmixovať audio z foťáku a rekordéra, keď každý bude brať niečo iné.
    - to je už taký " profi " prístup, primárny mikrofon zaznamenáva hlavnú scénu a sekundárny, takzvaný ruchový, vnáša atmosféru. Každopádne ti fandím v experimentoch s audiom. Nevynechaj možnosť čarovania s digitálnym zvukom prostredníctvom audioeditora, je celkom pravdepodobné, že pokial je ten šum z prístroja uniformný /v zmysle frekvenčnej charakteristiky a úrovne/, výsledky by mohli byť zaujímavé.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Tak priebežný report - Olympus LS-P1 je veľmi šikovný rekordér (veľkosťou cca ako klasická Nokia), ľahko sa mu nájde miesto aj v malej brašne. Má slušne veľkú internú pamäť a k pc sa pripája ako USB kľúč. Menu má trochu zložité (veď je to Olympus), ale inak sa používa dobre.

Synchronizácia zvuku sa ukázala byť hračkou, stačí si do videa povedať moment keď sa zapína rekordér (napr. raz-dva-tri) a v ten moment ho potom primixovať v editore. Originálna stopa ľahko pomôže v doladení, rozfázovanie je veľmi dobre počuť, najmä na ľudskom hlase. Zvyčajne stačí posunúť o pár stotín sekundy a je to.

Negatívom ale je, že rekordér úplne nevyriešil problém s hlukom od stabilizácie. Ako som zistil, ten hluk nezaberajú mikrofóny cez vzduch, ale ide o vibrácie ktoré sa šíria telom fotoaparátu. Akonáhle sa rekordér napevno pripojí cez sánky, vibrácie idú aj do neho a objaví sa hukot. Je slabší ako z interného mikrofónu, ale je tam. Takže by to chcelo odpruženie, riešenie zatiaľ nemám. Tiež to vysvetľuje slabé audio z foťáku - mikrofón je veľmi blízko k stabilizačného systému a aj keď Panasonic zrejme filtruje tento hluk, tak úplne to odstrániť asi nejde. Zostáva taký neurčitý širokospektrálny šum a navyše to deformuje celkovú charakteristiku výsledného audia. Typujem, že táto skúsenosť bude zrejme platiť pre všetky foťáky zo stabilizovaným senzorom, pre dobré audio to bude chcieť do sánok odpružený mikrofón alebo nahrávať externe.

Čo sa týka samotného zvuku z LS-P1, je to pokrok, ale nie revolúcia. Je tam ale dosť nastavení, s ktorými sa dá pohrať. Nízkofrekvenčný filter je veľmi účinný, a výrazne pomáha aj z hukotom od stabilizácie, ale výsledné audio je dosť ploché, chýbajú mu basy. Dá sa nastaviť aj smerovosť mikrofónov (zrejme softvérovo), to by mohlo byť veľmi užitočné pre rozhovory, ale zatiaľ neviem nakoľko to funguje.

Najväčšiu výhodu takéhoto rekordéru zatiaľ vidím vo flexibilite. Pokiaľ sa natočí smerom dozadu, tak komentár kameramana je skvele počuť. Pokiaľ sa nepripojí k foťáku, ale umiestni niekam blízko k zdroju zvuku, výsledok bude jasne lepší ako z interného mikrofónu. Je tu možnosť pomocou sluchátok monitorovať audio a podľa toho nastaviť výstup. Ale nie je to len o tom, namontovať a zabudnúť, tým sa až tak prevratný rozdiel nezíska.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: P1430554.JPG 
Zobrazení: 35 
Velikost: 2.54 MB 
ID: 1909  

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Inak ja som zvolil opačnú cestu a išiel som do GX80. Celkové dojmy po pár týždňoch používania rozpíšem niekedy do samostatného vlákna
    Takze GM5 sa odporucala z domu, alebo odychuje na polici?

Pises ze autofokus GX80 v 4K je veľmi pomalý. To plati len pre low light alebo vo vsetkych podmienkach?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    Takze GM5 sa odporucala z domu, alebo odychuje na polici?
    Nie-nie, GM5 ostáva v službe, malý foťák je pre mňa základ. Keďže mám už značný počet M4/3 objektívov, dávalo mi dobrý zmysel dokúpiť aj plnohodnotné telo. Aj keď GX80 dáva v podstate rovnakú základnú obrazovú kvalitu ako GM5, odstraňuje niekoľko zásadných obmedzení, ktoré som pri GM5 čím ďalej tým viac pociťoval. Takže pre určité situácie, napríklad akčné scény alebo video, uprednostním GX80 aj napriek väčším rozmerom. Navyše môžem zobrať oba foťáky aj naraz, každý s iným objektívom. Vojdú sa do jednej, stále kompaktnej brašny, a nemusím potom prehadzovať objektív.

