Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 154 z 202 PrvníPrvní ... 54104144152153154155156164 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 2,296 až 2,310 z 3017

Téma: Foťák s 4K videom F1.0

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    Tohle je něco trochu jiného. Z analogu na digitál jsi obvykle udělal jednu věc, vyměnil tělo (tedy totéž, jako když vyměníš digitální tělo za jiné digitální tělo, navíc ten přechod měl výhodu v nižších nákladech, pohodlnosti...). Tam ten přínos byl prostě brutální (s OVF to není tak palčivé, protože s ním se dá žít). Z OVF na EVF jsi dosud vždy měnil celý systém (tedy včetně objektivů), což je v té profi sféře, o které se tu bavíme, velmi palčivý problém. Zatímco u nižších tříd není problém prodat tělo a jeden dva objektivy, v profi sféře si hodně promyslíš, jak budeš přecházet na komplet jiný systém s cenou zpravidla ve statisících. To se budeš snažit zůstat u systému co nejdéle, pokud ti na něm něco vyloženě nevadí.
    Urcite je to trochu jine. A urcite je tam ta setrvacnost. A i z toho mi vyplyva, ze ten realny progres neni az tak velky.
    Tady bych řekl, že je to hlavně tou setrvačností. Spousta lidí má DSLR Canonu a Nikon a jen kvůli hledáčku přeci nepoběží hned na CSC systém. Navíc spousta lidí tu optiku stále z nějakého důvodů preferuje, byť tomu mnozí z nás nerozumíme :-)
    Navic teda zatim jsem nezaznamenal myslenku, ze by nekdo chtel strasne moc vymenit OVF za EVF, ake nemuze kvuli systemu. urcit takove pohledy na vec budou, ale asi to nebude nejak masivni
    Njn, vtip je v tom, že někteří tam ta negativa nevidí :-) Resp. to, co je pro někoho negativum, je pro jiného pozitivum. Já kromě nižší výdrže baterie u EVF vidím jen samá hodně výrazná pozitiva. Takže např. pro mě (osobně, tedy jen subjektivně) je EVF výrazně lepší variantou než OVF.
    Hm v takovem pripade ja na EVF vidim jen sama negativa, jedine pozitivum vidim v tom, ze pokud budu nekriticky blahorecit EVF, budu oblibenejsi v komunitach odborniku na fotografii na netu.
    Odpovídat lze po přihlášení

