Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 153 z 202 PrvníPrvní ... 53103143151152153154155163 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 2,281 až 2,295 z 3017

Téma: Foťák s 4K videom F1.0

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    V tom se shodneme, je to subjektivní. Proč máš pocit, že je v hledáčku zrovna JPEG? Co brání výrobci prosvětlit stíny, stáhnout jasy (klasické prosvětlovací technologie z RAWu) a narvat tam třeba 12 EV zaznamenaného dynamického rozsahu namapovat do 8 bitů?
    Asi to mohou upravit jakkoliv, ale mela by to byt preci ta intepretace, ktera se snazi odpovidat tomu, jak bude vypadat vysledna fotka. Tedy mozna je me oznaceni takoveho obrazu jako JPEG hodne nemistne, protoze JPEG je oznaceni algoritmu komprese, ze jo. Asi jsem se nesikovne pokousel vyjadrit, ze ten obraz v EVF se bude hodne blizit vyslednemu obrazu zkomprimovanemu povetsinou asi do JPEG.
    Ano, to neříkám, že ne. Stále je to ale o vesmír lepší představa než z OVF, na základě tohoto "JPEGu" víš lépe, co bude v RAWu. Pokud nastavíš o 2 EV slabší expozici u DSLR, v hledáčku se jas fotky nijak nezmění, vidíš pořád totéž. Ale na kartě se to změní. Dole se ti ukazuje míra pod(pře)expozice, ale jak víš, co to pro tu DSLR vlastně znamená?
    Nevis nikdy nic ve smyslu mit jistotu. Ale jsi to myslim schopen dost slusne odhadnout na zaklade toho, ze ten fotak znas. No a navic dnes uz ty stroje umoznuji jednak dost hybat s expozici v postprocesu, pak tu mame treba ten expozicni bracketing a pak tu mame fotografa, ktery ma nejake know how a skill. Jasne na EVF to muze byt v mnohych pripadech pohodlnejsi.
    Znova, nejde o to vidět to "přesně", ale "přesněji". Jde o to, že máš lepší představu o tom, co na tom RAWu bude, ne to, co v tom RAWu skutečně je. V OVF tu představu nemám žádnou. Třeba Cejpatka tu argumentuje bracketingem. Vidím kontrastní scénu, ale okem se mi zdá, že je to ještě v normě. Prásknu jednu fotku, protože nevím, jak je na tom snímač, zda mi to zaznamená, jak moc výrazné ty přepaly a podpaly budou. V EVF vidím bílou a černou a hned vidím (aniž bych tu fotku vyfotil), že to z jedné expozice ten RAW nepokryje. A podobně. Jde o tu představu, co ten snímač zaznamená, což u DSLR bez kontroly snímku na displeji nemám (navíc ten displej kvůli okolnímu světlu může více zkreslovat).
    Ale tohle nemusi vzdy platit i kdyz muze. Jednak teda v OVF urcite nejakou predstavu mas, pokud fotis, tak nejakou urcite jo. Druhak obraz v elektronickem hledacku mi prijde takovy jiny, hrubsi ci jak to rict proste nerealisticky, svet vypada jinak. A Barvy taky nemusi sedet, celkovy vjem je jiny takze i kdyz z hlediska parametrickeho ci jak to nazvat tam jak ty pises vidis opravdu vice co se tyce toho jak ten obraz bude vypadat, muze to byt dosti posunute od reality. No a pokud je to posunute tak ti to muze treba i zkazit