Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

RX100 vs P7800 vs Stylus 1s

Garenn (5)|16.5.2016 15:59
Dobré odpoledne,

původně jsem se hodně rozepsal, přišlo mi to však zbytečné, tak jsem to zkrátil :-)

Kandidáti:
Sony RX100
Nikon P7800
Olympus Stylus 1s

Moje zkušenosti:
téměř žádné - fotomobil, Canon IXUS 165, pročítám Fotíme s koalou.

K čemu bude fotoaparát nečastěji sloužit?
- výlety po Česku - krajiny
- focení v interiéru
- zachycení prchavých momentů - focení psích vylomenin
- takové to obecné rodinné focení (oslavy atd.), portréty
- občas natočím video

Co tedy dle mého názoru považuji za důležité?
- dobrá světelnost objektivu
- kvalitní výstup
- alespoň nějaký zoom
- opravdu dobrá automatika - aby z toho lezly pokud možno obstojné fotografie (lepší než u dosavadního přístroje) bez nastavování clony, citlivosti atd. a v jpg (to kvůli přítelkyni)
- rychlost - tím myslím rychlý náběh i rychlé focení prchavých momentů
- určitá kompaktnost
- líbí se mi malá HO

Další věci by se určitě rovněž hodily. Výklopný display vyloženě nepotřebuji ale je to asi +. S hledáčkem záleží na tom, jak je to u bezhledáčku (RX100) s focením při svitu slunce. Jak se fotí při slunci bez hledáčku? Vždyť ať nastavím korekci expozice jakkoliv, na display stejně nepoznám co z toho vyleze, ne?

Přečetl jsem spousty recenzí a názorů na různých forech ale nějak se nedokážu rozhodnout, tak bych byl rád, kdybyste mě navedli správným směrem.
Zda tu třeba není někdo, kdo měl možnost s těmito fotoaparáty fotit a mohl by srovnávat.

Jo ještě jedna věc co se týče RX100 - nedá se to jak vy říkáte špatné makro trochu pozvednout makro předsádkou?

Předem děkuji za odpovědi.

Edit:
V podstatě z výběru vypadává Nikon P7800, protože se zjevně doprodává - už je jen na jednom obchodě, a to za cenu 11 000 Kč...
Takže RX100 nebo Stylus 1s?
rousini (738)|16.5.2016 18:35
Mezi P 7800 a Stylusem bych upřednostnil Olympus. Ty Nikony bývaly pomalé (ostření, ukládání...).
RX100 je díky většímu čipu lepší výstupem a i výrazně videem, ale ergonomicky je to žebrota. Sám nevím po čem bych sáhl. Na mazání pozadí tomu Stylusu pomůže dlouhé ohnisko, f/2,8 a ostření na objekt v popředí.
Ještě bych do výběru dal Fuji X30. Ten bude na široko trošku lepší než Stylus, ale zase dříve skončí se zoomem. Jeho video taky nestojí za moc, asi jako Olympusu...

Dalším kandidátem muže být LX 100. Vše je dobré jen slunce v záběru dovede pozlobit. To se myslím dá ohlídat...
Za obecnosti a nepřesnosti se omlouvám, už těma kompaktama a vůbec teoretickýma hodnotama nežiju :cool:
Garenn (5)|16.5.2016 19:21
LX 100 je za 17 tisíc. To už fakt ne...
X30 jsem tenkrát z nějakého pro mě teď neznámého důvodu vyřadil. Nicméně se k němu ještě vrátím...sakra takže další na výběr :-D
kolyy (1542)|17.5.2016 10:27
Povedal by som, že Tvoj výber (Stylus 1s, P7800) je pozadu oproti súčasnej situácii. Celá táto kategória kompaktov s malým senzorom a svetelným objektívom vymiera, pretože neposkytuje dostatočný kvalitatívny odstup od mobilov. A úprimne povedané, vždy to bolo dosť na hrane na nejaké interiérové fotenie. Náhradou sú prémiové kompakty s väčším snímačom aj keď sú, bohužiaľ, za vyššiu cenu.

Takže Stylus 1s je do interiéru podľa môjho názoru nezmysel. Prťavý 1/1.7" senzor s F2.8 objektívom bude na hranici svojich možností veľmi rýchlo a nebude to oveľa lepšie než kvalitnejší mobil. RX100 je podstatne rozumnejšia voľba, na širokom konci to už čosi zvládne. Ale tiež by som hlasoval za to priplatiť si za LX100. Veľký senzor, svetelný objektív, rýchly autofokus, kvalitné video, rozumná automatika. Ďalšia možnosť je Canon G7X, ale tam by som sa bál nakoľko postačí jeho trochu problematické ostrenie na psy či prchavé momenty.