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Nemyslel som iba Teba, o potrebe "praxe a zkušeností" tu písali aj Cejpatka a fotoslechta. Preto som tu otázku formuloval kolektívne.
    V poho, mi to nevadilo, to ze se opakuji a mozna i protirecim misty je docela mozne, tak jsem to aspon deklaroval.
    no, myslel som odpad kvôli zbabranej expozícii, nie celkovo.
    Tak to je jak jsem psal, u mne statistiku delat neni z ceho ...i kdyz dnes se dalji statistiky ba realne nesmyslne malych statistickych vzorcich...navic jsem to teda nikdy u sebe nesledoval takze plati, ze problem se spatnou expozici jsem nikdy nejak bolestne neresil.
    Iste, to je dôležitá vec. Ja sa s tými prepalmi stretávam pravidelne, keďže často fotím kontrastné veci, napríklad na priamom slnku, v interiéri s oknami a podobne. Podobnú diskusiu som mal pred časom na dpreview, kde niektorí diskutéri nechápali kde sa s tými prepalmi stretávam, keďže oni ich nikdy nevideli. A vyplynulo z toho to, že títo ľudia sí automaticky vyberajú kompozície iba s priaznivým svetlom zo správnej strany, kde je primerane kontrastu a podobne. Inak povedané optimálne podmienky. To je pre niekoho správny postup, ale ja si to nemôžem dovoliť, lebo často si podmienky nemôžem vybrať a musím to zachytiť tak ako to je, lebo druhá šanca nebude. Takže potom ide o to, ako so situácie vyťažiť maximum, napríklad z rawu a podobne.
    No OK jenze: chces tedy vytezit z rawu maximum a jsou svetelne narocne podminky. Ale ten EVF to za tebe nebo ten fotak stejne preci nevyresi. Stejne musis bud udelat bracketing at uz pomoci funkce nebo proste manualne tim, ze to vyfotis s ruznymi expozicemi nebo se rozhodnes pro jednu fotku a tu pak nejak upravis. Takze ten EVF ti muze pomoci v eliminaci tech prepalu, ale problem s expozici stejne nevyresi. A kdyz v EVF vidis, ze jsi vyeliminoval prepaly, tak ti zase naopak ale EVF treba nerekne, ze z tech stinu uz detaily nevytahnes, mozna je v tom EVF ani neuvidis. No ne? Ale souhlas s tim hlavnim urcite zalezi na tom co je foceno a jak se j tomu fotič staví.
    Toto ale nikto netvrdil. Moja poznámka o tom, že sa snažím používam jpegy ak to ide, nemá nič spoločné s diskusiou o užitočnosti EVF pri fotení do rawu. A kto tu hovoril o plácaní jednej fotky za druhou? Ja určite nie.
    No vsak timhle jsem nereagoval na tebe a nemas se tedy duvod domnivat, ze jsem tim myslel, ze jsi to tvrdil ty nebo ze to jako utocim na tebe, ze placas jednu fotku za druhou. Tvrdim to ja tedy toto:
    A naopak, jistě, že je EVF obrovský progres zejména pro ty, co chtěji prostě plácat jednu fotku za druhou a focení jako takové je nezajímá, chtějí jen obrázek toho či onoho.
    Teoretizuješ tu Ty, presnejšie povedané plácaš nezmysly.
    Bububu! To s tebou v tomhle pripade teda nesouhlasim.
    Ja si síce manuálne ostrým málo, ale že je pritom EVF ohromná pomoc je nad slnko jasné. Neviem aké máš problémy s držaním foťáku pri manuálnom ostrení, veď to ani nijak nezávisí na tom či máš EVF alebo OVF. A neviem ako chceš komponovať, keď sa musíš pohnúť aby si na displeji niečo videl a pritom si ešte tienil jednou rukou. Veď Ty tu v podstate popieraš akúkoľvek užitočnosť hľadáčiku ako takého, či EVF alebo OVF.
    Z tohoto mi vyplyvaji tri moznosti.
    A-debil jsem já
    B- jsi ty
    C-nerozumíme si nebo každý rozprávíme o něčem jiném
    Takze zkus mi prosim te odpovedet a vysvetlit nasledujici:
    Psal jsi o tom/mel jsi na mysli, ze pri foceni z ruky pouzivas zvetseni v EVF+manualni ostreni k zlepseni urovne zaostreni?
    Na tohle ja totiz puvodne reagoval a to mi prijde jako teoreticky blabol. protoze kdyz chci vylepsovat zaostreni tak to znamena, ze mi nestaci uroven s kterou zasotri AF takze asi teda pozaduji hodne presne zasotreni coz primo souvisi s tim ze asi pujde o scenu s velmi malou hloubkou ostrosti no a kdyz neco takoveho budu fotit z ruky, tak proste nedosahnu lepsiho zaostreni nez AF pokud teda ten AF neni nejakej uplnej shit, protoze jsem clovek a ne stativ. A kdyz teda pouiziji ten stativ tak mi prijde hloupy a nepohodlny koukat do hledacku. Takze nevidim tu realnou vyhodu proti OVF. Ty jo?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od fotoslechta Zobrazit příspěvek
    Ptáš se na přepal na pleťovce? No ten řeším v různých situacích například takto: vhodně zvoleným pozadím (přeci nenechám nikoho ať má jakýkoli flek od slunce na obličeji, či v kdekoli v rámu, jdu s ním do polostínu), pózou která zaručí správné a světlem slušivé vykreslení rysů obličeje, a když to musí být na přímém slunci, (aby lidi nevypadali jako mufloni, či neměli mývalí oči) tak hlavní světlo je záblesk (prostě to sluníčko přesvítím), zde jako protisvětlo většinou používám slunce, a mnohdy to chce ještě i výplňové světlo na snížení kontrastu. Nemohu čekat mnohdy na zlatou hodinku, aby portét byl dle mých kritérií, pouze za pomocí denního světla. V těhle případech používám zcela manuál s clonou vhodnou pro potlačení denního světla a nastavení toho co bude vidět na pleťovce je na správné intenzitě použitých záblesků.
    Ďakujem za odpoveď. Z toho je jasné, že fotíš iné veci ako ja, keď si môžeš vybrať podmienky, napríklad pozadie, tieň, či pózu. Blesk je pre mňa nevhodný, pretože často ide práve o to pozadie (enviromentálny portrét, ak chceš), takže ho potlačiť nechcem, čo by na širších ohniskách aj vyzeralo neprirodzene. Uvediem taký príklad - vylezieš s niekým na vrchol hory a chceš ho na tom vrchole zväčšniť. Nemôžeš si vybrať čas ani svetlo, nemôžeš zaliezť do tieňa a najpodstatnejšie je to zakomponovať s daným pozadím. Požiadavok, aby ľudia neboli nasvietený od slnka niekde na tvári či oblečení je úplne nereálny. Pre mňa je teda veľmi dôležité, aby foťák (s pomocou rawu) dokázal zachytiť tú scénu bez evidentných vád ako prepaly, či rozmydlené tiene.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Teoretizuješ tu Ty, presnejšie povedané plácaš nezmysly. Ja si síce manuálne ostrým málo, ale že je pritom EVF ohromná pomoc je nad slnko jasné. Neviem aké máš problémy s držaním foťáku pri manuálnom ostrení, veď to ani nijak nezávisí na tom či máš EVF alebo OVF. A neviem ako chceš komponovať, keď sa musíš pohnúť aby si na displeji niečo videl a pritom si ešte tienil jednou rukou. Veď Ty tu v podstate popieraš akúkoľvek užitočnosť hľadáčiku ako takého, či EVF alebo OVF.
    Ano, Kabe pláca nezmysly jak na bežiacom páse, na titulke ho už vypískali, tak trollí na fóre...