fotku. Treba budes fotit hromadu podzimniho listi a diky interpretaci barev tu kompozici neudelas dobre, protoze ji vidis uz nejak zpracovanou fotakem, kdezto s OVF sice nevis, jak bude vypadat zpracovana, ake za to vidis dost realne to, co vidis ocima a je velka pravdepodobnost, ze z RAWu budes schopen vytvorit interpretaci, ktera se podoba tomu, co vidis tema ocima. Takze s OVF se ti trebaa nestanee ze tam zakomponujes i ty svetle sedozlute nahnile listy nalevo protoze ti je EVF interpetuje vice do cervena. Jasne, muzes je v PP prebarvit, ale PP je preci to, ceho se chceme za pomoci EVF zbavit.
    Nebo jinak..tvuj argument o tom, ze nemas predstavu jak to vidi cip je podle mne skoro stejny jako bych ja tvrdil, ze pri pouzivani EVF muzes zapomenout vypnout nejake funkce, treba nejaky filtr diky kteremu uvidis v EVF dost odlisnou interpretaci a diky tomu udelas v nastaveni nejakou chybu nebo budes treba fotak povazovat za porouchany. tak prece musime pocitat s nejakou urovni toho naseho imaginarniho fotografujiciho.
    Však se tady pořád bavíme o RAWu. Znovu, jde o to, že když vidím silný přepal/podpal v EVF, tak mám představu o tom, do jaké míry se mi to v tom RAWu podaří zachránit. Neříkám, že v hledáčku vidíš RAW, ale to, že na základě této informace víš, jakou budeš mít rezervu v jednotlivých částech obrazu, až ten RAW pořídíš. V OVF nevíš nic. Buď budeš pořizovat několik fotek Cejpatkovým bracketingem, nebo budeš doufat, že RAW má natolik dobrý DR, že to pokryje všecko, nebo to budeš kontrolovat na méně přesném hlavním displeji,... Nebo na EVF se i bez vyfocení podíváš, zda ti to ten DR čipu pokryje a nemusíš "doufat" jako u DSLR
    Ale jo, takto skoro souhlas az teda na to, ze bych se zase opakovane ohradil proti "v OVF nevíš nic"-víš, protože máš mozek v poloze "ON".
    A ano budu doufat a je teda otazkou, jak takove doufani bude v prumeru uspesne a jestli mi vyvazi nevyvazi ci prevazi ty negativni veci, ktere vnimam na EVF.
    Nebo na EVF se i bez vyfocení podíváš, zda ti to ten DR čipu pokryje a nemusíš "doufat" jako u DSLR.
    To jo, ale kouknout na tu fotku na zadnim monitoru muze byt mensi trapeni nez pouzivat EVF.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od Kabe Zobrazit příspěvek
    Ale jsi to myslim schopen dost slusne odhadnout na zaklade toho, ze ten fotak znas. No a navic dnes uz ty stroje umoznuji jednak dost hybat s expozici v postprocesu, pak tu mame treba ten expozicni bracketing a pak tu mame fotografa, ktery ma nejake know how a skill.
    Tento argument sa tu už objavil viackrát, tak by som sa rád opýtal - keď si kúpim foťák s OVF, ako dlho musím potom fotiť systémom pokus-omyl kým ho dostatočne spoznám, aby som vedel prepaly odhadovať? A ako riešite situáciu, keď dostanete do ruky foťák iný? Nejako sa mi nezdá optimálna situácia, keď je človek viazaný na práve jeden foťák, ktorý musí dobre poznať.