Fotenie bez hľadáčika na slnku - pomôcky sú kvalitné LCD, histogram, zebra, raw.
Garenn (5)|17.5.2016 11:43
[QUOTE=kolyy;42090]Povedal by som, že Tvoj výber (Stylus 1s, P7800) je pozadu oproti súčasnej situácii. Celá táto kategória kompaktov s malým senzorom a svetelným objektívom vymiera, pretože neposkytuje dostatočný kvalitatívny odstup od mobilov. A úprimne povedané, vždy to bolo dosť na hrane na nejaké interiérové fotenie. Náhradou sú prémiové kompakty s väčším snímačom aj keď sú, bohužiaľ, za vyššiu cenu.

Takže Stylus 1s je do interiéru podľa môjho názoru nezmysel. Prťavý 1/1.7" senzor s F2.8 objektívom bude na hranici svojich možností veľmi rýchlo a nebude to oveľa lepšie než kvalitnejší mobil. RX100 je podstatne rozumnejšia voľba, na širokom konci to už čosi zvládne. Ale tiež by som hlasoval za to priplatiť si za LX100. Veľký senzor, svetelný objektív, rýchly autofokus, kvalitné video, rozumná automatika. Ďalšia možnosť je Canon G7X, ale tam by som sa bál nakoľko postačí jeho trochu problematické ostrenie na psy či prchavé momenty.

Fotenie bez hľadáčika na slnku - pomôcky sú kvalitné LCD, histogram, zebra, raw.[/QUOTE]

Děkuji za reakci, právě jsem pročítal podobné, tebou velmi komentované téma: https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/3474-Vybiram-kompakt-rx100-fuji-x30-nebo-olymp-stylus-1

V podstatě jsem už dnes ráno vyřadil Stylus - uvědomil jsem si, že 300mm ohnisko nepotřebuji a že to má vlastně malý snímač..
Nakonec mi tam vlastně zbyl RX100 a X30. Četl jsem obsáhlou recenzi od Sakiniho na X30 a co by mi vadilo, je horší ovládání a nastavování pro lidi co nemají s touto značkou zkušenosti. Kvůli přítelkyni bych chtěl určitě něco i s možností automatického jednoduššího focení - splňuje toto RX100?
Na RX100 se mi líbí jeho kompaktnost, snímač, světelnost na širokém ohnisku, video.
Co mi trochu vadilo je makro, tak se ptám, zda se dá aspoň z části makro zlepšit makro předsádkou.

RX100 II už stojí 13 000 a výklopný display nepotřebuji a kdybych si chtěl dokoupit hledáček, nějak jsem ho v českých eshopech nenašel a v zahraničí bude asi nepřiměřeně drahý. Bez wifi počítám se taky obejdu. Co se týče kvality výstupu je to snad stejné jako verze I, ne?

LX100 samozřejmě vypadá dobře, ale jak říkám, 17 000 Kč vzhledem k mým zkušenostem atd. prostě nedám.
Komo (840)|17.5.2016 17:24
Ja by som bral RX 100 l. Dvojka ma udajne o cosi lepsi vykon pri vyssom ISO. Ten fotak je maly,takze super ergonomiu od toho jednoducho nemozes cakat. Ale ak nie si Shrek, nic hrozne ta necaka a v pohode to zvladnes. Zleho makra by som sa nebal. Na bezne fotenie totiz ziadne makro nepotrebujes. A nejaky ten detail to zvladne,pripadne si pomozes orezom. Podla mna je momentalne u tohoto kompaktu najlepsi pomer ceny a kvality vystupu. Este dodam,ze osobnu skusenost mam len z obchodu.
Komo (840)|17.5.2016 17:47
Este k tomu foteniu na slnku. Neviem ako to ma RX,le ja mam Nex 5 T a da sa to celkom dobre.
Na displeji, samozrejme,korekciu expozicie uvidis,ale ako to nakoniec ukaze na monitore aj tak nemas zarucene. Ako aj s zivym histogramom. Ale ja moc nefotim,takze to ber s rezervou.
Garenn (5)|17.5.2016 20:47
Tak už jsem se rozhodl. Dneska objednám RX100.
Všem děkuji za reakce ;-)
kolyy (1542)|18.5.2016 10:47
Ja len pridám, aby si nepovedal, že Ťa nikto nevaroval - automatika pri RX100 volí za slabšieho svetla (napr.v interiéroch) dosť dlhé časy. Na širokom konci je to 1/30s, a to je veľmi na hrane na fotenie ľudí, hlavne ak nepózujú. Navyše si s takýmito časmi už treba dať pozor na držanie prístroja, lebo stabilizácia všetko nezachráni. Výsledkom fotenia na automat preto môže byť značný podiel rozmazaných fotiek, najmä ak s tým bude cvakať niekto bez väčšieho rozmyslu.
Milan Šurkala (3381)|18.5.2016 12:57
[QUOTE=kolyy;42098]Ja len pridám, aby si nepovedal, že Ťa nikto nevaroval - automatika pri RX100 volí za slabšieho svetla (napr.v interiéroch) dosť dlhé časy. Na širokom konci je to 1/30s, a to je veľmi na hrane na fotenie ľudí, hlavne ak nepózujú. Navyše si s takýmito časmi už treba dať pozor na držanie prístroja, lebo stabilizácia všetko nezachráni. Výsledkom fotenia na automat preto môže byť značný podiel rozmazaných fotiek, najmä ak s tým bude cvakať niekto bez väčšieho rozmyslu.[/QUOTE]

