Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 151 z 202 PrvníPrvní ... 51101141149150151152153161201 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 2,251 až 2,265 z 3016

Téma: Foťák s 4K videom F1.0

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Podotkol som, že senzor má rovnakú veľkosť, keďže si písal, že "objektivy nevykresli tak velky cip". Ak si mal na mysli vyššie rozlíšenie, tak chápem, ale to je potom presne rovnaká situácia ako upgrade na D850.
    Ano mel jsem na mysli vetsi rozliseni. Ano stejna situace, ale ja o upgradu na 850 nepsal, tusim jsem neco ve smyslu, ze takovy clovek jak popisujes si muze poridit spise treba 600/610...ale to mas fuk, vcelku jsme se myslim shodli nakonec...což?
    S tý jedným okom je to dobrý postreh, uznávam.
    jako ja zas klidne uznam ze pres EVF se urcite fotit da, na neco se mozna hodi vic, na neco jineho mene, malo je jich opravdu dobrych..ale na tom na vsem jsme se asi shodli plus minus autobus myslim.
    Ak môžem pridať svoj názor, tak pre mňa je jpeg prvý nástrel fotky, štartovací bod, z ktorého vychádzam. Vždy fotím raw+jpeg a profil pre jpeg mám upravený tak, ako mi najlepšie vyhovuje pre tento účel, čo znamená relatívne plochší profil pre kontrast a saturáciu. Jpeg využívam pre finálnu fotku ak nemá zásadnejší problem a vyhovuje mi s drobnými úpravami. To ohromne šetrí čas. Do rawu idem iba ak chcem výraznejšie upravovať fotku oproti jpegu.
    V hľadáčiku teda vidím už pred vyfotením svoj jpeg a z toho je mi jasné, aké úpravy to bude potrebovať. Podľa toho môžem korigovať nastavenia, napríklad stiahnuť expozíciu v prípade výraznejších prepalov, čo potom spravidla znamená vyvolanie rawu, keďže fotka bude musieť byť presvetlená. Alebo sa môžem rozhodnúť prepaly nechať, ak nevadia a použiť jpeg.
    Aha takhle..tak z toho mam divny pocit nechci te rozhodne kritizovat nebo dokonce poucovat ) nicmene neda mi to nenapsat muj pohled na tohle...proste mi prijde, ze timhle ostupem se teda dost ochuzujes o moznosti, ktere ti kvalitni technika+raw dava. Opakujii je to jen muj pohled na vec. Ja treba taky fotim raw+jpeg a ten jpeg mam vylozene abych se mohl kouknout, jak se povedlo zaostrist pripadne jako nahled. To pisi jen proto, ze z toho mi vyplyva, ze asi kazdy teda pouzivame dost odlisny postup pri zpracovani fotek a tak je asi i pochopitelne, ze preferujeme jine zarizeni, funkce techniku ci jak to nazvat vystizne.

---------- Doplněno v 02:13 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 02:10 ----------

Citace Původně odesláno od jozkopower Zobrazit příspěvek
    Predsa elektronický hľadáčik ti do procesu záznamu nijak nevstupuje, všetky hodnoty si nastavíš presne ako u zrkadla a tvoja predstava bude zaznamenaná stejne ako u zrkadla.
    Tomu nerozumim, kdyz si nastavi vsechny hodnoty stejne jako u DSLR, tak na co pak potrebuje EVF? :O
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od Cejpatka Zobrazit příspěvek
    EVF mě omezuje svým malým dynamickým rozsahem JPG. Pokud někdo nefotí krajinu, jako jsou západy slunce, velké kontrasty světel, stínů, tak to asi nepochopí.
    Chápem ťa veľmi dobre, sám občas pociťujem nostalgiu za pohľadom do kvalitného optického kukadla, naposledy Nikon D810.

