Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

OLY xz10 a sony RX 100 II

veronika_k (8)|7.5.2016 12:45
Dobrý den, prosím o radu. jsem těžký amatér, při focení nejčastěji používám jen automatiku, ale fotím ráda a často a bohužel jsem náročná na kvalitu :-)

poté co mi odešel sony hx7v, se kterým jsem byla velice spokojená, jsem si na radu v obchodě a po přečtení různých recenzí, koupila oly xz 10. jenže moc spokojená s ním nejsem, hlavně v místnosti fotí s takovým šumem a nevím, jak to nastavit lépe

kdysi jsem chtěla, že si udělám radost a půjdu do levnější zrcadlovky, ale hlavně se mi nechce s sebou nic dalšího tahat na cestách, tak jsem zůstala u kompaktů

a teď přemýšlím, že si radost udělám a koupím si sony rx 100 II (stýská se mi po minulém sony, třeba to panorama bylo úžasné, v oly vůbec nevím, jak to používat)

přečetla jsem zase spoustu názorů a recenzí a viděla jsem fotky a porovnávala z obou a právě tady mám pochybnost, fotky, které jsou u obou foťáků v recenzích se mi zdají stejně dobré, i při zvětšení, ty moje z oly ale tak pěkné nejsou

dotaz: pomůžu si nějak koupí sony rx 100 II, nebo si mám spíš pohrát s tím, co už mám ?? aby to vůbec mělo smysl, přeci jen je to investice

použití: běžné, foto s rodinou, přáteli, dovolená

moc děkuji za váš názor Veronika
rousini (738)|7.5.2016 14:48
Oly XZ-10 býval dobrý kompakt v době, kdy kompakt znamenal režim automat doplněný nesvětelným objektivem. Dnes už je dávno překonaný.
Sony RX 100 je dobrá volba. Bral bych starý Mk1 kvůli ceně nebo Mk3 kvůli hledáčku.
Petr Be. (211)|7.5.2016 20:06
Jako rousini. Buď mk1 kvůli ceně, nebo mk3 kvůli světelnějšímu ostřejšímu, byť kratšímu objektivu.
veronika_k (8)|7.5.2016 21:18
děkuji za názory. vyplývá mi z toho, že si teda polepším.

trochu mě totiž mate, že fotky z recenzí jednotlivých foťáků mně připadají i po zvětšení stejně kvalitní, samozřejmě vím, že recenze dělají profíci, ale i tak...

chtěla jsem původně mk1 ale u II píšou, že má lepší světelnost o 40 % a pohyblivý hledáček, III je bohužel dost drahá

děkuji za rady
Bukovec (132)|7.5.2016 22:35
RX100 II má stejný objektiv, jako RX100 ...
Milan Šurkala (3381)|8.5.2016 16:57
Jestli jste byla spokojená s HX7V, tak mi není moc jasné, jak můžete být nespokojena s fotkami z XZ-10 a šumem. Ten rozdíl světelností je tam v tak výrazný prospěch XZ-10, že to patrně bude špatným nastavením a nikoli fotoparátem. Nemáte nějaké ukázkové fotografie, kde to dopadlo dle Vašeho názoru špatně? Protože pokud to nezvládne XZ-10, tak u původní HX7V by to mělo vypadat ještě mnohem hůře.

Jinak RX100 a RX100 II mají stejný objektiv se stejnou světelností. V interiéru fajn u širokoúhlých záběrů, po přizoomování ale dochází síly.
veronika_k (8)|8.5.2016 18:14
Dobrý večer, posílám foto z oslavy. právě v interiéru jsou ty fotky horší. děkuji za radu

co se týká sony, tak jsem si přečetla: Sony CyberShot DSC-RX100 II disponuje novým palcovým 20,2 Mpx Exmor R CMOS senzorem, který jak Sony uvádí je až o 40% citlivější při nízkém osvětlení nežli jeho předchůdce....z toho jsem vyvodila, že je II lepší než I a cenový rozdíl už není tak vysoký, jako pak rozdíl mezi II a III

ale právě si nejsem jistá, zda bych si polepšila, když fotky, které máte v recenzích i u oly XZ 10 jsou moc pěkné
PA042578.JPG
Milan Šurkala (3381)|8.5.2016 18:50
[QUOTE=veronika_k;42037]Dobrý večer, posílám foto z oslavy. právě v interiéru jsou ty fotky horší. děkuji za radu

co se týká sony, tak jsem si přečetla: Sony CyberShot DSC-RX100 II disponuje novým palcovým 20,2 Mpx Exmor R CMOS senzorem, který jak Sony uvádí je až o 40% citlivější při nízkém osvětlení nežli jeho předchůdce....z toho jsem vyvodila, že je II lepší než I a cenový rozdíl už není tak vysoký, jako pak rozdíl mezi II a III

ale právě si nejsem jistá, zda bych si polepšila, když fotky, které máte v recenzích i u oly XZ 10 jsou moc pěkné[/QUOTE]