Druhá vec je, že sa mi nechce veriť, že to dokážete tak spoľahlivo odhadnúť. Ono sa to ľahko píše do diskusie, ale rád by som vedel, koľko máte naozaj odpadu. Viem si predstaviť, že so skúsenosťami dokážete odhadnúť prepal v oblohe, keď už je obraz v OVF dosť svetlý. Ale čo napríklad prepaly v pleťovkách či oblečení, ktoré sú lokálne, ale dokážu zničiť fotku. To je veľký problém odhadnúť aj z histogramu a jediný spôsob čo poznám je pozorne sledovať zebru, ktorá musí byť dobre nastavená.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Tento argument sa tu už objavil viackrát, tak by som sa rád opýtal - keď si kúpim foťák s OVF, ako dlho musím potom fotiť systémom pokus-omyl kým ho dostatočne spoznám, aby som vedel prepaly odhadovať?.
    Ano je to mozne, nejsem si schopen zapamatovat podrobne, vse co zde napisi, tak nejspsie se opakuji a mozna si i odporuji misty.
    Tak ono je otazka, jak to nazveme, muzeme tomu rikat pokus omyl anebo taky, ze si udelam testovaci snimek. Ja ted stejne kdyz prijdu k necemu, co chci fotit, tak si to proste testnu-vetsinou. Nefotim na analog, filmem tedy neplytvam a pokud nemam na tohle cas, tak nejdu fotit. proc bych mel fotit, kdyz by me to vlastne otravovalo a zdrzovalo? A taky ze bych se nejak moc setkaval s problemy s expozici to fakt ne. Taky to muzu treba zaretusovat, mnohdy to nicemu nevadi samozrejme pokud si treba PROFIK na svatbe nevyfoti nevestu s pulkou satu v prepalu i to je dnes ale bezna praxe a delaji to i s bezzrcatkama
    Navic jsem presvedcen, ze kdyz bych na bezzrcatku usetril cas tim, ze bych videl prepaly atd v nahledu, tak ho zase mozna ztratim treba nastartovanim neprijemnou praci s obrazem napriklad pri sledovani a vymenach pohybujicich se objektu, potencionalnich blackoutech ci miniblackoutech, tim ze ty prepaly budu vyhodnocovat a mohou mne treba rusit pri kompozici, protoze pokud je mam jasne videt musim je mit jasne odliseny ...atd
    A ako riešite situáciu, keď dostanete do ruky foťák iný? Nejako sa mi nezdá optimálna situácia, keď je človek viazaný na práve jeden foťák, ktorý musí dobre poznať.
    No preci mnohem lepe nez ty, kdyz dostanes do ruky OVF Aspoň to z našeho dialogu zde tak nějak vyplývá, ne?
    Takže s jiným foťákem bych asi maturoval, pokud by nebyl podobný tomu mému, nevidím na tom nic špatného, naprostá většina fotičů nezvládá ani ten svůj a já mám občasné focení jakožto zábavu. Kdybych byl profík ve smyslu, že bych se denně živil třeba reportážemi, měl bych těla nejspíše dvě. Té otázce po pravdě moc nerozumím, přijde mi taková samoúčelná. S cizím foťákem si nejspíš nějak poradím a že ho nebudu ovládat jako svůj, tak v tom problém nevidím.
    Druhá vec je, že sa mi nechce veriť, že to dokážete tak spoľahlivo odhadnúť. Ono sa to ľahko píše do diskusie, ale rád by som vedel, koľko máte naozaj odpadu. Viem si predstaviť, že so skúsenosťami dokážete odhadnúť prepal v oblohe, keď už je obraz v OVF dosť svetlý. Ale čo napríklad prepaly v pleťovkách či oblečení, ktoré sú lokálne, ale dokážu zničiť fotku. To je veľký problém odhadnúť aj z histogramu a jediný spôsob čo poznám je pozorne sledovať zebru, ktorá musí byť dobre nastavená.
    Spolehlive to urcite odhadnout nedokazi, tuplem ne ja pri mem obcasnofoceni. Ale mohu to cvaknout a kouknout, co jsem vycvaknul. Jasne, nemusim to odhalit. Taky mohu identifikovat potencionalne problemovou situaci dopredu a proste podexponovat vsechno, prej se to tak obcas i dela i v lepsich fotografickych spolecnostech. Muzu pouzit treba ten bracketing, podle situace.
    Delat mou statistiku o odpadu nema smysl, fotim na to proste malo, vysledek by byl nicnerikajici. Nicmene taky zalezi, co vsechno zahrnout do pojmu odpad. Kdyz pujdu na pul dne nekam na akci, donesu treba 1000 zaberu, tak pochybuji, ze si necham vice nez 10, takze to by byl odpad 99%. Jestli myslis odpad vylozene kvuli spatne expozici, tak to vubec neumim posoudit, jedine, co mohu rict, ze jsem s timto zatim zadny probem, ktery by mne mrzel, nemel. taky ale preci je to o tom si rozmyslet, co jdu fotit a kouknout jak odkud kde co proc budu fotit treba i proto, abych se riziku prepalu zbytecne nevystavoval ne?
    Hele a co udelas, kdyz ti tam ten prepal treba na ty pletovce nebo obleceni udela blesk nebo treba nahodny odraz od nerezoveho podnosu? To v EVF videt neni ne?
    Hele a jeste ted znova ti to vytknu, ja fakt fotim docela malo, aleee ted jsem si udelal chvili cas a prosel jsem si zde sve fotky z mych byvalych fotaku, vysledek je asi tento: Z Coriny, ZenituEM, pak jakesi Praktiky a NikonuF90 jsou nekde rozhazene, zahazene a hlavne vyhazene vzhledem k castym stehovanim. Ale pak tu mam docela dost fotek z Nikon E5700 Olympus SP500UZ a PanasonicFZ50 (snad ty nazvy nemotam), to je z doby kdy jsem cvakal relativne dost a netridil a vse schovaval no a fotek s prepaly tam proste moc neni(ovecky v galerii jsou vyjimkou potvrzujici pravidlo) a to jsou ty fotky focene vetsinou na automat totalni, ale zas klidne priznam, ze je to hodne i tim, co jsem fotil. Takze si myslim, ze to docela hodne dramatizujes ty prepaly nebo teda fotis hlavne veci, jde je scena k prepalum nachylna.

