Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 13 z 197 PrvníPrvní ... 311121314152363113 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 181 až 195 z 2948

Téma: Foťák s 4K videom F1.0

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Aký je teda Tvoj názor, existuje dnes nejaký zásadný dôvod prečo sa držať snímkovacej frekvencie, ktorý nevidím? Aké "určité špecifiká" máš na mysli?
    - relevantný dôvod existuje - rýchly pohyb je najvernejšie zachytený, ak je expozičný čas rovný 1/2 času jedného snímku napr. točím 25p
    čas 1/50s, ovšem 90% videa to nevyžaduje
    - špecifiká existujú v prípade veľmi rýchleho pohybu, ktorý je zmrazený veľmi krátkym časom, takto natočené video vykazuje pri prehrávaní patvary, napr. točím letiaci vrtulník, rotor má vysoké otáčky, ktoré neprirodzene zmrazím a na monitore vidím všetko možné...
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Aha, chápem, myslel som, že to zladenie je za účelom plynulosti, ale bol som zrejme celkom mimo.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Joeh Ti to už napísal, ale ja to ešte zdôrazním - je omyl si myslieť, že video rieši problém s ostrením a pohybovým rozmazaním. Je to práve naopak, autofokus je vo videu z dôvodu plynulosti pomalší a pohybové rozmazanie je pri automatike kvôli dlhším časom výraznejšie.
    No ja 4K video nemam, pouzivam len FullHD 50p ale moja skusenost je, ze ak chcem zachytit dolezite momenty napr. sfuknutie sviecok na torte, tak radsej natocim 2 min. video ako sa "hrat" so seriovym fotenim (fotak podla specifikacie by mal stihnut 5 fotiek za sekundu s preostrenim) ale realita je ina. Ci je chyba vo mne - volim pomaly cas uzavierky, alebo je prilis tma na scene, alebo mam pomalu SD kartu , neviem, jednoducho radsej spravim to video.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    - expozičný čas rovný 1/2 času jedného snímku
    Ja pouzivam kompakt na toceni 50p mod Prioritu casu a to:
    - dostatok svetla = 1/100
    - horsie svetlo = 1/50

Ostrenie nechavam na automatike.
    Ak by som pouzil automaticky mod (ale zase nemozem nastavit prioritu casu)
    tak mam moznost stlacenim spuste do polovice si vynutit preostrenie snimanej sceny.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Tvorba fotiek v 8 Mpx rozliseni zo 4K videa je mozna vzdy. alebo len ked ma fotak tzv. Post Focus funkciu?
    Pripadne sa Post Fokus musi zapnut/aktivovat a az potom mozem snimat 4K video? Teda dopredu dat vediet fotaku ze budem chciet robit fotky z videa.
    Ako to teda je? Diky za vysvetlenie.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    No ja 4K video nemam, pouzivam len FullHD 50p ale moja skusenost je, ze ak chcem zachytit dolezite momenty napr. sfuknutie sviecok na torte, tak radsej natocim 2 min. video ako sa "hrat" so seriovym fotenim (fotak podla specifikacie by mal stihnut 5 fotiek za sekundu s preostrenim) ale realita je ina. Ci je chyba vo mne - volim pomaly cas uzavierky, alebo je prilis tma na scene, alebo mam pomalu SD kartu , neviem, jednoducho radsej spravim to video.
    Aha, ale to porovnávaš fotky a video. Keby si z toho videa vytiahol jednotlivé fotky, tak by si zrejme zistil, že sú v drvivej väčšine nepoužiteľné. Vo videu sa to schová, oko pri pohyblivých snímkoch nevníma tak citlivo nepresnosť ostrenia či pohybovú rozmazanosť.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Tvorba fotiek v 8 Mpx rozliseni zo 4K videa je mozna vzdy. alebo len ked ma fotak tzv. Post Focus funkciu?
    Pripadne sa Post Fokus musi zapnut/aktivovat a az potom mozem snimat 4K video? Teda dopredu dat vediet fotaku ze budem chciet robit fotky z videa.
    Ako to teda je? Diky za vysvetlenie.
    Fotky sa dajú z videa extrahovať vždy. Ale aby za niečo stáli, musí sa tomu nastavenie foťáka prispôsobiť, typicky skrátiť čas snímania. Pri Panasonicu existuje funkcia "4K Photo", (nie "Post Focus", to je niečo iného). Tá sníma video, ale s predpokladom extrahovať fotky, preto sa automatika nebude snažiť voliť dlhé časy, ale používa rovnakú logiku ako pri fotení a drží sa zvoleného pomeru strán (teda typicky 4:3 alebo 3:2, nie 16:9). Príjemná možnosť je režim, pri ktorom sníma takto pripravené video kontinuálne a pri stlačení spúšte zaznamená poslednú sekundu pred a po tomto momente. "4K Photo" umožňuje následne veľmi jednoducho vybrať fotku z natočeného videa priamo vo foťáku. Zásadný problém ale je, že autofokus je rovnako pomalý ako vo videu, takže použiteľnosť celého "4K Photo" je značne tým obmedzená, typicky na statické scény. Výsledky sú proste rádovo horšie ako s klasickým sériovým snímaním a kontinuálnym autofokusom. Druhá slabina je elektronická závierka, ktorá sa vo videu nutne musí používať. Tá totiž deformuje obraz pri rýchlom pohybe. Tretia je, že nemáš raw, ale iba jpeg extrahovaný zo skomprimovaného videa, a to zásadne obmedzuje možnosť úprav.