Ano, RX100 II má nový lepší snímač, uvádí se o 30 % lepší výkon, ale v praxi to není nějak významný rozdíl (resp. mě by ten rozdíl za ty tři tisíce nestál a jiné změny proti RX100 II jsou na zvážení, zda to člověk potřebuje). To rozdíl mezi XZ-10 a RX100 je mnohonásobně výraznější než mezi RX100 a RX100 II. Z hlediska šumu mi ten snímek z Olympusu přijde být pro dané podmínky naprosto v pohodě, nevěřím, že by z HX7V byl lepší. Jestli je tam nějaký problém, pak je to ve špatném zaostření na sklenici a ne na lidi.
veronika_k (8)|8.5.2016 19:19
děkuji moc! ty fotky jsou ale podobné i se zaměřením na obličej, ale možná chci od něj moc...
myslíte si, že tedy ten rozdíl mezi yz10 a rx 100 bude velký, tedy hlavně v interiéru? venku fotí hezky

a díky za srovnání I a II, v tom případě mně bude I bohatě stačit...
Milan Šurkala (3381)|8.5.2016 19:39
Ten rozdíl mezi RX100 a XZ-10 bude docela výrazný, zejména u takových širokoúhlých snímků (při maximálním zoomu už to v interiérech až tak velký rozdíl nebude). Světelnost je stejná (na širokém úhlu záběru), ale mnohem větší senzor prostě udělá více parády. O to více si ale budete muset hlídat správné zaostření, ta RX100 už toho tolik nepromine, ale když se zaostříte správně, o to lepší to bude. Ještě můžete zvážit dražší Canon PowerShot G7 X, který je o něco univerzálnější než Sony (umí ještě širokoúhlejší fotky, lépe fotí za horšího světla i po přizoomování), ale má i pár nedostatků. Třeba ten Sony občas trochu stávkuje s ostřením za horšího světla (dá se mu ale pomoci a třeba já s tím nemívám problém), Canon je na tom ještě o něco hůře.
veronika_k (8)|8.5.2016 22:19
děkuji za konzultaci :-)
pas!k (173)|9.5.2016 06:34
Myslim .. ze tu nezaznelo to zasadni. Nejvic si pomuzete tim .. ze se prestanete trapit automat rezimem a pochopite jak funguje expozicni trojuhelnik clona .. cas.. iso. Pochopeni tohoto vam da odpovedi na vetsinu vasich otazek typu .. proc je na fotkach sum .. proc jsou moc tmave .. moc svetle .. proc je to rozmazane. Pokud u nejake tezsi svetelne sceny pouzijete rezim automat je to jako kdyz roztocite ruletu .. a cekate zda se snimek povede ci ne. Po zvladnuti tohto bych teprve resil nakup dalsi techniky .. protoze at si koupite cokoli .. bez tech znalosti .. ktere jsem popsal vyse budete narazet stale na totez.
Dan7 (411)|9.5.2016 11:47
No chtěl jsem napsat to samé. Nejdůležitější na foťáku je fotograf. A Sony RX 100 už by si zasloužil už nějaké sofistikovanější focení než na automat. Pokud někoho focení baví, tak už se vyplatí investovat do učení. Foťáky jsou podobné a znalosti se hodí i do budoucna. Fotky budou lepší.
Sekel (20)|9.5.2016 23:57
Na jednu stranu je jasné, že ukázková fotka je špatně zaostřená (teda pokud ona vyleštěná sklenice v popředí není hlavní motiv). Proti názoru, že o focení je dobré něco vědět asi taky těžko něco namítat.
Na stranu druhou je tohle téma o výběru fotoaparátu a jelikož taky řeším otázku "co koupit", přidám svoji trošku do mlýna.

Přístrojů v kategorii digitálních kompaktů je moře a pokud se v něm nechcete utopit, je třeba si stanovit nějaké priority. Z toho co jste uvedla jsem vyčetl následující:

1) Nechce se vám tahat zrcadlovku -> takže hledáte něco malého (váha do 500g)
2) Ukázková fotka je z interiéru, kde se hodí větší senzor a světelný objektiv
3) Přemýšlíte o Sony RX100 II, takže jste smířená s cenou přes 10 000.

Když si vyfiltruji kompakty s čipem 1" a větším, váhou do 500g, zoomovým objektivem a cenou do 20 000 Kč, výběr se notně protřídí. V podstatě zbude pouze Sony s řadou RX100, Canon s řadou Gx X a Panasonic Lumix TZ100 a LX100. Jedná se o 10 přístrojů z nichž polovinu vyřadíte šmahem díky prioritám, které jste zde nezmínila (hledáček, dotykový display, rozsah zoomu, blesk, velikost, cena...) a zbylých 5 si vyzkoušíte někde na prodejně a podle svého pocitu se rozhodnete.