Nováček
    Registrace
    Mar 2017
    Fotografií
    3

Ptáš se na přepal na pleťovce? No ten řeším v různých situacích například takto: vhodně zvoleným pozadím (přeci nenechám nikoho ať má jakýkoli flek od slunce na obličeji, či v kdekoli v rámu, jdu s ním do polostínu), pózou která zaručí správné a světlem slušivé vykreslení rysů obličeje, a když to musí být na přímém slunci, (aby lidi nevypadali jako mufloni, či neměli mývalí oči) tak hlavní světlo je záblesk (prostě to sluníčko přesvítím), zde jako protisvětlo většinou používám slunce, a mnohdy to chce ještě i výplňové světlo na snížení kontrastu. Nemohu čekat mnohdy na zlatou hodinku, aby portét byl dle mých kritérií, pouze za pomocí denního světla. V těhle případech používám zcela manuál s clonou vhodnou pro potlačení denního světla a nastavení toho co bude vidět na pleťovce je na správné intenzitě použitých záblesků.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Canon R sa predstavuje, vypadá to na krásnu mašinku, mrknite na ovládanie :

Registrace
    May 2011

V Európe sa však za jeden mesiac prepadol predaj zrkadloviek o polovicu (!!!) a bezzrkadloviek o štvrtinu.
    Prepad o polovicu to je skutočne masaker, ono to pekne komunikuje s aktuálnou diskusiou OVF vs. EVF. Veliký, kvalitný el. hľadáčik so spústou vymožeností je proti hranolu krásny progres.

Registrace
    May 2011

Canon R, formáty videa - je to veľmi slušné, najvyšší režim má štandartnú snímkovú frekvenciu 30fps v 4K pri luxusnom dátovom toku 480 Mb/s a kvalitnom formáte zvuku PCM. Predpoklady na kvalitný záznam teda sú, ovšem nie pre každého. Po stránke videa to neni komplexný prístroj vzhľadom k absencii stabilizovaného snímača a rozmlsaným majiteľom Panasonicov GH5/G9 bude celkom iste prekážať nedostupnosť 60fps.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: canon r.jpg 
Zobrazení: 16 
Velikost: 146.4 KB 
ID: 2545  