V EVF hledáčku sice můžu vidět hned přepaly v obloze, ale pokud tyto koriguji podexponováním, tak pak ve stínech nevidím vůbec nic, jen tmu a komponuji třeba 2/3 snímku na náhodu a poslepu.
    Rozhodne nesúhlasím, aktuálne fotím na Panasonic GH5 a zďaleka to neni tak kritické.

Pokud vím, jak funguje měření expozice nepotřebuji ani žádnou její korekci.
    V tomto prípade jasne vidieť výhody elektronického kukadla - náhľad okamžitej zmeny korekcie expozície, reálny histogram, separátne nastavenie rozloženia jasu pomocou kriviek. Všetky korekcie vidím v reálnom čase, absolutna fajnovosť EVF.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Rozhodne nesúhlasím, aktuálne fotím na Panasonic GH5 a zďaleka to neni tak kritické.
    Rozhodně nesouhlasím, mě to přijde mnohem kritičtější.
    V tomto prípade jasne vidieť výhody elektronického kukadla - náhľad okamžitej zmeny korekcie expozície,
    Nahled okamzite zmeny expozice je pouze relativni vuci puvodnimu stavu zobrazenemu v EVF.
    V tomto prípade jasne vidieť výhody elektronického kukadla - reálny histogram, separátne nastavenie rozloženia jasu pomocou kriviek. Všetky korekcie vidím v reálnom čase, absolutna fajnovosť EVF.
    Jistě, pokud chceš posproces simulovat přímo ve foťáku, je to fajnovost. Dělat postproces ve foťáku mi ale moc fajn nepřijde. Ten kdo fotí takhle může většinou fotit s klidným svědomím na smartphone nebo jakýkoliv foťák základní řady, který mu vyhovuje třeba rozsahem zoomu či barvou.

Registrace
    May 2011

Fuji X-T3, unikli špecifikácie prístroja a vypadá to veľmi interesantne. Formát záznamu videa interne 4K/60p 4:2:0 10-bit, tak to je úžasné, pokiaľ je to pravda a nevzťahuje sa 10-bit na 30fps. Na rozhraní HDMI dokonca 4K/60p 4:2:2 10-bit. Podrobnosti v linku : https://www.fujirumors.com/
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: x-t3.jpg 
Zobrazení: 10 
Velikost: 124.9 KB 
ID: 2542  

Registrace
    May 2011

A jejda, tak nám ten predaj foťákov v 7. mesiaci zase riadne klesol. Ak bereme základ v percentách 7/2016 ako 100%, potom 7/2017 je predaj mierne lepší 106,5% a 7/2018 strmý prepad 84,3 % :
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: CIPA.jpg 
Zobrazení: 18 
Velikost: 221.7 KB 
ID: 2543  

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od Kabe Zobrazit příspěvek
    A proc ti prijde lepsi videt scénu viděnou snímačem nez scénu viděnou okem? Jakoze fotis jen JPEGY, neupravujes je a jen je skladujes nekde na dat.nosicich? Pokud by tohle co popisujes byl tvuj postoj kvuli foceni do testu a recenzi, tak bych to i chapal, ale predpokladam, ze to myslis obecne.
    Kolyy to přesně vystihl ve svém příspěvku v 00:02. Mně nejde o JPEG z fotoaparátu (fotím do RAWu), ale díky tomu, že vidím ten elektronický náhled, tak vím velmi dobře, jak při daném nastavení fotoaparátu bude vypadat ta výchozí fotografie, od které se pak v RAWu odpíchnu. Pokud třeba vím, že RAW nabízí 1EV rezervu v jasech a v hledáčku vidím totálně bílou oblohu bez jakéhokoli náznaku, že by se kdekoli objevovalo alespoň trochu kresby, tak hned vidím, že z toho RAWu nic nevytáhnu, 1EV rezervy mi stačit nebude a musím s expozicí dolů. U OVF vidím scénu okem, tedy např. vidím kresbu v obloze, ale naprosto netuším, co z toho udělá fotoaparát v RAWu, protože vidím reálnou scénu, která je mi k ničemu, když mi to nedává žádnou informaci o tom, co bude na kartě a s čím pak budu moci pracovat na PC, ne? Já přeci potřebuji vědět, co dostanu v RAWu a ne to, co vidím okem. Já tu fotku přeci nepořizuji svým okem, ale tím čipem, který dodává ten obraz do EVF. Proč by mě mělo zajímat, co vidí někdo/něco jiného? U DSLR to zjistím pouze tehdy, když se kouknu na displej, což zdržuje. U EVF vše vidím přímo už při focení. Mám podstatně lepší informaci o tom, s čím pak budu moci pracovat. Neříkám, že je to přesné, ale je to o vesmír přesnější než OVF.