Za sebe můžu říct, že:
- výše zmíněný přístup je čistě nástin mého osobního uvažování.
- kdyby mezi mé priority nepatřily dotykový display a interní blesk, už bych měl doma Panasonic Lumix DMC-LX100.

Hodně štěstí pří výběru!
veronika_k (8)|24.5.2016 22:36
Děkuji za komentáře.
Dala jsem na vás a načetla si základy fotografování :-)
Pravda, chtěla jsem to udělat už dávno, souhlasím s váma, no mluvila jsem již dřívě s několika lidma, co mají tzv bezzrcadlovky a zrcadlovky a všichni, opakuji všichni fotí na automat s tím, že je to to nejlepší, co z toho leze. také jsem kdysi nastavovala, teda zkoušela, ale nic moc, bylo to o moc horší než automat. ......fajn tentokrát budu mít trpělivost.
třeba taťka má zrcadlovku a fotky jsou tak neostré až hrozné (mnohdy horší než moje z kompaktu), ale už jsem mu říkala, že to bude nastavením, rukama a dala skvělou radu, ať fotí na automat a on prý, že celou dobu nedělá nic jiného (ne že bych mu nekoupila knihy jak fotit :-) )
také když jdeme na výlety, je mi často vyčítáno, že zdržuju (tedy fotím a furt se na mě musí čekat), kdybych si ještě hrála s čudlíkama, bude to horší, tak to mě také odradilo...

takže nyní jsem ve fázi učení se s čudlikama a zvažuju, zda se tedy vyplatí něco kupovat, když to neumím.
Komo (840)|24.5.2016 23:16
Nie,nevyplati. Najprv sa.nauc s tymi cudlikmi a potom pochopis,co potrebujes. Nie je to az taka veda a nemusis vediet vsetko. Dalsia vec je uprava fotiek v PC. Aj to treba. Zasa to nemusis az tak riesit,fotit do RAW atd. Aj JPEG sa ale daju vyrazne vylepsit, trebars v Zoneri. A je to celkom jednoduche.
veronika_k (8)|30.5.2016 20:23
Ahoj, tak už jsem se rozhodla, že si udělám radost :) koupím rx100 a naučím se základy (možná i na nějakém kurzu)

jenže jiné dilema, sice jsem se musela smířit s cenou 10 tis. ale teď zvažuju, jestli si neudělat ještě větší radost :) a už nejít do té trojky rx100iii
jednička je z roku 2013, tak jestli už to dnes není dál....cena je teda dost velká, jednou tolik, což je zase mínus (také mám 14 dní před svatbou či-li výdajů jak nikdy), líbí se mi výklopný displej, hledáček jsem nikdy nepostrádala, co myslíte, bude ten výstup za to stát, nemyslím si, že se ze mě stane profi odborník, tedy jestli všechny ty funkce využiju, spíš jde o ten výstup (jo ještě jeden mínus to má, čím dražší tím víc se o to bojím, že to někde nechám, někdo mi to vezme apod. :-))

nicméně není lepší si už dnes koupit lepší verzi?
přečetla jsem si diskuze i recenze obou, ale nijak mi to zatím nepomohlo v rozhodnutí

díky moc!!
kolyy (1542)|31.5.2016 00:11
Mne príde RX100 III predražený. Miesto toho by som vzal Panasonic LX100, ak nie je nutnosťou vreckový foťák. Väčší senzor, lepší priebeh svetelnosti, rýchlejšie ostrenie, nižšia cena. Ak však nepotrebuješ špičkovo rýchly autofokus a oželieš hľadáčik, ešte je tu Canon G7X. Rovnaký senzor ako Sony, objektív s dlhším dosahom a lepším priebehom svetelnosti, podstatne nižšia cena. Okrem toho práve prichádza verzia G7X II, ktorá by mala riešiť problémy s rýchlosťou, ale recenzie som zatiaľ nevidel.
Vierzbowski007 (118)|3.6.2016 13:57
Jestli jsme ve fázi, že se váhá mezi SONY RX100 MarkII nebo MarkIII, pak už má opravdu smysl do výběru zařadit Panasonic LX100 - výrazně větší snímači, o něco málo větší rozsah ohnisek, o malinkatý kousek světelnější objektiv.. Vítaný bonus - 4K video. A pokud už se pohybujeme v těchto vodách, pak si říkám, jestli rovnou neuvažovat o kompaktu s výměnnými objektivy - něco jako SONY A5100/A5000 s 16-50 nebo double zoom kit od Olyho.
Milan Šurkala (3381)|3.6.2016 14:04
[QUOTE=Vierzbowski007;42207]Panasonic LX100 - výrazně větší snímači[/QUOTE]

