Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Náhrada za dosluhující Sony DSC- H1

radek73 (3)|27.5.2016 11:54
Dobrý den. Požádal bych o radu, jaký ultrazoom by byl v dnešní době solidní a samozřejmě s ohledem na stáří mého současného DSC-H1 i kvalitativně lepší náhradou. DSC-H1 mám od roku 2006 nebo 2007, avšak již opravdu dosluhuje. Rád bych pořídil nějakou náhradu, ale o zrcadlovce zatím nepřemýšlím, neboť s fotoaparátem fotí i žena a tedy rozměry DSC-H1 jsou tak akorát. Díval jsem se i na takzvané bezzrcadlovky a zaujal mě Olympus E-PL6 + objektivy 14-42mm II R + 40-150mm, ale cena téměř 12 tisíc je příliš vysoká. Rád bych zůstal s cenou někde do 7.000 až 8.000 Kč. Pokud by to bylo možné, chtěl bych mít možnost výběru z více typů fotoaparátů a tedy požádám o doporučení alespoň třech konkrétních fotoapaátů, ze kterých by se dle vás dalo či mohlo vybírat. Děkuji předem.

PS: jinak fotoaparát využíváme čistě jako rodinný, tedy k fotografování dětí, při dovolených, sportovních soutěžích atd. Na DSC-H1 mi dost vadí ryychlost, při jaké se obnoví možnost focení s bleskem, respektive ta celková "pomalost" než můžete vyfotit druhou fotografii. Upřímně si již nepamatuji, zd takto pomalý byl v i době koupě. Co bych opět ocenil je hledáček.
kolyy (1542)|27.5.2016 14:47
Myslím, že vybrať v tejto cene tri fotoaparáty, ktoré by sa dali doporučiť, je dosť problém. Mám jeden typ - Panasonic FZ200. Kvôli svetelnému objektívu (konštantných F2,8) a modernejšiemu senzoru by to mal byť pokrok v oblasti kvality, a určite výrazný skok čo sa týka rýchlosti. Je to v tejto cene asi bezkonkurenčná voľba pre fotenie na dlhom ohnisku. Samozrejme, stále je to kvôli malému senzoru foťák do dobrého svetla. Osobne by som si priplatil za bezzrkadlovku s teleobjektívom alebo obetoval zoom, ale získal lepšiu použiteľnosť za rôznorodých svetelných podmienok. Ale to už je o osobných preferenciách.
Vierzbowski007 (118)|27.5.2016 15:43
Panasonic FZ200 je určitě dobrá volba, ale ještě bych zařadil do výběru SONY DSC-H400 http://www.aaron.cz/produkty/sony-cyber-shot-dsc-h400 . Hlavně kvůli univerzálnějšímu zoomu. Do dobrého světla je to OK. Za večera už to ale přestává stačit - tam bude dominovat FZ200.
radek73 (3)|27.5.2016 23:28
K tomu Sony DSC-H400. Našel jsem recenzi a podle mého trpí stejnými neduhy jako DSC-H1 ( tedy pokud mohu srovnávat tyto dva kusy )

Plusy

+ Možnost manuálního ovládání expozice, bohatý rozsah časů, irisová clona
+ Závit pro filtry
+ Solidní optická stabilizace
+ Slušná výdrž na baterie
+ Příjemné quick menu

Minusy

- Technologicky postarší
(CCD snímač - pomalé sekv. snímání, jen HD video)
- Zdlouhavé odezvy, pomalost přístroje
- Autofokus (velmi pomalý, v noci neostří, chybí MF)
- Podprůměrná obrazová kvalita
(vysoký šum a odšumování, optické chyby objektivu)
radek73 (3)|27.5.2016 23:41
Jinak z bezzrcadlovek mě zaujaly poze tři fotoaparáty, a to https://www.euronics.cz/digitalni-fotoaparat-olympus-e-pl5-14-42-mm-ii-r-40-150mm-r-cerny-olyepl51442dzkitbb/p371543/ a https://www.euronics.cz/digitalni-fotoaparat-olympus-e-pl6-objektivy-14-42mm-ii-r-40-150mm-r-cerny-darek-olyepl61442dzkitbb/p386479/ a https://www.euronics.cz/digitalni-fotoaparat-nikon-1-j4-10-30-vr-30-110-vr-cerny-nik1j4103030110vrb/p384253/