Abych dosáhl téhož u DSLR, tak budu muset vědět nejen to, jaké má rezervy v RAWu, ale také to, jak přesně se chová měření expozice za konkrétních podmínek. Je to zase zbytečný krok navíc, který člověk musí odhadovat. Nač se s tím zatěžovat, když toto vše mi vyřeší EVF tím, že už mi ukáže fotku s daným expozičním nastavením? Tam hned vidím, že to mám nastaveno blbě a musím s tím něco udělat. To mi OVF nikdy neřekne. I když mi může dole říci, že tam vidí třeba slabou expozici, pořád v OVF nevím, co fotoaparát u té dané fotky považuje za slabou expozici. Nač je mi vidět ve stínech v OVF kresbu pouhým okem, když mě přece zajímá, zda bude ta kresba na fotce. Když ji neuvidím v EVF, tak budu vědět, že nebude ani na fotce (resp. že budu muset sahat hodně do RAWu a bude tam asi dost šumu). Když ji uvidím v OVF, tak mi to nic neřekne o tom, jak blbá ta kresba bude na fotce.

EVF mě omezuje svým malým dynamickým rozsahem JPG. Pokud někdo nefotí krajinu, jako jsou západy slunce, velké kontrasty světel, stínů, tak to asi nepochopí. V EVF hledáčku sice můžu vidět hned přepaly v obloze, ale pokud tyto koriguji podexponováním, tak pak ve stínech nevidím vůbec nic, jen tmu a komponuji třeba 2/3 snímku na náhodu a poslepu. V OVF vidím reálné barvy a ne desaturovaný hnus plochého režimu. Pokud vím, jak funguje měření expozice nepotřebuji ani žádnou její korekci.
    No vidíš, a já zrovna u těchto scén vidím naopak ten největší přínos EVF a pro focení těchto scén považuji OVF až za v podstatě nepoužitelné. Právě proto, že mi EVF ukazuje ten omezený dynamický rozsah, který u DSLR musím odhadovat a jen hádat, kterým směrem to měření expozice bude nastavovat (zda bude exponovat více na stíny, světla nebo někam mezi). A protože některá měření expozice jsou hodně citlivá, o to je to palčivější problém.

Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    Nač je mi vidět ve stínech v OVF kresbu pouhým okem, když mě přece zajímá, zda bude ta kresba na fotce. Když ji neuvidím v EVF, tak budu vědět, že nebude ani na fotce (resp. že budu muset sahat hodně do RAWu a bude tam asi dost šumu).
    Tu by som si dovolil oponovať, už z princípu dokáže snímač zachytit podstatne viac obrazových informácií ako dokáže LCD v hľadáčiku sprostredkovať/vygenerovať. To znamená, že v určitej situácii v hľadáčiku kresbu v tmavých partiách snímku už nevidím, ale na fotke predsa len bude.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od Kabe Zobrazit příspěvek
    Aha takhle..tak z toho mam divny pocit nechci te rozhodne kritizovat nebo dokonce poucovat ) nicmene neda mi to nenapsat muj pohled na tohle...proste mi prijde, ze timhle ostupem se teda dost ochuzujes o moznosti, ktere ti kvalitni technika+raw dava. Opakujii je to jen muj pohled na vec. Ja treba taky fotim raw+jpeg a ten jpeg mam vylozene abych se mohl kouknout, jak se povedlo zaostrist pripadne jako nahled. To pisi jen proto, ze z toho mi vyplyva, ze asi kazdy teda pouzivame dost odlisny postup pri zpracovani fotek a tak je asi i pochopitelne, ze preferujeme jine zarizeni, funkce techniku ci jak to nazvat vystizne.
    O čo presne sa ochudzujem? Všetky rawy+jpegy prejdú cez LR a každú fotku môžem spracovať v rawe, ak to uznám za potrebné. A veľká časť z nich naozaj v rawe končí (pri Panasonicu väčšina, pri Sony o niečo menej). Snažím sa však ušetriť čas tým, že sa nepatlám v rawe s niečím, čo vo finále vyzerá veľmi podobne ako jpeg.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

EVF mě omezuje svým malým dynamickým rozsahem JPG. Pokud někdo nefotí krajinu, jako jsou západy slunce, velké kontrasty světel, stínů, tak to asi nepochopí. V EVF hledáčku sice můžu vidět hned přepaly v obloze, ale pokud tyto koriguji podexponováním, tak pak ve stínech nevidím vůbec nic, jen tmu a komponuji třeba 2/3 snímku na náhodu a poslepu.
    Ani ja s týmto nemám problém, hoci dosť často fotím kontrastné veci. Navyše ak je to aspoň trochu možné, tak najprv komponujem a potom korigujem expozíciu. Predsa často aj drobná zmena kompozície vedie k zmene v meraní, posunutí prepalov a následne teda k inej potrebe korekcie expozície.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

A jejda, tak nám ten predaj foťákov v 7. mesiaci zase riadne klesol. Ak bereme základ v percentách 7/2016 ako 100%, potom 7/2017 je predaj mierne lepší 106,5% a 7/2018 strmý prepad 84,3 %
    Mrkol som sa na čísla po jednotlivých regiónoch a zdá sa, že ten prepad je spôsobený Európu, inde došlo k medzimesačnému posunu rádovo iba v jednotkách percent. V Európe sa však za jeden mesiac prepadol predaj zrkadloviek o polovicu (!!!) a bezzrkadloviek o štvrtinu. Snáď je to len akási fluktuácia. Alebo žeby Európania čakali na to, s čím príde Canon a Nikon?

Fuji X-T3, unikli špecifikácie prístroja a vypadá to veľmi interesantne. Formát záznamu videa interne 4K/60p 4:2:0 10-bit, tak to je úžasné, pokiaľ je to pravda a nevzťahuje sa 10-bit na 30fps. Na rozhraní HDMI dokonca 4K/60p 4:2:2 10-bit. Podrobnosti v linku : https://www.fujirumors.com/
    To som fakt zvedavý, 4K 60p 10bit interne by bol naozaj unikát. Len neviem, či úplne najšťastnejšie zvolili dátum predstavenia (6.9), lebo Gorila prichádza:

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Cejpatka
    Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    2

Nač je mi vidět ve stínech v OVF kresbu pouhým okem, když mě přece zajímá, zda bude ta kresba na fotce. Když ji neuvidím v EVF, tak budu vědět, že nebude ani na fotce (resp. že budu muset sahat hodně do RAWu a bude tam asi dost šumu). Když ji uvidím v OVF, tak mi to nic neřekne o tom, jak blbá ta kresba bude na fotce.
    Už jsem to tu psal, že existuje i funkce expozičního bracketingu a následné složení snímku.