Nováček
    Registrace
    Mar 2017
    Fotografií
    3

Ďakujem za odpoveď. Z toho je jasné, že fotíš iné veci ako ja, keď si môžeš vybrať podmienky, napríklad pozadie, tieň, či pózu. Blesk je pre mňa nevhodný, pretože často ide práve o to pozadie (enviromentálny portrét, ak chceš), takže ho potlačiť nechcem, čo by na širších ohniskách aj vyzeralo neprirodzene. Uvediem taký príklad - vylezieš s niekým na vrchol hory a chceš ho na tom vrchole zväčšniť. Nemôžeš si vybrať čas ani svetlo, nemôžeš zaliezť do tieňa a najpodstatnejšie je to zakomponovať s daným pozadím. Požiadavok, aby ľudia neboli nasvietený od slnka niekde na tvári či oblečení je úplne nereálny. Pre mňa je teda veľmi dôležité, aby foťák (s pomocou rawu) dokázal zachytiť tú scénu bez evidentných vád ako prepaly, či rozmydlené tiene.
    V pohodě, rádo se stalo a k tomu Tvému příkladu Ti napíši jak bych postupoval (i když nejsem lezec ale tu situaci si umím představit, je stejná jako na jakémkoli vrcholku, pahorku, či střeše). Jednoznačně, bych napózoval dotyčného tak aby koukal do sluníčka se zavřenýma očima, Na povel je otevře, chvilku to všichni vydrží, a fotografie, či chceš-li portrét bude dobrý, žádná tma v očích, nikde žádné přepaly, pozadí nemůže nebýt zachyceno fajn. Takže v poledne což je nejbrutálnější případ, bych musel fotit z nadhledu a model nechat sednout, nebo v tom svahu klesnout pode mne. Vzhledem k tomu že na pleti bude asi o 2-3 EV méně než na obloze, není problém s žádným přepalem, když budu exponovat podle pleti.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od Kabe Zobrazit příspěvek
    No OK jenze: chces tedy vytezit z rawu maximum a jsou svetelne narocne podminky. Ale ten EVF to za tebe nebo ten fotak stejne preci nevyresi. Stejne musis bud udelat bracketing at uz pomoci funkce nebo proste manualne tim, ze to vyfotis s ruznymi expozicemi nebo se rozhodnes pro jednu fotku a tu pak nejak upravis. Takze ten EVF ti muze pomoci v eliminaci tech prepalu, ale problem s expozici stejne nevyresi. A kdyz v EVF vidis, ze jsi vyeliminoval prepaly, tak ti zase naopak ale EVF treba nerekne, ze z tech stinu uz detaily nevytahnes, mozna je v tom EVF ani neuvidis. No ne? Ale souhlas s tim hlavnim urcite zalezi na tom co je foceno a jak se j tomu fotič staví.
    Najdôležitejšia je pre mňa eliminácia prepalov, pretože tie spraviť nejde (ak sú v rawe). Tiene ide vždy presvetliť, akurát tam môže byť blato, a to záleží to na senzoru a jeho DR. Presná hranica neexistuje, ale ak vidíš veľmi tmavý náhľad či histogram naľavo tak vieš, že to budeš musieť korigovať výrazne, čo prinesie šum. EVF Ti teda nepomôže v odhade šumu v tieňoch, ak nepoznáš potenciál snímača, ale bezpečne Ti umožní eliminovať prepaly. Samozrejme, pokiaľ nie si si istý, tak môžeš urobiť viac fotiek, kde pripustíš aj nejaký prepal. Prípadne použiješ bracketing. Každopádne Ti EVF pomôže v rozhodnutí, lebo vidíš hranicu prepalu (ak je dobre nastavená indikácia) a vidíš kde hrozí navýšenie šumu.