Hlavně pak kvůli tomu, že již v základu obsahují dva objektivy. ani jeden však nemá / snad jsem koukal dobře / hledáček. Cena je pak bohužel poněkud vyšší, než jsem zamýšlel.
kolyy (1542)|28.5.2016 01:02
Čo sa týka H400 vs FZ200, svetelnosť F3.4-6.5 na tak malom senzore výmenou za 600-1500mm ekvivalent ohnisko sa mi nezdá ako najlepší obchod. Na čo dobré sú tak dlhé ohniská bez zodpovedajúcej svetelnosti a AF? Na šmírovanie susedov? ;)

Inak povedané, ak Ti súčasný dosah stačí, tak na H400 zabudni. FZ200 je po všetkých smeroch lepšia voľba. Tipnem si, že ani Vierzbowski007 nebude nesúhlasiť.

Bezzrkadlovky - všetky Ti dajú lepšiu kvalitu ako FZ200 na krátkych ohniskách. Nikon 1 má 4x väčší senzor, Olympus 8x. To Ti dá asi odhad koľkokrát môžeš zdvihnúť ISO pri rovnakej svetelnosti objektívu pre rovnakú výslednú kvalitu. FZ200 má 2-4x svetelnejší objektív ako seťáky pre bezrkadlovky, ale to nevyváži menší snímač. Samozrejme, otázka je nakoľko si vážiš hľadáčik a plne otočný displej pri FZ200.

Nikon 1 je veľmi rýchly a má špičkový autofokus naprieč triedami. Na akčné telefoto je to parádna voľba, ale pre bežné fotky je kvalitatívna výhoda oproti ultrazoomom s malým čipom relatívne mierna.

Olympus je tiež veľmi svižný a AF je v jednorázovom režime veľmi dobrý (kontinuálny je slabší). Obrazová kvalita je už blízka foťákom s veľkým senzorom (APS-C a FF). Na E-PL5/E-PL6 sa dá hľadáčik dokúpiť.

Ak by si sa rozhodol pre bezzrkadlovku, máš možnosť kedykoľvek dokúpiť ďalšie objektívy a posunúť celú vec na omnoho vyššiu úroveň. Tu treba povedať, že Nikon 1 je v podstate výrobcom opustený systém, kým M4/3 (Olympus+Panasonic) je naopak najrozvinutejší medzi bezzrkadlovkami.
Hanse (206)|28.5.2016 08:26
Co jsem se dočetl, tak rozdíl mezi E-PL5 a E-PL6 není velký, hlavní rozdíl spočívá v novějším firmware, píšou o tom např. tady:
http://www.imaging-resource.com/news/2014/07/09/olympus-uk-introduces-the-pen-e-pl6-a-slightly-refreshed-e-pl5
Vierzbowski007 (118)|30.5.2016 16:33
[QUOTE=kolyy;42157]nak povedané, ak Ti súčasný dosah stačí, tak na H400 zabudni. FZ200 je po všetkých smeroch lepšia voľba. Tipnem si, že ani Vierzbowski007 nebude nesúhlasiť.[/QUOTE]

Ale hej, FZ200 je sboží, já sem HS400 nahodil hlavně z toho důvodu, že to je cenový ekvivalent od SONY. Kdo má rád SONY ergonomii, tak mu to může sednout lépe. A dosah je výrazně větší, třeba to někdo využije.
Milan Šurkala (3381)|30.5.2016 18:39
To bych spíše než H400 volil Sony HX60. Sice světelnost také nic moc, ale ten objektiv je jinak docela povedený a lepší CMOS snímač nabídne spoustu zajímavých technologií, které H400 nemá. Bohužel chybí hledáček, ten je až u HX90. Jinak bych se ale také přikláněl k FZ200.
Jaroji (9)|7.7.2017 21:16
Já bych do SONY už nešel. DSC-HX300 mi krátce po záruce odešel a to jsem jej hýčkal, koupil pohotovostní brašnu za další tisícovku, a už je samovolně v nebi. Předtím jsem měl také DSC-H1 a taky byly problémy. Bohužel jsem "vstoupil dvakrát do jedné řeky".
Jaroji (9)|20.7.2017 14:00
Ale musím ještě doplnit. Sehnal jsem mechanicky vadný DSC-H1 za dvě stovky, nechal si z něj přehodit do mého vadné tlačítko pro zapnutí a po 3 letech odložený foťák jede jako nový. Pokud pojede, nedám asi na něj dopustit. Jen mi chybí vhodná pohotovostní brašna. Blesk moc nepoužívám a doba pro opakované nabití kondenzátoru pro blesk bude asi vždy delší.