Kdes přišel na výrazně větší snímač? Nebo, co je podle tebe "výrazně větší"? Plošně to není ani o půlku.
kolyy (1542)|3.6.2016 15:56
Podľa dpreview využíva LX100 180mm2 z 4/3" senzora, 1" má 116mm2. To je o niečo viac ako polovica (1,55), veľmi blízko 2/3EV.
veronika_k (8)|3.6.2016 17:27
O kompaktu s výměnnými objektivy jsem neuvažovala kvůli velikosti a hmotnosti.
Sony jsem si vybrala, že už jsem ho kdysi měla a byla jsem spokojená, líbí se mi třeba plynulé panorama. A je potom jednodušší si vybrat v jedné značce, než uvažovat o všech dohromady.
a RX 100 všude chválili do nebes.
ale spíš se kloním k té jedničce z důvodu ceny, mrzí mě jen že nemá výklopný displej, dotykový mám teď a třeba ten vůbec nepoužívám.
pokud by byl pan. LX 100 výrazně lepší, zvážím:-)
můžete mi někdo říci, kdo jste měli možnost vyzkoušet oba?
díky
Vierzbowski007 (118)|6.6.2016 09:07
Podle mého velikost o 40+% větší je už o pořádný kus. Kdyby to bylo třeba Nikon APS-C vs. Canon APS-C tak tam o nějakém rozdílu nedá hovořit. Nebo se zeptám ještě jinak: je velikost senzoru o velikosti APS-C "výrazně větší" jak u standardu m4/3? Pokud ano, pak to tedy u rozdílu m4/3:1'' platí také. Pokud nikoliv a je to "jenom větší", pak se lze shodnout na tom, že "výrazně větší" není zcela korektní označení.
kultus (1295)|6.6.2016 10:56
Resite hovadiny! Bezesrandy :D meli by Vas zajimat konkretni vysledky a ne nejaka procenta plochy snimace a slovickareni. Co vypovida velikost pri srovnavani snimace Nikon 1" 10Mpx a FZ1000 1" 20Mpx? To uz radeji cucte do testu dpreview a srovnavejte tam...velikost senzoru neni vse, optika pak kolikrat zavazi ve vysledku mnohem vice, kor kdyz se nekdo venuje vlastnimu PP z RAWu. Ten totizto vi kolik sumu "usetri" kdyz ma kvalitni optiku a nemusi tolik priostrovat. Ve vysledku tohle ovlivnuje i automatiku a nastaveni PP primo ve fotaku...
Milan Šurkala (3381)|6.6.2016 12:40
Vierzbowski007: No, já ale neříkám, že rozdíl M4/3 a 1,0" není výrazně větší, tam už to není zrovna málo. Problém je v tom, že LX100 nepoužívá M4/3 plochu čipu, ale jen zhruba 1,2", tedy přibližně nějakých 80% z M4/3. A tu je ten problém. 1,2" a 1,0" zas až tak brutální rozdíl není. V praxi je to přibližně 16,0×10,7 mm vs 13,2×8,8 mm u 3:2 fotek, plošně ani ne půlka. Je dobré si uvědomit, že LX100 provádí docela znatelný ořez 4/3" čipu, který se tak dostává téměř na půl cesty mezi 1,0" a 4/3". Není to k zahození, ale výrazně? Pokud místo F1,7-2,8 objektivu použiješ CSC s F3,5-5,6 seťákem, tak nevím, zda si zrovna polepšíš. A při použití světelnějšího objektivu na CSC se zas nedostaneš na cenu LX100.

Tím ale nechci hanit LX100 ve srovnání se Sony, neboť z dvojice LX100 a RX100III bych si osobně vybral asi ten Panasonic. Jen bych prostě nečekal výhody výrazně většího snímače proti RX100 III, když ve skutečnosti výrazně větší plochu nepoužívá. Je větší, ale není to tak moc, abys to až tak dramaticky pocítil. Nehovořím jen o šumu (čímž reaguji na kultuse), ale třeba i o hloubce ostrosti.
pas!k (173)|7.6.2016 12:52
Mam zalozit na foru tema .. "kdo ho ma vetsiho"? Treba zustane vic prostoru pro ty chudaky co tu hledaji radu :D
Vierzbowski007 (118)|8.6.2016 15:58
Milan Šurkala: ok, nebudu tedy psát "výrazně větší", ale myslím že ten znatelný rozdíl tam je. Viděl bych to podobně jako je srovnání m4/3 vs APS-C . Tedy znatelný rozdíl tam je, ale ne nijak dramatický.

pas!k: můžeš zkusit založit obdobně přínosné vlákno, jako je u kolegoů na Digiareně - "Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky" . Je to tam občas na úrovni podpalubní komunikace na fóru Pirátské strany, ale zábava to díky některým jedincům je docela fajná.