Psal jsi o tom/mel jsi na mysli, ze pri foceni z ruky pouzivas zvetseni v EVF+manualni ostreni k zlepseni urovne zaostreni?
    Na tohle ja totiz puvodne reagoval a to mi prijde jako teoreticky blabol. protoze kdyz chci vylepsovat zaostreni tak to znamena, ze mi nestaci uroven s kterou zasotri AF takze asi teda pozaduji hodne presne zasotreni coz primo souvisi s tim ze asi pujde o scenu s velmi malou hloubkou ostrosti no a kdyz neco takoveho budu fotit z ruky, tak proste nedosahnu lepsiho zaostreni nez AF pokud teda ten AF neni nejakej uplnej shit, protoze jsem clovek a ne stativ. A kdyz teda pouiziji ten stativ tak mi prijde hloupy a nepohodlny koukat do hledacku. Takze nevidim tu realnou vyhodu proti OVF. Ty jo?
    Chybu máš tam, že predpokladáš, že nutne musí ísť o veľmi malú hĺbku ostrosti. Argumentuješ, že v tomto prípade je autofokus spoľahlivejší a ja súhlasím, aspoň pre mňa to tak je, preto tiež používam AF. Ale to vôbec nemusí byť tento príklad, ľudia používajú MF z roznych dôvodov. Jeden podstatný je ten, že fotia s manuánym objektívom bez AF. Ďalší môže byť ten, že si chcú byť istý kriticky presným zaostrením a ďalší ten, že proste sú staromilci a ostriť manálne ich baví podobne, ako niektorých OVF

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od fotoslechta Zobrazit příspěvek
    V pohodě, rádo se stalo a k tomu Tvému příkladu Ti napíši jak bych postupoval (i když nejsem lezec ale tu situaci si umím představit, je stejná jako na jakémkoli vrcholku, pahorku, či střeše). Jednoznačně, bych napózoval dotyčného tak aby koukal do sluníčka se zavřenýma očima, Na povel je otevře, chvilku to všichni vydrží, a fotografie, či chceš-li portrét bude dobrý, žádná tma v očích, nikde žádné přepaly, pozadí nemůže nebýt zachyceno fajn. Takže v poledne což je nejbrutálnější případ, bych musel fotit z nadhledu a model nechat sednout, nebo v tom svahu klesnout pode mne. Vzhledem k tomu že na pleti bude asi o 2-3 EV méně než na obloze, není problém s žádným přepalem, když budu exponovat podle pleti.
    Áno, beriem, to je dobrý postup. Pridám však protipríklad, ktorý sa mi často stáva, a to je to, ak je atraktívna kompozícia (napríklad výhľad) a optimálne svetlo v rozpore. T.j. síce sa môže "model" napózovať do optimálneho svetla, ale ak pozadie nevystihuje siutáciu, tak je to na nič. V tom prípade si vždy vyberám kompozíciu, ktorá povie nejaký príbeh, aj keď je svetlo problematické.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Chybu máš tam, že predpokladáš, že nutne musí ísť o veľmi malú hĺbku ostrosti. Argumentuješ, že v tomto prípade je autofokus spoľahlivejší a ja súhlasím, aspoň pre mňa to tak je, preto tiež používam AF. Ale to vôbec nemusí byť tento príklad, ľudia používajú MF z roznych dôvodov. Jeden podstatný je ten, že fotia s manuánym objektívom bez AF. Ďalší môže byť ten, že si chcú byť istý kriticky presným zaostrením a ďalší ten, že proste sú staromilci a ostriť manálne ich baví podobne, ako niektorých OVF
    Nemám tam chybu, aspoň doufám.
    Já reagoval na tohle:
    Citace Původně odesláno od jozkopower Zobrazit příspěvek
    A to sme ešte neriešili zaostrovanie OVF vs. EVF. V tomto prípade je hranol úplne mimo hru, keď si u EVF navolím autofocus s manuálnym doostrením + lupa + funkcia peak dostávam luxusné možnosti maximálne presného zaostrovania s možnosťou okamžitej kontroly snímku v hľadáčiku, rýchle, priamočiare a vysoko efektívne.
    Čili na příspěvek kde se píše o "....autofocus s manuálním doostřením..."

