Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Bezzrcadlovka pro začínajícího amatéra do 10k

Brake (1)|9.6.2016 00:41
Ahoj,

jsem zatím amatér co se focení týče, ale už delší dobu uvažuji se focení více věnovat a koupit si zrcadlovku.
Po pročtení několik příspěvků na tomto foru jsem došel k závěru, že bude pro mé účely nejlepší asi bezzrcadlovka.
Fotit chci především přírodu během cestování, rád bych tedy využil kvalitu fotek a zkombinoval to s určitou kompaktností.
V jednom tématu byl doporučovaný Olympus E-M10 a Olympus E-Pl6.
S tím, že druhý jmenovaný by měl mít větší možnosti nastavování.
Maximální hranice je 10 000 Kč a proto bych byl rád za nějaké doporučení, jaká bezzrcadlovka by byla nejvhodnější pro začátečníka i případně s koupí nějakého objektivu.
Zmíněné Olympusy byly doporučovány i s objektivy, čímž se cena zvedla až na 12-13 tisíc, ale je možné, že dnes už jsou ceny trochu jinde, popřípadě vyšly nové modely.
Děkuji mnohokrát za jakoukoliv odpověď.
rousini (738)|9.6.2016 08:15
Rozpočet 10kKč není ve fototechnice mnoho a bezzrcátka nejsou zdaleka za hubičku... Hledal bych v bazaru.
Lepší kustomizace E-PL6 oproi OM-D mi přijde jako nesmysl. Zásadní je chybějící hledáček :thumbdown
Rozhodně bych koupil holé tělo bez setového objektivu. Ten svojí špatnou světelností a povětšinou mizernou kresbou uvrhne celý systém na úroveň kompaktu.
kolyy (1542)|9.6.2016 15:24
Ja by som nebol tak pesimistický. Dnešné seťáky nie sú nijako tragické a na začiatok sú určite vhodné. Je pravda, že neponúknu viac ako špičkové (a rovnako drahé) kompakty, ale stále je to bezpečne lepšie ako výstup z lacných foťákov s miniatúrnym senzorom. Samozrejme, skutočná výhoda zrkadlovky/bezzrkadlovky je práve vo vymeniteľnosti objektívov. Nevidím však nič zlé ani v tom, ak človek fotí so štandardným zoomom a prístroj má kvôli ďalším dôležitým vlastnostiam, ktoré kompakty často nemajú. Napríklad pokročilejšie ovládanie alebo autofokus.

V tejto cenovej kategórii je to samozrejme ťažké a na výber sú dve kategórie bezzrkadloviek:

1) Prístroje so zjednodušeným ovládaním, bez hľadáčika, kompaktné. Sú určené skôr pre začiatočníkov a výbavou sú to skôr kompakty. Obrazová kvalita je však na úrovni dospelejších, drahších modelov.

Možné typy - Sony A5000, Olympus ELP5/EPL6, Panasonic GF7, Fuji X-A2

2) Dospelejšie prístroje strednej kategórie vo výpredaji (typicky o generáciu staršie ako aktuálny model)

Olympus E-M10, Panasonic G6, Panasonic GX7

Otázka je čo preferuješ. Prvá kategória je vhodná, ak Ti ide najmä o obrazovú kvalitu v kompaktnom balení, pritom chceš mať možnosť výmeny objektívov. Ak však berieš fotenie pomerne vážne, druhá kategória je vhodnejšia. Menované modely majú už pár rokov, ale aj dnes sú to stále veľmi slušné, plnohodnotné aparáty za skvelú cenu. Do Tvojej ceny sa však s objektívom momentálne príliš nevojdeš. Otázka je, či si ochotný si trochu priplatiť, prípadne zvážiť aj bazár.
ka.mik1 (71)|9.6.2016 18:35
Jako amatér radící amatérovi doporučuju si za 10 tisíc koupit v bazaru Panasonic GX7 se setovým objektivem 14-42mm II, nebo připlatit a koupit nový za necelých 13 tisíc. Ten fotoaparát je tak na polovině původní ceny a je pro amatéra za tuhle v podstatě výprodejovou cenu výborný... Až postupem času, co jsem ten objektiv prodal za 1500,- (takže se dá koupit levně i z bazaru) při zpětném prohlížení fotek zjišťuju, že je fakt na setový dost dobrý a měl hezkou kresbu a ostré fotky.
Vierzbowski007 (118)|13.6.2016 13:28
10k na slušné bezzrcátko je podle mého tak akorát, pokud člověk nečeká zázraky a nepotřebuje hledáček: za mě favorité SONY A5000, Oly ep-l6 .
kikapu (52)|5.7.2016 07:25
Za desítku se dá s objektivem koupit asi jen Panasonic GM1.(edit: koukal jsem a ještě by šel Oly EPL6+14-42). Vzhledem k tomu, že většina stejně skončí u seťáku mi přijde jako lepší volba koupě slušného kompaktu - světelnost objektivu dorovná handicap menšího snímače, sklo bude mít navíc větší rozsah.