Čo asi pôjde z domu je Fuji X-A1. Napriek tomu, že mám ten foťák veľmi v obľube, používam ho čím ďalej tým menej, práve autofokus a video nepustí.

Pises ze autofokus GX80 v 4K je veľmi pomalý. To plati len pre low light alebo vo vsetkych podmienkach?
    Platí do vo všetkých podmienkach. A nielen vo videu ale aj pre 4K foto, čo sa človek málokde dozvie. Pre predstavu som urobil podobné videá ako pre GM5.

Aj keď to pri točení nebola priorita a s foťákmi som riadne máchal, oproti GM5 vidieť aj výrazne lepší účinok stabilizácie. Pritom oba mali ten istý, stabilizovaný, objektív Panasonic 12-35/2.8.

Registrace
    May 2011

Synchronizácia zvuku sa ukázala byť hračkou, stačí si do videa povedať moment keď sa zapína rekordér (napr. raz-dva-tri) a v ten moment ho potom primixovať v editore.
    - mne sa to vidí ďaleko zložitejšie...

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    .... nezostáva nič iné ako konvertovať ku konkurencii...
    @joeh: pred kupou A6300 , mal si skusenosti s A6000? Pripadne ako sa sprava AF v Sony fotakoch pri videu ak scena je v zhorsenych svet. podmienkach?

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

.. oproti GM5 vidieť aj výrazne lepší účinok stabilizácie. Pritom oba mali ten istý, stabilizovaný, objektív Panasonic 12-35/2.8.
    Ukazky pekne. Akurat mi pride ze GM5 lezie konstantnejsie vyvazenie bielej. Z GX80 pri priblizeni a oddialeni (je jedno ci to je 4K alebo FullHD) sa meni farba tvare Mikiho. Alebo je to tym ze svetlo prichadzalo z inej strany, ci si pohybom svojho tela si viac tienil??

To by ma zaujimalo co s tym - zmena farby vo videu. Pri fotke sa zmeni AWB a hotovo, ale vo videu?? Da sa nejako upravit farba - odtien nasnimanej sceny??

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    - mne sa to vidí ďaleko zložitejšie...
    Aj ja som sa bál, že to nebude jednoduché, ale nevymýšľam si, naozaj to nie je nič ťažké. Už som zosynchronizoval asi dvadsať (skúšobných) videí a po pár pokusoch už je to hračka. Ak Ťa to zaujíma, našiel som si tento systém:

Pri točení:
    - spustiť video
    - pri zadaní signálu (raz-dva-tri) spustiť audio

Pri spracovaní:
    - nahrať video
    - prehrať video, na "raz-dva-tri" pozastaviť
    - nahrať audio - teraz je to zosynchronizované plus-mínus nejaká desatina sekundy
    - spustiť prehrávanie s oboma zvukovými stopami, ak je počuť nesynchrónnosť, typicky ozvena, posunúť začiatok audio o pár stotín sekundy
    - niekedy je to zosynchronizované dobre hneď, niekedy po pár doladeniach, ale celé to netrvá viac ako pár desiatok sekúnd
    - vypnúť pôvodnú audio stopu

Pokiaľ ide len o to nahradiť pôvodnú audio stopu novou, tak aj mierna nesynchrónnosť medzi videom a audiom, do nejakej desatiny sekundy, bude ťažko postrehnuteľná. Pritom presnosť synchronizácie podľa tohto postupu je na úrovni stotín sekundy, to si nikto nemôže všimnúť. Samozrejme, ak by som chcel použiť obidve audio stopy, tak to musím zosynchronizovať úplne presne, keďže aj veľmi mierne rozladenie je počuť.