Právě proto, že mi EVF ukazuje ten omezený dynamický rozsah, který u DSLR musím odhadovat a jen hádat, kterým směrem to měření expozice bude nastavovat (zda bude exponovat více na stíny, světla nebo někam mezi). A protože některá měření expozice jsou hodně citlivá, o to je to palčivější problém.
    O tom jestli se exponuje na stíny nebo světla nebo někde mezi přece nerozhoduje samotná zrcadlovka ani foťák s EVF, ale fotograf, který přístroj drží v ruce. Jak se chová měření expozice ve fotoaparátu, který mám, vím dost dobře. To vůbec není o hádání, to je u zkušenostech a praxi.

Nováček
    Registrace
    Mar 2017
    Fotografií
    3

Kluci s EVF asi vám uniká to, že se rovnou již před vznikem fotky okrádáte o zhruba 7 EV vjemu (což je téměř polovina), které na rozdíl od JPEGu je schopno lidské oko interpretovat, podotýkám ihned, nepřipravené nerozkoukané oko. Jestli někdo neumí pracovat s jasem ve scéně, pak nemá nic moc nafoceno a světlo prostě nevidí. Nebo nepřemýšlí a jen tupě kopíruje co mu je předloženo. Tak takovému člověku by potom samozřejmě nevadilo když má scénu interpretovanou omezeným JPEGem. Doporučení, nekoukejte moc do těch mobilů, monitorů a EVF hledáčků a koukejte kolem sebe na svět. Je vážně hezčí, barevnější a jasově pestřejší než JPEG:-)). Třeba za 5 - 10 let pochopíte oč jste ochuzení.
    Ještě že podobně nesmýšleli malíři, neboť bychom dnes místo nádherných děl zřejmě koukali na člověka zachyceného z profilu jako v Egyptě. Nebo jiných 2 bitových malůvkách:-)).

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ale ja sa predsa vôbec neochudobňujem a robím presne to čo doporučuješ - pozerám na svet okolo seba! Akurát nerozumiem prečo by som to mal robiť cez voľajaké okienko Keď fotím, tak ma zaujíma výsledok, keď dám foťák na bok, vnímam svet.

Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od fotoslechta Zobrazit příspěvek
    Kluci s EVF asi vám uniká to, že se rovnou již před vznikem fotky okrádáte o zhruba 7 EV vjemu (což je téměř polovina), které na rozdíl od JPEGu je schopno lidské oko interpretovat
    Pred vznikom fotky sa okrádame o spústu informácií, to je pravda, lenže fotoaparát používame ako obrazový záznamník, teda nám ide o kvalitný snímok/výstup a ten nebude o nič kvalitnejší s OVF.
    Iná vec je prežívať fotografovanie ako fajnšmeker alebo umelec, kedy je každé zmáčknutie spúšte obradom a k tomu samozrejme patrí krásny pohľad skrzeva kvalitný optický hľadáčik.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

O čo presne sa ochudzujem? Všetky rawy+jpegy prejdú cez LR a každú fotku môžem spracovať v rawe, ak to uznám za potrebné. A veľká časť z nich naozaj v rawe končí (pri Panasonicu väčšina, pri Sony o niečo menej). Snažím sa však ušetriť čas tým, že sa nepatlám v rawe s niečím, čo vo finále vyzerá veľmi podobne ako jpeg.
    No tak si to asi neumim moc predstavit, ...treba mira doostreni ...odsumu ...a dalsi ...to by mi v nejake "organizovane praci/zpracovani nafoceneho" delalo asi zmatek-to mi prijde lepsi teda vse zpracovavat z RAW
    Tezko to jednoznacne zhodnotit, v cem se dle me okradas, kdyz v podstate z kazdeho tveho prispevku se mi trochu meni predstava, jak a co vlastne delas. Z toho predchoziho jsem mel dojem, ze JPEG je pro tebe vychozi a jen obcas pouzijes i RAW. To je asi neresitelny problem psaneho slova, ze bychom si tu museli vymenovat "diplomky" s presnymi procenty a udaji o postupech atd.