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Citace Původně odesláno od jozkopower Zobrazit příspěvek
    ........... ono to pekne komunikuje s aktuálnou diskusiou OVF vs. EVF. Veliký, kvalitný el. hľadáčik so spústou vymožeností je proti hranolu krásny progres.
    Zase úplně mimo, jak z nějakého pohádkového světa. Copak většina lidí nakupuje na základě racionálního uvážení? To snad ani nejde myslet vážně. Copak lidé nakupují to, co je lepší, kvalitnější?
    Podle této úvahy by byl největší progres smartphone, ktery spojuje minimalne dve zarizeni do jednoho. A dukazem o tom by mohly byt statistiky prodeju smartphonů.
    A naopak, jistě, že je EVF obrovský progres zejména pro ty, co chtěji prostě plácat jednu fotku za druhou a focení jako takové je nezajímá, chtějí jen obrázek toho či onoho.Pak to proženou cool filtry na instáči a FOTOGRAFIE je hotova Podobná bádhera jaké tu mám na galerii. Tahle diskuze vůbec neukázala, že by byl EVF obrovský progress, je to prostě jiná cesta. Kdyby to byl tak obrovský progress, dávno by to bylo ve všech profi přístrojích.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Kdyby to byl tak obrovský progress, dávno by to bylo ve všech profi přístrojích.
    Tady bych řekl, že je to hlavně tou setrvačností. Spousta lidí má DSLR Canonu a Nikon a jen kvůli hledáčku přeci nepoběží hned na CSC systém. Navíc spousta lidí tu optiku stále z nějakého důvodů preferuje, byť tomu mnozí z nás nerozumíme :-)

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Tady bych řekl, že je to hlavně tou setrvačností. Spousta lidí má DSLR Canonu a Nikon a jen kvůli hledáčku přeci nepoběží hned na CSC systém. Navíc spousta lidí tu optiku stále z nějakého důvodů preferuje, byť tomu mnozí z nás nerozumíme :-)
    Tak třeba digital za analog se vymenil majoritne myslim rychleji, aspon ja to tak vnimal i kdyz chapu, ze prokazovat si to bude tezke.
    A vyhody digitalu jsou myslim z technickeho hlediska nezpochybnitelne, analog zustava jen pro opravdove nadsence, digitalem se da docela dobre simulovat myslim.
    vyhody treba AF nad manualnim ostrenim mi taky prijdou pro naprostou vetsinu aplikaci jednoznacne. Ale u EVF stale vnimam i ta negativa. Kdybych tam mohl mit oba a jen prepinat, tak bych proti takove moznosti urcite nic nemel.
    Aby to byl progress, musel by byt vyrazne lepsi variantou ten EVF, coz neni, je vyrazne pohodlnejsi pro vetsinu lidi, aspon takhle mi to vyplyva z te nasi dlouhe debaty.

Registrace
    May 2011

Navíc spousta lidí tu optiku stále z nějakého důvodů preferuje, byť tomu mnozí z nás nerozumíme
    A to sme ešte neriešili zaostrovanie OVF vs. EVF. V tomto prípade je hranol úplne mimo hru, keď si u EVF navolím autofocus s manuálnym doostrením + lupa + funkcia peak dostávam luxusné možnosti maximálne presného zaostrovania s možnosťou okamžitej kontroly snímku v hľadáčiku, rýchle, priamočiare a vysoko efektívne.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Tak třeba digital za analog se vymenil majoritne myslim rychleji, aspon ja to tak vnimal i kdyz chapu, ze prokazovat si to bude tezke.
    Tohle je něco trochu jiného. Z analogu na digitál jsi obvykle udělal jednu věc, vyměnil tělo (tedy totéž, jako když vyměníš digitální tělo za jiné digitální tělo, navíc ten přechod měl výhodu v nižších nákladech, pohodlnosti...). Tam ten přínos byl prostě brutální (s OVF to není tak palčivé, protože s ním se dá žít). Z OVF na EVF jsi dosud vždy měnil celý systém (tedy včetně objektivů), což je v té profi sféře, o které se tu bavíme, velmi palčivý problém. Zatímco u nižších tříd není problém prodat tělo a jeden dva objektivy, v profi sféře si hodně promyslíš, jak budeš přecházet na komplet jiný systém s cenou zpravidla ve statisících. To se budeš snažit zůstat u systému co nejdéle, pokud ti na něm něco vyloženě nevadí.