Samozrejme môžeš používať podobným spôsobom aj iný foťák, napríklad Sony s lepším autofokusom vo videu. Môžeš snímať video, ale nie v automatike, ale v manuálnom režime, keď si sám upravíš expozičné parametre tak, aby boli vhodné pre fotenie. Následne potom môžeš pomocou softwaru v pc extrahovať fotky a orezať na vhodný formát. Autofokus ale aj tak nebude tak dobrý ako pri fotení a zostáva problém s elektronickou závierkou a chýbajúcim rawom.

Registrace
    May 2011

Možnosti detailného nastavenia videa u A6300 - PP obrazové profily :

Registrace
    May 2011

Ja pouzivam kompakt na toceni 50p mod Prioritu casu a to:
    - dostatok svetla = 1/100
    - horsie svetlo = 1/50
    - doporučujem režim priority clony. Za jasného, slnečného svetla je nastavenie 1/100s dosť riziko. ISO je na základe, nemá kam klesať, prístroj je nútený používať vysoké clonové čísla, to je lepší prípad, v horšom prípade bude obraz prepálený.

Registrace
    May 2011

Ostáva u mňa jedna otázka - neskúšal si ako sa to chová ďalej mimo stred, najmä pri preostrení? Ide mi o to, že F2.8 Sigmy fázovú detekciu využívajú len v strede.
    - fáza funguje i mimo stred, objektív je na plnú dieru F1.4, tak môžeš posúdiť :

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

.... v horšom prípade bude obraz prepálený.
    Joeh ty si genius!!! Presne toto sa mi deje. Hovorim si preco ten obraz je tak svetly akoby vedla mna vybuchla atomova bomba a vsetko je oziarene.
    Nuz konecne vidim zmysel zapojenia sa do diskusie :-)

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

... Zásadný problém ale je, že autofokus je rovnako pomalý ako vo videu, takže použiteľnosť celého "4K Photo" je značne tým obmedzená, typicky na statické scény. Výsledky sú proste rádovo horšie ako s klasickým sériovým snímaním a kontinuálnym autofokusom. Druhá slabina je elektronická závierka, ktorá sa vo videu nutne musí používať. Tá totiž deformuje obraz pri rýchlom pohybe. Tretia je, že nemáš raw, ale iba jpeg extrahovaný zo skomprimovaného videa, a to zásadne obmedzuje možnosť úprav.
    Velke diky Kolyy za vysvetlenie a uvedenie do reality k comu to je. Aspon pre mnna to znamena nebrat to ako hl. bod, ktory by mohol rozhodnut o kupe daneho fotaka oproti jinym typom bez 4K videa. Hold treba vediet kedy je vyhodnejsie pouzit ten ci onen rezim a ci ho vyuzijem pre moje potreby.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