Registrace
    May 2011

@joeh: pred kupou A6300 , mal si skusenosti s A6000? Pripadne ako sa sprava AF v Sony fotakoch pri videu ak scena je v zhorsenych svet. podmienkach?
    - má to fázu i kontrast, naprosto bez problému napríklad v byte za svetelných podmienok zodpovedajúcim 1/30s, F4, ISO6400

- nemám skúsenosti s A6000, pred Sony A6300 som mal Nikon D810 a Fuji X100T

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ukazky pekne. Akurat mi pride ze GM5 lezie konstantnejsie vyvazenie bielej. Z GX80 pri priblizeni a oddialeni (je jedno ci to je 4K alebo FullHD) sa meni farba tvare Mikiho. Alebo je to tym ze svetlo prichadzalo z inej strany, ci si pohybom svojho tela si viac tienil??
    Máš pravdu, sú tam dva zdroje svetla, halogénka a žiarivka. Halogénka ide zhora, žiarivka zozadu, tú som zrejme pri pohybe tienil. Je možné, že žiarivka bola pri videu s GM5 vypnutá, už si nepamätám. Ospravedlňujem sa, ale farby som pri týchto videách fakt neriešil

To by ma zaujimalo co s tym - zmena farby vo videu. Pri fotke sa zmeni AWB a hotovo, ale vo videu?? Da sa nejako upravit farba - odtien nasnimanej sceny??
    Pri Panasonicu ide normálne nastaviť AWB aj pre video, rovnako ako všetky ostatné parametre spracovania obrazu. Inak povedané, nie je rozdiel v možnosti nastavenia medzi fotom a videom. Teda, okrem jednej veci, pre video nie je k dispozícii raw...

Registrace
    May 2011

kolyy - k synchronizácii audia : oceňujem fintu so záznamníkom a indexovaním hlasom. Samozrejme, že v editore sa to dá sfázovať veľmi presne i s echo efektom ťa chápem, rýchlosť zvuku je zlomok z rýchlosti svetla a pár metrov vzdialenosti mikrákov už môže vykazovať asynchronnosť. Mne sa jednalo o napasovanie zvuku v prípade početných videosekvencií záznamu - napr. prídem domov z akcie a na karte mám 30-40 videosúborov v záznamníku dajme tomu 20 audiosúborov /nepredpokladám vypnutie audiorekordéra pri každom prestrihu/, akcií bude možno viac, ako na to ?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Takže audio považujem pre túto chvíľu za vyriešené. Výsledok - GX80 hobby filmaker kit:

rekordér Olympus LS-P1
    držiak JJC MSA-11 (pre Olympus do sánok)
    mikrofón Rode Videomic GO
    protiveterná ochrana Rode DeadKitten

Rekordér uživí ten mikrofón, ktorý nemá vlastné napájanie, ale je veľmi šikovný. Mikrofón je perfektne odpružený, takže ruch od stabilizácie foťáku k nemu nepreniká. Do jeho držiaku sa dá prisunúť aj rekordér (aj keď to výrobcom takto určite nebolo myslené) a odpruženie stále funguje super. Mŕtve mačiatko (protiveterná ochrana) celkom dobre pasuje na rekordér a výborne odruší poveternostný hluk v exteriéry. Dá sa napasovať aj na mikrofón a aj tam je účinok dobrý, takže zatiaľ som nekupoval väčšiu verziu určenú špecificky preň.

Mikrofón Ŕode je veľmi smerový, takže je ideálny pre rozhovory s potlačením pozadia. Olympus je menej smerový, ale stále nie všesmerový, takže je dobrý pre komentár s primiešaním pozadia alebo čisté snímanie prichádzajúceho zvuku. Dúfam, že sa budú dobre doplňovať pre rôzne situácie. Olympus nie je problém mať vždy pribalený so sebou a v exteriéroch nebude absencia odpruženia problém. Rode nájde použitie v tichších interiéroch alebo ho vezmem ak bude jasné, že chcem točiť niečo s kvalitnejším smerovým zvukom. Oba sa dajú umiestniť mimo foťák, napríklad na statív, a získať optimálnejší zvuk v mnohých situáciách. Rode si viem predstaviť aj ako úplne klasický mikrofón pre hovorené slovo.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: P1430563.JPG 
Zobrazení: 37 
Velikost: 2.38 MB 
ID: 1913   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: P1430560.JPG 
Zobrazení: 26 
Velikost: 2.44 MB 
ID: 1914   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: P1430569.JPG 
Zobrazení: 33 
Velikost: 2.30 MB 
ID: 1915