Ale u EVF stale vnimam i ta negativa.
    Njn, vtip je v tom, že někteří tam ta negativa nevidí :-) Resp. to, co je pro někoho negativum, je pro jiného pozitivum. Já kromě nižší výdrže baterie u EVF vidím jen samá hodně výrazná pozitiva. Takže např. pro mě (osobně, tedy jen subjektivně) je EVF výrazně lepší variantou než OVF.

Registrace
    May 2011

Takže např. pro mě (osobně, tedy jen subjektivně) je EVF výrazně lepší variantou než OVF.
    Pravdaže, EVF je nepochybne lepší, istý čas som fotil na Fuji X-100T a ten prístroj má fičurku v podaní duálneho hľadáčika, čiže možnosť prepínania medzi optickým a elektronickým zobrazením. Po počiatočnej eufórii neustáleho prepínania v rôznych situáciách som nakoniec zakotvil u EVF, proste tie možnosti vyspelého el. zobrazovania človeku chýbajú.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Citace Původně odesláno od jozkopower Zobrazit příspěvek
    A to sme ešte neriešili zaostrovanie OVF vs. EVF. V tomto prípade je hranol úplne mimo hru, keď si u EVF navolím autofocus s manuálnym doostrením + lupa + funkcia peak dostávam luxusné možnosti maximálne presného zaostrovania s možnosťou okamžitej kontroly snímku v hľadáčiku, rýchle, priamočiare a vysoko efektívne.
    Rozhodne, hranol je zcela mimo hru)
    V kterem prospektu to psali?
    Na co ten autofocus s manualnim doostrenim pres lupu asi tak pouzijeme? Treba na sport asi ne ze? Na rychle deje asi taky ne. A na ty ostatni staticke sceny si mohu klidne pouzit LV, pokud nejsem spokojen s normalnim zaostrenim. Cist tyhle teoreticke srandy to je fakt zabava. No jo ja zapomnel, ono mi tam muze zasvitit slunicko na ten zadni displej, to bude velkej problem, to nejde zastinit, to bych se musel treba i pohnout a to neni pohodlny asi. Za to pouzivat v EVF lupu a manualni doostreni rozhodne dava smysl...jak u toho asi udrzim ten fotak v takovem klidu, aby tak presne doostreni melo vubec smysl? Nooo to je jedno..v prospektu to takhle pisou, tak je to urcite cool. Jo efektivni pro odborniky na odbornem fotografickem foru..v realu to je jak chodit na tetrevy s Vindhwansak.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ano je to mozne, nejsem si schopen zapamatovat podrobne, vse co zde napisi, tak nejspsie se opakuji a mozna si i odporuji misty.
    Nemyslel som iba Teba, o potrebe "praxe a zkušeností" tu písali aj Cejpatka a fotoslechta. Preto som tu otázku formuloval kolektívne.

Spolehlive to urcite odhadnout nedokazi, tuplem ne ja pri mem obcasnofoceni. Ale mohu to cvaknout a kouknout, co jsem vycvaknul. Jasne, nemusim to odhalit. Taky mohu identifikovat potencionalne problemovou situaci dopredu a proste podexponovat vsechno, prej se to tak obcas i dela i v lepsich fotografickych spolecnostech. Muzu pouzit treba ten bracketing, podle situace.
    Ďakujem za férovú odpoveď.