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Čili na příspěvek kde se píše o "....autofocus s manuálním doostřením..."
    Aha,ok, ale aj v tomto prípade nemusí ísť o malú hĺbku ostrosti, chceš si byť napríklad istý, že máš zaostrené presne a autofokusom si pomôžeš predostriť. Občas to využijem, ak chcem otestovať objektív alebo podobne. Nevidím dôvod prečo by to bol problém použiť s hľadáčikom.

---------- Doplněno v 16:48 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 16:44 ----------

Canon R, formáty videa - je to veľmi slušné, najvyšší režim má štandartnú snímkovú frekvenciu 30fps v 4K pri luxusnom dátovom toku 480 Mb/s a kvalitnom formáte zvuku PCM. Predpoklady na kvalitný záznam teda sú, ovšem nie pre každého. Po stránke videa to neni komplexný prístroj vzhľadom k absencii stabilizovaného snímača a rozmlsaným majiteľom Panasonicov GH5/G9 bude celkom iste prekážať nedostupnosť 60fps.
    Tak späť ku správe dňa! Bohužiaľ prístroj má v 4K rovnako horibilný orez ako 5DIV, t.j. 1,7x, čo znamená že video je snímané z plochy menšej ako APS-C, čo súčasne aj komplikuje snímanie širokouhlých záberov.

Registrace
    May 2011

Tak späť ku správe dňa! Bohužiaľ prístroj má v 4K rovnako horibilný orez ako 5DIV, t.j. 1,7x, čo znamená že video je snímané z plochy menšej ako APS-C, čo súčasne aj komplikuje snímanie širokouhlých záberov.
    Smola pre Canon a to ešte pri tom oreze nedokáže 60fps, k tomu nestabilizovaný snímač, kontejner MOV, nutnosť veľmi širokých objektívov, teda, čakal som podstatne viac. Takže čakáme na Sony A7S III, to by mala byť pecka, údajne HDR 4k/60p 10-bit. Tiež FF Panasonic by mohol byť videofoto king....

Nováček
    Registrace
    Mar 2017
    Fotografií
    3

Áno, beriem, to je dobrý postup. Pridám však protipríklad, ktorý sa mi často stáva, a to je to, ak je atraktívna kompozícia (napríklad výhľad) a optimálne svetlo v rozpore. T.j. síce sa môže "model" napózovať do optimálneho svetla, ale ak pozadie nevystihuje siutáciu, tak je to na nič. V tom prípade si vždy vyberám kompozíciu, ktorá povie nejaký príbeh, aj keď je svetlo problematické.
    Tak v tomhle máme rozdíl v přístupu, rozhodně bych preferoval model před pozadím a doplnil bych příběh o fotografii místa, kde bude exponováno podle nejsvětlejšího místečka, většinou obloha, vážně to foťák zvládne ťuknu zdůrazněným středem na oblohu, překomponuji a u tohoto snímku obětuji, stejně jako Ty model (i kdyby to měla být jen silueta). Vzhledem k tomu že by to bylo v prioritě clony, expoziční čas se mi dopočte, vážně nekoukám na histogram, ani na blikající přepaly na displeji, netřeba panikařit na scéně, když už na ten displej kouknu tak kvůli kontroly, zda je snímek dobře zaostřen. jedním ťukem zapínám náhled, druhým 100% detail.