...ako s klasickým sériovým snímaním a kontinuálnym autofokusom.
    Sorry ze tak blbo pytam vo vlakne o 4K videu, ale pre seriove snimanie nastavujes nejak specialne cas uzavierky alebo ponechavas napr. prioritu clony?
    Plus ten kontinualny autofokus tam zapinas vzdy, alebo len podla potreby kedze ten moze ovplyvnit rychlost toho snimania? Diky.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Velke diky Kolyy za vysvetlenie a uvedenie do reality k comu to je. Aspon pre mnna to znamena nebrat to ako hl. bod, ktory by mohol rozhodnut o kupe daneho fotaka oproti jinym typom bez 4K videa. Hold treba vediet kedy je vyhodnejsie pouzit ten ci onen rezim a ci ho vyuzijem pre moje potreby.
    Presne tak, napriek tomu, čo sa marketing (napríklad) Panasonicu snaží natlačiť, toto by určite nemal byť hlavný bod pre kúpu foťáku. Pre niekoho môžu byť veci ako "4K Photo" alebo "Post Focus" užitočné, ale určite nejde o nič kvôli čomu by som iný foťák nebral.

---------- Doplněno v 02:07 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 02:03 ----------

- fáza funguje i mimo stred, objektív je na plnú dieru F1.4, tak môžeš posúdiť :
    Autofokus opäť parádny, mám predstavu o čo prichádzam a závidím

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Sorry ze tak blbo pytam vo vlakne o 4K videu, ale pre seriove snimanie nastavujes nejak specialne cas uzavierky alebo ponechavas napr. prioritu clony?
    Veľmi dobrá otázka, ktorá smeruje priamo k jednej slabine Panasonicu. Normálne preferujem prioritu clony, ide o to, či je dosť svetla aby bol čas dostatočne krátky pre to čo potrebujem. U konkurencie by som si nastavil minimálny čas závierky pre auto ISO, ktorý by mi garantoval preferovaný čas pri zadanej clone na úkor ISO. Lenže to Panasonic nemá, minimálny čas je pevne daný, je to 1/60s (a režime pri iISO 1/125s).

Je niekoľko ciest :
    - začiatočnícka: prepnúť do priority času a dúfať, že clona bude rozumná
    - tradičná: ostať v priorite clony, ale manuálne zdvihnúť ISO, aby sa čas skrátil. Dosť nepraktické.
    - prácna: prepnúť do M a snažiť sa nastaviť všetky tri parametre manuálne, následne chyby riešiť v rawe
    - poctivá: prepnúť do M a nastaviť clonu aj čas, nechať auto ISO zvoliť svetlosť snímku, omyly foťáku riešiť v rawe. Bohužiaľ pri Panasonicu nie je možnosť v tomto režime kompenzovať expozíciu, a tak je to následne tiež prácne, lebo človek musí občas manuálne korigovať ISO pre niektoré snímky, prípadne to riešiť v rawe.
    - optimálna: ostať v priorite clony a nastaviť minimálny čas závierky pre auto ISO. Panasonic nemá.

Plus ten kontinualny autofokus tam zapinas vzdy, alebo len podla potreby kedze ten moze ovplyvnit rychlost toho snimania? Diky.
    Ja používam prakticky vždy AFF, bod ostrenia vyberám priebežne pomocou dotykového displeja. Čo sa týka rýchlosti snímania, nemá význam vyberať rýchlejší režim ako ten, ktorý ponúkne kontinuálny autofokus a živý náhľad. Bez prvej veci to bude rozostrené, bez druhej je veľký problém udržať pohybujúci sa subjekt v správnej kompozícii (a v hľadáčiku vôbec).

Strana 13 z 197 PrvníPrvní ... 311121314152363113 ... PosledníPoslední