Jestli myslis odpad vylozene kvuli spatne expozici, tak to vubec neumim posoudit, jedine, co mohu rict, ze jsem s timto zatim zadny probem, ktery by mne mrzel, nemel.
    Áno, myslel som odpad kvôli zbabranej expozícii, nie celkovo.

Hele a co udelas, kdyz ti tam ten prepal treba na ty pletovce nebo obleceni udela blesk nebo treba nahodny odraz od nerezoveho podnosu? To v EVF videt neni ne?
    Blesk je samozrejme problém a tiež to je fotenie na slepo, ktoré vyžaduje skúsenosti. Osobne používam blesk minimálne a preto sa musím spoľahnúť na automatiku, ak ho náhodou použijem.

Takze si myslim, ze to docela hodne dramatizujes ty prepaly nebo teda fotis hlavne veci, jde je scena k prepalum nachylna.
    Iste, to je dôležitá vec. Ja sa s tými prepalmi stretávam pravidelne, keďže často fotím kontrastné veci, napríklad na priamom slnku, v interiéri s oknami a podobne. Podobnú diskusiu som mal pred časom na dpreview, kde niektorí diskutéri nechápali kde sa s tými prepalmi stretávam, keďže oni ich nikdy nevideli. A vyplynulo z toho to, že títo ľudia sí automaticky vyberajú kompozície iba s priaznivým svetlom zo správnej strany, kde je primerane kontrastu a podobne. Inak povedané optimálne podmienky. To je pre niekoho správny postup, ale ja si to nemôžem dovoliť, lebo často si podmienky nemôžem vybrať a musím to zachytiť tak ako to je, lebo druhá šanca nebude. Takže potom ide o to, ako so situácie vyťažiť maximum, napríklad z rawu a podobne.

A naopak, jistě, že je EVF obrovský progres zejména pro ty, co chtěji prostě plácat jednu fotku za druhou a focení jako takové je nezajímá, chtějí jen obrázek toho či onoho.
    Toto ale nikto netvrdil. Moja poznámka o tom, že sa snažím používam jpegy ak to ide, nemá nič spoločné s diskusiou o užitočnosti EVF pri fotení do rawu. A kto tu hovoril o plácaní jednej fotky za druhou? Ja určite nie.

Na co ten autofocus s manualnim doostrenim pres lupu asi tak pouzijeme? Treba na sport asi ne ze? Na rychle deje asi taky ne. A na ty ostatni staticke sceny si mohu klidne pouzit LV, pokud nejsem spokojen s normalnim zaostrenim. Cist tyhle teoreticke srandy to je fakt zabava. No jo ja zapomnel, ono mi tam muze zasvitit slunicko na ten zadni displej, to bude velkej problem, to nejde zastinit, to bych se musel treba i pohnout a to neni pohodlny asi. Za to pouzivat v EVF lupu a manualni doostreni rozhodne dava smysl...jak u toho asi udrzim ten fotak v takovem klidu, aby tak presne doostreni melo vubec smysl? Nooo to je jedno..v prospektu to takhle pisou, tak je to urcite cool. Jo efektivni pro odborniky na odbornem fotografickem foru..v realu to je jak chodit na tetrevy s Vindhwansak.
    Teoretizuješ tu Ty, presnejšie povedané plácaš nezmysly. Ja si síce manuálne ostrým málo, ale že je pritom EVF ohromná pomoc je nad slnko jasné. Neviem aké máš problémy s držaním foťáku pri manuálnom ostrení, veď to ani nijak nezávisí na tom či máš EVF alebo OVF. A neviem ako chceš komponovať, keď sa musíš pohnúť aby si na displeji niečo videl a pritom si ešte tienil jednou rukou. Veď Ty tu v podstate popieraš akúkoľvek užitočnosť hľadáčiku ako takého, či EVF alebo OVF.