Řešení podobných situací je více, mi se osvědčilo toto, rychlé efektivní. Je tu ale velké ALE. Kdyby mi dal někdo svůj foťák ať jej vyfotím, tak mi to bude trvat velmi dlouho, než zjistím jeho nastavení, než zhodnotím úroveň objektivu, co zvládne, než mi z toho vypadne přijatelný výsledek asi bych kontroloval každý snímek zvlášť, protože tam může být bůhvíco. A věřím že i nečekané. Určitě bych si ale s limity poradil...

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Aha,ok, ale aj v tomto prípade nemusí ísť o malú hĺbku ostrosti, chceš si byť napríklad istý, že máš zaostrené presne a autofokusom si pomôžeš predostriť. Občas to využijem, ak chcem otestovať objektív alebo podobne. Nevidím dôvod prečo by to bol problém použiť s hľadáčikom.
    Tak u velke hloubky ostrosti nemusim ostrit az tak presne. Kdyz si budu neco testovat jak pises tak nekde, kde je mala hloubka ostrosti, abych dokazal vysledky toho testu dobre vyhodnotit ne? Nehlede ke kontextu, na ktery jsme reagoval, kde je tahle operace popisovana jako postup, ktery svedci o tom, ze v ostreni hranol na bezzrcatko nestiha, coz uz je samo o sobe kravina jak mraky jen tak mimochodem.
    Pokud si chci byt jisty, ze mam zaostrene presne a proto ostrim rucne, tak mam nejspis spatny autofocus nebo neserizeny nebo tak neco. Manualni ostreni mi dava smysl tam, kde chci mit presnou kontrolu roviny zaostreni a AF by se mohl chytit rekneme trochu vedle. Ale ani to neni pripad, na ktery jsem reagoval.
    ----
    Netvrdím, že by to byl problem pouzit s hledackem, ale pokud teda chci ostrit presneji nez AF, je podle mne logicke, ze fotim ze stativu, z ruky to pujde dobre lidem, co udrzi odhadem tak 5s expozice a kdyz fotim ze stativu, je prirozenejsi a pohodlnejsi pouzit zadni display, aspon teda pro vetsinu lidi urcite.
    --------------------
    Takze mam stale stejny nazor, ze ne, ze jsem blabolil ja, ale ze jsem reagoval na blaboleni podobne nejakym marketingovym vykrikum z letaku.

Registrace
    May 2011

Pre kristové rány, to Kabe blábolení je otras....

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Rozhodne, hranol je zcela mimo hru)
    V kterem prospektu to psali?
    Na co ten autofocus s manualnim doostrenim pres lupu asi tak pouzijeme? Treba na sport asi ne ze? Na rychle deje asi taky ne. A na ty ostatni staticke sceny si mohu klidne pouzit LV, pokud nejsem spokojen s normalnim zaostrenim. Cist tyhle teoreticke srandy to je fakt zabava. No jo ja zapomnel, ono mi tam muze zasvitit slunicko na ten zadni displej, to bude velkej problem, to nejde zastinit, to bych se musel treba i pohnout a to neni pohodlny asi. Za to pouzivat v EVF lupu a manualni doostreni rozhodne dava smysl...jak u toho asi udrzim ten fotak v takovem klidu, aby tak presne doostreni melo vubec smysl? Nooo to je jedno..v prospektu to takhle pisou, tak je to urcite cool. Jo efektivni pro odborniky na odbornem fotografickem foru..v realu to je jak chodit na tetrevy s Vindhwansak.
    Třeba tehdy, když AF z nějakého důvodu selhává nebo máš manuální objektiv a potřebuješ ostřit do nejpřesněji. LV může být problém, protože se ti hodně třesou ruce, takže ostříš manuálně, zatímco ti fotoaparát lítá dopředu/dozadu i do stran a obraz se třepe více, než když totéž děláš přes hledáček. Takové manuální ostření u kompaktů přes displej je mnohdy dost nepohodlná věc. Navíc když ostříš přes displej, přicházíš o stabilizaci díky oku. Takže tím se ti výčet situací, kdy je to výhodnější, významně rozšiřuje - hned máš jedno EV ustabilizované navíc už jen tím, že fotíš přes EVF a ne displej.