Pokud vím, že budu fotit dynamické děje, použil bych prioritu času a je víceméně po problému (pokud se nebude zoomovat).

Jinak, co se týče makropředsádky, tak ta se na RX100 nedá namontovat (nemá závit), nicméně lze to obejít a koupit nalepovací závit. Nalepí se to na objektiv a pak je možné nasadit předsádku. Co s RX100 provede např. předsádka Raynox DCR-150, je vidět zde https://www.digimanie.cz/makro-fotografie-ze-sony-cyber-shot-rx100-4k-video/6442 (poslední fotka v testu). Je tam i odkaz na ten nalepovací závit.

Pokud jde o focení na slunci, s RX100 jsem nikdy neměl výraznější problém. Ten je pouze tehdy, pokud člověk fotí třeba od země a nemůže naklopit displej (pak je tam skutečně vidět prd, ale s hledáčkem by to bylo totéž, protože na zem si člověk obvykle nebude lehat). Jenže vzhledem k tomu, že to makro stejně za moc nestojí, v praxi to moc nevadí. Každopádně ani RX100 není přeborník v ostření na pohyblivé objekty.
kolyy (1542)|18.5.2016 13:40
[QUOTE=Milan Šurkala;42099]Pokud vím, že budu fotit dynamické děje, použil bych prioritu času a je víceméně po problému (pokud se nebude zoomovat). [/QUOTE]

Samozrejme, že Ty by si to tak urobil, len v zadaní bolo, že to má mať naozaj dobrú automatiku, keď s tým bude fotiť priateľka. Preto na to upozorňujem.
nephilim (353)|18.5.2016 14:12
[QUOTE=kolyy;42100]Samozrejme, že Ty by si to tak urobil, len v zadaní bolo, že to má mať naozaj dobrú automatiku, keď s tým bude fotiť priateľka. Preto na to upozorňujem.[/QUOTE]

Nic ve zlém, ale taková automatika se ještě "nenarodila", aby z pohybu foceného objektu sama pochopila jaký čas potřebuje. Z principu to stejně není možné (různá rychlost pohybu; co je prioritou? zcela zmrazený pohyb nebo mírným rozmazáním ohyb zdůraznit atd.). Proto většina automatik, když "pochopí", že fotí pohybující se objekt, sáhne po režimu Sport, což obvykle znamená zvolení času někde okolo 1/320. Nebral prosím doslova. Na focení černého pejska skákajícího po zšeřelém obýváku to tedy nebude ta nejlepší volba. ;)
kolyy (1542)|18.5.2016 15:30
nephilim: ja nehovorím o fotení psov, ale o bežné fotenie ľudí, ako napríklad spomínané oslavy. Ak ľudia nebudú vzorne pózovať a do ruky to do dostane niekto, kto vie akurát stlačiť spúšť, tak výsledkom budú nutne mazanice. Za 10000Kč výsledok rovnaký ako z mobilu.