Úplně nejlepším příkladem, kdy je ostření manuální ostření přes EVF lepší než totéž přes zadní displej, je natáčení videa. Fotoaparát se méně třese, když ho máš opřený o oko, než když ho držíš v ruce, ne? Platí to nejen u focení, ale i u toho videa a tam je to ještě více důležitější. A pokud máš náhodou nápad u videa ještě zoomovat (a nemáš powerzoom), tak pokud se díváš přes hledáček, podstatně lépe udržíš fotoaparát nejen v dané rovině, ale díky opoře se také zoom podstatně méně škube. Zrovna teď tu mám dvě fotoaparáty (bez a s hledáčkem), kde zoomování s tímtéž kusem objektivu na jednom přístroji bez EVF je u videa v podstatě nemožné (tak moc se to u pomalého zoomování škube), zatímco u hledáčkového tentýž objektiv jede podstatně plynuleji, protože se dá fotoaparát lépe opřít.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Dec 2015
    Fotografií
    7

Třeba tehdy, když AF z nějakého důvodu selhává nebo máš manuální objektiv a potřebuješ ostřit do nejpřesněji.
    Kdyz mam manualni objektiv, nemohu nemohu pouzivat AF+manualni doostreni jak bylo uvedeno v prispevku, na ktery jsem reagoval.
    LV může být problém, protože se ti hodně třesou ruce, takže ostříš manuálně, zatímco ti fotoaparát lítá dopředu/dozadu i do stran a obraz se třepe více, než když totéž děláš přes hledáček.
    No prave! Vychazel jsem z predpokladu, ze pokud bych chtel dosahnout lepsiho zasotreni nez samotnym AF, jak vyplyva z textu, na ktery jsem reagoval, nefotim z ruky, protoze to je skoro nerealne pak dosahnout pozadovaneho vysledku, ale fotim ze stativu.
    Takové manuální ostření u kompaktů přes displej je mnohdy dost nepohodlná věc. Navíc když ostříš přes displej, přicházíš o stabilizaci díky oku. Takže tím se ti výčet situací, kdy je to výhodnější, významně rozšiřuje - hned máš jedno EV ustabilizované navíc už jen tím, že fotíš přes EVF a ne displej.
    To ano, ale focenim z ruky preci nedosahnu pomoci manualniho doostreni lepsich vysledku nez s AF. Pricemz z textu na ktery jsem reagoval vyplyva opak.
    Nebo mi prosim vysvetli jak funguje to, co je popsano v textu, na ktery jsem reagoval a nazval ho blabolem.
    Úplně nejlepším příkladem, kdy je ostření manuální ostření přes EVF lepší než totéž přes zadní displej, je natáčení videa
    Verim, ale v textu na ktery jsem reagoval slo o srovnani ostreni pomoci OVF a EVF kvuli presnosti zaostreni, nic o videu mi z toho textu nevyplyva.
    Fotoaparát se méně třese, když ho máš opřený o oko, než když ho držíš v ruce, ne?
    Samozrejme by to tak melo byt, ale jak jsem jiz psal, pokud mam dosahnout pomoci AF + manualniho doostreni lepsiho vysledku nez pomoci AF(coz mi obecne krom par specifickych situaci prijde jako nesmysl), tak rozhodne nepredpokladam, ze bych takto ostril z ruky, protoze prave kvuli tomu, co popisujes, ze se clovek "trepe".
    A pokud máš náhodou nápad u videa ještě zoomovat (a nemáš powerzoom), tak pokud se díváš přes hledáček, podstatně lépe udržíš fotoaparát nejen v dané rovině, ale díky opoře se také zoom podstatně méně škube
    Zkusim si to zapamatovat, kdybych nekdy tocil video a chtel zoomovat nicmene ja reagoval na nejaky text a s tim tohle moc nesouvisi.

Jinak dik za osvetu kolem videa.

pro upresneni, odviji se to od tohoto textu:
    A to sme ešte neriešili zaostrovanie OVF vs. EVF. V tomto prípade je hranol úplne mimo hru, keď si u EVF navolím autofocus s manuálnym doostrením + lupa + funkcia peak dostávam luxusné možnosti maximálne presného zaostrovania s možnosťou okamžitej kontroly snímku v hľadáčiku, rýchle, priamočiare a vysoko efektívne.
    uz formulace, ze hranol je zcela mimo hru je absurdni blabol