Mám na mysli samozrejme to, že chceme aby prístroj v automatickom režime zvolil taký čas, aby obmedzil pohybovú neostrosť. Rôzne foťáky riešia tento problém veľmi rozlične. Niektoré pohyb nedetekujú a volia dlhé časy aj keby pred objektívom behal rovno gepard. Preborník bol u mňa Nikon P330, ktorý v plnej automatike s bohorovným kľudom volil 1/8s (takže nikdy som nikomu P330 do ruky v automatike nestrčil, ale používal P s rozumným minimálnym časom závierky). Väčšina foťákov, ktoré som mal v ruke, sa však snaží aj bez detekcie zvoliť nejaký rozumne krátky čas na bežné situácie, najčastejšie 1/60s. Niektoré pohyb detekujú, napríklad Panasonic ho podľa situácie skracuje na 1/125s. To na ľudí už väčšinou postačuje a aj preto si myslím, že LX100 je dobrá voľba. Bezzrkadlovky Fuji ho skracujú až o 2EV, a to je už veľmi slušné. Funguje to pekne, škoda, že tak rýchlo aj neostria ;)
pas!k (173)|18.5.2016 18:59
[QUOTE=kolyy;42102]Mám na mysli samozrejme to, že chceme aby prístroj v automatickom režime zvolil taký čas, aby obmedzil pohybovú neostrosť.[/QUOTE] To je zatim asi nejhloupejsi argument .. podle ktereho nekoho vidim vybirat fotak. Cesta k lepsim fotkam je jen jedna .. naucit se fotit .. tecka.
Garenn (5)|18.5.2016 19:07
[QUOTE=kolyy;42100]Samozrejme, že Ty by si to tak urobil, len v zadaní bolo, že to má mať naozaj dobrú automatiku, keď s tým bude fotiť priateľka. Preto na to upozorňujem. [/QUOTE]

Je mi jasné, že z automatiky nedostanu bezkompromisní kvalitu. Spíš jsem to myslel tak, aby fotky nedopadly nějak hodně špatně.
Pohybující objekty se hold budeme muset naučit fotit.


[QUOTE=Milan Šurkala;42099]Pokud vím, že budu fotit dynamické děje, použil bych prioritu času a je víceméně po problému (pokud se nebude zoomovat). [/QUOTE]

Děkuji, zkusím :-)

Jak jsem říkal, ve focení jsem začátečník, budu se muset všechny tyhle věci naučit.
Zítra by mi měl přijít. za 10 000 i s náhradní baterií. V pátek jedu do Beskyd, tedy focení krajiny na nejširším ohnisku (nějaké rady začátečníkovi?), tak uvídíme :-)
Časem bych si chtěl koupit ten adaptér na filtry a k tomu tu makropředsádku (pokud budu chtít fotit makro) a polarizační filtr. Dále asi pořídím ochranné sklo na display.
nephilim (353)|18.5.2016 20:43
[QUOTE=kolyy;42102]nephilim: ja nehovorím o fotení psov, ale o bežné fotenie ľudí, ako napríklad spomínané oslavy. Ak ľudia nebudú vzorne pózovať a do ruky to do dostane niekto, kto vie akurát stlačiť spúšť, tak výsledkom budú nutne mazanice. Za 10000Kč výsledok rovnaký ako z mobilu.

Mám na mysli samozrejme to, že chceme aby prístroj v automatickom režime zvolil taký čas, aby obmedzil pohybovú neostrosť. Rôzne foťáky riešia tento problém veľmi rozlične. Niektoré pohyb nedetekujú a volia dlhé časy aj keby pred objektívom behal rovno gepard. Preborník bol u mňa Nikon P330, ktorý v plnej automatike s bohorovným kľudom volil 1/8s (takže nikdy som nikomu P330 do ruky v automatike nestrčil, ale používal P s rozumným minimálnym časom závierky). Väčšina foťákov, ktoré som mal v ruke, sa však snaží aj bez detekcie zvoliť nejaký rozumne krátky čas na bežné situácie, najčastejšie 1/60s. Niektoré pohyb detekujú, napríklad Panasonic ho podľa situácie skracuje na 1/125s. To na ľudí už väčšinou postačuje a aj preto si myslím, že LX100 je dobrá voľba. Bezzrkadlovky Fuji ho skracujú až o 2EV, a to je už veľmi slušné. Funguje to pekne, škoda, že tak rýchlo aj neostria ;)[/QUOTE]

Garenn uvedl cituji: "zachycení prchavých momentů - focení psích vylomenin"
Takže proto.

Jinak, pro focení rodinných oslav stylem, který popisuješ, tak stačí i ten P7800 nebo cokoliv z řady Nikon 1. Obojí mám několik let doma (P7700, N1 J1) a mám s nimi opravdu hluboké zkušenosti. Ostatně i onen P330 by to domácí focení zvládl s prstem v nose. Jinou věcí je strategie, kterou foťáky volí při detekci pohybu na scéně. Pokud jej vůbec detekují. Asi by stálo za zvážení naučit fotografku přemýšlet o scéně alespoň do té míry, že stále bude mít režim P, zelený domeček apod., ale když se něco hýbe, tak přepnout na režim Sport. Cvak, cvak. Nepodceňujme ženy. ;)
Dan7 (411)|18.5.2016 22:18
Nechceš toho trochu moc ;) Z vlastních zkušeností vidím, že sledovat a přetočit to kolečko je prostě velký problém - neřešitelné. Navíc obava, že při změně nastavení foťák přestane fungovat, fotit nebo vybuchne je velká :). Na přetočení kolečka/režimu je většinou nutný zásah a kontrola zkušenějšího fotografa.
kolyy (1542)|18.5.2016 23:35
[QUOTE=pas!k;42103]To je zatim asi nejhloupejsi argument .. podle ktereho nekoho vidim vybirat fotak. Cesta k lepsim fotkam je jen jedna .. naucit se fotit .. tecka.[/QUOTE]

Ja sa veľmi rád vylepšujem v umení fotiť, problém je v tom, že túto vášeň príliš veľa ľudí so mnou nezdieľa. Takže ak potrebujem, aby zobral niekto iný do ruky foťák, tak je rozumná automatika extrémne dôležitá. Veď uznaj, nemôžem byť aj ja občas na nejakej fotke? ;)
kolyy (1542)|18.5.2016 23:43
[QUOTE=Garenn;42104]Je mi jasné, že z automatiky nedostanu bezkompromisní kvalitu. Spíš jsem to myslel tak, aby fotky nedopadly nějak hodně špatně.
Pohybující objekty se hold budeme muset naučit fotit.[/QUOTE]

To mi príde ako veľmi rozumný prístup. Na čo som chcel upozorniť je, že automatika pri RX100 je za slabšieho svetla ladená na statické scény. Ak chceš fotiť ľudí, najmä nepózované momentky, tak je nutné tomu nastavenie foťáku prispôsobiť. Napríklad zafixovaním vyššieho ISO alebo prechodom do režimu priority času a zvolením nejakej dostatočne krátkej hodnoty.
kolyy (1542)|19.5.2016 00:04
[QUOTE=nephilim;42105]Jinak, pro focení rodinných oslav stylem, který popisuješ, tak stačí i ten P7800 nebo cokoliv z řady Nikon 1. Obojí mám několik let doma (P7700, N1 J1) a mám s nimi opravdu hluboké zkušenosti. Ostatně i onen P330 by to domácí focení zvládl s prstem v nose.[/QUOTE]

Nikon P330 a P7800 je vec jedna, N1 druhá. Ja mám rovnako hlboké skúsenosti s P330, čo je P7800 len s iným objektívom. S prstom v nose? Ani náhodou. Trvám na tom, že je to naozaj veľmi zlá voľba pre interiérové fotenie nejakých nepózujúcich ľudí - momentiek, osláv a podobne. Použiteľné ISO končí na 800, čo aj s F2 výrazne obmedzuje časy (často na 1/30s a podobne). Autofokus je na dnešnú dobu neuveriteľne pomalý a nespoľahlivý. Foťák má celkovo citeľne slabú odozvu. Jpegy sú na vyšších ISO a umelom osvetlení hrozné. RAW je kvôli extrémne pomalému ukladaniu nepoužiteľný. Spočítané a podtrhnuté - je veľký problém za týchto podmienok dosiahnuť lepšie výsledky ako s mobilom. Boli to dobré foťáky na krajinky a podobne, ale tam to končí.

[QUOTE=nephilim;42105]Jinou věcí je strategie, kterou foťáky volí při detekci pohybu na scéně. Pokud jej vůbec detekují.[/QUOTE]

Pretože mám dva foťáky, ktoré pohyb detekovať dokážu, môžem Ti povedať, že je to veľmi príjemné aj pre trochu skúsenejšieho fotografa. Fotíš dieťa v priorite clony a nevieš kedy sa Ti pohne. Ale keď to urobí, foťák skráti čas a navýši ISO. Ty nemáš šancu takto okamžite zareagovať. Takže by si musel voliť napevno krátky čas a obetovať kvalitu pre ostatné snímky. Alebo použiť dlhší čas a obetovať tie fotky s pohybom, lenže práve tie môžu byť tie zaujímavé.

[QUOTE=nephilim;42105]Asi by stálo za zvážení naučit fotografku přemýšlet o scéně alespoň do té míry, že stále bude mít režim P, zelený domeček apod., ale když se něco hýbe, tak přepnout na režim Sport. Cvak, cvak. Nepodceňujme ženy.[/QUOTE]

Skúšal som, nejde to.
Bukovec (132)|19.5.2016 23:13
Za mě jako dlouhodobého uživatele P330
Takhle... dá se to... ale mainstrem to není... doporučil bych spíš LX7 nebo rovnou RX100... - ještě, když by se k té LX7 dodal externí blesk a blýskalo by se o strop... to by byla paráda....